29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

KLIMA: Kdo za co může

Vstupujeme do nového měsíce. V něm nás čeká epické vzpomínání na události před dvaceti lety. Touto dobou, na prahu nového století a tisíciletí se už stahovala mračna a nabírala vodu a už koncem prvního srpnového týdne roku 2002 začalo pršet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 3.8.2022 18:29

je tady tradičně přeRadováno - tak jen krátce : všimněte si, že žádná válka na Ukrajině už není - teď řešíme hořící lesy - krásné dny Vám všem - ráno zase zdrhnu od PC a budu tvrdě pracovat v lesích středního Posázaví - dobrou noc přátelé a hezké další dny R^R^R^

P. Pilík 3.8.2022 17:43

Prakticky všichni zde diskutující ignorují jeden z hlavních fyzikálních zákonů, zákon o zachování energie. Energii lze pouze změnit na jiný způsob energie. Energii tepelná - sluneční se změní na pohybovou - vitr, ten točí vrtulemi a tak vyrábí elektřinu. Pokud CO2 otepluje, musí energii nejdříve absorbovat, a tak ji musí odejmout okolní atmosféře a pak ji jenom vracet. Sám o sobě žádnou energii vyrobit nedokáže, protože je závislý jen na množství energie získané od slunce. Tam je třeba hledat příčinu oteplování, případně i jiné, dosud neznámé nebo opomíjené zdroje. Proti slunci je veškerá energie vyráběná technickými prostředky zanedbatelná. Ropa, plyn, uhlí jsou uložená sluneční energie z dávných dob. A od toho nám žádná, i když někdy velmi důmyslná filipika, bohužel nepomůže.

M. Šejna 3.8.2022 18:09

O jakém zachování energie tu píšete?

Atmosféra je schopná absorbovat a udržet určité množství energie v závislosti na svém složení.

CO2, pokud má stejnou teplotu, jako okolí, neodebírá atmosféře žádnou energii, protože energií přijímá od slunce. A tuto energií je schopný absorbovat ve větším množství, jako každý plyn se třemi a více atomy v molekule.

P. Pilík 4.8.2022 0:16

Jistě, když nejdříve o tu energii obral ostatní molekuly kolem sebe. A protože je ho v atmosféře celých 0,04 procenta, je jeho púsobení skutečně dominantní. Firma IBM měla na každém dokladu v horním rohu napsáno Mysli! a ne Papouškuj!

F. Zrcek 3.8.2022 16:27

Tohle klimaběsnění je historicky a hystericky osvědčenou taktikou středověké Církve svaté. Jeho podstatou je vyvolat všeobecný pocit viny, teď právě za oteplování planety, a kajícné viníky hned nasměrovat pod všespásná greténská křídla pod vedením našich nových apoštolů Klimaklypsy. Donutit lidi zůstat na místě bez spalovacích motorů, vybít krávy, zakázat hnojení a pěstování zemědělských plodin vůbec a vyhladovělé kajícníky psychicky ovládnout!

Kdo chce v politice něco dokázat, nemůže se bez klimakajícníků obejít. Doufám, že někdo na sobotu svolá pochod flagelantů na Staromák. Sraz u Husi v 10:00. Dress code do půl těla a důtky s sebou! Nejlíp ty vzor Devítiocasá kočka 3000, fy Dutka sro. Se slevou až 50%, a při koupi tří kusů jedny zdarma!

A my, co se neúčastníme, dáme aspoň 3 žalmy z klimapříručky Jihočeské univerzity. A rychle, modlit se za sebou aspoň třikrát denně "Sancta Greta, ora pro nobis klimapeccatores!". I Sv. otec Francesco vás sleduje!

P. Hatina 3.8.2022 16:26

Že to připomínám, i kdyby to tak vědecky bylo, tak otázka kdo za to může, zní "my všichni, včetně těch ekoaktivistů"..

Ani ti se, jak předpokládám, zatím nezřekli pohodlí v civilizaci závislé na exploataci zdrojů a spotřebě energie. Od svícení, televizí, mobilů, počítačů, i oni se jistě dopravují dopravními prostředky, nemluvě že jistě vyžadují třeba potřebnou zdravotní péči v moderních zdravotních zařízeních. i ti si jistě nakupují energeticky zpracované potraviny, i ti se jistě v zimě ohřejí, a ve vedru zapnou klimatizaci.

