6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

PRÁVO: Hulváti ve zdravotnictví

Často slyšíme samochválu na naše zdravotnictví a na úroveň poskytované péče. Souhlasím, že oproti Angole nebo KLDR jsme na tom dobře. Ovšem ve srovnání například s Německem, Belgií, Nizozemím a Norskem máme co dohánět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pazdera 30.11.2017 14:27

Re: Zdravotnictví..pokračování 1

Čtěte pozorněji, od r. 1970 nekouřím, zda je to plus, či mínus nevím, leč určitě vím, že státní kasa si můj nepříjem vynahradila jinak..,třeba tím, že zavedla DPH na vše a na každou komoditu jinak, takže zde je prostor pro chytré přesouvat jedno zboží do jiných kategorií s cílem optimalizovat daně, nakonec pro ty nejchytřejší vytvořila fenomén: korunové dluhopisy, leč určité sortě podnikatelů jde stále na ruku tím, že jim umožní danit v rájích, z nichž některé jsou dokonce součástí EU.. No a když už by někteří měli být odsoleni...tak se vyhlásí prezidentská amnestie.

PS1: nebudu smutný z toho, že nevykouříte svůj oblíbený doutník, financ si najde cestu jak tu daň jak spotřební, tak DPD do erární kasy doplní, třeba tím, že zavře obchůdek v malé dědině (Horní-Dolní) a důchodce si musí zprostředkovat nákup pomocí taxíku, ten zase zaplatí obojí daň a je to doma. Tedy, pokud Váš doutník není pašovaný, ale asi ne..pašují se jen cigarety a ty smrdí, nejen bývalým kuřákům, ale všem. Ještě je třeba doplnit, že některé sorty pracovníků (tajemníci stran NF) ani režimu minulém daně neplatily, ale to bylo jedno, protože vše bylo nás všech. No a dnes jsou zase jiní privilegovaní, kteří si přidávají ročně deseti tisíce a stále mají málo, někteří si dokonce zaslouží mimořádný důchod za své komisařství v EU, je jim to málo, tak radí svým studentíkům, výsledkem je propad např. soc dem ve volbách.

PS2: jak prosté milý Watsone, na stát jsme krátcí, kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti, to platí pro celý státní aparát včetně justice, kléru, úřadů pro všechno..., třeba pro poskytování dotací.

K. Pazdera 30.11.2017 8:36

zdravotnictví

Nejprve se omlouvám, že budou příspěvky tři...ale víc zkracovat není lze.

Popíšu jak se naše samo-vychvalované zdravotnictví( Dr. Kubek) chová, uvedu příklad na běžném podzimním nachlazení. I když jsem očkován proti chřipce, tak každý rok cca 2 x se nějak nachladím, podle sloganu nachlazení není chřipka zahájím samoléčbu, neb jsem v důsledku edukace regulačnímu prostředky (30 Kč za návštěvu praktického lékaře již tak vychován) zaplatím si za volně prodejné léky. Nejinak tomu bylo před několika týdny, tak jsem zakoupil: Stop angin za 100 Kč, ACC za 160Kč, bylinné čaje za 50Kč, Sirup Müller za 100Kč, Stopangin za 100 Kč

Poctivě jsem ležel, jsem starší senior a totiž mám dost času nejen v neděli, jak zpívá ve své krásné písni Jiří Suchý (Pramínek vlasů)...leč progresi v léčení jsem nezaznamenal, hlava bolela, celý člověk též, tak jsem navštívil svého praktického lékaře, ten mi změřil sedimentaci, uznal, že číslo je dosti vysoké, předepsal další mediaci Erdomed a antibiotikum.

Za den jsem byl vyléčen (praktického lékaře Dr. Albrechta z Břidličné chvalím), leč jako zvídavý a dosti času mající senior jsem nahlédl do stránek Ministerstva zdravotnictví, kde jsem zjistil následující informace:

Kód léčivého přípravku: 0087076 Název léčivého přípravku: ERDOMED Doplněk léčivého přípravku: 300MG CPS DUR 20 ATC (anatomicko-terapeuticko-chemická skupina): R05CB15 Maximální úhrada pojišťovny: 159,17 Kč Nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji na recept: 182,33 Kč Nejvyšší možný doplatek pacienta: 23,16 Kč Průměrná aktuální cena v lékárně: 176,02 Kč Průměrný aktuální doplatek pacienta: 16,85 Kč Výše doplatku započitatelného do ročního limitu: 0,00 Kč.Takže jsem si myslel, že jsem zaplatil proti tomu, co píšouo 176 - 23= 153 Kč víc (antibiotiku je zdarma). Mrzelo mě to, tak jsem žádal o vysvětlení mou pojišťovnu, dostal jsem následující odpověď:

