6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

MÉDIA: Další klimatický strašák

V souvislosti s klimatickými změnami je veřejnost pravidelně masírována katastrofickými scénáři. Z nich však panikaří jen ti, co už dávno zpanikaření jsou, zatímco ostatní emocím nepodléhají. A tak klimatičtí alarmisté přitvrdili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 30.11.2019 12:13

Jednoznačně souhlasím s autorkou hlavně v závěrečné pasáži o manipulaci strachem. To je na tom od začátku asi nejsměšnější.

Délka života? Máme spíš problémy s naplněním a smyslem.

Zamyslel se někdo nad vztahem svobody a délky života? Naděje na smysluplnou budoucnost a délkou života? Strachem a délkou života? Vírou a délkou života?

Těch plus sedm let může souviset i s jinými faktory, než jen ovzduším, medicínou a zdravějším životním stylem. Je to celý, navzájem provázaný, balík věcí.

P. Rada 30.11.2019 12:33

Manipulace strachem? Jak rozlišit škodlivé strašení od po pozitiv včasného varování?

Nejde u autorky spíše o umělé racionalizace v důsledku zůžení pohledu ?

Vždyt si zřejmě neuvědomuje trendy světa analogicky jak většina v momentálně úspěchem opilé až jaksi fosilně zdrogované společnosti která se s probíhajícího mejdanu zdráhá vystřízlivět.

Mám spíše obavy s širších důsledků lidské hlouposti - stupidity. Lépe to popisuje Koukolík jako poruchu zpětné vazby kdy se konzervativizmus myšlení zejména v dynamicky se měnícím světě pro selhávání schemat pravidelně stává zkázonosným.

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

A. Nový 30.11.2019 12:54

Pane vachmajstr, pardon, pane Rada voni sou hlavááá! ;-D

P. Rada 30.11.2019 13:00

"Voni" jsou nejspíše naopak stupidní právě tak jak to o většině odkaz dokresluje.

A. Nový 30.11.2019 14:37

U vás to je genetická porucha, jak sám přiznáváte svůj autismus. U vás je to zřejmě Aspergerův syndrom, čili Greténismus.

P. Rada 30.11.2019 18:28

Reagujete opravdu na mě? Nepletete si dojmy s pojmy?

J. Anděl 30.11.2019 15:29

Jenomže chcete-li pracovat s psychologií, měl byste pochopit, že člověka nezískáte na svou stranu zastrašováním.

Nebo jinak, dobře, leckoho jo. Ale ne nutně dost lidí.

Práce s lidma není jednoduchá a může být frustrující. A samozřejmě, ano, může přijít i zkáza.

Stejně všichni umřeme.

J. Jurax 30.11.2019 16:10

Víte, ono i progresivismus myšlení zejména v dynamicky se měnícím světě se pro selhávání schémat též pravidelně stává zkázonosným. Aspoň tohle poučení nám dodává historie. Nevyberete si.

J. Kombercová 30.11.2019 15:24

Blbý je (možná že jen zatím) to, že prodloužení délky života neznamená zkvalitnění té poslední fáze. Bohužel. Lidé nad 80 let trpí buď nemohoucností tělesnou nebo duševní. Nevím, co je horší, asi to druhé. Ještě dobře jsou na tom starci v domovech důchodců, horší to mají ti v LDN.

Můj táta umřel v 85 letech a ty poslední roky nebyly sice nejhorší, ale demence už působila a ty oči, stávající se prázdnými nečekaně, svědčící o tom, že je někde jinde... smutné. A jsou na tom lidé hůř. Ty šťastné, co jim to chodí a myslí, tak ano, ty potkáváme. Ty druhé ne.

L. Sindelar 30.11.2019 10:59

My, co jsme pul zivota prozili za komancu,kdy se ZP sr..o, jsme podle tohoto scenare uz po smrti.

J. Vintr 30.11.2019 10:52

Paní autorka v článku spojuje poplašné zprávy o oteplování s "poplašnými zprávami" o nebezpečí, vyplývajícím z masy migrantu, kteří se hrnou do Evropy. To je dost zásadní omyl. Nebezpečí z této invaze je naprosto reálné a jen naprosto nerozumný člověk ho může podceňovat.

P. Rada 30.11.2019 12:14

Migrace byla odjakživa (65tis let) pravidelně používanou zdravě adaptivní možností k řešení ekonomiky místní životní situace.

Teprve se založením civilizačních center (před 5 tis lety) migraci jako výhodné řešení převážila rostoucí technologičnost. Přesto až do nedávna zůstávaly některé oblasti a kmeny kočovně žijící.

Dnes zas míra migrace roste ale vzhledem k hustotě osídlení a rostoucí konfliktnosti už pravidelně naopak s rostoucími celkově negativními dopady.

Už dnešní klimatický vývoj nejpravděpodobněji povede k vývoji v jehož důsledku se bude muset v horizontu desetitisíciletí přesídlit možná až polovina světové populace (růst hladin o 20m za 10 tis let). Nejvyšší úživnosti totiž dosahují oblasti pobřežní, delt řek... kde rostoucí hladiny ocánů neuúrodnější za tisíciletí naplavenou půdu zasolí až zatopí.

