15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

PRÁVO: Privatizujme dopravní policii

Před pár dny mne zaujala televizní reportáž o tom, jak řidiči nerespektují dopravní signály při výjezdech z hasičských stanic. Hlavní zpravodajská relace dokonce pokládala za nutné vyslat reportéra na ministerstvo s dotazem, zda by se neměly změnit dopravní předpisy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vladislav 24.4.2007 8:21

Tato utopie má něco do sebe!

Jaromír Opa 24.4.2007 8:04

Re: Nebudu polemizovat

Banány, pomeranče, mandarinky nebyly v dobách třeskutého sociálkomunismu téměř nikdy. A když se na Vánoce nebo Velikonoce něco objevilo, tak se to vydávalo podle počtu dětí zapsaných v občance. Pokud by uměla soukromá policie instalovat kamery, které by uměly zachytit přestupek i s pachatelem, proč to neumí státní policie??? V Itálii jsem kolikrát viděl upozornění "pozor, stálá kontrola rychlosti radarem". Ale co chcete v zemi, kde se staví mýtné brány a jaksi se zapomene na stabilní el přívody a pak je údiv, že z agregátů někdo krade naftu!!! A o tom, že panu Bursíkovi to uniklo, jako další lidskou blbostí postavený zdroj skleníkových plynů, o tom ani nemluvím.

Malý Aston 24.4.2007 7:46

Každý se chová tak,jak mu to okolí dovolí!

Většina řídičů,jakmile překročí hranice do Rakouska se začne chovat normálně,po návratu do Česka ihned nenormálně.A nemohu tvrdit,že by na každém rohu u rakušáků stál policajt.Jak je to možné?Jednak jsou díky tomu,že nemuseli budovat socialismus mírně kulturnější než my,dále vědí že s policií není žádná diskuze.Nemáš na pokutu,nemáš ani auto a můžeš jít pěšky.Rychlost sleduje řada automatů a rychlý a účinný systém výběru pokut a dále i to,že na západ od našich hranic umí občané počítat a svých peněz si váží více než my.Naše proslavená D1 má řešení jen tehdy,kdy policie bude mít dostatek prachů na provoz.Pokud jedu po D1 a pokud budu mít kameru nebo foťák,vyberu za cestu minimálně 100 řidičů šílenců a při pokutě minimálně 1000 Kč se mi zaplatí všechny náklady.Ale policie nemá zájem,bude nás šikanovat stojící někde na parkovišti,zda mám lékarničku a nářadí,které nepotřebuji a jiné voloviny.Takže místo stojících policajtů je nutné nasadit policii v pohybu.Ale přiznejme si,je bordel kam se podíváte,proč by měl být pořádek na našich silnicích?:-D

autor článku 24.4.2007 7:42

Re: opět Vučka....

Dopravní policie má spoustu jiných úkolů než kontrolovat jízdu na červenou a překročení rychlosti, na to autor zapomněl.

No a na ty jiné úkoly by jí zbylo víc prostředků, aby to mhla dělat kvalitněji, a současně by jízdu na červenou hlídali efektivněji soukromníci!

Zase pan zdeněk a jeho třeskutá logika ... ;-D (myslí ten člověk někdy?)

Jaromír Opa 24.4.2007 7:40

Re: Re: Re: Exekutoři

To bys musel ty ústní vody vychlastat dva litry. A taky si přečti zákon, protože před jízdou nesmíš konat nic, co by snížilo tvou schopnost řízení, a pokud nadýcháš alkohol tak výmluva, že jsi si vypláchl pusu ústní vodou je asi stejně kvalitní, jako když opilý poslanec přřistižen na Václaváku, se vymlouvat, že jedl bonbonky TIC-TAK a pak jezdil cik-cak.

autor článku 24.4.2007 7:39

Re: To bude opravdu skvělé

Soukromníci se budou krčit v křoví u zapomenuté třicítky, kvůli opravě silnice, která stejně neprobíhá.

Což je přesně to, co dnes dělá normální policie a plýtvá tím svými zdroji, že ...

