1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

POLEMIKA: Stephen Hawking nepotřebuje Boha

Stephen Hawking, jeden ze současných vůdčích teoretických fyziků, v tomto dokumentu populárním způsobem vyjadřuje svůj vztah k vesmíru a nakonec i k jeho vzniku, především ale k Bohu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 11.12.2015 10:19

Re: Ach jo

Ano, velice dobře jste se dotkl skutečnosti, v čem se vlastně Matka Přírody liší od toho Boha? Já si dokonce myslím, že v principu v ničem, ovšem tak, jak je bůh ztvárněn libovolnými spolky, ať už si říkají jakkoliv, je pro mě naprosto nepřijatelné. Protože ty spolky v tomto kontextu nemají s Matkou Přírodou společného zhola nic, a přiznám se, proto jsem proti nim docela zaujatý. Nemluvě o tom, že jejich názor na to, který že ten Bůh je vlastně ten správný je naprosto směšný a ničím neopodstatněný.

Ale jak vidím, s vámi bych mohl diskutovat v pohodě. Děkuji vám.

P. Remeš 11.12.2015 10:39

Re: Ach jo

Matka Příroda se od Boha liší v jedné významné věci: Příroda existuje v čase a tady padlo, že pochopitelně První příčina hmotného světa musí stát mimo čas (to tvrdí nejen filozofové, ale i koésmologové). V tom bych já osobně viděl u vaší "Matky" poněkud problém, že ji nějak pojmově spojujete s fyzikálním světem. První příčina musí být mimo čas a prostor, povahy spíše nehmotné a duchovní, analogicky snad blízká povaze lidské psychiky. Prostě jakési "Transcendentní vědomí" ...

R. Langer 11.12.2015 11:36

Re: Ach jo

Ano, zase jste to vystihl velmi dobře, přesně tak to vnímám. Já skutečně velmi silně vnímám to spojení, jak vy říkáte, s "fyzikální světem" a myslím si, že právě z něj všechno vychází a vše je spolu spojeno. Se samotnou, mimo čas a prostor existující entitou už mám trochu problém. O té si já myslím, že je to naopak právě ta provázanost, ovšem špatně pochopená.

P. Remeš 11.12.2015 12:39

Re: Ach jo

Nechci vám váš názor brát, pouze snad ukázat, v čem by asi věřící viděl chybu uvažování: Věřím-li ve smysl (tedy úkol, který je mně dán), musím věřit, že je zde nějaký Dárce smyslu a tento Dárce musí být osobní povahy! Magnetické pole či Higsův boson nikomu žádný úkol ke splnění nedává ... ;o))

R. Langer 11.12.2015 13:12

Re: Ach jo

Ano, máte pravdu, to samozřejmě dává smysl, i když podle mně právě zdaleka není vyloučeno, že i to magnetické pole či Higsův boson nám nějaké ty úkoly dávají, jenom my nevidíme tu souvislost a chybně ji považujeme za projev něčeho jiného. ;-) Hm, s vámi bych opravdu velmi rád někdy podiskutoval osobně.

P. Zinga 11.12.2015 7:40

A kdo stvořil Boha?

?

P. Remeš 11.12.2015 9:25

Re: A kdo stvořil Boha?

Svět je do minulosti buď časově nekonečný, nebo má první příčinu. Zdá se, že představa nekonečna mimo řád možnosti je představa vnitřně popírající, proto existuje nemálo filozofů, kteří mají za to, že lze dokázat konečnost světa a tedy existenci První příčina (Boha). Že první příčina nemohla být důsledkem působení jiné příčiny (tedy nemohla být stvořena), už vyplývá z pojmu samotného ...

V. Čermák 11.12.2015 10:11

Re: A kdo stvořil Boha?

Nikdo, byl již před Počátkem, stejně jako energie vše-možného. Počáeční stav není Nikde Nic, ale Všude Všechno.

J. Hruška 11.12.2015 13:30

Re: A kdo stvořil Boha?