M. Šejna 30.11.2019 14:20

Pane imigranto-alarmisto Vintře,

globální migrace neexistuje a je to jen podvod antropologů, kteří předkládají zmanipulovaná data. A pokud přece jen nějaká migrace je, tak za to nemůže člověk. Migrace tu byla od počátku vzniku Země, takže to není nic nového a lidstvo na to nemá žádný vliv.

:-P

J. Jurax 30.11.2019 16:15

No, migrace MÁ na lidstvo vliv. A na lidi tuplem. Kladný i záporný, záleží kdo, kam a proč migruje a zda je schopen a ochoten se asimilovat do společnosti, do níž přimigroval, nebo zda ji chce přizpůsobit ke svému obrazu.

J. Oldfart 30.11.2019 10:34

tady:

https://www.youtube.com/watch?v=Hd67EMWFKek&feature=share&fbclid=IwAR2NNkdWaCPm2-Lxr-nhIcKs9D4ZwVN9eleJyPmYu-gV2VVB6GUpD07TaLI

a tady:

https://www.youtube.com/watch?v=bC-WFBLu3B4&t=2241s

P. Rada 30.11.2019 13:07

Pokorný zřejmě záměrně předvedl "pavědu" v podání kontroverzních postojů člověka který se hodlá zavděčit prakticky všem a nikomu.

Sám příznačně záhy v tom odkazu uvedl, že vědního se od něj posluchači nic nedozví.

Aby tomu dostal i závěrem za dost tak vše doložil publikacemi ve kterých si může vybrat kdo chce co chce od nezarytějších klimaskeptiků a konspirátorů až po nejextrémější alarmisty.

J. Hajský 30.11.2019 10:23

Obsahuje totiž jen konstatování, že v důsledku spalování fosilních paliv vznikají škodliviny poškozující zdraví natolik, že to může mít za následek zkrácení lidského života.

Fosilní paliva se spalují intenzivně už minimlně 250 let a lidský život se ta tu dobu prodloužil asi 2x.

P. Rada 30.11.2019 13:11

Zbývá rozumě doložit, přímou vazbu např s "Londýnským smogrem"...

Možná by Vá osobně nevadilo zkončit v praze s plynofikací a vrátit se k daleko fosilnějšímu uhlí. většina populace by na to ale záhy doplatila. Kdo ví kde vy vlastně žijete a zdali dokonce nejste jen navedený stroj?

J. Jurax 30.11.2019 16:19

Jenže londýnský, později tokijský a dnes třeba pekingský smog byl a je lokální jev.

P. Rada 30.11.2019 10:21

Obecněji k pojmu strach. Autorka opakovaně píše..."další klimatický strašák".... Ve společnosti dnes sice panuje neobvykle stresující neklid až strach s důsledků nesplacených půjček, rozevírajících se ekonomických nůžek... ale pravidelně nemívá klimatickou podobu. Spotřeba antidepresiv ... celovou situaci výmluvně dokumentuje.

Pokud lze vůbec strach ve spojitosti se změnou klimatu prožívat pak po kouscích v podobě nebývale obtížných podnebních projevů horka, mrazů, povodní, uragánů....

Naopak od většinové společnosti snad jen vodaři, lesníci nebo zemědělci berou klimatický vývoj vážněji. Jejich obavy ale mírní to, že mají oporu v možnosti nějaké formy součinnosti až dotací od doposud vesměs ekonomicky rostoucí a celkově nebývale bohaté společnosti.

Strach jako odvěků využívaná adaptivní emoce která může aktivací pomoci zvládnout zejména náhlá ohrožení ale sotva kdo klimaticky prožívá. Do kategorie náhlých strach navozujících ohrožení to klimatické nepatří. Trvá přeci dlouhá desetiletí než se vůbec důsledky projeví. Naopak je tedy změna klimatu dopasud jedním s nejplíživějších ohrožení se kterým se lidé setkávají. O to však může být civilizačně nebezpečnější podobně jak přehlédnutá vleklá zhouná nemoc pro jednotlivce. Komu s jednotlivců ale dnes záleží na společnosti tak jak na sobě samém?

Něco jiného může být pocit dlouhodobého společenského neklidu vyvolaný souhrou řady jednotlivě nenápadných příčin. Ten se u zvířat i lidí doposudspontálně dostavuje např v období výrazných podnebních změn. Koně bývají neklidní, ptáci se houfují... I lidé totiž museli celá desetitisíciletí za roztroušenými zdroji potavy kočovat. Situace neklidu přinášela naději (až radost) i obavy (až strach) zároven.

Neklid, tísen... však může při gradaci přerůstat až ve strach pokud apř. před rostoucími rostoucími projevy změn nelze uhnout. Přeto tvrdím, že většinová společnost to takto doposud nevnímá. Proto dík autorce za to, že téma ohrožení sice dost neuměle ale přesto alespon připomíná.

