29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jarda 4.2.2009 8:16

Re: Odsun

Nejak jsi to prestrelil strelce, N. Chamberlain zemrel v zari 1940.

Tino 4.2.2009 6:33

Jací jsou ti naši němci? Hodní?

Ani se mi nechce věřit, že stále ještě dnes existuje tak silná nenávist, aby zastiňovala fakta. Nemá smysl podle mně polemizovat se starci, tedy s názorovými starci. Udělají to jiní a jistě lépe.

Mám jen takovou připomínku k zamyšlení. V dětství jsem také žil v pohraničí u Východního Německa. Zadrátované hranice s podminovanými pásmy tam byly stejně jako u Západního Německa, takže hranice se hlídaly stejně. Ve vsi, stejně jako i v jiných částech pohraničí, žili i němci a nebylo jich málo. V obchodech se mluvilo většinou německy, anebo špatnou češtinou. Jakákoliv veřejná funkce byla obsazena čechem a německá národnost byla něco jako stigma. Při výuce ve škole jsem nemohl pochopit, jak mohli být němci špatní, když u nás jsou přece hodní a s děckama němců si hrajeme. Taky jak to, že někteří staří němci nám dětem ukazovali svoje metály z války, na kterých byly hakenkrojce, zajatci od Stalingradu nám předváděli svá zranění a popisovali hrůzy války a my je měli litovat, když přece "němci jsou špatní" jak nás ve škole učili. Museli jsme rozlišovat němce od němců. Ti u nás byli dobří a ti za hranicemi, ale Západními, byli špatní. Za Východními hranicemi byli ti dobří němci. Nemohl jsem to pochopit.

A dnes? Zase nechápu! Podle jakého klíče mám rozlišit hodné němce od špatných?! Jací byli ti němci, kteří mohli zůstat? Hodní, když jsme je tu nechali. A jsou to češi? Pendrek, němci jako polena. Tak jak to je s němci a vyhnáním? Někoho ano, jiného ne a spravedlnost aby v tom pohledal. Prasáren bylo víc jak spravedlnosti a my to v Česku pořád obhajujeme jako svátost Benešovskou. Dnes by Beneš byl postaven před mezinárodní tribunál za zločiny proti lidskosti! A my mu pořád provoláváme slávu, abychom zakryli své svědomí!

Karel 4.2.2009 7:20

Re: Jací jsou ti naši němci? Hodní?

Bylo by možné to tvrzení zadrátovaných hranicích s NDR a podminovaných pásmech tamtéž nějak doložit? Nikdy jsem o tom neslyšel.

Tino 4.2.2009 7:48

Re: Jací jsou ti naši němci? Hodní?

Nevím, jak bych vám měl dokazovat dnes to, co jsem na vlastní oči viděl při svých cestách například do Vejprt v Českých Hamrech, kde ze silnice bylo k čáře pár desítek mětrů. A nejen tam.

Dvoje elektrické dráty s izolátory, mezi nimi dvě nášlapová uhrabaná pásma s pěšinkou uprostřed a za dráty u nás i v Německu další nášlapové pásmo. Z hlídkové věže byla na dohled další hlídková věž a na nich dva vojáci se samopaly mířícími do prostoru k nám i Němcům. Poplašné sirény a střelba byly v tu dobu slýchávat dost často a zákaz vstupu do hraničních prostorů byl nekompromisně hlídaný. Miny v nášlapových pásmech byly údajně v šedesátých letech vyměněny za nášlapné světlice. Poplach způsobovaly především srny, které neuměly číst z cedulí rozsetých na všech místech kolem hranice a šlapaly do pásma jak je napadlo. Ale i diverzanti co utíkali od nás se občas potýkali s pohraničníky. To nám aspoň tak říkali nejen ve škole, ale i rodiče.

Co jsem viděl, jsem viděl a tomu věřím vždy nejvíc. Taky pamatuji, jak jsme byli jako pionýři vyzváni ve škole pohraničníkem, abychom každého podezřelého nám neznámého člověka potulujícího se ve vesnici či okolí okamžitě nahlásili na bezpečnost. Snažil jsem se podezřelého aspoň jednoho udat, žel ke svému smutku jsem žádného nikdy nepotkal. To víte, bylo to dobrodružné hledat diverzanta. :-)

j 4.2.2009 7:40

Re: Jací jsou ti naši němci? Hodní?

