1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

LÉKY: Kdo může za kritickou závislost na Číně?

Deset let mi protikorupční organizace kontrolovaly všechny nákupy, zda nakupuji za nejlevnější ceny. A tak jsem během těch deseti let přenesl všechny nákupy do Číny!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 7.3.2023 13:00

No, Botas ještě donedávna vyráběl, položila ho cena energií, což jedůsledek politického rozhodnutí. Ano, ty boty byly dražší, ale pěkné, a prodávaly se.

L. Žaloudek 7.3.2023 22:39

Košile nestála dvě kila!

R. Toman 7.3.2023 8:33

Když jsem byli poprvé v USA v dubnu 1990, tak náš kamarád, český emigrant u kterého jsme bydleli nám říkal, že zásadně nekupuje nic co je z Taiwanu, i když je to levné a relativně kvalitní. Podporoval místní výrobce. No, tenkrát jsme vůbec nechápali o čem mluví.

Z. Lapil 7.3.2023 16:56

To je jedna z mých námitek proti EU: jedním z výsledků jejich předpisů je, že se často nedozvím, kdo (koukám na to u potravin) tu věc vyrobil, ale určitě se (například) v Tescu dozvím, že jsem ji koupil, věřte nevěřte, v Tescu.

K dokonalosti to dovedl med v takových šestibokých skleničkách: "Vyrobeno z medů vyrobených v zemích EU a mimo země EU". Mám dojem, že to nebylo vázané na jeden obchodní řetězec.

Z. Lapil 7.3.2023 16:49

I chamtivost má dvě strany. V podstatě: nemůžu poctivě chtít co nejnižší ceny a co nejvyšší plat.

Respektive můžu, ale musím se smířit s tím, že svobodný trh (nikdo mi nekecá do toho, co a za kolik si koupím) je jediný mechanismus, který - skrze konkurenci - zařídí kompromis.

Jakmile vláda nebo kdokoliv poručí "bude se vyrábět tohle a bude se to vyrábět za tolik", nutně ten kompromis netrefí a buď se bude vyrábět moc a bude "se" to zahazovat, nebo toho bude nedostatek. Jak se zdá, dotace do zemědělství zvládnou obojí zároveň: aspoň podle novin je potravin nedostatek a zároveň se jimi plýtvá.

M. Valenta 7.3.2023 8:12

Autor má ohledně naivity Západu vůči Číně pravdu. Autor je také dlouhé roky senátorem a nevzpomínám si, že by byť jedinkrát zaprotestoval. Naopak. Slepě podporoval hlavní protagonisty české proruské a pročínskou politiky, Klause a Zemana.

D. Polanský 7.3.2023 8:31

A vy si myslíte, že ekonomická soutěž se dá vtěsnat do nějakých mantinelů?

P. Diviš 7.3.2023 8:59

A to já si zase pamatuji, že dost často. Vy si zřejmě pamatovat nechcete, protože viníky pochopitelně nejsou Klaus a Zeman, ale hlavně EU. Zákazy a směrnice přicházejí z Brusele.

M. Valenta 7.3.2023 12:43

To si děláte psinu. Ty dva výtečníky fakt nikdo nemusel nutit. Podbízení se Rusku a Číně mají v genech.

P. Diviš 7.3.2023 14:17

To možná mají, vy zase podbízení EU, to je stejný průser.

Jenže Klaus ani Zeman nelikvidovali výroby směrnicemi a nelifrovali je tak do Ruska.

M. Valenta 7.3.2023 15:13

Moje podbízení EU existuje pouze ve Vaši hlavě, zato podbízení těch dvou je reálné až běda. A pravidla a směrnice existují v každé vyspělé společnosti a spory kolem nich budou vždy.

L. Harvánek 7.3.2023 7:51

No jo, nároková společnost. Kdopak asi tak může za její vznik? Nejspíš lisé s malým rozhledem nevíc ještě úzce zaměřeným, kteří se nacpali do politiky, aby si splnili svůj sen: ovládnout svět a hřát se na výsluní slávy. A pomáhali jim ostatní tím, že naletěli na jejich krásné, ale plané řeči a volili je. Tak se mohla prosadit paranoidní individua typu Gréty, ke kterým po kolenou lezli i významní světoví politici, jen aby dosáhli svého znovuzvolení a zdravý rozum zavrhli. Ještě věříte tomu, že mléko vzniká v supermerketu?

