Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PENZE: Do důchodu daleko…

Často se zde možno setkat s fanfaronským – já/my mladí „žádné důchody“ mít nebudeme, s tím jsme smířeni. Je to vlastně pochopitelné, protože většina z nás se v mládí také necítila výrazněji ohrožena finanční nejistotou, která možná nastane za X let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VK

Před začátkem používání "bankocetlí" (bankovek), když ještě platily zlaťáky, bylo nejjednodušším řešením naspořit si něco málo na "penzi". Bez dohadů o valorizaci atd. Jednoduché - prosté. Nikdo do toho nekecal a nezaměstnávalo to aparát "přerozdělovačů".

Horší bylo, když takový "poklad" ukradl zloděj. Dnešní úspory "odklání" stát mnohem pomaleji;-(;-(;-(

0 0
možnosti
VK

President Antonín Novotný kdysi (70. léta minulého století?) tvrdil, že: "Ještě dnešní (tehdy "dnešní"!) generace se dožije komunismu;-D;-D;-D

Potom věřte politikům!!;-D;-D;-D

0 0
možnosti
MP

Předesílám, že nemám nejmenší důvod se zde zastávat prezidenta Antonína Novotného.

Nicméně tehdy, v Novotného předpovědi, nešlo o technologickou předpověď, ale o dopady sociální změny/revoluce. Tu revoluci dělali zdivočelé masy pracujících.

Technologický vývoj se, oproti sociálním revolucím, dá předpovědět spolehlivěji. A teprve z dosaženého technologického pokroku lze usuzovat na možné sociální dopady.

Politikům nevěřte z jiných důvodů. Tito lidé dnes jedou "od voleb, do voleb". V době Novotného občanské volby byly sice vždy zmanipulované, ale i prezident Novotný potřeboval posílit tedy malověrné. Do KSČ tehdy totiž vstupovali převážně účeloví členové vládnoucí strany KSČ, kteří potřebovali okamžitý prospěch v jejich životě, nikoliv investovat do dalších budoucích generací lidí.

0 0
možnosti
Foto

Autor placený z daní /konkurující si o vybrané daně s důchodci/ si bere do úst osvč a dezinformuje nebo se jen mýlí. Možná víc pokory by to chtělo v tom, že jemu se na daně i plat skládají ostatní, z daní svých. Osvč se nikdo na daně neskládá a když si práci nesežene, nemá příjem. Může mít výpadky poptávky, nemá své jisté jako státní zaměstnanec, kterých je mimochodem příliš. Není hlavně to parazitické? Když si osvč nesežene tolik, aby si předvydělal na dovolenou, nemá ji nebo na ní občas pracuje. Podstatné není, kolik kdo zaplatí teď na speciální dani zvané nepravdivě socpojištění, ale kolik bude dětí potom. Děti něco stojí. Kdo je má, přispívá na svůj i váš budoucí důchod víc, než kdo je nemá a platí teď hodně, ovšem z daní ostatních.

0 0
možnosti
MP

Ty děti se ale někdy chovají úplně jinak, než kdysi předpokládali rodiče.

Doporučení: Věřte více technologickému pokroku (představte si budoucí pracující roboty), než dobré, cílené výchově svých dětí. Příliš kdysi nepomohl ani Makarenko, a jak se zvrhly se ty původní úmysly s cílenou výchovou. (Samotný akt pořízení si dítěte, může prý být jen záležitostí divadelní přestávky).

0 0
možnosti
Foto

I54v27o 13P36a58t33t82a

25. 3. 2023 22:28

Ta malá psychologická studie mladých a OSVČ vypadá dobře, má ale jednu vadu. Autor šíří v článku dezinformaci o financování starobních důchodů plátců SP. Důkaz, cituji: "nechejme to na lidech, kolik si našetří na stáří, neberme jim povinně peníze na sociálním pojištění nebo jinou formou, a nechme to na nich." Na zajištění stáří ve státním důchodovém systému MUSÍME INVESTOVAT DO VÝCHOVY DĚTÍ. Protože st. důchodový systém je financován mezigeneračně. Kdo jen pracoval a nevychoval děti, tomu nemá kdo financovat z odvodů SP na jeho důchod. Důsledkem účetně vadně nastaveného státního důchodového systému je, že bezdětným důchodcům zaplatí jejich důchod cizí děti. Jen v roce 2022 dělal tunel ve prospěch lidí, kteří jen pracovali, ale nevychovali děti 59,9 miliard korun.

0 0
možnosti
PS

P79a97v28e86l 87S73u21r24a

26. 3. 2023 11:37

Dobrá připomínka!!

