3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MrRubikon 1.2.2006 13:23

Není to vlastně trest

Trest smrti vlastně není pro odsouzeného trestem. Jedná se skutečně hlavně o ochranu společnosti, satisfakci pozůstalých obětí a zejména odstrašující prostředek pro potencionální zločince a recidivisty, pro které už libovolně dlouhý pobyt ve vězení není žádnou překážkou. Vždy jsem byl a jsem pro zavedení trestu smrti.
Otakar 1.2.2006 13:20

Je nutno chránit oběti, ne vrahy.

Až bude náš právní systém skutečně chránit oběti a poskytovat jim i zadostiučinění, tak mohu i souhlasit se zrušením trestu smrti, za předpokladu, že dotyčný zločinec se již nikdy mezi své oběti nevrátí. Prozatím je však jeho zrušení chybou. A není to jediná věc , kterou nám zavařili morální relativisté- elita to evropské intelektuální levice.
Kolt 1.2.2006 13:19

Re: Právě kvůli nedbalému vyšetřování činů Stodolových

I kdyz maji znicene vsechno mozne, tak jsou nazivu a je to porad lepsi, nez kdyby jim na nahrobni kamen pritesali vetu o tom, ze to byl omyl.
Kolt 1.2.2006 13:08

Re: Zločince je třeba redukovat, nikoli "převychovávat".

Bankovni lupici opousti banku zasadne pred prijezdem policie. Pokud ne, pak v rakvi, nebo v poutech. Vyjimecne se stretnou tak, ze policie jeste nema misto uzavreno a nestrili, aby nezabila kolemjdouci. Anebo opousti banku s rukojmimi. To je ale uplne jina kapitola. Ja osobne bych se nerad dozvedel, ze vsichni bankovni lupici jsou mrtvi, ale napriklad moje zena, ktera sla kolem, nebo byla vzata jako rukojmi, je mrtva taktez.
Sch.glosátor 1.2.2006 13:00

Výše trestu významně ovlivňuje zločinnost.

Zejména recidivistů. Uvězněný zločinec nemůže okrádat, olupovat a vraždit ty na druhé straně mříží. Oněm vědátorům bych položil jednoduchou otázku. Myslíte, že by nestoupla kriminalita, kdyby nejpřísnějším trestem bylo pár hodin obecně prospěšných prací ? Pokud by podle vás nestoupla, zrušme vězení a ušetříme. Odpověď by přinesl jedině experiment ve vyhrazené zóně. Ale to je něco co pro humanistické humanities okecálisty je naprosto nepřípustné.  
dvd 1.2.2006 12:58

BINGO

LN 23.12.1924
Jura Jurax 1.2.2006 12:56

Re: trest smrti

Jojo, voni opaku primitiva. Až přepadnu Vaši starou maminku, trošku ji pomučím, aby řekla, kde má vkladní knížky, aby nekřičela, dostane roubík a silonsáček přes hlavu, takže se za pár hodin udusí, dovoluji si vyslovit názor, že se z Vás stane primitiv nečekaně rychle.
 
Ono když nechám všude otisky, stopy DNA a zcizené šperky najdou u mne doma a moje kůže bude za nehty zavražděné, jak se bránila, moc prostoru pro justiční omyl nebude.
Sch.glosátor 1.2.2006 12:53

Ano, budou mezi námi. Jsou mladí a převychovatelní.

Přece bychom si nepřáli, aby nějaký asociální dědek tasil kvér a odstřelil nezralé mládence, kteří si s ním chtěli jenom drobet zašpásovat. Stejně byl starej a nepotřebnej. Alespoň se ušetří na důchodu. Pokud nebyli trestaní, stačilo by takových převýchovných sto hodin obecně prospěšných prací...Že se vám to nelíbí ? Že byste je pověsili nebo jim napařili doživotí v kamenolomu ? Jistě. To je tak všechno co s tím můžete dělat. Pseudohumanisté vám to určitě vysvětlí. Že jsou mladí, převychovatelní...
Jura Jurax 1.2.2006 12:49

Re: Re: Milý autore,

Jojo - a tata jednoho z nich, co je tam dovezl a čekal za bukem, neboť výkonné komando bylo převážně pod patnáct a tudíž beztrestné. Očekával bych přirozený vývoj ke kalašnikovu.
Sch.glosátor 1.2.2006 12:43

Nemusí jít ani o hrdelní zločin.