"Na počátku bylo Slovo, Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. (Pravda,Ježíš,láska, svoboda, naděje) ..... Skrze ně všechny věci učiněny jsou a bez něho nic není učiněno, co učiněno je. V něm život byl a život byl světlo lidí a to světlo v temnotě svítí ale tma ho nepohltila." Jestli si to dobře pamatuji, je to docela výstižné ve smyslu materiálním i duchovním. Josef.

M. Hanko 11.12.2015 6:59

Pan autor potřebuje Boha

Ne. Pan autor potřebuje svou PŘEDSTAVU Boha, nikoliv Boha samotného. Respektive, potřebuje svou představu Boha, který je - v té jeho představě - potřebný úplně pro všechno. Bohužel se autorovi zřejmě stalo, že zaměnil své představy za realitu...

R. Szewczyk 11.12.2015 6:41

he he he

"Na počátku stvořil Bůh nebe a Zemi" pokud existuje počátek, pak existuje čas, prosím o důkaz existence času, ! Pakliže čas existuje , je pravděpodobně i důkazem Boha ,

R. Gramblička 11.12.2015 7:52

Re: he he he

existence počátku nijak neimplikuje existenci stvořitele, naopak jej popírá. Tvoření taky vyžaduje čas. :-)

P. Remeš 11.12.2015 9:12

Re: he he he

Otázky o časovosti hmotného světa a mimočasovosti jeho První příčiny (Boha) řešili už teologové rané scholastiky a tuto otázku zdá se definitivně vyřešili. Všecko je to o tom, zda můžeme myslet nekonečný Vesmír. Zda totiž pojem nekonečného počtu (tedy i nekonečného zrealizovaného času do minulosti) není sebepopírající pojem. Matematika sice s nekonečnem pracuje, ale matematika je věda o možnosti, nikoliv o reálné skutečnosti. Matematika pracuje s imaginárními čísly a o hmotné realitě to nevypovídá vůbec nic. Pokud ale nekonečný Vesmír nemůže existovat, protože by to popíralo sebe sama, musí být konečný a mít První příčinu, jejíž povahu lze filolzoficky velmi přesně analyzovat. Včetně "problému", jak by mohla existovat "před" časem.

P. Klouda 11.12.2015 10:04

Re: he he he

Ano.

M. Hanko 11.12.2015 6:39

Bůh řídí skrze přírodní zákony

Zajímalo by mě, jak si pan autor představuje, že může Bůh řídit (tedy v čase) běh světa skrze přírodní zákony. Přírodní zákony - jakkoliv klidně na samotném počátku nastavené Bohem - přece další řízení znemožňují. Bůh by mohl svět řídit jedině tak, že by přírodní zákony porušoval. To by jistě mohl, existoval-li by, ale bylo by to něco jiného, než píše pan autor.

B. Volarik 11.12.2015 8:54

Re: Bůh řídí skrze přírodní zákony

Viz Hawking na konci Sručné Historie Času...

B. Volarik 11.12.2015 6:39

Tak, pane Vintr.....

Doufám, že jste si početl. Co vy na to? Knihy, výše zmíněné, silně doporučuji. Weinberg je sice plný faktů ale není moc čtivý, samá věda. Hawking má ale dar od boha...umí věci vyložit prostým jazykem, obyčejným prosťákům srozumitelným. Podobný dar měl i ruský fyzik Lev Landau...dokázal shrnout základy teorie relativity do poměrně útlé knížečky pro mládež. Já to četl když mi bylo asi 14 nebo 15 let. Není vědec jako vědec....některý vědec se dokáže o své vědomosti podělit srozumitelnou formou s laiky. V tom je právě velká část Hawkingovy geniality.

B. Volarik 11.12.2015 6:31

Teorie jsou někdy ošidné...dokud se je nepodaří potvrdit...

