20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

PENZE: Do důchodu daleko…

Často se zde možno setkat s fanfaronským – já/my mladí „žádné důchody“ mít nebudeme, s tím jsme smířeni. Je to vlastně pochopitelné, protože většina z nás se v mládí také necítila výrazněji ohrožena finanční nejistotou, která možná nastane za X let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 25.3.2023 11:07

Nic to nemění na tom, že se jedná z dlouhodobého hlediska nefunkční systém. Ječ udržitelný pouze v tom případě, že máte k dispozici tiskárnu na peníze a blbce, kteří jsou za sebe zodpovědní a spoří peníze. Jenomže normální člověk se na to brzy vy..., protože to nemá cenu. Zbaví ty, kteří spoří peněz pomocí inflace.

Socialismus je nemorální systém, který je pro některé jako droga. Dojde poslední dávka a bude konec mejdanu a začne vážný rozhovor se všemi důsledky. Socialismus, který v současnosti budujeme je nemorálnější než socialismus kremelský. Je sofistikovanější. Má lepší prostředky k ovládání lidí.

Bohatým dává a chudobnějším bere.

K. Kubů 25.3.2023 11:43

Jsem si jistý, že takové případy existují. Ale bez věrohodných čísel bych rozhodně netvrdil, že je to obecný jev a dá se vztáhnout na všechny. Vedle toho budou určitě existovat i případy stejného typu, kde stát dorovnává příjmy a jedná se zajisté o méně zasloužilé členy společnosti než dlouhodobě tvrdě pracující živnostníci.

V. Mokrý 25.3.2023 12:31

R^R^R^

P. Diviš 25.3.2023 11:09

Je to oranžgutan, to vysvětluje mnohé.

J. Kulheim 25.3.2023 9:25

Od počátku existence lidské společnosti byla základní sociální jednotkou rodina. Stát v by měl být od toho, aby pomáhal občanům řešit problémy, které nemůžou řešit sami. V tomto případě pomáhat lidem, kteří se dostanou do problémů, které nejsou schopni vyřešit sami nebo za pomoci rodiny. To je základ na kterém by měl být postavený i sociální systém v dnešní společnosti.

Sociální stát chce ovládat každého jednotlivce od narození až do hrobu. K tomu potřebuje lidem sebrat peníze a je nutné, aby od lidí přebral pravomoci tj. obral je o svobodu rozhodnout se sám.

Socialistům jde o to ovládat každého z nás. O řešení našich problémů jde až v druhé řadě.

Socialismus je systém pro jednu generaci. Potom přestává fungovat. Není možné šetřit si důchod a současně "státu" odevzdat 80% svých příjmů.

J. Kindl 25.3.2023 10:41

Od počátku existence lidské společnosti byla základní sociální jednotkou rodina. Rodina se o své členy starala když přišel někdo z rodiny o práci, když utrpěl úraz, když šel do důchodu. Každý kdo přišel o práci koukal si rychle najít jakoukoliv práci, aby nebyl závislý na rodině. Každý kdo šel do důchodu si na něj šetřil, aby byl co nejméně závislý na rodině. Sedlák předal grunt mladšímu a smlouvou si určili, co mu bude poskytovat. To skončilo v 19 století a lidi začali být závislí na státu.

J. Kulheim 25.3.2023 11:14

Je to tak. Stát vznikl na počátku vzniku lidské civilizace. Stát = úředníci. Čím víc úředníků, tím větší korupce a obohacování se na úkor jiných. To má zabudované v genech.

Socialisté jsou ještě fikanější. Na všechno si udělají zákony. Musíte užívat jejich dobré úmysly. Nesmíte nic, ani vyhodit je z okna.

O. Kaucký 25.3.2023 11:36

Naprosto s vámi souhlasím, jen je třeba podotknout, že to bylo výchovou v rodině. V současné době, někteří rodinu ani nechtějí, a někteří z nich si to uvědomí, že to byla chyba, až když je pozdě a dělají „haury”, jakýže si to užili život.

J. Kulheim 25.3.2023 11:48

Někteří lidé si "užívají" života a hořekují nad tím, že jim nedají takový důchod, aby si mohli žít bez starostí.

Nevolte strany, které slibují ráj na zemi. Ti, kteří volí lháře musí počítat s tím, že budou i krást. Takoví voliči jsou spolupachatelé této mizérie.

J. Kindl 25.3.2023 12:51

Vybírání daní není socialismus Daně se vybíraly už v daleké historii. Stát tím, třeba hradí armádu, policii, učitele a tak dál.

O. Kaucký 25.3.2023 13:34

To máte sice pravdu, ale radost z výběru daní se blíží nule, ve všech státech bez rozdílu zřízení na to bych si i vsadil.

J. Kulheim 25.3.2023 14:07

Diskutujeme o důchodovém systému.

L. Žaloudek 25.3.2023 9:25

Kdyby všichni platili malou sociální, tak by měli všichni malý důchod. No a co? Vyjdou snad stát velké důchody levněji? A dnes lidi platí velkou sociální a mají velké důchody? Je to pořád pěšky jako za vozem.