No a jestli jim snad někdo nakecal, že toto všechno se dá nadále využívat bez těch klasických zdrojů, jen zázračně se slunečníky a větrníky, tak to si asi spletli s tou prastarou pohádkou, jejich brácha byl ještě měsičník, a pomáhali jednomu princi v boji s čarodějem mrakomorem, nebo tak nějak.;-D

V. Braun 3.8.2022 20:37

Naprosto s vámi souhlasím, sám jsem toho příkladem. Ač naprosto uznávám, že člověk má na svědomí současnou změnu klimatu a je třeba snižovat emise CO2 tak vesele jezdím autem s dieslovým motorem a občas létám po světě. Proto již několik desetiletí konzistentně tvrdím, že dobrovolné omeování nefunguje a člověk musí být k žádoucímu chování donucen, buť tím, že není vyhnutí (cena nebo nedostatek paliv, například) nebo zákony, které mohou zasáhnout dříve. Proto osobně vítám závazky vlád snižovat emise a s tím související zákony a nařízení.

P. Hatina 3.8.2022 21:47

Víte, já jsem zase prožil dětství v Teplicích za socíku, ještě dávno předtím. než natočily Ropáky-

Takže a samozřejmě že kvituji že nějaká ekologická kontrola a ochrana dneska existuje a něco to stojí. Jenomže, extrémismus i na druhou stranu je vždycky špatnej. Zase to stojí o mnohem víc, a už je to zbytečný až otravný, Jo, samozřejmě že ty vysoký ceny budeme muset uspořit, jenže a asi na něčem jiným..

P. Brich 3.8.2022 15:13

"... dejme tomu, že obor ve kterém se o výsledku hlasuje se dá nazývat vědou."

Ve vědě se nehlasuje. Věda stojí na důkazech. A rozvíjí se pátráním po oblastech, kde její tvrzení ne zcela odpovídá realitě nebo vůbec neplatí. Hlasuje se možná ve vědě věd - marxizmu a podobných oplzlostech (gender, atd.):-P

P. Hatina 3.8.2022 22:00

Víte, ono jest to složitější. V přírodních vědách (fyzika, chemie) se prokazuje důkazy, které může každý další vědec zreprodukovat tak, aby tu teorii zpětně ověřil.

Jenomže a bohužel, že ty současné pokusy a důkazy jsou tak náročné (časově, finančně, na přístroje, data), že to velice často nikdo nedělá, protože by z toho nic osobně neměl.

Zatímco ve společenských vědách, (politologie, a vůbec ideologie, a sociologie, i ten marx - leninismus) žádné důkazy neexistují. Tam někdo vymyslí nějakou společenskou teorii, publikuje jí a najde spoustu příznivá kteří s nim souhlasí a tu jeho teorii i dále rozvíjejí, nebo jí i zavádějí do praxe.

Ti kdož s nim nesouhlasí, tak prostě nesouhlasí, a můžou začít mu nadávat do blbců podvodníků i zločinců hned... V podstatě záleží jen na míře jejich osobní /ne/slušnosti...

M. Boháček 3.8.2022 11:32

Je to pravda? Môže za oteplovanie Zeme človek?

Když se bavíte o CO2, tak drobná poznámka: Před 413 tisíci lety byla na planetě teplota o 6 stupňů vyšší než teď - a hladina CO2 byla poloviční. A teď nejnovější objev publikovaný před dvěma měsíci: Taje nám grónský ledovec, taje nám západní část Antarktidy, geofyzikové najednou zjišťují, že se to děje proto, že pod povrchem jsou gigantické magmatické pochody, které tyto ledovce roztápí. A připomínám známé studie, že když se roztopí grónské ledovce, tak hladina oceánu stoupne o 6,5 metru, a kdyby se roztopila půlka ledovců Antarktidy, tak hladina stoupne o dalších 35 metrů. A teď si vezměte mapu světa a zvyšte hladinu oceánu o 40 metrů.

M. Šejna 3.8.2022 11:42

Opět jste skočil na lep podvodnikům.

Pred 413 tisici lety bylo teplo zhruba stejné, jako teď. Obsah CO2 byl kolem 280 ppm, tedy nikoli poloviční.

M. Boháček 3.8.2022 12:33

Ako viete? Ja to neviem. Viem len, že tvrdenia sa rôznia. A časom sa často aj korigujú. Občas aj zásadne. A často si sami vedci protirečia. Ako v klíme, tak v kovide. Proste, čím viac politiky a peňazí, tým viac rozporov.

