6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

PRÁVO: Hulváti ve zdravotnictví

Často slyšíme samochválu na naše zdravotnictví a na úroveň poskytované péče. Souhlasím, že oproti Angole nebo KLDR jsme na tom dobře. Ovšem ve srovnání například s Německem, Belgií, Nizozemím a Norskem máme co dohánět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 30.11.2017 14:18

Re: Naše zdravotnictví

To je mi moc líto. Vy doplácíte na podstav, a já přitom nemám pravdu? Kdyby medicína odtajnila, jak se mají lidé o své zdraví starat, a vychovávat k tomu i děti, jistě by to pomohlo. Jenomže se tady spoléhá na ty instituce, které mají vždycky pravdu.

J. Jurax 30.11.2017 23:31

Re: Naše zdravotnictví

"Kdyby medicína odtajnila, jak se mají lidé o své zdraví starat ..." ... :-)

Pro gramotného to tajné není. Půjčte si tlusté knihy a studujte; dokonce i na netu semtam něco rozumného v tomto punktu najdete, v knihách ale bývá míň hovadin a jurodivostí ... :-)

J. Jurax 30.11.2017 23:25

Re: Naše zdravotnictví

Vám nejde o peníze? Kdo za Vás platí složenky?

Mimoto lékař podhodnocený v Praze bude stejně podhodnocený i v Horní Dolní. I když je tam lékařů nedostatek. Máte vůbec pojem, jakým způsobem jsou doktoři pojišťovnami placeni?

M. Mikulec 1.12.2017 11:47

Re: Naše zdravotnictví

To sotva jsou v Praze stejné platy. V ničem nejsou v Praze stejné podmínky jako ve zbytku republiky.

Vy sám se nezajímáte, jakou kvalitu péče si celý život na zdravotní dani musíte předplatit?

J. Jurax 1.12.2017 16:59

Re: Naše zdravotnictví

Opakuji - máte vůbec pojem, jakým způsobem jsou doktoři pojišťovnami placeni?

B. Rameš 30.11.2017 10:58

Upřímně řečeno,

jestli někdo někoho oslovuje správným titulem mne trápí daleko méně, než že někoho nechají ležet na vozíku na chodbě dvě hodiny na odiv ostatním jen v "andělíčkovi" nebo že doktor neprobere s pacientem jeho stav a rovnou "jde na věc", protože on ví sám nejlépe, co je pro něj dobré.

L. Němec 30.11.2017 10:43

Es stimmt nicht ganz

In Bayern schimpfen die Leut ́la auf die Ärtzte genauso wie bei uns. V bejvalym dederonsku asi ještě víc, protože jsou taky postižený bolševismem.

R. Mayer 30.11.2017 10:38

Pane autore

Vaše starosti a ministerský plat bych chtěl mít.

Pro informaci: Do kategorie "děda" patřím už hodně dlouho. Bohužel.

P. Khail 30.11.2017 11:19

Re: Pane autore

Proč bohužel? Nejste rád, že máte vnuky?

R. Mayer 1.12.2017 11:23

Re: Pane autore

Jsem. Ale je jich málo a víc už jich nebude.

O. Prokop 30.11.2017 10:16

klient vs pacient- děda, bábi

Chápu příspěvek autora. Ale paternalistické chování lékařů a sester má i své výhody. Nyní se pořád mluví, že pacient je již klient. Problém je v tom, že klient platí. U nás pacient neplatí nic. Občan- volič- pacient svojí přítomností v ordinaci dokonce vůbec neručí, že léčení jeho pojišťovna zaplatí. Jsou limity, regulace, ale ne konzumenta, ale poskytovatele. Proto jsou dlouhé čekací lhůty, proto nyní spousta oddělení v nemocnicích nebude pracovat, protože vyčerpaly limity na letošní rok.

