6.12.2020 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

PRÁVO: Kdy začíná život?

Americký autor Steve Jacobs v rámci výzkumu pro svou disertační práci oslovil 5300 biologů a položil jim otázku: „Kdy začíná život?“ K jeho překvapení 96 % dotázaných zaškrtlo z nabízených možností odpověď „při početí“, ačkoli šlo většinou o liberální (89 %), sekulární (63 %) zastánce „svobodné volby“ (85 %).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 23.10.2019 17:27

Autor míchá dohromady dvě věci. Civilizační morálku a práva nenarozených dětí.

Regulace porodnosti formou potratů nebo zabíjením narozených dětí je stará jako lidstvo samo. Často citovaný příklad antické Sparty byl specifický jen tím, že o přežití dítěte rozhodovala komunita a ne rodina.

V republikánském Římě nebylo odkládání a občas i přímé zabíjení narozených dětí nic vyjímečného a nebylo zřejmě nijak zvlášť odsuzováno. Propopulační politiku začali provádět až římští císaři počínaje Augustem. Podle autorovy logiky to znamená, že republikánský Řím znamenal civilizační úpadek, zatímco císařství civilizační vzestup.

Nemám rád potraty. A nemám rád jejich feministickou obhajobu. Ale porodit dítě není totéž, jako je vychovat. Pokud zakážeme potraty (což je asi autorovým cílem), pak zřejmě vzroste počet těch, jejich přínos pro budoucnost evropskou civilizaci bude záporný, i když nebudou pocházet z jiné kultury. Je-li pokles porodnosti důsledkem ztráty víru v budoucnost (což bude asi taky pravda), pak jde o důsledek, nikoli příčinu. V takovém případně se klidně může stát, že evropská populace přijme jinou kulturu (třeba islámskou), aniž by muselo dojít k její pokrevní obměně.

A. Alda 23.10.2019 18:00

Autor opravdu míchá dohromady dvě věci, a to ŽIVOT a SMRT.

Vy zjevně hlasujete pro smrt, ta se Vám líbí více.