4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 26.3.2021 14:29

Kdo Vám pane Rado brání stát se sinicí??

J. Jirát 26.3.2021 10:33

Autor prospal posledních deset let vývoje. Za tu dobu jsme zjistili, že lidmi tvořený CO2 má na globálním obratu tohoto plynu podíl jen asi 5 %, celý proces je řízen slunečními cykly. Když je slunce aktivnější, Země se ohřívá a tak i oceány, které potom vinou fyziky uvolňují více CO2 a alarmisti mohou bědovat. Že to ještě nedošlo politikům a novinářům nepřekvapí, ti vždycky táhnou se stádem. Ale slušnej soukromník by se měl starat, aby věděl.

J. Jurax 26.3.2021 10:29

Jak to tak čtu, tak bych řekl, že autor je pfilozóf nepolíbený přírodovědnými a technickými vědomostmi.

Net mne poučil, že:

PhDr. Ing. Jiří Olšovský, Ph.D. je

odborník v oblasti filosofie. Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor dějiny filosofie. Dlouhodobě se zabývá existenciální a fenomenologickou filosofií. Působí jako vědecký pracovník ve Filosofickém ústavu AV ČR. Přednáší také teorii médií na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Nicméně překvapivě vystudoval v roce 1976 i Fakultu elektrotechnickou ČVUT, nato ovšem FF UK v Praze.

Potvrzuje se, že pfilozóf holt vždycky fšeckému rozumí.

J. David 26.3.2021 10:46

Filosof, technokratický blb, i trojčlenku dovede okecat.

P. Sura 26.3.2021 10:49

Jen jestli jste si ho s někým nespletl .....

J. Jurax 26.3.2021 15:14

Snad ne. Fotka u článku na Psu i u uvedené informace na netu mi přišla stejná.

R. Polášek 26.3.2021 10:29

Půl článku jsem si myslel, že autor napsal parodii a docela jsem se bavil. Teprve potom jsem pochopil, že ty řeči autor myslí vážně.

I. Hermanek 26.3.2021 11:59

Zajímavé můj prspevek byl prirazen k panu polaskovi

I. Hermanek 26.3.2021 12:08

Omlouvám se panu polaskovi ale napsal to tak přesně jako bych to psal ja posléze js našel můj původní příspěvek a drobné se liší nicméně jsem moc rád ze pan poláček existuje a tímto mu přeji vše nej ih

J. David 26.3.2021 10:20

Jo, asi tak. Čím blbější sedlák, tím větší brambory.

J. Ganaur 26.3.2021 9:22

Rád bych věděl, jestli se autor živí takovýmhle blábolením nebo dělá také něco užitečného.Také by mne zajímalo autorovo vzdělání....8-o8-o8-o

V. Novák 26.3.2021 9:22

Čím blbější myšlenka, tím delší článek a více cizích slov. Aby to bylo "vědecké"...

M. Šejna 26.3.2021 9:08

Problém růstu skleníkových plynů nevyřeší angažovaný přechod na nefosilní paliva. Tohle vyřeší az totální vyčerpání fosilnich paliv.

Nikdo si ale neuvědomuje, ze obsah CO2 už dnes odpovídá hodnotám, kdy globální teplota by měla být asi o 2 stupně vyšší než je. Jen díky mimořádné tepelné kapacitě oceánů k tomu jeste nedošlo.

Z toho plyne, ze nás čeká teplá budoucnost, i kdychom teď přestali úplně všechno spalovat. A zároveň je nemyslem dělat mezinárodní závazky na snížení teploty.

P. Rada 26.3.2021 9:37

"Teplá budoucnost" která nás - či spíše biosféricky chudou planetu - při spálení všeho uhlí čeká odpovídá oteplení o 6C! Takové už v třetihorách bylo a trvalo celé desetimiliony let. Během té doby sice panovala relativně ustálená globální teplota kterou prakticky neovlivnovaly dokonce ani Milankovičovy parametry zemské dráhy - ale nikdy za tu dobu nevznikly civilizace.

To nejspíše proto, že k životu je na pevninách potřebná i vláha a tu může přinést jen vzdušné proudění adekvátních smerů a rychlostí. Navíc musí být teploty co možná stálé a v rozsazích kde mohou efektivně probíhat enzymatické přeměny růstových a trávicích procesů. Klimatické optimum, které civilizační rozvoj umožnilo ale nyní naopak zřejmě končí.

Kdo nevěří necht zkusí začít pěstovat potraviny v subsaharských oblastech nebo lovit ryby v tropických oceánech.

M. Šejna 26.3.2021 9:46

Třetihorní mimořádně teplé globální klima vedlo k raketovému rozvoji savců a následně i primátů.

Aby vznikla civilizace, musí nejprve vzniknout pomocí evoluce tvor, který je dostatečně inteligentní. Tento tvor (hominidé) začal vznikat před 15 miliony lety v rovníkové Africe. Tedy v té nejteplejší částí planety.

Současná technická civilizace se vytvořila až po skončení poslední doby ledové. Takže i civilizace potřebuje ke své existenci teplé klima.

P. Rada 26.3.2021 10:20

Vaše omyly tkví v vágního používání pojmu "teplé klima". Možná s osobního pocitu rekreanta bažícího po opalování u Jadranu... Rozhodně bez vztahu úrodnosti k úrovni teploty a množství vláhy + živin v půdě.

Doba ledová, která klimatickému optimu předcházela vytvářela pro životodárnost skutečně svého času podmínky akorát tak v rovníkové oblasti - zejména v Africe která ale byla v té době prakticky celá zalesněná! Kolísání teplot kolem nuly v předešlých dobách ledových během kvartéru vedlo k rozpadu hornin a tak růstu potenciálu živin pro daleko bohatší a masivnější biosféru než v celých třetihorách.