Přesto bude pacient čim dále častěji klientem, ale bude to něco stát. Za 3x méně peněz, co jde na léčení jednoho občana ročně- cca 1000 Euro( 250 mld Kč celkem) nelze mít takovou kvalitu a dostupnost, jako za 3000 Euro např. v Rakousku.

Personální devastace, odchody lékařů do ciziny, podfinancování - to jsou nejdůležitější problémy ve zdravotnictví a ne, jestli se oslovuje jako děda či babi....

A. Alda 30.11.2017 9:25

Souhlas.

V běžném společenském styku si svého titulu nevšímám a neužívám ho, ale jdu-li k lékaři, důsledně ho používám a na jeho používání trvám. A osvědčilo se mi to.

J. Řezák 30.11.2017 11:07

Re: Souhlas.

Je zajímavé, že moudří a vzdělaní lidé si titulů váží, užívají jich u sebe i u ostatních. Ti ostatní tím o sobě hodně vypovídají. Když jsem oslovil jednu paní učitelku "paní Havlasová" a ona mi naznačila, že je magistra, tak jsem řekl "to jsem rád, že víte, co jsou to tituly". A stačilo to, od té doby jsem byl pan inženýr. Bylo zajímavé, jak si toho hned i sebe sama všimla - vřele doporučuji aplikovat.

P. Portwyn 3.12.2017 12:10

Re: Souhlas.

Já se tedy pohybuji poměrně často mezi fyziky, a nezažil jsem snad, že by se někdo představil "Dobrý den, jsem docent XY".

A co jsem si všiml, tak většina z nich se podepisuje "jméno, příjmení".

J. Řezák 3.12.2017 12:31

Re: Souhlas.

No právě v tom to je: "často se pohybuji mezi fyziky". Asi by vypadalo směšné, kdyby se v tom velmi homogenním prostředí zdržovalo tituly, které ostatně mají všichni. A dále: v určitém prostředí je zvykem se představit "já jsem XY", ale hned strkat do ruky vizitku, kde jsou ty tituly všechny včetně třeba domovního důvěrníka.

P. Portwyn 3.12.2017 19:48

Re: Souhlas.

No, nezažil jsem ani, že by se tak představovali třeba do telefonu - až na jednu výjimku.

Zato "haló, tady inženýr AB" nebo "u telefonu doktor XY" (lékař či veterinář) jsem slyšel opakovaně. Šlo o soukromé hovory, netýkající se profese či odbornosti (mám to v širší rodině).

Učitelka, která trvá na tom, aby se jí říkalo "paní magistro", je směšná. Jsem učitel, ne lékárník.

F. Svoboda 30.11.2017 12:07

Re: Souhlas.

Jsem stejného názoru.

O. Mayer 30.11.2017 12:38

Re: Souhlas.

.. to právo vám nikdo samozřejmě nebere, ale pokud jste tak důsledný, ověřte si také jak jsou na tom s tituly např. sestry (alespoň kolem mně už všechny nějaká ty písmena před jmeném mají). Jinak můžu říct, že zrovna zdravotnictví je oblast, kde se tituly "klientů" používají poměrně důsledně a nikdo s tím problém nikdy neměl.

M. Mikulec 30.11.2017 14:26

Re: Souhlas.

Nemůžete mluvit za všechny kolegy. Můj doktor věděl, že mám titul jen až mne mohl seřvat, že jsem jednou přišla pozdě na kontrolu do ordinace (v 8.měsíci těhotenství, a řval na mě, že mě příště vyhodí jako každou cikánku). Ústí nad Labem je "kraj rázovitý".

J. Jurax 30.11.2017 23:35

Re: Souhlas.

Jojo, a oslovujete sestru ve špitále paní bakalářko? Ony mají na ňadrech takové cedulky, tam je nezřídka DiS. nebo Bc. ...