Jak se říká v Pelíšká východní němci stříleli za války do vzduchu

sakradědek 4.2.2009 8:15

Re: Jací jsou ti naši němci? Hodní?

Pamatuji padesátá léta. Jako turista jsem se často pohyboval v okolí hranic, např. v okolí Hrádku n. Nisou jsem se potloukal okolo hraničních patníků. Občas mě tam zastavil pohraničník (tehdy ještě na koni) a chtěl vědět kam jdu, co tam budu dělat a kam půjdu dál až tam dojdu. Dráty a miny jsem neviděl. Dokonce i opřít se o hraniční závoru bylo možné. Za to cestou z Domažlic na západ to bylo jako průjezd válečnou zónou. Ostnaté dráty, pohraničníci na mostech nad tratí a pod.

A nakonec - Ti Němci, kteří tu zůstali byli údajně "antifašisté", ale osobně si myslím, že byli jen málo zajímaví pro ty, kdo o nich rozhodovali. Třeba neměli žádný majetek ke "znárodnění", nebo včas vstoupili do KSČ (již v červnu 1945 vydávali komunisté v ˇUstí n.L. německý řasopis "Rote Fahne").

Tino 4.2.2009 8:38

Re: Jací jsou ti naši němci? Hodní?

Má paměť se dá datovat od roku 58 až do roku 66. V tu dobu na východ od Chomutova na hranici elektrické dráty, miny a později namísto nich světlice i pohraničníci se samopaly na střílnách, byly. Na to přísahám při všem co mi svaté! A jen stěží si lze představit, žeby turista měl šanci beztrestně se pohybovat v pohraničním pásmu a dokonce i v příhraniční oblasti, aniž by měl k tomu pádný důvod.

sakradědek 4.2.2009 9:06

Re: Jací jsou ti naši němci? Hodní?

Oba můžeme mít pravdu. Já jsem se z této oblasti odstěhoval v r. 1956.

Tatana 4.2.2009 6:21

Ad "Někteří publicisté se nám snaží namluvit, že soužití Čechů s Němci bylo bezproblémové až do příchodu Hitlera k moci..."

Ne "nekteri publiciste", pane Krejci, to sami pametnici (jsou o tom napsany cele knihy) a to NA OBOU STRANACH SPORU rikaji, ze souziti bylo bezproblemove. Rikaji, kde presne zili a pod sve nazory se podepisuji. To byste nerekl, vidte ?:-/

Karel 4.2.2009 7:42

Re: Ad "Někteří publicisté se nám snaží namluvit, že soužití Čechů s Němci bylo bezproblémové až do příchodu Hitlera k moci..."

Zanechte romanických představ. Ač hluboce ve vnitrozemí, stalo se mé bydliště za rajchu místem hraničním a německá menšina tam byla dosti silná. Moji rodiče, narození ještě za c.k. monarchie a tudíž přímí pamětníci, říkávali, že sice i mezi Němci byli slušní lidé, ale moc jich nebylo; a před a na začátku války zblbli prakticky všichni. Až pak začala chodit úmrtní oznámení, začali někteří jedinci mírně střízlivět.

Češi a Němci se vždycky separovali, vzít si Němce/Němku za manžela/ku, to byla pro rodinu ne sice ostuda, ale těžce se to neslo; atd., atd.

Mistr Jan Hus 4.2.2009 6:21

Máš pravdu! Zaplaťpánbůh, že jsou Němci pryč, čest a sláva Benešovi!

Ještě je potřeba cikány vyřešit. :-)

Tino 4.2.2009 6:50

Re: Máš pravdu! Zaplaťpánbůh, že jsou Němci pryč, čest a sláva Benešovi!

Je-li tohle míněno jako ironie, pak velmi trefná. Je-li to ale míněno vážně, pak je takové hlasatele nenávisti třeba vyhnat z Česka, ale kam? Svět je plný těchhle hlasatelů nenávisti k jiným rasám i národnostem.

Myslel jste to křišťálově upřímně?

j 4.2.2009 7:41

Re: Máš pravdu! Zaplaťpánbůh, že jsou Němci pryč, čest a sláva Benešovi!

