8.7.2024 | Svátek má Nora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 29.5.2006 10:02

Tak on je autor poradcem Pana Veto?

Pak je vše jasné... Koho kaviár jí, toho notu notuje.

A proč to pod tím článkem nenapíše, že by se styděl? To snad ne...

xjcx 29.5.2006 10:00

Re: Re: Re: Vznik veřejných zdravotnických zařízení směřuje ke vzniku soukromého zdravotního pojištění.

Zkuste si zjistit kolik co stoji a co si za 2-3 tisice za mesic poridite.

Soukroma zdravotnicka zarizeni se vyznacuji nizsimi platy personalu, tedy lze tezko ocekavat priliv kvlitnich lidi... Situace neni zdaleka tak jednoducha, jak zde predestirate.

vita 29.5.2006 10:00

Re: Re: Vznik veřejných zdravotnických zařízení směřuje ke vzniku soukromého zdravotního pojištění.

Nemohu (naštěstí) vaši zkušenost ani potvrdit ani vyvrátit.

Ale zkušenosti s fungováním státních a soukromých škol, resp. výsledky jejich práce, hovoří spíše pro vás. A pro státní zařízení...

doktor 29.5.2006 9:59

Kolega Šťastný

má sice titul MUDr., ale celý profesní život trávil jako manažer firmy se sportovním zbožím. Z jeho článku je zřejmé, že o českém zdravotnictví nemá ani páru (a to je poradcem presidenta Klause!). Pro něho a další diskutující donekonečna: nezisková veřejnoprávní zdravotnická zařízení (především nemocnice) převažují v naprosté většině civilizovaných zemí světa. Čistě tržní zdravotnictví ve světě neexistuje. Zákon má v části, koho se týká, buď prováděcí vyhlášky nebo je výčtový (takový byl třeba původní zákon o restituci církevního majetku z devadesátých let). A teď to hlavní:  u nás je spousta nemocnic z doby malých okresů před rokem 1960. nejméně polovina z nich je odborně neúplných, s nedostatečným technickým vybavením, nedostatkem odborně kvalifikovaných pracovníků a podprůměrnými počty odborných výkonů (na příklad operací nebo porodů). Už ze své  podstaty nemohou zajistit kvalifikovanou zdravotní péči. Právě ty jsou v soukromých rukou a jejich majitelé protestují společně s dalšími podnikateli ve zdravotnictví, jichž se to vůbec netýká (lékárníci, zubaři, praktičtí lékaři) proti tak zvané veřejnoprávnosti. Vyřadit taková zařízení z běžného povinného zdravotního pojištění se pokusila na jaře 1998 Zuzana Roithová, ministryně zdravotnictví za Luxovy lidovce (kteří nemají se současnou stranou moc společného) v Tošovského vládě. Nestihla to. Zavedením veřejnoprávních, tak zvaně neziskových (zisk nekončí u akcionářů, ale musí být investován) nemocnic jsme se konečně zařadili mezi země s vyspělou organisací zdravotnictví. Jen omezený český náfuka vymýšlí v dávno propracované oblasti něco, co nikde nemají, a dělá tak z občanů pokusné králíky.

gerontusinza 29.5.2006 9:59

Pane Šťastný, vidím že jste nešťastný z toho, že jste si přiklepli nemocnice bez zaplacení kupní ceny,

a on vás teď někdo odstrkává od zisku, abyste je mohlí za naše peníze (pacientů a část mzdy personálu) zaplatit. Je to teda drzost od toho Ratha, co myslíte? Zmetek:-/:-/ Skutečně horšího aby pohledal. Ale přesto jej budu volit.

Jahus 29.5.2006 9:59

Re: Vysvětlí mi někdo, v čem se mýlím?

Pro tebe je zřejmě nepředstavitelné, že by "zisková" nemocnice mohla fungovat i z jiných peněz než je povinné zdravotní pojištění.

Ono totiž "postavit" a "zprovoznit" polikliniku nebo nemocnici (životaschopnou) stojí řádově desítky až stovky milionů. Ty se musí investorovi vrátit.  A investorem může být třeba kraj soukromá osoba, zahraniční investor atd. Dál nevidím důvod proč by rozumný investor, kterému jeho investice již vynáší "zisk" (ach to sprosté slovo pro zdravotnictví) tento zpět neinvestoval do své již fungující  a "ziskové" polikliniky nebo nemocnice ? Anebo s ním naloží jinak podle své vůle. To že jdou prostředky za zdravotního pojištění právě do jeho nemocnice, polikliniky (do jeho investice) je volba plátce a spotřebitele tohoto pojištění. A tím je Pacient!