O. Prokop 30.11.2017 10:32

Re: zdravotnictví

pořád popisujete pársetkorunové doplatky na léky. To Vás ruinuje? Kubek má pravdu- české zdravotnictví je první na světě, co se týče COST-BENEFIT. Jinak řečeno, za 1000 Euro, co jde na léčení jednoho pacienta ročně ( 250 mld Kč celkem)ú, máme stejnou a dokonce i lepší léčbu, než za 3000 Euro napr. v Rakousku. A k tomu jsou u nás i nejnižší doplatky- 14 %, oproti 25 % v Rakousku. Doplatky jsou u nás více- méně jenom na léky. Za málo peněz máme v našem zdravotnictví až moc muziky.

K. Pazdera 30.11.2017 17:09

Re: zdravotnictví

Vážený pane, ty doplatky na léky nepopisuji, jen jsem se zmínil o výchovném vlivu regulačních poplatků, takže kupuji volně prodejné léky...a na takové se nevztahují žádné doplatky a nakonec lék, který mi předepsal lékař jsem uhradil v plné výši. Jsem starodůchodce, takže mi byl vypočten důchod dříve, než zasáhl ÚS (na základě žaloby nějakého soudce) ve prospěch zásluhovosti při výpočtu důchodu. Kdybych šel do důchodu až po zásahu ÚS byl by můj důchod opravdu nadprůměrný a nejen mírně nadprůměrný, leč nestěžuji si. Ale zpět k mému problému, to že mě léčba sezonního nachlazení stojí cca 500 Kč, tedy 2 x za rok 1000 Kč při nákupu volně prodejných léků,při velice podprůměrném odhadu, je takto postiženo 5 milionů občanů naší republiky jedná se o obchod pro zahraniční firmy ve výši 5 mld. Při tom zahraniční firmy u nás prostřednictvím lékáren prodají ročně za 100 mld. Takže prodej volně prodejných léků, včetně léků plně placených i na recept nemá se solidaritou opravdu, ale opravdu vůbec nic společného., Hodnocením, zda máme opravdu lepší léčbu, než v Rakousku bych asi počkal, vždy záleží kdo hodnotí a jaký má profit zcení. Zde musím připomenout mé zkušenosti z 6. třídy (OSŠ....osmiletá střední škola), kdy nám s. učitelka říkala, děti, vůbec nic si z toho nic nedělejte, že nám ti zlí imperialisté nedovolí dovážet pomeranče, my máme svá česká jablíčka, která mají více vitaminů, že ty imperialistické pomeranče...a kde je nejvíce vitaminů..pod slupkou, takže nikdy jablíčka neloupejte. Později se ukázalo, že jablíčka až tolik vitaminů nemají, pokud je mají tak v okolí jadérek. tož to bylo taky hodnocení.

P. Portwyn 3.12.2017 12:13

Re: zdravotnictví

Souhlas.

Mimochodem čeští zubaři apod. si určitě nemohou na nezájem zahraničních klientů stěžovat. Když k nám jezdili rodilí mluvčí, vždycky se jim domlouvaly zubní zákroky, znamenalo to pro ně obrovskou úsporu.

P. Rudolf 30.11.2017 8:16

Etiketa buranů

Používání akademických titulů mimo vlastní profesní prostředí je trapným pozůstatkem českého plebejského mindráku ze staleté (skoro)neexistence vlastní šlechty a potřeby se primitivně povyšovat nad druhé.

Mé zkušenosti ze zdravotnictví jsou pak přesně opačné. Oslovil jsem jednou lékaře při vizitě "pane doktore", abych po ní dostal od vrchní sestry "přátelské" ponaučení, že onen lékař není "doktor", nýbrž "primář". Ptal jsem se několika sester z různých ordinací, proč nás pacienty z čekárny vyvolávají s tituly. Sdělila mi, že to mají povinné. Zkuste na západ od našich hranic někoho představit i s akademickým titulem. Budete za východního burana, v lepším případě jen za vola.

Mimochodem, naše zdravotnictví, i když má ještě co dohánět, je na vysoké, světové úrovni.

A. Alda 30.11.2017 9:28

Jste hlupák.

Nikde nelpěli na mém titulu tak, jako v Německu. I v té nemocnici, kde jsem nechtě ležel.

A když jsem přednášel Američanům, tak ti se mohli z doktorského titulu úplně zbláznit - oni jsou jen samí bakaláři a doktorů si proto velice váží. A kdo ten titul má, ten jej vždy užívá.

J. Řezák 30.11.2017 11:19

Re: Jste hlupák.