A ještě se zbavit Husa.

Fleischer 4.2.2009 5:55

Polemika

Francie v podstatě po celou svou historii soupeřila a válčila s Německem. V poslední světové válce byla část Francie Německem okupována, stejně jako Čechy s Moravou, své německé občany však nevyhnala.

Rakouští (nebo čeští?) Němci dle autora neunesli postavení vládnoucího národa. Bohužel vládnoucí postavení neunesli za 1. republiky ani Češi. Ke svým německým občanům se chovali stejně nadřazeně (jazykové zkoušky státních zaměstnanců, propouštění německých úředníků a příchod českých do čistě německých území, povinná jednání i čistě německých firem se státními úřady v češtině, nátlak na posílání dětí do českých škol).

Němci v Československu měli neměli větší práva, než Češi v Rakousko-Uhersku. Rakousko-Uhersko bylo totiž demokratickým státem.

Větší část sudetských Němců rozhodně nebyli lumpové. Byli to stejně tak zlí nebo hodní lidé, jako my. Provinili se svou hloupostí se kterou poslouchali ordnery. I my jsme však poslouchali komunistické papaláše, jednomyslně jsme volili KSČ, měli jsme koncentrační tábory, vraždili nevinné lidi (nejenom sudetské Němce!.

Peteres 4.2.2009 6:17

Re: Polemika

 Fleishere, ty jsi sudeťácký pohůnek. Co žvaníš o Francii, ty hnido. Říká ti něco Haidrichiáda, nebo německý plán na konečné řešení české otázky? Překrucuješ dějiny a myslíš si jak jsi in a přitom jsi buď  trouba nebo zmetek.

Fleischer 4.2.2009 6:42

Re: Polemika

Peteresi, přecházím Vaše přízemní nadávky. Ale aby bylo jasno: odmítám německé stejně jako české násilí, vraždy, loupení, vyhánění. Vážím si židovských, ruských, německých, českých i dalších obětí druhé světové války. Ale pravda je jen jedna a nemá se překrucovat. Heydrich plánoval konečné řešení české otázky. Naštěstí ji nemohl provést. My jsme konečné řešení sudoteněmcké otázky bohužel provedli. Obě tato konečná řešení jsou stejným svinstvem!

Peteres 4.2.2009 6:53

Re: Polemika

 Vidíte? Já jsem přesvědčen, že je škoda, že se Němcům plán na vyřešení české otázky nepovedlo realizovat. Protože tento národ ŠPATNÝCH slouhů a lokajů tu nemá co pohledávat.

konečné řešení 4.2.2009 7:36

Re: Polemika

Co to zde žvaníte, my jsme provedli "konečné řešení" sudetské otázky? Kolik znáte koncentračních táborů, kde byli likvidováni ? Zapomíníte na jedno, že v době bezprostředního válečného ohrožení státu se postavili na stranu nepřítele ! Jak se v tom případě postupuje? Ptám se znovu: Kolik koncentračních táborů s plynovými komorami bylo v Čechách použito na sudetoněmecké ženy a děti? Prohlásili se za němce, chtěli do Říše, tak tam byli jako cizí státní příslušnjíci odvezeni. 

Harry 4.2.2009 9:36

Re: Polemika

No myslim, ze by vsichni Zide, kteri cekali s 20 kg kufry na transport do Osvetimi hned menili s kterymkoli Sudetskym nemcem, ktery cekal se stejnym kufrem na odsun do Bavorska. Malilinky rozdil v tom predsi jenom byl.

A.S. Pergill 4.2.2009 7:55

Re: Polemika

Kdybychom opravdu provedli "konečné řešení", jaké plánovali Němci, tak by vás neměl kdo platit. Chybou je, že k žádnému "konečnému řešení" nedošlo, a Němci byli jen odsunuti. Každá aktivita SN a jejich pohůnků to potvrzuje.

Fleischer 5.2.2009 10:27

Re: Polemika

Já nevím jak Vy, ale já bych nechtěl být vyhnán ani "jen" odsunut.

Tatana 4.2.2009 6:23

Ano, pane, diky. A je potreba to neustale opakovat. Je desive, jake skody na nas napachala komunisticka propaganda. A budou ty sve "pravdy" opakovat, dokud se v prach nerozpadnou ...