Představ si, je noc, jedeš městem a chystáš se odbočit v  křižovatce, kde máš dát přednost protijedoucím vozidlům. Dovolená rychlost je omezena na padesát kilometrů za hodinu.  Dostatečně daleko  vidíš světla blížícího se automobilu. Najedeš do křižovatky, přejíždíš protisměrný pruh a sleduješ směr své jízdy. Najednou ucítíš silný náraz a uslyšíš další ránu. Do Tvého automobilu narazil motocykl jedoucí ze směru pro který jso měl dát přednost v jízdě. Řidič motocyklu těžce zraněný s doživotními následky, jeho spolujezdec mrtvý. Znalec určil rychlost motocyklu před křižovatkou v rozmezí 120-126 km/h. Řidič protijedoucího automobilu vypověděl, že jel asi 50 km/h, byl dostatečně vzdálen, odbočujícím vozidlem nebyl ohrožen ani omezen a nijak nemusel reagovat.  Před křižovatkou byl předjet motocyklem který se okolo jen mihl. Otázka zní : Kdo skončil před soudem jako viník ? Správná odpověď  zní : Ty. Protože jsi nedal přednost v jízdě. Hrozí Ti až pět let vězení a pozůstalí tě označují za vraha. Proč jsi byl obžalován ? Protože je to jednodušší, podat obžalobu je méně pracné a méně náročné, než vydat jiné rozhodnutí ve věci a riskovat konflikt s pozůstalými. Ty máš jenom pomačkané plechy a nebudeš dělat potíže. Ostatně, vždyť všichni vědí, že motocykly jezdí rychle a měli by s tím počítat. Však si s tím soudy nějak poradí. Konečně, stejně asi dostaneš podmínku, tak o co jde. Když Tě soud zprostí viny a pozůstalí s tím zrakveným budou pořád ještě křičet, ještě zvážíme odvolání... Tak takhle vypadá realita, vážení akademici. Myslíte, že pirátem silnic je řidič motocyklu a že odbočující řidič neměl šanci ?  Myslíte, že obžalovaným by měl být  někdo jiný ?  Ale s tím by byly komplikace...
 
Jura Jurax 1.2.2006 12:42

Re: Re: Zločince je třeba redukovat, nikoli "převychovávat".

A naopak - ono se ta sebeobrana dá dost slušně zneužít. Až na turistické vycházce zabloudíte na cizí pozemek a budete ostřelován z kulovnice, neboť paranoidní majitel bude hluboce přesvědčen, že mu hodláte ublížit, a na jeho pozemku už jste očividně bez jeho svolení ...
 
Poprava lumpa po řádném soudu je lepší.
Hacker Rudolf 1.2.2006 12:40

Re: Dotaz

Karel Čapek, domnívám se
Jura Jurax 1.2.2006 12:40

Re: Zločince je třeba redukovat, nikoli "převychovávat".

Že zločin se nevyplácí, lze dát najevo i jiným účinným způsobem než hrozbou hrdelního trestu. Inu, dá. Ale je to neúčinné, zbytečně drahé (pečlivě hlídaný supergrázl, co by měl viset, co má nejvyší možný trest, takže už se mu nemá co stát, na sebe nevydělá - a koneckonců nesmí být k práci nucen) a pořád hrozí nebezpečí, že se dostane ven ať již nelegálně nebo legálně. Poprava je levná a účinná - koneckonců zvířata napadená vzteklinou taky utratíme bez výčitek svědomí.
 
 Pořád mne udivuje, čím to, že třeba ti grázlové co umlátili stařečka kvůli pár penězům ještě žijí - a za takových 10 až 15 let budou mezi námi.
JAB 1.2.2006 12:30

samozřejmě

Stačí si přečíst co o smyslu a významu tohoto trestu dal vědět Masaryk, a proč takový trest více než jednou podepsal jako president.
Banjo 1.2.2006 12:28

Re: Zločince je třeba redukovat, nikoli "převychovávat".

Např. v Saúdské Arábii dodnes za krádež sekají ruku. A v pohodě můžete ráno položit na lavičku videokameru a večer ji tam najdete. Nicméně žít bych tam i tak nechtěl.
pf 1.2.2006 12:18

penologove nam vysvetli, ze vyse trestu

neovlivnuje zlocinnost.  Za casu stareho fora o tom byla dlouha diskuse s argonantem a dalsimi. My jednodussi lide, kteri se domnivaji ze koncentraci kriminalniku ve spolecnosti jednoduse snizime sviznym transferem a dlouhodobou depozici za mrizemi jsme byli oznaceni za povrchni hlupaky. 
olaf 1.2.2006 12:14

Vrahy nepustíte?