J. Kindl 25.3.2023 10:44

Kdyby všichni platili malou sociální, tak by měli všichni malý důchod, protože stát by to neufinancoval. Stát žije z daní.

D. Stirsky 25.3.2023 6:55

Může mně někdo vysvětlit, proč najednou dnes, jakmile někdo něco kvákne a zveřejní to, tak tomu říká podcast?

V. Mokrý 25.3.2023 7:01

Protože je to moderní a drží se tím krok se Západem, přece.

F. Svoboda 25.3.2023 10:01

Výborná otázka !!!

O. Kaucký 25.3.2023 13:36

Máte pravdu, úplně vymizelo české slovo blábol.;-)

V. Mokrý 25.3.2023 6:07

Jo

a mládí až tam !

To jsme kdysi říkávali.

P. Vychodil 25.3.2023 3:29

takový jalový článek má být hodný vysokoškolského pedagoga ?

P. Hatina 25.3.2023 3:21

Bohužel, pan pedagog se dopustil klasického omylu v univerzitním prostředí.

Napřed ptal "mladých" a ti se podle něj ".. o penzijní témata celkem zajímají." Ale nedošlo mu že na hypotetickou otázku dostal hypotetickou odpověď. Takže ano " nechejme to na lidech, kolik si našetří na stáří..." - tedy , obecně, sakra obecně.

Ale kdyby se snad pan pedagog zeptal "a kolik z vás už si spoří na důchod, asi by se nezvedla jediná ruka.

Zatímco ti živnostníci obvykle o generaci dvě starší. Ti mají těch starostí a životních (i rodinných) nákladů obvykle dost, takže pro ně ono ".. „ono to nějak dopadne“ značí jejich realitu, se kterou se smířili.

Ono totiž a skutečně , už dnešní živnostníci v seniorském věku když odcházejí do důchodů ty malé důchody dostávají. A nějak i omezeně s tím vyjít musí - právě jim soudruh stát mnoho nesype na spokojené stáří..

Jenomže pak pro ně jsou rady typu "měl jste si přece platit větší dodatkové důchodové pojištěni a ještě k tomu další důchodové připojištěni a kdovi co, namísto toho ze jste se aktuálně staral o živobytí sobě a rodině, doslova knížecí

V. Mokrý 25.3.2023 6:08

Ne všichni živnostníci.

D. Stirsky 25.3.2023 6:58

Není to tak dávno, co jdeme jedním OSVČ mluvil. Má už přes 70 a pořád dělá. “Moje chyba, platil jsem si malou sociální”, přiznal se.

V. Mokrý 25.3.2023 7:03

Také je mě přes 70 a jako OSVČ, občas pracuji, pro radost ze života.

L. Caslavka 25.3.2023 7:31

Ale oni nam ted rikaji, ze "nikoho padnout nenechaji" a kazdy ma narok na primerenou zivotni uroven... Zacalujou jim prispevek na bydleni, topeni, energie - staci si strcit nasporene "melouny" doma do strozoku... Pripadne si zvoli ty, kteri jim to slibi.... 8-o

M. Grundmann 25.3.2023 2:58

Naši mladí lidé chápou dobře princip průběžného financování důchodů : dnešní mladí lidé platí důchody dnešním důchodcům s vírou, že budoucí mladí lidé budou dělat totéž pro ně jednou v budoucnosti. Tato víra našich mladých lidí v ochotu příštích generací pokračovat v průběžném financování důchodů je menší než u mladých lidí na Západě.

Čeští mladí lidé si chtějí svou penzi nějak pojistit a nespoléhat pouze na dobrou vůli příštích generací. Spoření na důchod jim připadá jako taková pojistka. Ale je to omyl, i respektování úspor předchozích generací závisí na dobré vůli příštích generací, i když to tak na první pohled nevypadá.

V. Mokrý 25.3.2023 6:12

Těžko něco(důchod) pojišťovat, když inflace to občas " bere skokem " a penzijní fondy, málokdy přinášejí zisk nad inflaci( tedy kromě jejich majitelům ), že !!

T. Diblík 25.3.2023 7:30

I respektování úspor předchozích generací závisí na dobré vůli příštích generací, i když to tak na první pohled nevypadá.

A to je dobrá úvaha. Mám potřebu ji doplnit. Ještě jsou pamětníci toho, že i respektování vlastnictví závisí nejen na dobré vůli nejen příštích generací, ale i současníků.

A tak se následující generace můžou těšit na to, že až my cestou života na dluh zkonzumujeme všechny hodnoty dosud vytvořené, prodáme sebe i své potomky o otroctví. I to už tady bylo.

J. Joudová 25.3.2023 1:26

Vy snad, pane právníku a vysokoškolský učiteli, platíte na ‘sociálku‘ (státu) víc, než musíte? To snad nikdo normální nedělá, ne?

P. Diviš 25.3.2023 0:17

Člověk by měl mít jen to, co si svou pílí zařídil (vyjma ty, kteří skutečně nemohou). Pak by nebyly žádné spory mezi OSVČ a zaměstnanci a socialističtí přerozdělovači typu pana Kolmana by měli smůlu.