:-/Rv

Rýpal 4.2.2009 6:59

Re: Polemika

No tak vidíte, za Rakouska utlačovali Němci Čechy, za 1. republiky Čechy Němce, za protektorátu se role vyměnili a pak ještě jednou v roce 1945. Přítrž vzájemnému utlačování učinil až odsun, který přispěl k 60. letům míru a poklidného soužití...:-)

Ladislav 77 4.2.2009 7:52

Re: Polemika

Milý Fleischere, máte to ve své hlavě poněkud popletené.  Opravdu si myslíte, že bylo Rakousko-Uhersko demokratickým státem?  A když, tak od kdy?  A nebo, od kdy mohli čeští profesoři na pražské univerzitě přednášet český studentům česky? Nevíte? A mohl bych pokračovat. Ale pro vás by to asi bylo zbytečné.Rv

Fleischer 5.2.2009 10:36

Re: Polemika

Nevím, jestli to ještě bude někdo číst, ale pokud vím, tak se na českých školách, vč. Karlovy univerzity (ta byla rozdělena na českou a německou část) česky přednášelo. Také vím, že za Rakousko-Uherska bylo postaveno Národní divadlo, Národní muzeum (za podpory vídeňské vlády). Vycházely české knihy a české noviny. Čeští poslanci zasedali v zemských sněmech i v říšském sněmu ve Vídni (např. Masaryk).

S.P.Q.B 4.2.2009 8:55

Re: Polemika

Francie v podstatě po celou svou historii soupeřila a válčila s Německem

No to by byla krátká historie.Německo vzniklo v podstatě až za Bismarcka,do té doby se jednalo o samostatné státy a státečky a ani jeden by nebyl s to konkurovat Francii.I takové Prusko by samo na Francii nestačilo.

Francie válčila  spíše s Anglií.

Paul Sulc 4.2.2009 2:19

Pane Krejci, cintate si pently,

vroce 1878 valku vyhlasila Francie, ne Nemecko !!  A podle knih, ktere byly vydany v poslednich letech v Cesku, podil na prvni valce meli v podstate vsechny velmoci stejny. Proste napeti se stupnovalo az se dostavila patova situace, kde zadna velmoc proste nemohla ustoupit. A potom prisly v platnost spojenecke dohody, i z tajnymi dodatky. Hergot, kdyz o necem pisete, prestante zvanit starodavna klise a neco si o tom prectete. A jentak mimochodem, dnes uz ani to Rakousko Uhersko neni vedeno jako zalar narodu. Probutte se.

sociolog 4.2.2009 5:42

Re: Pane Krejci, cintate si pently,

Zkratka at delam co delam, vidim mnohem vic spolecneho, co nas poji s Rakousem i Nemeckem. A neviim zhola nic, co nas poji s Ruskem. Krome bolsevickeho vymyvani mozku, jemuz zrejme neusel ani pak Krejci, i kdyz nam to serviruje velmi  zdvorilym zpusoebem.  O planech cisare Karla vytvorit z monarchie federalni stat svycarskeho typu, ktery zradila  Anglie, na kterou se Karel po prevzeti moci  ve svych  pokusech sjednat separatni mir uprostred valky  spolehal, pak Krejci asi nic nevi. Ani o tom, ze mne cisarovna Zita, kdyz jsem ji predal gratulaci ceskych monarchistu k jejim 93. narozeninam, ze ceske poddane mivala nejradsi....

Samozrejme, ze Franz Josef zil prilis dlouho, nez aby  dokazal monarchii v intencich svych synu zreformovat (jeden se zabil a jeho naslednik, neochopeny pod vlivem kolonialne uvazujici Anglie WIlsonem,  v exilu predcasne zemrel). Jeho nejvetsi chyba se stala uz na zacatku. Nepovolil studenstkym gardam v r. 1848, aby  byl dosazen jimi  zvoleny cesky kral  z rodu Buqoyu na cesky trun.

peteres 4.2.2009 5:52

Re: Pane Krejci, cintate si pently,

 Český národ si nezaslouží, aby existoval.

Nobunaga 4.2.2009 8:38

Re: Pane Krejci, cintate si pently,

Co ty si Peteresi za kreténa....