15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

LISTOPAD 1989: Byli disidenti opravdu zbyteční?

V těchto dnech se objevují rozličné úvahy o konci totalitního režimu v roce 1989 a o tom, kdo hrál zásadní roli při jeho pohřbívání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 17.11.2019 10:21

.. mezi první a druhou větou máte rozpor. ;-)

V. Církva 16.11.2019 16:15

A taky byla válka.

Nicméně víc než disidenti to Klausovi umožnil Raegan, Gorbačov, já, další studenti. Disidenti byli jen jedni z mála. Takže děkujte spíš mně :-). Není zač.

P. Grigar 16.11.2019 17:29

..jejda, ono se pořád jede podle pravidel platných za Husáka?! A já myslel.. 8-o

J. Kanioková 16.11.2019 18:05

Hmm, takže on nemá žádné zásluhy ?

Akce Kluk: po Klausovi šla StB -https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/akce-kluk-po-klausovi-sla-stb.A070612_221510_domaci_mia

M. Šejna 17.11.2019 12:55

ne každý, po kom šla StB, byl disident. Já jsem byl v roce 1977 v Bartolomějské ulici na výslechu u estébáků také. Kvůli Chartě, kterou jsem ani nepodepsal. Přesto mě vyslýchali, i když jsem nebyl disident.

navíc jsem nenapsal, že Klaus neměl zásluhy. Napsal jsem, že nebyl disident.

Š. Hašek 16.11.2019 11:15

Nikdo jim zbytečnost nepřisuzuje.

Šlápli si do "toho" sami svým neustálým mudrováním, že "diktovali velmocím". A generální štáb sovětské armády salutoval Kocábovi! Zde mě napadlo - proč ten "geniální, férový" Kocáb nevypakoval recipročně vojáky USA z BRD??? Dodnes tam jsou! Pro ochranu zájmů koho???

Nechtěl byste, pane Vodvářko popsat blíže "ekonomicko transformační plány", které by určitě Havel, Šiklová, Uhl a Dienstbier sepsali za odpoledne. Proč potřebovali "lumpa" Klause???

Když jste se dal do toho " hodnocení listopadu"?

I. Štípek 16.11.2019 11:30

Já jsem přesvědčen, že disidenti nebyli tak zbyteční. Bylo to klubko většinou v minulosti zabřehnutých individuí, které by se v demokratickém prostředí do pěti minut rozhádalo do krve. Ale ten společný nepřítel plus odezva ze zahraničí z nich udělalo symbol, a ten byl tehdy potřebný. Jako Havel - pro mne je symbolem, na který si nedám sáhnout. Ale o to víc si cením Klause a jeho vkladů do naší současnosti.

V. Církva 16.11.2019 16:11

Ale vždyť pan Hašek píše vlastně to co vy. Disidenti svou úlohu měli, ale dnes je zveličována (částečně revolucionáři co přišli po boji, částečně jimi samými). Krásně to tu nedávno někdo připomněl vtipem kdy partyzán Jano nechce jít na setkání partizánů se slovy. "Veď já už ty mladé partyzány ani něpoznám." A vo vo vo votom to je.

I. Štípek 16.11.2019 17:08

Jo, já přikyvuju p.Haškovi plus rozvíjím vlastní pohled.

J. Rechnovský 16.11.2019 12:25

To myslíte vážně?8-o

V. Církva 16.11.2019 16:12

Jestli to myslí vážně nevím, ale pravdu víceméně má.

V. Církva 16.11.2019 16:05

Tak

F. Houžňák 16.11.2019 11:13

Ano, opět potvrzení známého hesla, že "Pravda a láska zvítězí lží a nenávistí".

V. Petr 16.11.2019 10:55

Husákův režim stál výhradně na sovětských bodácích a zhroutil se v okamžiku, kdy bylo zřejmě, že SSSR v jeho prospěch vojensky nezasáhne. Toto bylo zřejmé po celé období normalizace.

Disidenti snad sehráli pozitivní roli při jeho pádu, který by nastal stejně, ale dalších 30 let ukázalo, že bez nich bychom na tom byli líp!

A dnes už by měli užívat zaslouženého důchodu!

Š. Hašek 16.11.2019 11:02

Asi tak.