Jenom na opravdu nebezpečných místech nebude nikdy ani noha. Protože tam většina soudných řidičů stejně jede víceméně podle předpisů.

Dobrý muži, Vy asi nemáte řidičák a nejezdíte po Čechách, viďte? :-P

A i kdyby tam nebyla ani noha a soukromníkovi by se to nevyplatilo, tak by tam mohla patrolovat státní policie, protože by jí na to v tomto systému zbyly prostředky, aby mohla dělat veřejnou službu. O tom byl právě můj článek. Vy jste ho asi moc pozorně nečetl, co? ;-P;-P

mil 24.4.2007 7:34

Nebudu polemizovat

s celým obsahem článku, to nechť činí povolanější (za sebe si myslím, že privatizovat dopravní policii je pitomost, to už lepší by bylo ji zrušit a ušetřené náklady poukazovat na konto pokut). Mohu ale, jako pamětník, polemizovat s výrokem "jednou nebyly banány..." (pokud by se ovšem nejednalo o překlep a správné znění mělo být "jednou byly banány...").

kája 24.4.2007 7:30

Radary

Moc se mi líbí umísťování informačních radarů, třeba u přechodu pro chodce. Jeden takový je v Nehvizdech u Prahy na silnici č. 11. V obci je Zóna s dopravním omezením na 40 km v hodině.  U prostřed obce je "proslavený" přechod, kde nákladní auto kdysi srazilo malého chlapce.  Obří ukazatel rychlosti má velký preventivní účinek. Samozřejmě je vhodné, aby tam byl po 100m druhý radar, který to bude fotit a posílat k řešení. V Praze jsou vynikající průměrové měřiče rychlosti, které donutí každého řidiče chovat se slušně v celém městě. :)

nik 24.4.2007 7:27

Re: Re: Exekutoři

No to je hovadina - pokud nadýchám 3,5 promile poté, co jsem natřel ústní vodou zanícené dásně, tak jsem pouze podezřelý, že jsem požil alkohol, přičemž krvi mám leda tak starou belu.

lerak 24.4.2007 6:44

Re: To bude opravdu skvělé

No a? My Češi prostě nechceme nic dodržovat. Kde je třicítka ,nechť se tou třicítkou maximálně jezdí. Možná, že by někoho potom začalo zajímat, kdy státní (obecní) orgány zodpovědné za rozmisťování těchto DZ , začnou svou zodpovědnost vykonávat opravdu ZODPOVĚDNĚ. Jen si kupř. dneska vemte kolik osobních vozidel jezdí proti předpisu se zatmavenými skly. Evidentní, snadno postižitelný přestupek (porušení zákona) a NIC se neděje. Policie se chová jako slepá. Že maličkost? Můžu vyjmenovat další. Neříká vám něco slovo KORUPCE??

Jaromír Opa 24.4.2007 6:31

Re: Exekutoři

To je pitomost, nezapomínejte, že jste v Česku. Exekutoři pracují na příkaz, který může být blbý, ale je přesně stanovený. Soukromá policie tu přeci už je - městská policie, není státu ale města. A že je málo policistů?? Další pitomost. Nebo si na Kryštofy najímají brigádníky?? Jak zjednodušit jejich práci?? Kromě toho nejjednoduššího, abychom se začali chovat slušně, by stačilo vypustit formulaci "Jste podezřelý z...", když např. někdo při kontrole nadýchá alkohol nemůže přeci být podezřelý z toho, že požil alkohol. Prostě jsi za volantem pod vlivem alkoholu a tak máš smůlu. Je to podobné, jako když je někdo nařčen, že převzal úplatek a půl roku mu nikdo nic neprokáže, tak je to jen umělé vytváření přepracovanosti, protože důkazy o původu peněz a o jejich pohybu se dají z bank získat za pár hodin, max dnů. Chce to opustit zažité tradice s dob sociálkomunismu a začít makat a z nadřízených orgánů pořádně jejich práci kontrolovat a blbce a lenochy nekompromisně vyhazovat, akždý, kdo nemá jistotu na své teplé židli je nucen trochu víc máknout, pokud nechce o místo přijít.

serž 24.4.2007 5:34

Zaplaťme státu...