Schválně píšu Pacient s velkým P.

R 29.5.2006 9:59

Pro koho ty "non-profit hospitals" jsou?

pro ty bezdomovce a socky nebo pro lidi z vyšších příjmových skupin?

vita 29.5.2006 9:58

Re: nemýlíš se

Pořád jste mi nevysvětlil, jak nemocnice, která je placena z veřejných peněz - povinného zdravotního pojištění - zlepší zdravotní péči, když část těchto peněz vyvede mimo zdravotnictví.

Slov mnógo - odpovědi nět.

;-( 29.5.2006 9:55

Tobě je, bohužel, už 10 ? Re: uz si ve svém věku lecos pamatuji

Nevadí, blbost kvete v každém věku.

Jura Jurax 29.5.2006 9:52

Re: Re: Vznik veřejných zdravotnických zařízení směřuje ke vzniku soukromého zdravotního pojištění.

No, jen abychom se ve zdraví dožili Vámi předestřených světlých zítřků ...

R 29.5.2006 9:50

Re: Vysvětlí mi někdo, v čem se mýlím?

No, ono by to fungovalo, kdyby na lékaře dohlížel nějaký vrchní "totalizátor", který by je tlačil k tomu, aby se neflákali. Problém je v tom,  že takový dohlížitel by musel mít perfektní odborné znalosti, aby měl na lékaře argumenty a zároveň perfektní organizátorské schopnosti, aby ty argumenty dokázal používat. Takoví lidé jsou výjimky, průměr i u vedoucích pracovníků bude jiný. A navíc se nedá čekat vzhledem k platu a vzhledem k tomu, že taková osobnost se nevyhýbá konfliktům, že by takový člověk vydržel ve vedení neziskové nemocnice dlouho.

Na druhé straně to byl asi případ některých našich špičkových zdravotnických zařízení za socíku, že někdo takový to tam dlouhodobě vedl a dostal na vysokou úroveň.

míša mýval 29.5.2006 9:46

nemýlíš se

V neziskových nemocnicích nebude nutno pracovat efektivně. Pokud bude nemocnice ve ztrátě, bude záležet na schopnostech vedení, jak to vysvětlí na ministerstvu (jak umí chlastat se šéfama, řečeno socialistickým slovníkem) tím se do vedení dostanou stranické kádry, které to umí - není to problém jen ve zdravotnictví, ale například takovým typickým výplodem byl ředitel Černobylu. Jak se říká, ryba smrdí od hlavy, ale je pravda, že za chvíli smrdí celá. Lékaři nebudou honorováni podle výkonu, ale budou zařazení do mzdových tarifů podle dosažených bodů (délka praxe 1 bod za rok, další vdělávání -odborné a odborářské 20 bodů, členství v LOK 30 bodů, loyalita k vedení, pardon hodnocení nadřízeného 50 bodů) známe to z doby minulé, že. Pokud pacientovi odeberou špatnou ledvinu (protože špatný praktik - ti dobří odejdou do EU, protože při čerpání peněz ze ZP nemají proti ministerským molochům šanci), může se obrátit na soud, který mu přizná odškodnění. Zatímco ziskovka by to zaplatila ze zisku, za neziskovku to zaplatí daňový poplatník. Neziskovky tedy mohou vše, kromě jediného - vytvářet zisk. Proto bych navrhoval nazvat je ZTRATHOVKY

gerontusinza 29.5.2006 9:44

Když čtu takový blábol, musím konstatovat že Rath má asi ve všem pravdu. Re: omlouvám se za rozkouskování příspěvku, ale

Zločince, zloděje a blbce je nutno od zdravotnictví držet co nejdál. :-/:-/

Ivan 29.5.2006 9:39

Re: Vznik veřejných zdravotnických zařízení směřuje ke vzniku soukromého zdravotního pojištění.

Zkušenost.

V soukromé nemocnici bych se  už nenechal ošetřit snad ani v ohrožení života. To, co se dá snadno zjistit, je jejich jediná snaha - oškubat pacienta. Oškubat a když už nemá peníze, tak zařídit, aby rychle umřel a nemohl se soudit. Úroveň nemocnic řízených státem je tak asi o 1000% lepší než ti soukromí vydřiduši.

R 29.5.2006 9:35

omlouvám se za rozkouskování příspěvku, ale

víc než 900 znaků a 1 odstavec mně to odmítá posílat.

R 29.5.2006 9:33

Re: Re: Vznik veřejných zdravotnických zařízení směřuje ke vzniku soukromého zdravotního pojištění.