No to je také řešení, jenom nesmíte mít bláznivého panovníka rozdávajícího amnestie jako pominutý.
Banjo 1.2.2006 12:04

Re: Re: Re: Nesouhlasím

Kocoure, a která z těch vašich možností funguje teď? Asi nějaká čtvrtá - ani jedna strana druhou nevyhubila a nedohodli jsme se.
Karel 1.2.2006 11:55

Re: Trest smrti je predevším věcí ekonomickou,

"Humální" - to je od slova humus?
Tipnul bych si, že jste chtěl napsat "humánní"
I-Worm 1.2.2006 11:50

Terorista unese letadlo plné nevinných lidí a zamíří k velkému městu

Co vy na to, odpůrci trestu smrti ? Sestřelit, dokud je čas, nebo nesestřelit a čekat, že se v něm třeba hne svědomí ?
divitel 1.2.2006 11:42

Re: Re: Re: Nesouhlasím

Pokud je první možnost málo reálná, jak uvádíte, pak dávám přednost možnosti třetí před druhou.
dvd 1.2.2006 11:39

Dotaz

Kdo je autorem následujícího citátu:
"Není pochyby, že Haarmann je patologický případ; bude-li sťat, nebude tím potrestán, nýbrž prostě utracen, a myslím, že tentokrát ani největší odpůrce trestu smrti se příliš nepozastaví nad tímto rasovským odklizením."
Těším se na výsledky. Správnou odpověď ještě dnes dodám.
divitel 1.2.2006 11:39

Re: Re: Nesouhlasím

Velmi souhlasím s "nesouhlasím"!! Taky se mi vždycky otvírá kudla v kapse, když ti vrahouni někoho popraví. Takhle ty novináře, kdyby po právu popravili.
kocour 1.2.2006 11:34

Re: nesouhlasím

A vy jste zapomněl, že vedle trestu a pomsty existuje ještě prevence.
kocour 1.2.2006 11:34

Re: Re: Re: Re: Nesouhlasím

Ovšemže. Nám dnes stát a dodržování práva přijde jako něco naprosto samozřejmého, 99% lidí ani nenapadne, že by tomu mohlo být jinak ... stát jako instituce je dmes velice pevný v kramflecích. Dřív tomu tak nebylo, bylo třeba stát prosadit, proto byla zrada na státu (panovníkovi) horší, než vražda. Podobně tomu bylo za komiušů, i oni nejdříve potřebovali upevnit své postavení, a jako pozůstatek je dodnes vlastizrada uvedena v trestním zákoně ze všech trestných činů jako první (§ 91). Vražda je až § 219. A stále říkám, že i ten Ježíš Nazaretský byl na kříži nikoli proto, že se vydával za boha, ale proto, že když od něho soudce Pilát Pontský žádal výpověď, tak ji odmítl. Tím se dopustil urážky římského státu a za to byl kříž. (A to mu ten Pilát ještě dal šanci, aby ho na ten kříž poslat nemusel, evidentně se mu do toho vůbec nechtělo).
WWW 1.2.2006 11:11

Re: Re: Jedno z možných řešení to sice je, ale nechápu, proč je naýváno "demokratickým".

To je spise nesmysl !!!
Kočka 1.2.2006 10:51

Re: Milý autore,

To by mě zajímalo, jak si představujete, jakým přirozeným vývojem osobnosti projdou cikáni co zapíchli babičku nůžkami?
Sch.glosátor 1.2.2006 10:51

Ne, to je právní partikularismus.

Neodsuzuji ho z principu, je to téma do diskuse. Jen na používání "demokracie" na lecos mi vadí.
Sch.glosátor 1.2.2006 10:48

Zločince je třeba redukovat, nikoli "převychovávat".

Nejspravedlivější je, když zločinci se redukují sami svým způsobem života, rizikem, které podstupují. Ne tak dávno, hrdelní tresty postihovaly vícero kriminálních jednání a recidiva byla neznámým pojmem. Chápu obavu  "justičního omylu". Na druhou stranu nechápu, proč například bankovní lupiči opouštějí místo činu jinak než v rakvi a proč leckdy jsou kriminalizovány oběti za "nepřiměřenou" obranu.  Základním rizikem zločince- mordýře, lupiče, násilníka má být, že při činu přijde o život. Přežije-li, že ztráví zbytek života prací v kamenolomu a že nikdo nedostane příležitost mít trestní rejstřík jako telefonní seznam, plný podvodů krádeží a loupeží. Že zločin se nevyplácí, lze dát najevo i jiným účinným způsobem než hrozbou hrdelního trestu.
qwert 1.2.2006 10:45

Re: Jedno z možných řešení to sice je, ale nechápu, proč je naýváno "demokratickým".

Naopak, pojem demokratické řešení je zde zcela naplňen. Neboli: společnost se dohodla, že rozhodnutí v důležitých otázkách svěří jedinci a jedinec se pak následně svému rozhodnutí bude muset podřídit. Každý člověk vládne jen sám sobě a rozhoduje za sebe o sobě. TO je lido-vláda.