...ať nedělá vůbec nic. Příjde nám to v důsledku levněji a státní aparát ve své hamižnosti sám od sebe zeštíhlí, aby brali zůstávající ouřadové co nejvíc. Služby, co poskytuje stát, mohou efektivně poskytovat soukromníci. Tomu se myslím říká anarchie. Taky pěkná utopie. Bohužel se vždy najde někdo, co chce řídit, vést, panovat.

Alfons 24.4.2007 5:06

Exekutoři

Soukromí exekutoři přece fungují úplně perfektně. Takže soukromá služba dohlédající nad dodržováním dopravních předpisů nemůže být žádný problém. Za týden její činnosti by bylo na silnicích polovina automobilů.

Honza42 24.4.2007 1:52

Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

Musíte uplatnit stejnou logiku jako autor článku. Tam se taky odměna neřídí podle toho jak dbají na bezpečnost na silnicích, ale podle toho kolik vyberou peněz. Musíte tedy soudce odměňovat podle toho, kolik lidí zavřou, a bude vše v pořádku.

IS 24.4.2007 1:46

Re: Re: Za kolik by se asi vydražil úřad presidenta?

Kupodivu stát se privatizací zmenšuje a klesá jeho organizovanost , zatímco zločinci v privátní oblasti se tvrdě organizují. Někdy se tomu mezi odborníky říká mafie. Občas mezi nimi propukne nelítostná válka. 

IS 24.4.2007 1:41

Re: Proč vymáhat a ne prodávat ?

Stát by mohl  přímo vydražit svá nařízení či vyhlášky (konkrétní úřad), u kterých se očekává zisk, a nemusel by se tak starat o nic. Jenže jeho pověst by asi klesala ještě níže, protože lid by ho posuzoval podle jednání soukromých firem. Způsoby výběry daní ve feudální Francii napomohly k tomu, že došlo  Velké revoluc 1789.

IS 24.4.2007 1:33

Re: Kamery se kdysi označovaly za komunistické fízlování, uff !

IS 24.4.2007 1:32

Re: Ne, fimra sice měří ale obec vybírá nebo taky ne !

IS 24.4.2007 1:31

Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

Přece nemůže za to, že se svědkové nedostaví, znalec nevypracuje posudek apod.  Byl by padlý na hlavu, aby spor ukončil po jednom státní, procesy by pak natahoval na léta jako věčný zdroj zisku..

IS 24.4.2007 1:26

Re: Obava presidenta Havla ?.

Havel se dal slyšet, že by s chutí vrátil na 80% zákonů, které dostal k podpisu, protože obsahovaly závažné chyby. Jenže pak bychom prý žádné zákony neměli a zavádl by chaos. Legislativní stav je takový, že už i právníci tvrdí, že nejsou schopni sledovat veškerou legislativu ze svého vybraného(úzkého) oboru narostlou někdy až do desítek tisíc stran. Pak je ovšem i pouhá snaha se řídit zákony odsouzena k nezdaru a tvrzení, že někteří lidí dodržují zákony je ilusí, vždyť je ani nemohou přesně znát.

M. Gebauer 24.4.2007 1:13

Obava.

Mám opravdu velikou obavu, že se v tomto našem státním Kocourkově najde nemálo lidí, kteří se nastíněné, s prominutím stupidní, myšlenky chytí, nadchnou se pro ni a budou ji chtít praktikovat. To, co autor tohoto nesmyslu nedokázal pojmenovat, je téměř nulová úcta k zákonu v naší společnosti způsobena skutečností, že prostě zákony neplatí pro každého stejně! Příkladů vidíme přehršel.

A nakonec k těm instalatérům minulého režimu: Opravdu jich byl dostatek. Jenže, aby jich komunističtí poskokové - mocipáni na všech úrovních - mohli zneužívat pro sebe a své "kluby známých", museli mocně přivírat až zavírat oči nad jejich dalšími aktivitami".