. Že by lidi na soukromé zdravotní pojištění neměli je nesmysl, stačí si uvědomit, kolik platí každý měsíčně na povinné státní zdravotní pojištění, nějaký ten tisíc, dva měsíčně navíc na nějaké rozumné přiměřené soukromé zdravotní pojištění může platit každý s trochu lepším platem.

R 29.5.2006 9:33

Re: Vznik veřejných zdravotnických zařízení směřuje ke vzniku soukromého zdravotního pojištění.

Pořád ale to bude víc než dostatečná zdravotní péče pro socky, bezdomovce, nezaměstnané, lidi na minimálním platu a podobné, zatímco lidi poněkud víc vydělávající budou požadovat lepší a kvalitnější zdravotní služby.  Tím zase vznikne poptávka po kvalitnější lékařské péči. A pokud veřejná zdravotnická zařízení klesnou dost hluboko, vznikne tak masová poptávka, že vzniknou lepší zdravotnické zařízení a vzniknou vedle dnešních úrazovek a pojištění na závažná onemocnění i komerční zdravotní pojištění které budou suplovat komplexní státní zdravotní péči. A ze kterých budou žít ty lepší zdravotnická zařízení, kde budou léčit ti lepší lékaři. Tím zase vznikne prostor omezit třeba na polovinu povinné zdravotní pojištění neboli daň, neboť podstatná část obyvatel toto pojištění nebude vzhledem ke kvalitě chtít využívat.

R 29.5.2006 9:32

Vznik veřejných zdravotnických zařízení směřuje ke vzniku soukromého zdravotního pojištění.

Mně se zdá, že vznik veřejných neziskových zdravotnických zařízení je první krok k jedinému logickému uspořádání zdravotnictví, tedy takovém, že stát bude zajišťovat základní zdravotní péči pro socky, bezdomovce, nezaměstnané, lidi na minimálním platu a podobné,  a všichni ostatní si budou připlácet soukromé zdravotní pojištění na lepší zdravotní péči. 

A protože neziskové zařízení znamená, že vedení takového zařízení obecně nemá zájem na zvyšování počtu zákazníků zvyšováním kvality služeb, nebude vnitřní politika takového zařízení na toto prioritně zaměřena. Tudíž se takové zdravotnické zařízení stane odkladištěm méně schopných lékařů a sester, možností pro získávání praxe absolventů lékařských fakult a podobně.

vita 29.5.2006 9:26

Vysvětlí mi někdo, v čem se mýlím?

Protože mýlit se určitě musím, když naše skvělá pravice je tak proti...

Do nemocnic jdou peníze zejména ze zdravotního pojištění. V neziskových nemocnicích musejí být tyto peníze vydány na zdravotní péči. V "ziskových" nemocnicích musí být část vložených peněz vyvedena právě na tvorbu zisku majitele. Nic proti zisku, proč by takový majitel (třeba vlastník hostinských zařízení) tu nemocnici vůbec kupoval, kdyby ne kvůli zisku? Z filantropie snad? Ale to by šel proti principům kapitalismu a tržního hospodářství!

Ergo - v "ziskových" nemocnicích část vložených peněz, peněz z povinného zdravotního pojištění, půjde mimo zdravotnictví, mimo léčebnou péči.

Znova - nic proti zisku. Ale proč z peněz údajně (a povinně) vybraných na něco jiného? A pokud taková nemocnice nebude závislá na pojištění, třeba nějaká výplňovna silikonem - no tak ať si produkuje zisk a vyvádí ho mimo. Může se svobodně rozhodnout. Stejně jako se svobodně rozhoduje "pacientka", že ten silikon potřebuje a kolik je ochotná za něj zaplatit...

pavel 99 29.5.2006 9:25

Re: Re: Re: Další kamínek do zdi nářků

A v ministerstvem řízených nemocnicích se nekrade? Pokud vím, dluhy tyto měly (po opakovaných oddluženích) suverénně nejvyšší - takže bude náramnou "výhodou", když takto budou hospodařit všechny nemocnice.

pavel 99 29.5.2006 9:22

Re: Neziskove nemocnice

A také má v US "...non-profit hospitals..." takřka polovinu zástupců ve správní radě ministerstvo? A také může ministerstvo tyto organizace prakticky "řídit" bez jakéhokoliv omezení? (A za případné ztráty z tohoto "řízení" nese plnou zodpovědnost "vlastník".) Už vidím, jak z podobných principů v USA "..nikdo nedělá žádnou vědu..". To že vidíte v textu "non-profit" ještě neznamená, že je to zcela shodné.

