2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

LÉKY: Kdo může za kritickou závislost na Číně?

Deset let mi protikorupční organizace kontrolovaly všechny nákupy, zda nakupuji za nejlevnější ceny. A tak jsem během těch deseti let přenesl všechny nákupy do Číny!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 7.3.2023 15:44

Dejte si panáka nebo sklenku vína a zhluboka dýchat. Zatím mluvíte z cesty.

Z. Lapil 7.3.2023 15:48

P.S. Viz https://www.svatoplukzs.cz/wp-content/uploads/2023/02/Lidska-prava-zprava-i-zleva_konference.jpg.

Když něco podobného zkoušela za komunistů Charta 77, říkalo se tomu rozvracení republiky a padaly za to tresty vězení.

Jen ještě prosím - co přesně míníte těmi "četnými politickými procesy za to, co kdo řekl nebo napsal na Internetu"?

V. Petr 7.3.2023 20:13

U nás se tomu říká "hanobení," "popírání," "schvalování" atd.

Připomínám, že "hanobení státu světové socialistické soustavy a jeho představitele" jsme tu měli už za komunistů.

V. Petr 7.3.2023 14:18

To jsou kecy, Babiš, Okamura nebo třeba můj pes Azor jsou pořád lepší alternativy než rudozelený eurohujerský Slepenec!

J. Jurax 7.3.2023 17:33

Váš pes Azor možná, ale Babiš a Okamura ne.

Z. Lapil 7.3.2023 15:42

V tom je právě prima volný trh: když se Čína rozhodne, že to či ono nebude dovážet, cena vyletí nahoru takovým způsobem, že po tom kšeftu skočí iks podnikatelů z celého světa.

Nakonec viz i ruský plyn: párkrát byly kohouty na pár týdnů uzavřeny, jedno proč (ano, vím, problémy s tranzitem přes Ukrajinu), a když "se" potrubí uzavřelo docela (a zase: je jedno, proč), cena vyletěla a vlastně během půldruhého roku klesla na takové hodnoty, že se problém "jestli nakoupím" vrátil ke klasickému "za kolik nakoupím".

P. Kubáč 7.3.2023 10:03

Je až tragikomické, že za bolševika jsme provozovali velmi slušný zdravotní systém převážně vlastní výrobou + nějakým tím barterovým obchodem s NDR, Maďarskem a Polskem.

J. Černý 7.3.2023 11:29

No jo , to bylo za těch krvavých bolševiků, co popravovali na počkání a bránili Havlovi chlastat

P. Diviš 7.3.2023 12:29

Jo, ještě pamatuji. Nebýt kamaráda v SANOPZu, tak byla moje babička bez Brufenu.

OÚNZ - Odevzdej Úplatek Nebo Zhyň!

"Velmi slušný"! :-P

P. Pepax 7.3.2023 9:35

To co se v EU řadu let dějě se hodně podobá kulturní revoluci v Číně v minulém století. Nyní má Čína velice efektivní ekonomický systém a ten tzv. UV KSČ v Číně má zřejmě na své straně podporu většiny obyvatel této země. Asie jako celek včetně Ruska je již někde jinde než by si tzv. západ a hlavně US přál. Číně je jasné, že k realizaci své strategie podřebuje dostatek ELEKTRICKÉ energie !!!

P. Diviš 7.3.2023 9:40

Čínský systém má také dost nevýhod. Už se začínají projevovat. Všechny vlády socialistů, rudých, zelených, hnědých, černých, .... mají základní problém, oslabují z ideologických důvodů zpětné vazby. Což může v počátcích být chvíli i přínosné, v delším horizontu to znamená oslabení. Čína přechází do té druhé fáze, Západ také. Uvidíme, kdo to zvládne lépe, pokud možno evolucí a ne revolucí.

O. Kaucký 7.3.2023 12:48

Každá akce vzbuzuje reakci, při současném tlaku na Čínu to vyvolá efekt většího semknutí Číňanů kolem jejich vlády. To oddálí jakékoli změny ve směru k větší demokracii a naopak vyvolá větší ohrožení tzv. kolektivního západu, který při stále zvětšujícím se deficitu svobody se motá ve stále větších problémech.

Z. Lapil 7.3.2023 15:50

Vy ale musíte mít ty komunisty rádi!

Jo jo, to musíme.

P. Hák 7.3.2023 18:45

No, ale my nevíme, zda jsou Číňané orientovaní proti komunistům tak, jak byli Češi v 80. letech. Tipl bych, že spíše ne, asijská mentalita je jiná než naše, mají jiné tradice atd.

Aspoň u Vietnamců (ty znám lépe, o Číňanech mnoho nevím) to je opravdu odlišné.