No, nevím. Američané mi většinou velmi rychle začnou říkat Johny. Asi nějaký uctivý titul.

P. Rudolf 30.11.2017 11:36

Re: Jste hlupák.

I vy pohádkáři. K titulům, získaným za bývalého režimu v sovětském bloku, západ naopak moc úcty neprojevuje. A k těm polistopadovým má mírný, nedůvěřivý odstup.

A. Jaroš 30.11.2017 10:10

Re: Etiketa buranů

Podle mých starších zkušeností, tak v AT, DE a CH se získaný titul doktor v kterémkoliv oboru stává součástí jména a je velmi požadovaný při oslovování, považuje se za véélmi neslušné Dr Millera oslovit jen Herr Miller. Ale možná že doba se mění , čo bolo bolo.

P. Rudolf 30.11.2017 11:30

Re: Etiketa buranů

Jistě, v profesní komunitě, pro kterou jste titul získal (nikoliv však jako součást jména jako u šlechty). Mimo ni je to považováno za neadekvátní podlézavost. Kdybyste třeba na tenise pana Millera oslovil herr Doktor Miller, tak všichni okolo přestanou hrát a podívají se na toho exota, co se tak vyjadřuje.

J. Schwarz 30.11.2017 13:13

Re: Etiketa buranů

To by se vám stalo na tenise i v Česku - schválně zkuste na kurtu zavolat "Podávám, pane profesore Vomáčko"! Jako exot byste vyšel i po zvolání "Vomáčko, hra!", neboť normální by bylo zvolání "Jardo" nebo i "pane Profesore" leč bez jména. Howgh.

P. Portwyn 30.11.2017 15:02

Re: Etiketa buranů

To neznáte mého tchána ;-)

Jsem se kdysi doma zmínil o jedné dámě jako o "paní XY". On zatuhl a opravil mne "paní DOKTORKA XY" :-)

I. Novák 30.11.2017 14:45

Re: Etiketa buranů

Asi tak. Všechny ty akademické tituly jsou jen potvrzením určité profesní kvalifikace, podobně jako názvy různých stupňů profesních funkcí. Podle názoru mého tatínka, stavební ing, nar.1896, jsou pozůstatkem titulovací posedlosti z dob RU, které karikoval titulem milostivá paní vrchní jízdní nadstrážníková. Jeho názor naprosto sdílím. V občanském životě je naprosto jedno kdo jakého vzdělání či funkce kde dosáhl. V našem civilizačním okruhu považuji za slušné občanské oslovení pouze slečna, paní, pan. Titulování pak pouze za devótní podlézání mluvčího.

P. Rudolf 30.11.2017 19:26

Re: Etiketa buranů

Ano, přesně o tom píšu. Vyvolání sestry v čekárně "pan inženýr Novák" je ubohé a ty, keří žádné tituly nemají, naprosto neadekvátně dehonestující. On tam je přece s úplně stejným (či podobným) problémem (třeba) neschopnosti udržet moč, jako ten vrátný z Kolbenky.

A. Zajícová 30.11.2017 6:43

Ehm, ehm

bezpochyby se tak, jak popisuje autor někde děje, ale není to zdaleka pravidlem a paušalizace dotyčného rozhořčeného pána je přinejmenším stejně sprostá jako ty sestry, které nazvaly kohosi dědou a bábi

P. Khail 30.11.2017 11:12

Re: Ehm, ehm

Citace autora speciálně pro vás:

To se týká i chování některých zdravotníků.

J. Krásenský 30.11.2017 6:12

Jestli ovšemto nebude

tou feminizací zdravotnického personálu, který se od dětství dobrovolně a zdarma školí ve "stěrech" a v pracovním kolektivu tyto využívá k boji o pozici alfa-slepice, což u neúspěšných adeptek vyvolává frustraci, kterou pak zažívají pacienti.

J. Cimbálník 30.11.2017 4:11

Autor svoji kritickou úvahu

na téma morální a etická úroveň českého zdravotnictví v prvním odstavci rozšířil na zdravotnictví jako celek, což hodnotu jeho článku výrazně snižuje. Škoda.

V. Student 30.11.2017 0:44

Chtělo to aspoň pár jmen.

Nejen to Špačkovo. Kdy se stalo, v čí ordinaci...

A leště mám jednu výhradu, to používání titulů. Etiketa to žádá? Je to rakousko-uherský zvyk, který už bychom mohli překonat. Znám osobně doktora, kterému bych doktor neřekl, protože mám objektivní důvod k názoru, že se své profesi zpronevěřil. Nejen odfláknutím práce ale dokonce vědomým pokřivením pravdy při vypracování jistého posudku...

Ale jinak dobrý článek, díky.