Jan Hájek 29.5.2006 9:13

pokud pacient bude PACOŠ

a nikoli svéprávný subjekt, bez jehož poučeného souhlasu nesmí být (pokud nejde o přímé ohrožení života spojené s bezvědomím) zdravotnickým personálem konáno nic, tak se ve zdravotnictví nic nezmění. Pokud by někdo namítal nesvéprávné občany - každý má zástupce poviného jednat tam, kde je třeba za nesvéprávného.

I-Worm 29.5.2006 8:39

Re: Re: Další kamínek do zdi nářků

on ten člen je na tom zainteresován přesně tak, jako byla zainteresována celá řada privatizačnich fondů: vydřít z toho co nejvíc, přelít jinam a zmizet. Slova hýbají, příklady táhnou.

loula 29.5.2006 8:31

Jenom poznámka

ke zdravotním pojišťovnám. Mnohokrát tady zazněl názor, že problém bude vyřešen důslednou privatizací zdravotních pojišťoven, které si sami budou hlídat náklady zdravotních zařízení a jako fungující vzor byl vydáván systém havrijního pojištění nebo povinného ručení.  Tedy, zdravotní pojišťovny musí vydat 95% vybrané částky zpět do plateb za poskytovanou péči. Pojišťovny v segmentu povinného ručení tak dlouho zvedaly pojistnou částku, až se systém ustálil na tom, že pojišťovny vrací do plateb asi 45 - 50% vybrané částky. Tedy podle tohoto vzoru by zdravotní pojišťovny zvedly pojistné částky zhruba dvojnásobně, aniž by do zdravotnoictví přitekly nějaké peníze navíc.

Já osobně si myslíim, že tyto boje o charakter pojišťoven, nemocnic a pod není nic jiného než boj o co největší část 200 miliardového koláče, který tam ročně protéká. Pacient je vedlejší.

Em 29.5.2006 7:59

Re: Neziskove nemocnice

No, vykládejte to našim Hurvínkům (panu Skupovi se omlouvám) ve Smrádečkově, posedlých jakýmsi neoliberalizmem.

Em 29.5.2006 7:54

Re: Re: Další kamínek do zdi nářků

Pane pergil, máte v tom zmatek. Doporučuji http://www.blisty.cz/2006/5/29/art28620.html nebo seriál článků na http://www.dfens9.wz.cz/ o tom jak se krade v čs zdravotnictví. A okdud nám píšete, smím li se zeptat? 

Bohuzel 29.5.2006 7:49

uz si ve svém věku lecos pamatuji

Například, jak před deseti a několika roky, za vlády jedné určité strany, byl rozpuštěn státní majetek za jeden bilion korun, za který se do státní pokladny sešlo cca 110 miliard. Celá tahle akcička byla zdůvodněna nemožností čekat na legislativní normy, neznalostí špinavých peněz etc. A koukejme, osvědčená karta je znovu na stole ! Ještě není prostřeno a už si uvazují pod krk ubrousky.

American 29.5.2006 7:33

Neziskove nemocnice

Proboha - co je na tom tak strasneho? Tady v Americe je spousta podobnych nemocnic. Jmenuji se "non-profit hospitals" a nikdo z toho nedela zadnou vedu. V zadnem pripade to neznamena zhorseni pece o pacienty - spise naopak.

Nebojte se pokroku i kdyz prichazi z t.zv. basty kapitalismu.

A 29.5.2006 7:28

K článku

Ziskové nemocnice první co udělali snížily  personálu platy,keré jim byly navýšeny když byli ještě ve státním zařízení .Tam přidávali znovu .V a.s. bohužel ne a naopak propouští.Jsou totiž orientovaní na zisk a tak škrtneme platy a omezíme např. počet sester.

Jinak celý článek očerňuje stát jako největší zlo.Když nechcete žít ve státním zřízenímůžete se odtěhovat,třeba do Latinské Ameriky tam vládne narkomafie.

A.S. Pergill 29.5.2006 7:05

Re: Další kamínek do zdi nářků

On ten člen správní rady akciové společnosti je jaksi zainteresován na tom, aby ta akciovka jela a vydělávala. A to se bez kvalitních a oobře zaplkacených lidí zajistit nedá. Zatímco státnímu byrokratovi je totálně šumafuk kvalita poskytované péče, tudíž i kvalita personálu. A po ukončení "přechodného období" naprostá většina kvalitních lékařů a sester odejde do starých zemí EU. A mnozí absolventi lékařských fakult tam budou odcházet rovnou, případně si dodělají poslední ročník studia už někde v zahraničí.