Nikdo se nehádá, že "určitá pozitivní role byla". Ta určitá pozitivní role byla ihned dosti snížena konkrétní činností disidentů bolševického typu a nápady absolutního nepolitika "dramatika Václava Havla, kterého nám svět (zbrojaři) záviděl.

Po pár letech už zas byla "sekta Hrádečku" ..... a potom ta primitivní politická banda, která "směšně bazíruje na pravidlech hry". A lidi z králíkáren. Trvá dodnes!!!

P. Polak 16.11.2019 10:30

Nebudte na Klause tak zly, pane Vodrazko. Byl to sice zbabelec, ktery se, na rozdil od Havla, neodvazil vystoupit proti komunistum....ale zase diky nemu mame ratifikovanou Lisabonskou smlouvu.

M. Mařák 16.11.2019 10:32

Také se pilně vecpal k podpisu přístupové smlouvy do EU, přestože se s ním dle zavedeného protokolu nepočítalo. Ano, jisté světlé momenty mu nelze upřít, máte pravdu.

P. Polak 16.11.2019 10:36

P. Polak 16.11.2019 10:37

:)

M. Zikmund 16.11.2019 10:50

Jakou přístupovou smlouvu máte na mysli, resp. kdy měla být podepsána (tedy kdy se tam vecpal a jako co)?

M. Mařák 16.11.2019 12:20

Smlouvu o přistoupení k EU, přirozeně, kterou měl jet podepsat dle zavedených zvyklostí pouze premiér (Špidla), nicméně Klaus si vymínil, že se tohoto aktu zúčastní také.

M. Zikmund 16.11.2019 10:55

Máte to popletený, smlouvu neratifikuje prezident, ale parlament. LSmlouvu vyjednala vláda, ratifikoval parlament a podepsal prezident. Ale každopádně za všechno může Klaus. To už je takové české módní alibi pokrokářů.

I. Štípek 16.11.2019 11:31

vtip jak s gumovym.

J. Dupal 16.11.2019 21:40

Kterou ho donutil podepsat svým rozhodnutím Rychetský a Ústavní soud. Jak rozhodl soud tak to podepsal. Je třeba si to pamatovat celé a né vytrhávat jen ten podpis pane P.Polak

P. Portwyn 16.11.2019 10:29

Klaus neřekl, že disidenti byli "zbyteční". Řekl, že by se režim zhroutil i bez nich, což fakticky potvrzuje i pan Vodvářka. Těžko čekat, že bez podpory ze SSSR by se československý režim udržel, na to měli naši komunisté moc velký strach.

Ano, vývoj by probíhal jinak a v čele státu by byli jiní lidé. Nicméně to je jiná otázka...

Celkem tedy netuším, proti čemu, proti jaké Klausově myšlence pan Vodvářka bojuje. Proti komu je jasné - jako vždycky ;-)

(Pokud se tento příspěvek objeví duplicitně, omlouvám se, mám problém s prohlížečem.)

Š. Hašek 16.11.2019 11:05

Pan Vodvářka je "bojovníkem" proti Klausovi, Zemanovi, Babišovi z profese.

J. Vlček 16.11.2019 10:10

Je dobré si také připomenout, že v době, kdy každý, kdo lovil a poslouchal Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, ten znal a vyznával Karla Kryla, Rozinu Pokornou a jiné, třeba například, tehdy ještě rozumně mluvící Lídu Rakušanovou.

O Havlovi a jiných disidentech tehdy každý věděl kulový. O těch se dozvídal z rádia právě jen od výše zmíněných. Však také tu popularitu Karla Kryla odměnil Havel tím, že ho mezi své kámoše do politiky nepustil.

Taková je tedy, ve skutečnosti, pravda a láska. VPopularita a obliba u lidí, se prostě neodpouští.

Je to tak, pane Vodvářko? [>-]

P. Kmoníček 16.11.2019 12:05

Vlčku, co to tady blábolíte o tom, že Svobodná Evropa nemluvila o Havlovi a jiných disidentech ? Já ji poslouchal denně od roku 1957, tak vím kdo tam a o kom mluvil, lháři.

J. Vlček 16.11.2019 12:55

Pane Kmoníčku, máte zatemnělý mozek. Přečtěte si co píší, že o Havlovi jsme se dozvídají právě z této Sv. Evropy.

J. Vlček 16.11.2019 13:04

Dodávám, že jinak tu po něm totiž ani pes neštěkl.