15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

LISTOPAD 1989: Byli disidenti opravdu zbyteční?

V těchto dnech se objevují rozličné úvahy o konci totalitního režimu v roce 1989 a o tom, kdo hrál zásadní roli při jeho pohřbívání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 16.11.2019 9:30

Souhlas pane Krejčů. O " bojovnících " typu V.Klause jsem napsal :

J. Fridrich 14.11.2019 9:24

Děkuji pane Steinere za skvěle popsané neuvěřitelné hodnocení a odsudky signatářů Charty 77 od Pavla Černockého. Já jsem byl jeden z mála těch, kdo měl kompletní text Charty k dispozici nacyklostylovaný na tenounkém papíru hned v lednu 1977 - a mám jej uložený na dně kazety dodnes.... Jako parta mladých kontrolorů jakosti v Brněnské Zbrojovce jsme jej odmítli odsoudit právě s odůvodněním, že neznáme jeho text - ve skutečnosti jsme jej odmítli podepsat právě proto, že jsme její text znali...

Pan Černocký se přidal k tomu šiku těch, kteří si letošní 30té výročí pádu komunismu v naší zemi vzali jako možnost " kopnout " do těch, co proti komunismu i s tím velkým rizikem desítky let něco dělali.

Na čele mají " těžký kalibr " Václava Klause - " Klaus: Disidenti komunismus nezbourali, sesypal se sám " - toto je známý - a z nenávisti k Václavu Havlovi pramenící postoj a názor... Dle něj se proti špatnému systému vlády, tedy nesvobodného a nedemokratického komunismu nejlépe BOJUJE usilovnou prací za přepážkou banky a v prognost'áku tak, jak to dělal Klaus....

P. Grigar 16.11.2019 10:24

..pravdu díte,dobrý muži, každý člověk mající máslo na hlavě, by měl mlčet. Třeba takový jeden, který jako komunistický poslanec předkládal v Národním shromáždění Zákon č. 231/1948 Sb., na ochranu lidově demokratické republiky; na jehož podkladě se potom vesele zavíralo do lágrů, aby po letech bez uzardění předložil národu cosi jiného,onačejšího - prohlášení Charty 77 o porušování lidských práv.. tak ten dle mého mlčet měl, ale nemlčel.

V. Petr 16.11.2019 11:07

Pořád tady žvaníte o Klausově amnestii a zapomínáte, že Havel při své mnohem rozsáhlejší amnestii propustil na svobodu i VRAHY, kteří pak dále vraždili!

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi-zapomenute-zlociny/431341/kdyz-zlocinci-z-havlovy-amnestie-vrazdi-mezi-obetmi-byly-zeny-i-miminko.html?kapitola=603211

J. Vintr 16.11.2019 18:57

Havel při své amnestii především (a o tom se nikdy veřejně nemluvilo) amnestoval prakticky všechny zločiny bolševického režimu, kterých se jeho pohůnci vůči občanům dopustili. Nebylo vám nápadné, jak málo z těchto zločinů, kterých bylo nepočítaně, se soudilo a ještě míň odsoudilo? Blbec Štěpán byl asi jediný zavřený komunista.

P. Grigar 17.11.2019 9:17

..no jo, sliby se musí plnit, nedotknutelnost komunistů byl jeden ze sovětských požadavků, oni svůj slib taky splnili a do ničeho silově nezasahovali. Fair hra to byla.. ;-D

J. Vintr 16.11.2019 1:13

Ano, disidenti rozhodně nebyli zbyteční. Co by si bez nich STB počala? Koho by estébáci honili?

Já chápu motivaci lidí, kteří se nesmířili s bolševickým režimem a chtěli proti němu "něco" dělat, ale snad si někdo nemůže myslet, že psaní a podepisování petic, opisovaní "zakázané" literatury a podávaní zpráv o poměrech u nás zahraničnímu rozhlasu, nějak bolševickému režimu škodilo? Možná to některé vedoucí soudruhy štvalo, co si ti lidé dovolují, ale nic víc. Bolševický režim u nás byl pevný a klidně tady mohl být dodnes, kdyby Moskva nerozhodla jinak.

Ti lidé za to sice snášeli skutečnou šikanu a pronásledování, ale pro pohůnky režimu to byla jen hra. Jako když si kočka hraje s myší. Myši jde o život, ale pro kočku je to jen hra.

Z. Rychlý 16.11.2019 6:54

Mám stejný názor, jsou to spojené nádoby. Bez disidentů by STB ztrácela podstatu své existence.

F. Švec 16.11.2019 8:09

Pánové, mluvíte o něčem , čemu vůbec nerozumíte. STB tady nebyla kvůli disidentům, ale kvůli nám, obyčejným ovčanům ( kterými valnou většinou jsme dosud, pokud soudím z vašich příspěvků).

J. Vintr 16.11.2019 8:35

A kolikrát přišel ten obyčejný ovčan s tou STB do styku? Režim ve skutečnosti žádnou STB nepotřeboval. Od občanů mu vůbec nic nehrozilo. Kromě bratrů Mašínů se už nikdo nepokusil režim nějak ohrozit.

P. Khail 16.11.2019 9:21

I vy vtipálku. Mmch, kolik vám je let? Oni neměli na klopě odznáček STB. Třeba to byl váš soused, se kterým jste byl ve styku každý týden. A i po Mašínech byli podobní lidé a také za to "zaplatili", to si snadno dohledáte. :-)

J. Vintr 16.11.2019 16:54

Já jsem se s příslušníkem STB setkal prokazatelně jen jednou. Nějakou divnou náhodou jsem se 17. listopadu 1989 dopoledne málem (mou vinou) srazil s jiným autem. Z řidiče se vyklubal příslušník STB, mával mi před očima svým služebním průkazem a vyhrožoval, že si mne podá. No a nepodal. Takže mne vlastně "plyšák" zachránil od praktické zkušenosti s touto institucí.

P. Grigar 16.11.2019 10:34

..inu, já s nimi do styku přišel jednou, v roce 1978 mi nabídli jakousi spolupráci, já opáčil, že si vystačím sám i bez jejich spolupráce. Akorát když jsem se před několika lety stěhoval z města na venkov, při vyklízení bytu jsem za podlahovými lištami našel jakési drátky, vedoucí pryč do neznáma, ale říkám si, že to tam třeba zapomněli elektrikáři při stavbě. Co jsem říkal doma, říkal jsem i venku, tož jaképak copak.

P. Grigar 16.11.2019 10:03

..někteří lidé utíkali na Západ i s rizikem ohrožení života, jiné tam musela StB "vynést v zubech". Čudné..

P. Grigar 16.11.2019 10:39

..něco podobného totiž dělají i naši kocouři, některé myši zamordují bez skrupulí okamžitě a jiné přinesou domů živé a jen tak na ně koukají, jak si špacírují po domě. ;-D