J. Schwarz 30.11.2019 10:32

Pane Rado, píšete neuvěřitelné nesmysly. Nebýt dnešních technologií, alarmistických pisálků a agresivních "aktivistů" nikdo by si ve svém okolí nějakých "klimatických změn" nevšiml a když, pak by je automaticky přičetl způsobu hospodaření / v případě vody třeba bazénům /. Pokud jde o lesy ta nebýt "vjedců" a aktivistů, pak by lesníci pokračovali běžným způsobem v zásazích proti kůrovci / i na Šumavě / a ten by se katastroficky nepřemnožil. Za většinu našich současných problémů nemůže CO2 a "oteplování", ale politika umožňující "aktivistům" podvázat akceschopnost společnosti ať už jde o zásahy proti škůdcům nebo o výstavbu infrastruktury.

P. Rada 30.11.2019 12:49

Neuvěřitelné nesmysly? V jistém smyslu můžete mít pravdu.

Pokud by totiž kdokli v okolí planety Země do vzdálenosti rozměrů celé sluneční soustavy měl k dispozici technologie jaké mají vědci dnes a zůstal mu kritický nadhled desetimilionů let - byl by i na takovou vzdálenost přesvědčen, že se poprvé za takto dlohé období děje na Zemi něco krajně neobvyklého - tedy i s krajně neobvyklými důsledky.

.................

S pohledu pozemštana naopak od Vás vnímám, že lesníci prakticky všude a dokonce v celém mírném pásmu planety vzdávají "boj s kůrovcem".

P. Zinga 30.11.2019 10:45

Pane Rado, teď už natvrdo: jste demagog, hloupě popírající nejen vědecká a statistická fakta, ale i fakta, uvedená ve zprávách IPCC: tam se totiž píše, že žádný trend ke zvyšování počtu klimatických katastrof nelze zjistit! Jestli mi řeknete, že jsem si to vymyslel, tak se srovnáte s pitomou poslankyní EU, která to řekla vědci v Bruselu.

T. Hraj 30.11.2019 11:38

Napsal bych přibližně totéž, pane Zingo, ale kromě toho, že jste to napsal výstižněji, tak jste byl i rychlejší.

J. Lukavsky 1.12.2019 19:57

"žádný trend ke zvyšování počtu klimatických katastrof nelze zjistit!" No ono se to zdá být narůstající, ale je to spíš proto, že: Osídlení je dnes mnohem hustší, dříve povodeň spláchla pár srubů, dnes je tam město. TV, rádio a noviny se vyžívají a živí zprávami o katastrofách a jsou na místě skoro dříve nežli ta voda.Dříve se o záplavách v Indii Evropa dozvěděla za půl roku a to už nikoho moc nezajímalo. Katastrofy dnes ničí pojištěný a drahý majetek a tudíž se kolem toho dělají tanečky. Dříve to spláchlo pár domů, lidi si postavili nový a nikdo to neřešil v Bruseli. Obvykle se dá zjistit, že v r. 18xx či 17xx byla povodeň o 2 m vyšší. Totéž platí o tornádech, suchu, kobylkách, hraboších, nájezdech Avarů atd. atp. J.L. end

R. Tichý 30.11.2019 9:38

Dobry clanek. Nutno vnuti na Aktualne, jako reakci na puvodni clanek.

P. Staronový 30.11.2019 9:37

Jen tak pro zajímavost, starší článek: https://www.lidovky.cz/relax/veda/jak-ovlivnovala-obdobi-sucha-upadek-starovekych-risi.A141210_102639_ln_veda_ape

Asi i staří Asyřané moc jezdili auty a používali uhelné elektrárny.

J. Fridrich 30.11.2019 9:18

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence byla i bez lidské činnosti různá období, kdy bylo podstatně tepleji ( přesličky, plavuně a naše uhlí z nich a ropa z živočichů..), ale bylo i podstatně chladněji - ledovce, doba ledová.. Také skladba naší atmosféry a poměr kyslíku s CO2 se v určitých obdobích dost výrazně měnil - a to i bez lidské činnosti.. Chovat se rozumně ekologicky je jistě správné, ale vyváženě a ne dle hesla " zpátky na stromy a do jeskyní.." To, co nyní probíhá je dle rozumných lidí, ale i vědců " ode zdi ke zdi ". A pokud jede odborníkům-vědcům do Ameriky-NYC na kongres kázat ten fracek Gréta, tak se Svět opravdu ZBLÁZNIL...

L. Písařík 30.11.2019 13:38

Vědec je od slova věděti - věděti, že když napíše že skutečnost se liší od požadavné klima alarmistiky, tak třeba nedostane grant na další práci. Nebo to tak není?

J. Fridrich 1.12.2019 7:33

No, ale na nepochopení a někdy i tvrdé zákroky naráželi vědci se svými mnohdy skvělými myšlenkami a objevy po celá staletí... Mohli bychom jich jmenovat mnoho a mnoho, že ? Zásadový vědec - a bylo jich v historii díky Boho hodně dokáže na svém trvat....