P. Sura 7.3.2023 12:35

R^R^R^R^

Taky čtete Robejška ?;-)

F. Navrátil 7.3.2023 7:49

Při čtení podobných článků se mohu jen smutně pousmát. Jde totiž jen o jednotlivý segment vytržený z globálního kontextu. Aby stát mohl fungovat a nebyl jen třtinou ve větrech vanoucích od velmocí, musí zajistit energetickou, potravinovou a zdravotní bezpečnost. Dobře si pamatuji, jak jsem na NP podpořil snahu ministra zemědělství Tomana o potravinovou bezpečnost v základních potravinách. To jsem schytal nadávek od příznivců dnešní Pětikolky, že hodlám zavádět komunismus a výsměch, jak chci u nás pěstovat banány a mango. Cha, cha chááá!

P. Sura 7.3.2023 12:39

Copa Toman a celá ta jeho bolševická rodina, ten tomu rozumí! Jen si nestačil všimnout, že ve všem, co u nás roste JSME soběstační, jenže tím, co všechno k tomu MŮŽEME dovážet, se rasantně snižuje místní odbyt, takž ta soběstačnost je k neuživení .....

V. Balcařík 7.3.2023 7:21

My Číňanům dáme dodatečná cla? A kdo je zaplatí holoubkové? My všichni v Evropě ve výrobcích.

J. Krejčí 7.3.2023 7:19

Jen připomínka :ČSR byla jedna z prvních zemí, která si po druhé válce vyráběla vlastní penicilin !!

V. Mokrý 7.3.2023 7:31

ZENTIVU/výrobce léků - vlastní soukromý americký důchodový fond.

Místo ČR !

V. Mokrý 7.3.2023 7:32

A dividendy do USA, místo na důchody v ČR !

P. Diviš 7.3.2023 12:34

Protože si ji nekoupil Kotaz!

Dividendy a důchody začínají na "d", ale to je tak jediné společné.

V. Mokrý 7.3.2023 6:38

NO,

ČR ne a nejenom u léků. !!

V. Němec 7.3.2023 6:23

Dalajlámu pozval poprvé do Prahy Václav nejsvětější v roce 1990.

Dost pochybuji, že byla tehdy Čína "zaostalou rozvojovou zemí". V letech 1992/93 jsem dělal postgraduál u FR/ČS institutu řízení. Nezapomenu na větu profesora Vietnamce, přednášejícího finanční řízení, který předtím učil 10 let v USA, v době mého postgraduálu na Sorboně.

Prohlásil: "Pamatujte si, studenti, že 21. století bude stoletím Číny." Asi do toho viděl víc, než Havel.

S. Dedic 7.3.2023 7:37

To s vysokou pravdepodobnosti videl. Podobne jako mnoho jeho soucasniku jej vysoce predcilo v oblastech ekonomie (se vsi uctou, i ten Zeman, ale tehdejsi) a geopolitiky.

Vaclav Havel se uz za sveho zivota, a bez toho aby se tomu nejak vyrazne branil, stal objektem kultu osobnosti.

P. Sura 7.3.2023 12:42

Němče, povšimněte si toho "BUDE".... To signalizuje, že v době, kdy to říkal, ještě nebylo. Asi byste rád, kdyby se už tenkrát Havel předposr... co kdyby se Čína stala někdy .....?

V. Němec 7.3.2023 12:58

Pane Suro, v roce 1993 mohl citovaný těžce říct, že 21. století je.

Vás ale asi v mém příspěvku vadilo něco jiného, než slovesné časy.

P. Sura 7.3.2023 13:45

Nevadilo. A když tak "Vam".... ;-(

V. Němec 7.3.2023 14:31

Pane Suro, když vám vadí i překlepy, vzniklé z nepozornosti pisatele, když chtěl zkraje větu formulovat trochu jinak. Nic, tak hezký den.

R. Langer 7.3.2023 5:44

Vzpomínáte si na nějakou soudružkou Merkelovou z NDR, kterou jste tady tak mocně chválili? Ta byla v Rusku a v Číně pečená vařená, a já jsem vám to neustále připomínal. Ale vy jste místo toho nadávali panu prezidentovi Zemanovi.

Tak to máte, co jste chtěli. A bude hůř, ten novej prezident se nezakecá. :-P

V. Mokrý 7.3.2023 6:39

R^

B. Rudolf 7.3.2023 4:40

No samozřejmě, že si zato můžeme my sami. Jenom si myslím, že jsme měli dovoz čínského zboží zatížit dostatečným clem. Je to přece země, v níž lidé pracují v otrockých podmínkách, o bezpečnosti práce nemluvě, a v níž je tolerovaná dětská práce.

Čína si svou ekonomiku chrání, tzv. Západ nikoliv.