0 0
možnosti
PK

Těch příživníků na systému je příliš na to, aby mohl dále efektivně fungovat. Takže kdo může pracovat a nepracuje, ať nedostane v důchodu nic, ten kdo celý život pracoval a přispíval může pak dostat i velmi hodně. A základem je mzda jako taková, je-li reálná mzda pod úrovní vyspělých zemí za stejnou práci při srovnatelných cenách, nemůžeme se divit, že prachy nejsou nikde, nikdo je nedostal, neutratil a ekonomika pak stojí, jak jsme toho svědky dnes. [>-]

0 0
možnosti
Foto

I61v93o 22P77a19t46t14a

25. 3. 2023 22:10

Jako bych slyšel ministryni Maláčovou: Kdo celý život poctivě pracoval, musí mít dobrý důchod. Bohužel jste oba dva vedle, protože práce a z ní plynoucí odvody SP jdou přímo na konta a do kapes dnešních důchodců. Na svůj vlastní důchod můžeme investovat jediným možným způsobem, investicemi do výchovy dětí, které nám v dospělosti v MEZIGENERAČNĚ financovaném důchodovém systému přispějí ze svého odvodu SP na náš důchod. Systém kolabuje a do 15 let narazí do demografické zdi díky lidem, kteří pracovali a financovali důchod rodičům, ale na svůj důchod neinvestovali prostřednictvím výchovy dětí nic. Už dnes dělá, díky pracujícím bezdětným, Implicitní dluh ve státním důchodovém systému 4 biliony korun a zvyšuje se o 100 miliard korun/rok!

0 0
možnosti
KK

K60a95m43i22l 17K48u43b30ů

25. 3. 2023 14:53

V těch nekonečných diskusích o důchodech by bylo dobré si uvědomit, že každý důchodový systém je de facto průběžný, neboť se principiálně jedná o přesun financí od ekonomicky aktivní populace k té ekonomicky neaktivní. Různé systémy se od sebe liší mírou dobrovolnosti, zásluhovosti, spravedlivosti a spolehlivosti. Ale nakonec to stejně skončí u toho, že mladí musí poskytnout peníze starším. A není-li mladých dost nebo nemají dost zdrojů, na důchody prostě peníze nejsou.

0 0
možnosti
PD

Každý ne. Fondový systém "jede" na výnosy z investice.

0 0
možnosti
AT

A38l74e26s 27T91e21p87l28y

25. 3. 2023 13:50

Platit jako OSVČ minimální částku je naprosto racionální přístup = maximalizace výnosu.

OSVĆ (platí minimum):

- 3 000 Kč -> důchod 12 tis. = x 4

Průměrný zaměstnanec:

- 12 000 Kč -> důchod 20 tis. = x 1,6

Rozdílovou částku (9 000) je pro OSVČ mnohem výhodnější investovat do akcií nebo nemovitosti.

0 0
možnosti
PS

P63a98v62e69l 78S64u68r83a

25. 3. 2023 18:03

Kde jste se praštil o takovéhle rozdíly?

Krom toho - Vy si snad myslíte, že to, co platí zaměstnavatel za zaměstnance jako důchodové pojištění je něco víc než minimum, které nařizuje zákon???

0 0
možnosti
RP

No, v kontextu dnešních politických tahanic ( a v budoucnu ožebračující zelené třeštění) by pro vysokoškoláky byla zřejmě dobrá investice si během studia platit těch něco nad dva tisíc měsíčního minimáního důchodového pojištění. A zaplatit si tak se stoprocentní jistotou, že ty roky studia studentovi budou považovány za odpracované roky a že díky nim bude moct ten člověk třeba odejít na důchod dříve. Nebo pokud spadne ve vyšším věku do personalistické pasti a bude nezaměstnaný marně hledat práci, může to zabránit tomu, že ho stát o jeho důchod úplně okrade pod záminkou neodpracovnání potřebné doby k přiznání důchodu.

0 0
možnosti
MP

Cituji z dnešních Lidových novin:

Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami.

Ví, že brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/hospic-cesko-pomoc-pece.A230325_084609_ln_domov_atv

0 0
možnosti
MP

Cituji: ...my mladí „žádné důchody“ mít nebudeme, s tím jsme smířeni. ...

To je docela pravděpodobné očekávání budoucnosti od té nejmladší lidské generace. Proč? Do již cca 20 let, pokud to 3. světová válka vše fundamentálně nezmění, budou v USA již zavádět UBI (Universal Basic Income), česky tomu říkají "minimální nepodmíněný příjem". Počet trvale nezaměstnaných a nezaměstnatelných občanů-zaměstnanců bude tou dobou již neudržitelně vysoký. Bude to tzv. technologická nezaměstnanost, finančně řešitelná pomocí jakéhosi UBI.

UBI bude asi doživotně trvalý příděl malých (ale snad stále se zvyšujících) peněz.

Pozor: UBI ale nevyřeší smysl lidského života zde na planetě Zemi. Menšině UBI (a rybářské vycházky) možná budou k životu stačit, ale většina populace bude asi postrádat hlubší smysl svého života. Proč potom nerisknout přepravu na Mars (one-way ticket only)?

V minulosti, v ČSSR, existovalo i pár jedinců, kteří se vydali na Sibiř, budovat tam vysněný budoucí komunismus. (Místní lidé na Sibiři ty budovatelské nadšence z ČSSR hanlivě označovalo jako "duraci"). Naplnil se tím hlubší smysl života českých migrantů na Sibiř? To by snad mohli zjistit dnes nudící se čeští novináři.

Jaký smysl svého života ale vidí dnes většina lidské populace na planetě Zemi? Co říkají sociologové?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz