29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

PRÁVO: Privatizujme dopravní policii

Před pár dny mne zaujala televizní reportáž o tom, jak řidiči nerespektují dopravní signály při výjezdech z hasičských stanic. Hlavní zpravodajská relace dokonce pokládala za nutné vyslat reportéra na ministerstvo s dotazem, zda by se neměly změnit dopravní předpisy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
IS 24.4.2007 1:31

Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

Přece nemůže za to, že se svědkové nedostaví, znalec nevypracuje posudek apod.  Byl by padlý na hlavu, aby spor ukončil po jednom státní, procesy by pak natahoval na léta jako věčný zdroj zisku..

Honza42 24.4.2007 1:52

Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

Musíte uplatnit stejnou logiku jako autor článku. Tam se taky odměna neřídí podle toho jak dbají na bezpečnost na silnicích, ale podle toho kolik vyberou peněz. Musíte tedy soudce odměňovat podle toho, kolik lidí zavřou, a bude vše v pořádku.

zdeněk 24.4.2007 9:07

Re: Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

"Musíte tedy soudce odměňovat podle toho, kolik lidí zavřou, a bude vše v pořádku."

Tohle je dosti nebezpečná myšlenka, soudce by někoho zavřel aby měl víc peněz.... hmmm a co kdyby byl nevinný?

Soudce by měl být placen za počet vyřešených případů, bez ohledu na rozsudek. Měl by ale být třeba odpovědný za špatný rozsudek, díky němuž by třeba někdo mohl krást dále. Pak by měl být orgán co by to posoudil a pak finančně, v případě spoluviny  trestně soudce odsoudil. A měl by to být orgán nezávislý na soudcích, aby soudce nesoudili soudci, to je blbost.

Honza42 24.4.2007 9:21

Re: Re: Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

Nechápete ironii?

zdeněk 24.4.2007 9:25

Re: Re: Re: Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

jasně, nepřečetl jsem to celé.... R^

Rudolf 24.4.2007 11:10

Re: Re: Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

A můžete říci, za co jiného, než za počet vyřešených případů, je soudce placen...jistě, plat je stálý ale současně se požaduje, aby výkon soudce byl nejméně X rozsudků měsíčně (to X je konkrétní číslo, které pomalu, ale nenávratně roste). Tragédií pak je, že zodpovědní funkcionáři tahají ke kárnému řízení (za vydatného řevu novinářů a jiných blábolilů) soudce, kteří mají výkon třeba 1,5 - 2X, ale v jedné konkrétní věci byl "zaznamenán a zjištěn" průtah. Dost často se v "masmédiích" nadává na nezodpovědné firmy, které například "nutí" řidiče kamionů k překračování bezpečnostních limitů jízdy, ale u soudců to nikdo nezkoumá. A k poslední větě: kdo jiný než soudce by měl soudit? Domovnice ... uliční výbor .. či snad kdo jiný??

zdeněk 24.4.2007 13:01

Re: Re: Re: Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

soudit by je měl nezávislý orgán který s nimi není spřízněný. Nějaká nejvyšší soudní inspekce. Nebo by je mohl odvolat prezident, pro jsem všemi deseti.

Dále by mělo být omezeno právo se donekonečna odvolávat a aby nejvyšší soud neustále vracel případ k dořešení k soudu nejnižší instance.

Vlad 24.4.2007 9:53

Re: Re: privátní soudce by účtoval úkony (stání).

Asi jste to myslel ironicky. Když znalec nevypracuje, dostane pokutu 50 i víc tisíc. Když se svědek nedostaví, lze ho nechat předvést. Procesy jsou ziskem pro advokáty. Ti také zřejmě ovlivňují tvorbu zákonů.

Jenže to by se museli sudí být ochotni rozhodnout. A museli by za svoji práci ručit včetně platu, případně svobody.

lerak 24.4.2007 6:44

Re: To bude opravdu skvělé

No a? My Češi prostě nechceme nic dodržovat. Kde je třicítka ,nechť se tou třicítkou maximálně jezdí. Možná, že by někoho potom začalo zajímat, kdy státní (obecní) orgány zodpovědné za rozmisťování těchto DZ , začnou svou zodpovědnost vykonávat opravdu ZODPOVĚDNĚ. Jen si kupř. dneska vemte kolik osobních vozidel jezdí proti předpisu se zatmavenými skly. Evidentní, snadno postižitelný přestupek (porušení zákona) a NIC se neděje. Policie se chová jako slepá. Že maličkost? Můžu vyjmenovat další. Neříká vám něco slovo KORUPCE??

autor článku 24.4.2007 7:39

Re: To bude opravdu skvělé

Soukromníci se budou krčit v křoví u zapomenuté třicítky, kvůli opravě silnice, která stejně neprobíhá.

Což je přesně to, co dnes dělá normální policie a plýtvá tím svými zdroji, že ...

Jenom na opravdu nebezpečných místech nebude nikdy ani noha. Protože tam většina soudných řidičů stejně jede víceméně podle předpisů.

Dobrý muži, Vy asi nemáte řidičák a nejezdíte po Čechách, viďte? :-P

A i kdyby tam nebyla ani noha a soukromníkovi by se to nevyplatilo, tak by tam mohla patrolovat státní policie, protože by jí na to v tomto systému zbyly prostředky, aby mohla dělat veřejnou službu. O tom byl právě můj článek. Vy jste ho asi moc pozorně nečetl, co? ;-P;-P

geek 24.4.2007 9:08

Re: Re: To bude opravdu skvělé

tak pokud ma mit policie nejaky smysl, ma slouzit a chranit, to je jeji poslani. to co dela dnes, a to co vy navrhujete, ze by mohly delat soukromnici, to je prachsprosta buzerace normalnich lidi. ostatne staci se podivat kuprikladu na postihovani cernych pasazeru v mhd revizory kteri jsou odmenovani dle kvantity pristizenych. mnozi se utoky, poraneni cestujicich, cizinci a lide ne zcela obeznameni s dopravnimi predpisy jsou neurvalymi blby sproste osocovani jako zlodeji a tak je s nimi i nakladano. vidim to kazdy den na prestupu metra florenc, kde jsou tito v pohodli a teplicku schovani a vybiraji si presne tyto osoby protoze kazdej cernej pasazer vi ze na tomhle miste je s padesatiprocentni pravdepodobnosti zastihne a jde prestup obejit.

jinak nevim jak autor clanku ale ja ridicak mam, a proto vidim ze situace na silnicich se kazdy rok zlepsuje. ubyva agresivity, lide jsou slusnejsi i treba vuci motorkarum, kterym zpusobne uhybaji a davaji prostor pro predjeti, celkove se mira slusnosti a solidarity zvysuje. je to patrne. zato blbost policistu se za ty leta nijak nezmenila. vas navrh pouze nalije do systemu vice tupanu, kteri tu praci budou delat za mene penez, zato o to vice se v perzekuci ostatnich budou vyzivat. nyni musi projit alespon marginalnimi kriterii pro to aby mohli praci policisty vykonavat.

a pokud jste nebyl na navsteve na vychod ci jih od cr, vrele doporucuju abyste videl co to znamena bat se na silnici o zivot ;-D

autor článku 24.4.2007 9:17

Re: Re: Re: To bude opravdu skvělé

OK, jen Vás prosím, abyste své myšlenky trochu víc rozvedl ...

Já tvrdím: chytání řidičů za bukem převezmou soukromníci, kteří se zaplatí sami z výtěžku své práce. Takže dopravka při stejném rozpočtu bude mít míň práce a bude ji tím pádem moci dělat kvalitněji. Třeba budou víc stát u škol. Naopak soukromníci nebudou mít pravomoc nikoho zastavit, takže k buzeraci nebudou mít příležitost.

Tak jak by podle Vás mělo být v systému víc tupounů za méně peněz? Vaše úvaha je nějaká divná, nedává smysl. Rv

Honza42 24.4.2007 9:31

Problém bude už v základním pohledu na věc.

Já jsem totiž přesvědčen, že právě ty činnosti, které policie postihuje nemají na nehodovost významný vliv. Koneckonců to i policie přiznává. Je to tedy stejná pitomost, ať už to dělá firma nebo stát. Nehody vznikají z nebezpečného chování a ne z běžného porušení předpisu. Předpisy vždy budou jen hrubým vodítkem. A posuzování, jak nebezpečné je chování dotyčného řidiče může jen osoba vzdělaná a soudná. Takové žel policie nemá a hlavně ani nechce mít. Vaše opatření na tom nic nezmění. Bodové systémy nepřinesly nikde nic. Nehodovost neklesá. Klesá úmrtnost vlivem stále bezpečnějších aut.

autor článku 24.4.2007 9:39

Re: Problém bude už v základním pohledu na věc.

Já jsem totiž přesvědčen, že právě ty činnosti, které policie postihuje nemají na nehodovost významný vliv.Ježdění na červenou a nepřiměřená rychlosti nemají vliv na nehodovost? To je docela odvážené tvrzení, pane kolego ...

A to, že správné rozhodování je složité, je známá pravda. Ale můj článek nechtěl zařídit světový mír a vyčistit životní prostředí. Je to praktický námět, jak zlepšit jednu konkrétní činnost a nepřímo zlepšit výkon jiných činností tím, že se na ně uvolní zdroje.

Honza42 24.4.2007 10:09

Re: Re: Problém bude už v základním pohledu na věc.

Ano, nepřiměřená rychlost má naprosto zásadní vliv na nehodovost. Ale ta nikdo nezajímá. A počet nehod zaviněných nedovolenou rychlostí je opravdu pár procent i dle tvrzení policie. Prostě když pojedete po dálnici v mlze a po náledí 130 km/h tak vám policie nic neudělá, přestože vám půjde o život. Když na poloprázdné dálnici ve dne na suchu pojedete 160 km/h tak jste pirát a vrah. Kdo jede mezi ostrůvkem tramvaje a chodníkem ve špičce 50km/h je u mne vrah, ale podle předpisů je to zodpovědný řidič. Kdo jede na periferii mimo oydlené oblasti ve městě 80km/h přijde o řidičák, přitom tam nic nehrozí..