L. Severa 30.11.2017 9:18

Nevím,

ale podle svých zkušeností z četných pobytů v nemocnicích, se to oslovování dědo a bábi již neužívá. Při jedné vizitě jsem degradoval pana profesora na doktora. Když se dotyčný věnoval jinému pacientovi šeptem jsem se zeptal sestry, o koho jde. Načeš jsem se profesorovi omluvil. Ten omluvu ani nechtěl, protože prý nikde na jeho zahraničních stážích se tituly nepoužívají. Nakonec mně ještě řekl, že ani mne neoslovoval titulem.

P. Vaňura 30.11.2017 9:15

Objednací doby 4 měsíce jsou v našem zdravotnictví

BĚŽNÉ! "Více nám pojišťovna neproplatí a přece nechcete, abychom pracovali zadrmo."

K. Pazdera 30.11.2017 8:43

Zdravotnictví-pokračování 2

Takže mi nezbývá než citovat klasika: Je něco shnilého v tom našem Dánsku. Otázka tedy zní, proč mi nebyl předepsán nějaký jiný medikament, když v každé skupině má být jeden zdarma:

Doplňuji, že léčba tohoto sezonního nachlazení mě stála 686 Kč. což i při mém mírně nadprůměrném důchodu je zásah do mého rozpočtu. Při tom po celou pracovní kariéru jsem do zdravotního pojištění odváděl nadprůměrné částky a za 42 let práce jsem prakticky nemarodil. Nyní se zdražuje elektřina, potraviny, takže očekávané zvýšení důchodů od 1. 1. 2018 má již své adresáty kam peníze přijdou.

Předepsané antibiotikum bylo zdarma, po léčbě předepsané obvodním lékařem (Azitromin Sandox + výše zmíněný Erdomed ) došlo rapidně ke zlepšení stavu. otázka tedy zní, proč necháme pacienty ať se léčí volně prodejnými přípravky, odpověď je jasná: farmaceutické firmy si přijdou na své. Abych byl objektivní, tak za lékařem jsem šel až po týdenním léčení volně dostupnými farmaceutickými prostředky, byly to zkušenosti z dob minulých, zejména když se ještě platily regulační poplatky, kdy ministr zdravotnictví tvrdil, že jsou k tomu, aby čekárny nebyly přeplněné, navíc lékaři na podobné diagnozy doporučovali, aby si pacient sám zakoupil tyto přípravky, takže jsem s tímto banálním onemocněním k lékaři dříve nepřišel.

Tož tak nás léčí naše zdravotnictví.

P. Vaňura 30.11.2017 9:07

Re: Zdravotnictví-pokračování 2

https://www.youtube.com/watch?v=avZy32H_Lks

Vyházíme, je, poslední to naše šance!

O. Prokop 30.11.2017 10:25

Re: Zdravotnictví-pokračování 2

to, že jste odevzdával 42 let peníze( mimochodem, to už za komunismu bylo zdravotní pojištění????) a nic nekonzumoval, je pravda. Ale o tom je ta SOLIDARITA, kterou vy popíráte. Ale stačí jedem infarkt, tak Vámi tzv. našetřené peníze by byly hned pryč. Proč tedy nežádáte politiky, aby zavedli individuální účty? A to shnilé v našem státě je: Socialismus ve zdravotnictví. A pokud se to nezmění, bude to jenom horší, což už mnozí lidé poznávají i na sobě. Více např. na www.zdravotnictvivolaopomoc.cz

J. Řezák 30.11.2017 11:11

Re: Zdravotnictví-pokračování 2

Ano, už za komunismu bylo zdrav. pojištění, ale jinak organizované a pojímané, takže to "klient" ani nepociťoval. Nebo snad máte pocit, že jste byl odměňován "podle svých zásluh"?