Naše společnost, pokud to nevíte, byla a je tak zkažená, že nejen dopravní předpisy, ale i většinu zákonů dodržují pouze lidé, kteří jinou možnost nemají. Zatím není na obzoru ŽÁDNÁ strana, která by rozbujelý klientelismus v naší společnosti opravdu chtěla odstranit. Osobně se upřímně divím tomu, že stále docela vysoké procento lidí jde k volbám s důvěrou, že zvolí někoho, kdo nás pomůže z toho marasmu klientelismu vyhrabat. I já se k těmto volebním fikcím přiznávám.   

Honza42 24.4.2007 1:09

To bude opravdu skvělé

Soukromníci se budou krčit v křoví u zapomenuté třicítky, kvůli opravě silnice, která stejně neprobíhá. Na periferiích měst budou v pustinách chodců prostých měřit padesátku (to už dělají měšťáci dneska).

Jenom na opravdu nebezpečných místech nebude nikdy ani noha. Protože tam většina soudných řidičů stejně jede víceméně podle předpisů.

pachatel tohoto článku vystudoval právo a ekonomii, specializuje se na trestní právo, doporučuji tedy ho vyhodit a trestní právo též privatizovat. Privátní firma by pak byla odměňována za každý rok a osobu za mřížemi. Věřte, že privátní soudci by neměli na stole jediný rozdělaný případ.

D 24.4.2007 1:04

Takle to prece funguje

Je prece zcela bezne, ze obce poveruji provozem radaru soukrome firmy, pripadne ne jen provozem, ale i porizenim. Praha zrovna ne, ale v malych obcich je to bezne. Takove radary jsou potom umistovany na mistech, kde je vysoka pravdepodobnost spachani prestupku, byt by byl jinak zcela neskodny.

zdeněk 24.4.2007 0:36

Re: Za kolik by se asi vydražil úřad presidenta?

Každý feudál ( dnes úspěšný lichvář) by měl svoji ozbrojenou družinu.

Liberalismus na věčné časy a nikdy jinak!!!!  8-o8-o

zdeněk 24.4.2007 0:34

opět Vučka....

Lobbista prodejců drog a kuplířů.

Ono by šlo i dnes umístit na nejvíce exponovaná místa kamery. Na mnoha místech již pracují a pak stačí jen poslat příslušnému majiteli domů obsílku s pokutou. Jenže nejsou všude. A dávat kameru před každým výjezd hasičů, to by byl už extrém. Otázka není kolik by to stálo, ale kdo by to vyhodnocoval a jestli by s tím lidé souhlasili. Takový systém kde  po celém městě byl člověk snímán kamerou by měl dost odpůrců. Dal by se snadno zneužít. Dopravní policie má spoustu jiných úkolů než kontrolovat jízdu na červenou a překročení rychlosti, na to autor zapomněl.

A také není pro opravdové piráty silnic nic jednoduššího než  jezdit s falešnou dopravní značkou.

IS 24.4.2007 0:32

Za kolik by se asi vydražil úřad presidenta?

Soukromá policie už vlastně existuje v podobě různých bezpečnostních služeb. Kupování státních úřadů a funkcí lze vystopovat až do starověké Číny. Stejně tak si pořizovali majetní  soukromé armády. Nějak se to ale neosvědčilo, obtížně se zajišťuje rovná kokurence na trhu s maximalizací podnikatelského zisku. Zejména soukromí výběrčí daní občas přišli o hlavu.  Co kdyby se nám ti soukromí policajti mezi sebou porvali, jako se stalo s ochrankami. Privatizované pohřební služby si prý kradou nebožtíky.Mohly by si soukromou policii vydržovat politické strany? Ouha, to by zase byly lidové milice ?  

J.V. 24.4.2007 0:23

Ta idea se mi libi

S myslenkou souhlasim. Ovsem mozna nedelam dobre, protoze stat by pak ve vymahani svych narizeni zacal byt podstatne efektivnejsi :) Dost mozna bychom jeste volali po navratu starych dobrych poradku, kdy chaos a neefektivita umoznili cloveku volneji dychat.