Poté s rovníkové oblasti život během oteplování a ustálení (před 10 tis lety) v neobvykle dlouhém klima optimu odsunul do mírných pásem. V tropické oblasti jsou sice tropické lesy s mimořádně vysokou biodiverzitou a aktivitou ale půdy živící hominidy zemědělce jsou i tam spíše jalové.

V našich klima-podmínkách mohou být oblasti po odlesnění úživné celé tisíce let - v tropických oblastech po vypálení lesa dává plocha zprvu vyšší výnos ale ten během desetiletí poklesne až na neúrodnou. To právě vede k dalšímu a dalšímu ničivému vypalování a posunu plantáží namísto tropických lesů. O úrodností stepí neluvě.

Projděte si souvislosti pedologické - s úživností a teplotou:

https://is.muni.cz/el/1431/jaro2015/Bi8001/um/skriptumPedobiologie_kapitola2-Ohrozeni-a-ochrana-pudy.txt

J. David 26.3.2021 10:28

A doma všici zdrávi? Na Vás to nevypadá...

J. David 26.3.2021 10:26

Rány Boží, klimatické optimum. Zatopte si v kamnech bukem, nedehtuje. Není on ten Rada úchylný, možná jo, ale vždy, jako zelený magor rozproudí diskuzi.

P. Sura 26.3.2021 10:35

To je teda FAKT k zamyšlení ! " .... Nikdo si ale neuvědomuje, ze obsah CO2 už dnes odpovídá hodnotám, kdy globální teplota by měla být asi o 2 stupně vyšší než je..... "

Stanovilo se přírodě, kolika % CO2 má vyprodukovat jak vysokou teplotu a ona NE!! Je chyba v přírodě, nebo v těch výpočtech? Co myslíte?

M. Šejna 26.3.2021 13:44

Evidentně vůbec netušíte, o čem píšu.

O to víc, ze sebe dělate idiota v přímém přenosu.

P. Sura 26.3.2021 13:55

Na rozdíl od Vás ho ze sebe dělám jen když chci .....

P. Sura 26.3.2021 13:57

Jste si jist, že víte, o čem jsem psal já?

Z. Hlávka 26.3.2021 8:42

Kdo nesouhlasí je popírač. Prostě hned má nálepku. Co mně vadí je přístup ode zdi ke zdi. Prostě černobílé hodnocení. Uděláme biopaliva. Pak se zjistí, že kvůli tomu se kácí pralesy a vozí se to přes půl zeměkoule. Ale v článku je velebena síla techniky a vědění. Ale to co je poslední dobou jsou emoce a také za tím schované dotace. Technik vždy zvyšuje efektivitu celku tam, kde je celý proces nejméně efektivní. Pak mám za málo peněz hodně muziky. A ne jako elektroauta, která pak bez dotace stojí dvakrát tolik, a se započtením efektu výroby energie jsou nakonec ještě horší. Ale to pak k ničemu nevede. Komunistí chtěli poručit větru dešti. Neporučili, ani mi neporučíme. Mám přírodu rád, snažím se jí i chránit, ale tam kde je to efektivní. Jinak to hodně úsilí, leckdy s opačným výsledkem.

P. Rada 26.3.2021 9:24

Je to možná trochu jinak - naopak. Živá příroda Vás má ráda a snaží se Vás chránit tam kde je to obecně dlouhodobě efektivní.

Jako lidé jsme totiž nositeli nejen své dědičné informace ale neseme i mnoha-násobky informací všech organismů které hostíme, hostili jsme... a dodnes nám vypomáhají trávit, vyrábět živiny budovat imunitu, modifikovat nálady... a takto jse stáváme součástí metabolismu biosféry. egoisticky nás aler mýlí vysoká synchronizace našich vlastních buněk a naprostá převaha jejich energetické spotřeby.

(https://www.databazeknih.cz/knihy/10-cloveka-261107)

Efektivitou je totiž s životadárně-přírodního hlediska růst uspořádanosti - pokles entropie. Viz všecny definice života. Tento proces dnes ale člověk naopak spíše rozvrací. Ve svém nejbližším okolí bydlišt, aut... sice ještě ještě zvyšujeme uspořádanosti a nenecháme na to dopustit... - ale za cenu dominantního ba už globálního rozptylování předtím koncentrovaných zdrojů a navíc vzniku přírodně prakticky nerecyklovatelných externalit od plynů jako CO2, freonů... až po plasty v oceánech či hory odpadů na pevninách.

S poslední Vaší větou tedy souhlasím ale ve smyslu převážně opačného - abiogenního - výsledku lidského úsilí posledních desetiletí.

P. Sura 26.3.2021 10:52

Živá příroda je jen přechodné stádium přírody neživé - fosilní.....

I. Hermanek 26.3.2021 8:37

Čtu a říkám si dobrá ironie.a on to pan autor nejspíš myslí vážně no te pic

P. Rada 26.3.2021 8:41

Ironie - předstíraná nevědomost - spíše tkví v tom, že sám nereflektujete co se evidentně děje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD

Z. Jiroušek 26.3.2021 9:49

Kdo se odvolává na wiki, je super odborník.

M. Jarausch 26.3.2021 8:25

Políčeno na ty, co se vyžívají v hrubé diskusi?

J. Nevrkla 26.3.2021 7:32

Bláboly bez faktů. I ta ozonová díra se stále mění, i když freony nejsou.