K. Pazdera 30.11.2017 17:25

Re: Zdravotnictví-pokračování 2

Žádnou silidaritu nepopírám, nakonec lék, který mi předepsal lékař jsem uhradil v plné výši. Jsem starodůchodce, takže mi byl vypočten důchod dříve, než zasáhl ÚS (na základě žaloby nějakého soudce) ve prospěch zásluhovosti při výpočtu důchodu. Kdybych šel do důchodu až po zásahu ÚS byl by můj důchod opravdu nadprůměrný a nejen mírně nadprůměrný, leč nestěžuji si. Ale zpět k mému problému, to že mě léčba sezonního nachlazení stojí cca 500 Kč, tedy 2 x za rok 1000 Kč při nákupu volně prodejných léků, při velice podprůměrném odhadu, je takto postiženo 5 milionů občanů naší republiky jedná se o obchod pro zahraniční firmy ve výši 5 mld. Při tom zahraniční firmy u nás prostřednictvím lékáren prodají ročně za 100 mld. Takže prodej volně prodejných léků, včetně léků plně placených i na recept nemá se solidaritou opravdu, ale opravdu vůbec nic společného opravdu z peněz veřejného pojištění jsem na mou banální nemoc nevyčerpal ani korunu. Takže jsem nečerpal z prostředků osob ohrožených infarkem (včětně mne). Jestli jste četl můj původní příspěvek jen jsem krkritizoval naše zdravotnictví za to, že hradí drahou léčbu alkoholikům, feťákům a jiným nepřizpůsobivým, těm dokonce odpouští doplatky na léky. No a jak se chovají rakouští občané v příhraničních oblastech je známo (v těch částech Rakouska je stomatolog ohrožený druh).

Taky se nabízí proč někteří emigranti si nechají udělat závažné oprece na našich klinikách, ale to je jiné téma..

J. Chaloupka 30.11.2017 17:36

Lékaři tehdy tvrdili, že nejsou hajzlbáby,

aby vybírali 30 Kč.

K. Pazdera 30.11.2017 8:40

Zdravotnictví..pokračování 1

.... Erdostein ( název účinné látky v Ergomedu) je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění dospělým symptomatickým pacientům s diagnózou CHOPN od kategorie A, která má fenotyp bronchitický a/nebo frekventní exacerbace a/nebo CHOPN s bronchiektáziemi, kteří dodržují zákaz kouření a současně splňují následující kritéria: FEV1 po podání bronchodilatancia dosahuje méně než 80% náležité hodnoty a mají alespoň 2 exacerbace/rok v anamnéze před nasazením léčby erdosteinem. Léčba není nadále hrazena, pokud během 3 měsíců nedojde ke zlepšení průběhu CHOPN.“

Jelikož u Vás výše uvedená diagnóza nebyla stanovena jste byl nucen lék uhradit v plné výši, tedy v částce 176,- Kč.

Poděkoval jsem, přesto mám několik dalších otázek:proč na stránkách ministerstva zdravotnictví...je položka Nnejvyšší možný doplatek pacienta: 23,16 Kč , myšleno na recept, přece si nemyslíte, že já jako laik, znám diagnozu, nekouřím od r. 1971 (nekouřením jsem protestoval proti rozhodnutí kádrové komise v r. 1970, kdy jsem byl vyhozený z mé pracovní pozice za nesouhlas s okupací v r.1968,navíc žádná částka za platbu tohoto medikamentu se nezapočítává do ročního limitu, respektive započítává se částka 0,00 Kč, což vyjde nastejno. Přitom zdravotní pojišťovny hradí léčení různým nepřizpůsobivým skupinám, narkomanům a alkoholikům. Některým těmto skupinám dokonce vydávají léky bez příplatku

J. Řezák 30.11.2017 11:14

Re: Zdravotnictví..pokračování 1

Svým nekouřením jste ošidil státní kasu o statisíce za spotřební daň z tabáku. I vy jeden. Jinak mi připomínáte Járu Cimrmana: za trest si dnes nedám doutník, neplačte, sami jste si to zavinili. A mimochodem, začal jste kouřit, když rusáci odsmrděli?