Snad největší mozek století, Albert Einstein, se mýlil... a to dosti zásadně. Nikdo mu nebere speciální ani všeobecnou teorii relativity. Poskytl vědecký základ teorii (dost brzo po té přivedenou do praxe), že se v jádrech atomů ukrývá obrovské množství energie a že je nejspíš možné tu energii uvolnit....ano, jedná se o nukleární reakci, řetězovou reakci... atomovou bombu.

A přesto se v jedné věci mýlil. Považoval vesmír za statický. Pořád mu ale něco v jeho teorii statického vesmíru nesedělo. Nerovnováha mezi hmotou a energií mu nedávala spát, pokoušel se to vyřešit zavedením tzv. kosmologické konstanty, jenže i při jeho matematické genialitě se mu furt a furt nedařilo tu konstantu spočítat. Tak zemřel v omylu. Pak se prokázalo, že je vesmír dynamický... a je to. S kosmologickou konstantou je ámen. Při tom důkaz dynamičnosti vesmíru je velmi jednoduchý, jenom bylo potřeba mít patřičnou technologii a patřičně ji aplikovat. Pan Hubble vyfotil pár galaxií..a ejhle, ve světelném spektru na fotce našel posun směrem k červené části. Což na základě dobře známého Dopplerova efektu (změna výšky tónu zvonku, když vlak míjí výstražným zvonkem vybavený přejezd) znamená, že se galaxie od Mléčné Dráhy vzdalují. Rychlost vzdalování se pak stala poměrně snadno kalkulovatelnou. Akorát jedna galaxie, potvora, si z toho dělá srandu a klidně se na naši Mléčnou Dráhu řítí a jednou se do ní nabourá. Ta potvora je nechvalně známá Andromeda, která na fotkách vykazuje spektrální posun směrem do modra...

P. Moravčík 11.12.2015 7:25

...

Malá oprava, pán Volarik. O niečo na spôsob kozmologickej konštanty sa opäť uvažuje v rámci kvantovej mechaniky (myslím, že to nájdete v knihe Elegantní vesmír od Briana Greena). Aj keď v trochu inej súvislosti:-).

R. Gramblička 11.12.2015 7:56

potvrdit...

Einstein nezemřel v omylu, naopak sám přiznal, že se omylu dopustil. Existence rozpínajícího se vesmíru byla prokázána již někdy ve 20-30 letech na základě Hubblových pozorování, Albert zemřel, myslím v 1955

B. Volarik 11.12.2015 8:51

Re: potvrdit...

Jo, jo...máte pravdu. Zapomněl jsem na to. Nezemřel v omylu.

M. Hanko 11.12.2015 6:17

Na počátku

Opravdu si nemyslím, že počáteční věta z Bible "Na počátku stvořil Bůh nebe a Zemi" jakkoliv - tím méně dobře - koresponduje s našimi současnými poznatky...

Z. Žabička 11.12.2015 5:23

Zlomyslnost

Už Čapek napsal, že Bůh, pokud existuje je zlomyslný. Je vševědoucí, všemohoucí, stvořil Adama a Evu do ráje. Ale to již věděl, že je vyžene.

B. Volarik 11.12.2015 5:59

Re: Zlomyslnost

Jo, je to šprýmař. Abrahamovi jako zkoušku víry nařídil obětovat vlastního syna. Abrahám se chystal to udělat ale Bůh mu to v poslední chvíli zarazil...šlo jenom o zkoušku, jestli je Abraham ve víře pevný. Bůh přece ve své vševědoucnosti věděl, že je Abraham ve své víře pevný, nebylo tudíž třeba mu připravovat duševní muka takovou zkouškou...Bůh přece znal výsledek předem.

V. Výmola 11.12.2015 9:38

Re: Zlomyslnost

No, otázka je, jestli to věděl i Abrahám...

V. Čermák 11.12.2015 9:28

Re: Zlomyslnost

Čapek byl vtipný člověk s dobrým postřehem. V Boha sice nevěřil, ale kdyby byl, tak proč se děje toto a toto a toto, z lidského hlediska nepochopitelné? No, myšlení boží není úplně stejné jako myšlení lidské a dobro a spravedlnost boží se projevuje jinak než by si člověk myslel a přál. Lidský život je krátký a boží cíle ho přesahují, proto ty rozpory.