P. Diviš 7.3.2023 8:53

Zbavit se strategické závislosti na Číně paradoxně znamená zbavit se s͇o͇u͇č͇a͇s͇n͇é͇ EU. Protože ta je příčinou té závislosti a IMHO bohužel už neopravitelná.

Takže kooperace ve větším celku ano, ale ne závislost na zelených fantasmagoriích.

F. Kusák 7.3.2023 9:18

No jo, no. Ale na kom pak bude malá česká ekonomika závislá. Nedělejte si iluze. A kooperace se všemi je stejná iluze. Položte si otázku s kým a v čem bychom asi tak kooperovali.

R. Toman 7.3.2023 9:25

Mám dojem, že se ukázalo v této době jak je v podstatě chybná ta myšlena světové globalizace. Nějaký problém v jednom státě způsobí problémy pak v řadě jiných států.

P. Diviš 7.3.2023 9:45

Ani ne tak myšlenka, jako provedení. Problémy budou vždy, globalizace naopak usnadňuje řešení. Pokud do věcí nezasáhnou ideologové ...

O. Kaucký 7.3.2023 12:36

Ale globalizace je ideologie.

P. Diviš 7.3.2023 14:12

Může být ideologií, zrovna tak může být (a většinou byla) přirozeně probíhající proces.

P. Diviš 7.3.2023 9:43

Vždycky budeme (při své velikosti) závislí na nějakém větším celku, nejspíše nějakém evropském. Jen je momentálně nutné s tím současným něco udělat. Nejlepší by bylo ho opravit, od ideologických direktiv k té kooperaci, ale obávám se, že to už nepůjde. Další možnost je jeho krach nebo odstranění a vytvoření nového, alespoň zpočátku lepšího.

V. Petr 7.3.2023 11:48

Na kom je závislé Švýcarsko?

P. Sura 7.3.2023 12:24

Švýcarsko se jednak více set let snaží, jednak si do toho nenechává kecat. Může si to dovolit, protože se snaží.

O. Kaucký 7.3.2023 12:40

Ono to není tak černobílé, Švýcarsko platí EU výpalné za přístup na společný trh a při vývozu do států EU musí dodržovat EU-normy. Je pravda, že je to přijde levněji než být pod diktátem euro-fanatiků.

Z. Lapil 7.3.2023 16:01

Taky na kde kom. Mj. se dováží zhruba polovina potravin.

http://www.svycarsko.com/hospodarstvi/

I. Schlägel 7.3.2023 12:00

Stačí, když budou svobodně a bez dotací kooperovat firmy v rozumném právním prostředí. Nějaká forma EHS kvůli odbourávání administrativních zbytečností jako bonus.

P. Diviš 7.3.2023 12:30

Ano. Jenže vývoj jde směrem přesně opačným.

Z. Lapil 7.3.2023 15:53

Vyvezeme elektřinu, dovezeme rajčata. Vyvezeme auta, dovezeme lokomotivy.

Například já prodávám svoje schopnosti a čas a za to nakupuju teplo, jídlo, benzín, zábavu... Přiznávám, zábavu skrze youtube občas kradu.

P. Hák 7.3.2023 8:34

No... autor píše samé pravdivé věci, jen některé pravdivé věci opomněl napsat.

Ztráta soběstačnosti v řadě odvětví neproběhla v režii Číny. Ta tehdy, jak autor připomíná, zdaleka takový vliv jako dnes neměla. Zájem na likvidaci výrovních kapacit v ČR měl někdo úplně jiný. Ano, některé výroby byly nekonkurenceschopné, ale jiné by konkurovaly pohodě, jen by stačil vhodný marketing... nebo aspoň aby nebyly provozy nebyla koupeny a rovnou likvidovány.

A ten někdo pak začal přemisťovat výrobu kdečeho dál a dál. Hlavně do Asie, protože tam byla levná pracovní síla... a Asie zatím vyrostla. Tomu někomu je ukradené, zda Češi mají antibiotika. Jede své zájmy a svůj byznys. A pan Koudelka by bez toho někoho leda tak rozklepával nejtek.

F. Kusák 7.3.2023 9:04

Jen je třeba také připomenout, kdo zapříčinil hluboký pád čínského císařství, komu do jisté doby vyhovoval japonský militarismus. Kdyby se dějiny vyvíjely jinak, pak by se třeba k moci nedostal ani "velký" Mao ani Čankajšek a Hongkong by byl jen a jen čínským městem. A nezapomínejme, že i Tchaj-wan byl po půl století japonskou kolonií. Největší hospodářský rozmach Tchaj-wanu nastal po pádu krutého režimu, který tam, za souhlasu USA, nastolil právě Čankajsek. Komunistická Čina se pak stala pro ostrov důležitějším odbytištěm než Evropa. Ten běh dějin je mnohem komplikovanější a historické zkratky jsou více než hloupé.