A preto tvrdiť, že za všetko otepľovanie môže človek (a tlačiť to do zákonov), je dokázateľné dobré pre biznis (napr. Al Gore). Všetko ostatné sú hypotézy.

M. Šejna 3.8.2022 14:11

Vy to nevíte, nebo víte?

Pokud nevíte, tak tu nešermujte čísly vycucanými z prstu. O 6 stupňů tepleji tehdy nebylo ani náhodou a poloviční obsah CO2 taky ne.

P. Rada 3.8.2022 14:31

Pletete pojmy s dojmy. Tvrzení jako byznys je přeci dnes běžně REKLAMA. Ročně se takto investuje jen v ČR 100 miliard korun s dopady především na růst spotřeby. Ten má pak zas dopady především na růst zátěže životního prostředí.

Takto věcněji vzato češi překračují už několik desetiletí možnosti svého teritoria. To se i jim stále více vymstívá . Prakticky půlrok průměrný občan žije pokrytecky na dluh, který nenápadně rozptyluje na území těch kteří škodí podstatně méně.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Konkrétněji paleoklimatologie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Paleoklimatologie) je pak o proxi měření toho jak se klima... vyvíjelo dříve. Kdo se chce ve věku informatiky dozvědět více s klimatické prehistorie více, může začít se studiem zdrojů, studiem metod... přidat vlastní poznatky..., věcně diskutovat.. a vědění takto rozšiřovat.

Chcete to zkusit (viz učební podklady...)?

https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2020/Z8876

A pak své znalosti znovu porovnat s výstupy IPCC...

https://www.mzp.cz/cz/mezivladni_panel_pro_zmenu_klimatu

Doplnuji, že se mýlíte i s hlediska používaných pojmů. HYPOTÉZA je totiž tvrzení postavené tak aby jej posléze bylo možné potvrdit nebo vyvrátit. To co zatím předvátíte jsou totiž spíše SPEKULACE.

P. Dvořák 3.8.2022 18:29

Pan Šejna to osobně měřil.

Podle jedněch vědců má po r. 2030 přijít doba ledová, podle jiných teploty až 55 °C (v Africe). Hlavně že to víme přesně. :-)

M. Šejna 3.8.2022 18:54

A pan Dvořák mi to osobně překontroloval. Takže to ví přesně.

M. Boháček 3.8.2022 12:35

A ako to myslíte "opět"?

M. Šejna 3.8.2022 11:25 Jenže ta rychlost větru klesala ještě před instalací větrníků.

Skočil jste na lep idiotovi, který si plete souvislosti.

Zeměpisné póly se otepluji rychleji, takze klesá teplotni gradient mezi polárním a mirnym ci tropickým pasmem. Díky tomu klesá i intenzita vzdušného proudění.

M. Boháček 3.8.2022 11:38 http://hg.lasg.ac.cn/ueditor/php/upload/file/20200114/1578982870235769.pdf

M. Boháček 3.8.2022 11:46 Aj tá štúdia, z ktorej vychádza ten článok, je idiocia?

J. Ganaur 3.8.2022 13:59

Ten podvodník je "váš"!;-D;-D;-DTady to máte: https://1url.cz/NrNaP

M. Šejna 3.8.2022 14:23

Ne, ten prolhanej fanatik je váš.

J. Ganaur 3.8.2022 15:03

Ne ne, dle keců o úpadku anglosaského světa, ruSSkém duchovnu, čínském vzestupu je váš!:-PAle "dýchly" na mně doby předlistopadové, když jsem ho slyšel....Jambor....;-D;-D;-D

V. Kučer 3.8.2022 12:59

Za brontosaurů prý byla hladina oceánů o 100 metrů vyšší.

P. Rada 3.8.2022 15:01

Praktičtější je to, kam dnes směřujeme dynamikou vývoje během století až desetitisíciletí.

Konkrétněji před 10mil let, při ustálené koncentraci CO2 na dnešních 420ppm a tedy bez celoroční sev. polární čepičky, ležely po miliony let hladiny oceánů o cca 16m výše.

Byla to globálně teplotně stabilní, ale zároven podnebně velmi dynamická a proto biologicky /půdně podstatně méně úživná situace. Dlouhodobě proto setrvávala chudší biosféra jak ještě dnes a ani kolísání Milankovičových parametrů se tehdy klimaticky neprojevovalo.

Později - ve čtvrtohorách - při nižších koncentracích (méně jak 360ppm) však parametry zemské dráhy už naopak vháněly planetu do biologicky ničivého zalednění, oceány klesaly/stoupaly až o 120m...