R. Langer 11.12.2015 10:07

Re: Zlomyslnost

Co tak nepochopitelného se zrovna děje, mohl byte být konkrétnější? Já si myslím, že svět běží podle přírodních zákonů vcelku spolehlivě...

B. Rudolf 11.12.2015 4:06

Ten poslední odstavec se Vám nepovedl.

Ten poslední odstavec,ve kterém spekulujete, že Hawkingova nevíra v boha může být spojena s jeho postižením, se Vám nepovedl. Mám s ním dva problémy: etický a logický.

Etický problém spočívá v tom, že tento způsob argumentace by z filosofických diskusí diskvalifikoval všechny vážně (tedy nejen tělesně) postižené lidi.

Logický problém spočívá v tom, že zrovna pan Hawking prožil navzdory svému vážnému postižení pozoruhodný a bohatý život, takže, pokud by uvažoval způsobem, jaký naznačujete v posledním odstavci, považoval by svůj bohatý život navzdory svému postižení za dílo boží.

B. Volarik 11.12.2015 1:20

Pominul jste Hawkingovu knihu Stručná Historie Času

"A Brief History Of Time". Kniha se zabývá hlavně vznikem a vývojem vesmíru. Základem je teorie Velkého Třesku...zatím nejspíš nejlepší teorie vzniku vesmíru. V závěru knihy se Hawking zabývá otázkou Boha. Konstatuje, že dnes už dost dobře víme co se stalo a i jak se to stalo. Co ale nevíme, je možné "Proč?" Pokud "proč" existuje. Tedy důvod proč se stalo, co se stalo tak jak se to stalo. Hawking připouští, že Velký Třesk mohl být způsoben jistou "vůlí" (will), která dala počáteční impuls. Jestliže tedy Velký Třesk způsobila něčí vůle, můžeme tohoto někoho nazývat Bohem. Nicméně to vypadá (velmi přesvědčivě), že případný nositel-majitel oné "vůle" sice vyvolal Velký Třesk, nicméně se záhy vzdal veškerého vměšování do dalšího vývoje vesmíru a vesmír se nadále vyvíjí podle fyzikálních/přírodních zákonů. Existence onoho Boha je tudíž irelevantní a nemá cenu ho vzývat, modlit se k němu....nikdo neposlouchá, nikdo není doma. Krom toho je vesmír příliš velký a složitý na to aby se jeho případný iniciátor zabýval osudy, přáními, modlitbami jednotlivých smrtelníků na třetím šutru od Slunce, vcelku průměrné hvězdy v jednom ze spíše okrajových ramen spirální galaxie, zvané Mléčná Dráha, která je rovněž celkem nevýznamnou částí vesmíru.

J. Vintr 11.12.2015 2:53

Re: Pominul jste Hawkingovu knihu Stručná Historie Času

Řekl bych, že dnes víme houby, co se stalo. Žijeme v mikroskopické částečce vesmíru a i o té víme zatím celkem dost málo. Tvrdit, že dobře víme, co se stalo před miliardami let, je naprosto pošetilé. Samozřejmě si můžeme vymýšlet všelijaké teorie, ale jestli jsou pravdivé nebo ne, o tom se žádný člověk nikdy nemůže přesvědčit.

Ostatně neumíme ani odpovědět na mnohem jednodušší otázku, než je vznik vesmíru, na to jak vznikl život. Takzvané vědecké teorie (za bolševika hrdě nazývané vědecký světový názor) jsou založené jen na pošetilém předpokladu, že "to" nějak vzniklo samo od sebe ...

K tomu, jestli se Bůh může zabývat takovými maličkostmi, jako jsou osudy jednotlivých lidiček, se dá říct jedině to, že Stvořitel Vesmíru je mimo veškeré naše představy a uplatňovat na něj naši lidskou logiku prostě nejde ..