Honza42 24.4.2007 10:10

Re: Re: Re: Problém bude už v základním pohledu na věc.

Jo a zdrojů máme až nad hlavu. Máme totiž snad nejvíce policistů na obyvatele v Evropě.

D 24.4.2007 1:04

Takle to prece funguje

Je prece zcela bezne, ze obce poveruji provozem radaru soukrome firmy, pripadne ne jen provozem, ale i porizenim. Praha zrovna ne, ale v malych obcich je to bezne. Takove radary jsou potom umistovany na mistech, kde je vysoka pravdepodobnost spachani prestupku, byt by byl jinak zcela neskodny.

IS 24.4.2007 1:32

Re: Ne, fimra sice měří ale obec vybírá nebo taky ne !

zdeněk 24.4.2007 0:34

opět Vučka....

Lobbista prodejců drog a kuplířů.

Ono by šlo i dnes umístit na nejvíce exponovaná místa kamery. Na mnoha místech již pracují a pak stačí jen poslat příslušnému majiteli domů obsílku s pokutou. Jenže nejsou všude. A dávat kameru před každým výjezd hasičů, to by byl už extrém. Otázka není kolik by to stálo, ale kdo by to vyhodnocoval a jestli by s tím lidé souhlasili. Takový systém kde  po celém městě byl člověk snímán kamerou by měl dost odpůrců. Dal by se snadno zneužít. Dopravní policie má spoustu jiných úkolů než kontrolovat jízdu na červenou a překročení rychlosti, na to autor zapomněl.

A také není pro opravdové piráty silnic nic jednoduššího než  jezdit s falešnou dopravní značkou.

IS 24.4.2007 1:33

Re: Kamery se kdysi označovaly za komunistické fízlování, uff !

autor článku 24.4.2007 7:42

Re: opět Vučka....

Dopravní policie má spoustu jiných úkolů než kontrolovat jízdu na červenou a překročení rychlosti, na to autor zapomněl.

No a na ty jiné úkoly by jí zbylo víc prostředků, aby to mhla dělat kvalitněji, a současně by jízdu na červenou hlídali efektivněji soukromníci!

Zase pan zdeněk a jeho třeskutá logika ... ;-D (myslí ten člověk někdy?)

zdeněk 24.4.2007 8:58

Re: Re: opět Vučka....

A kdo vás platí teď? Mafie chce soukromou policii co by vybírala pokuty jen obyčejným občanům a Pavlišovce nechala napokoji tak vám řekli abyste napsal tento článek?

IS 24.4.2007 0:32

Za kolik by se asi vydražil úřad presidenta?

Soukromá policie už vlastně existuje v podobě různých bezpečnostních služeb. Kupování státních úřadů a funkcí lze vystopovat až do starověké Číny. Stejně tak si pořizovali majetní  soukromé armády. Nějak se to ale neosvědčilo, obtížně se zajišťuje rovná kokurence na trhu s maximalizací podnikatelského zisku. Zejména soukromí výběrčí daní občas přišli o hlavu.  Co kdyby se nám ti soukromí policajti mezi sebou porvali, jako se stalo s ochrankami. Privatizované pohřební služby si prý kradou nebožtíky.Mohly by si soukromou policii vydržovat politické strany? Ouha, to by zase byly lidové milice ?  

zdeněk 24.4.2007 0:36

Re: Za kolik by se asi vydražil úřad presidenta?

Každý feudál ( dnes úspěšný lichvář) by měl svoji ozbrojenou družinu.

Liberalismus na věčné časy a nikdy jinak!!!!  8-o8-o

IS 24.4.2007 1:46

Re: Re: Za kolik by se asi vydražil úřad presidenta?

Kupodivu stát se privatizací zmenšuje a klesá jeho organizovanost , zatímco zločinci v privátní oblasti se tvrdě organizují. Někdy se tomu mezi odborníky říká mafie. Občas mezi nimi propukne nelítostná válka. 

J.V. 24.4.2007 0:23

Ta idea se mi libi

S myslenkou souhlasim. Ovsem mozna nedelam dobre, protoze stat by pak ve vymahani svych narizeni zacal byt podstatne efektivnejsi :) Dost mozna bychom jeste volali po navratu starych dobrych poradku, kdy chaos a neefektivita umoznili cloveku volneji dychat.

IS 24.4.2007 1:41

Re: Proč vymáhat a ne prodávat ?

Stát by mohl  přímo vydražit svá nařízení či vyhlášky (konkrétní úřad), u kterých se očekává zisk, a nemusel by se tak starat o nic. Jenže jeho pověst by asi klesala ještě níže, protože lid by ho posuzoval podle jednání soukromých firem. Způsoby výběry daní ve feudální Francii napomohly k tomu, že došlo  Velké revoluc 1789.