Posledních neobvykle dlouhých 10tis let klimatického optima pak bylo zároven optimální pro biologický rozvoj a to také tím, že koncentrace CO2 díky lidem vystoupala na 380ppm. Pravěké civilizace totiž vypalováním lesů a zakládáním rýžovišt nevědomky vytvořily metastabilní podmínky pro nebývalý rozvoj.

Toto optimum však dnes končí a lidé přes neobvyklé poznání a rozvinutou techniku prakticky nemají vůli ani reálné technologie jak zas situaci dlouhodobě stabilizovat a nesnižovat přitom svou spotřební úroven.

J. Lukavsky 3.8.2022 15:13

"A teď si vezměte mapu světa a zvyšte hladinu oceánu o 40 metrů" Jenom? Když nastala poslední doba ledová tak se začal na severní polokouli tvořit ledovec, sahal až k Alpám. Takže hladina světového oceánu klesla o 120 m a Sibirjaci suchou nohou přešli Behringovu šíji do Ameriky aniž o tom věděli. A tak vznikli Američtí Indiáni. No a když poslední doba ledová skončila, ledovec roztál a tak se zase Behringova šíje zaplavila neb voda stoupla o těch 120 m zpátky. Takže nic tak zase nového pod Sluncem. J.L. end

M. Boháček 3.8.2022 11:32

Ekológia nadovšetko? Postreh z netu. Spomínanú štúdiu nepoznám.

A teď máte další zajímavou studii, publikovanou minulý rok, že v Evropě zmizelo 75 % hmyzu, ale hmyz vytváří diverzitu přírodního prostředí. A když se ptáte na hloupost, tak bylo skvělé nahradit klasické žárovky LEDkami, jenomže LEDky produkují o 300 procent větší světelný smog a hubí většinu hmyzu. Takže co jste dosáhli? Dosáhli jste jedno, že výrobci osvětlovací techniky vydělali 60 miliard eur. Je to hloupost, nebo nekoncepčnost? Nebo nechápání všech souvislostí? Nevím.

P. Rada 3.8.2022 12:05

Jak jste přišel na to že: .."LEDky produkují o 300 procent větší světelný smog a hubí většinu hmyzu."...

Nechcete se uplatnit v zemědělství s rádoby novátorským nápadem jak nahradit pesticidy?

Právě intenzivní zemědělství založené mimo jiné na plošném užívání pesticidů je nejpravděpodobněji odpovědné za plošný úbytek hmyzu v krajině a posléze i ptactva (vrabci...) a to zejména druhů které svá mládata hmyzem krmí.

https://www.stream.cz/adost/otravena-voda-alarmujici-vysledky-testu-vody-v-cesku-197762

M. Boháček 3.8.2022 12:24

Pán Rada, čítajte s porozumením. Celý príspevok. Ďakujem.

J. Jurax 3.8.2022 16:59

... jenomže LEDky produkují o 300 procent větší světelný smog a hubí většinu hmyzu, pravíte.

Nuže, máte pro obě tato tvrzení nějaký důkaz nebo odkaz na něj?

L. Zídek 3.8.2022 10:46

Ne, aby si někdo myslel, že Aston naznačuje, že by se lidská populace, nedej bože v Africe a Asii, neměla tak rychle množit.....

P. Rada 3.8.2022 11:45

Boha bychdo toho netahal a myslet si může kdo chce co chce. Rozdíly začnou vyvstávat tam kde to kdo/jak navenek presentuje.

S věcného hlediska nemá převažující vlivnost na klima sama početnost populace ale celková kumulativní uhlíková stopa. Populace totiž na rozdíl od spotřeby roste relativně pomalu. U nás např. za století od roku 1900 do 2000 vzrostla populace zhruba dvojnásobě a dál už stagnuje.

Energetická spotřeba jedince a s ní spojená uhlíková stopa a s ní spojená uhlíková stopa ale za to samé období vzrostla zhruba 100x !!!

Po sametu se to sice dost zlepšilo ale dodnes takto patříme mezi evropany k nejvíce osobně náročným a to paradoxně za stavu kdy na jednotku HDP spotřebujeme nejvíce energie.

https://www.businessinfo.cz/clanky/zdroje-pro-prumysl-ceskou-energetiku-ceka-rychly-prechod-k-ekologii/

https://www.novinky.cz/finance/clanek/cesi-rozhodne-nepatri-mezi-energeticky-nejuspornejsi-evropske-narody-40404427