17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

JAZYK: Vaxeři a antivaxeři

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 1.12.2021 19:52

Nesouhlas s definicemi vaxera a antivaxera.

Vaxer je příznivec očkování, antivaxer pak odpírač téhož.

F. Brnušák 1.12.2021 21:22

Me prijde ze minimalne pulka diskutujicich bud nepochopila pana Jakla, nebo nedocetla do konce. Antivaxer je presny protipol Vaxera a pan Jakl se snazi naznacit ze tech Antivaxeru neni mnoho. Tady v diskuzich se snad ani zadny pravy Antivaxer nevyskytuje, protoze tu nikdo nikomu nerozmlouva ockovani, vzdy to je jen o tom ze osobne se nechci ockovat a ostatni at si delaji co chteji. A prave tito lide Antivaxeri nejsou, ale tohle asi je mimo chapani Vaxeru.

V. Klepetko 1.12.2021 23:38

Problém je v tom, že antivaxeři, kteří by splňovali definici pana Jakla, neexistují nejen zde v diskuzi - oni nejsou vůbec nikde...

A protikladem neexistující entity může být cokoliv :-)

R. Langer 2.12.2021 5:49

Nesmysl. Protikladem je přesně to, co pan Jakl uvádí.

L. Beneš 1.12.2021 15:17

Zase ten covid a to očkování. Mylně jsem se domníval, že ti vaxeři mají něco společného se vztahem k vosku (angl. wax, německy Wachs). Vosk může někoho odpuzovat, především když je součástí jeho příjmení. Známý český herec Wachsmann (čti vaxman) byl jím natolik znechucen, že se nechal dokonce přejmenovat na Voskovce.

V. Povolný 1.12.2021 14:52

Tentokrát jsem na rozpacích, pane Jakle. Za prvé, dělat téměř politologické závěry z výrazů, které jsou zrovna v módě, nemá příliš smysl. Jistě bude brzy v módě zase něco jiného. Kromě toho, vaše definice antivaxera se mi nezdá. Znám pár lidí, co nejsou naočkovaní, ať už ze zdravotních důvodů, nebo prostě proto, že nechtějí. Ale nikdo z nich neusiluje o to, aby se neočkoval nikdo, natož aby vyhazoval to vzduchu vakcinační místo. To samozřejmě neznamená, že nikdo takový neexistuje. Ale bude se jednat o naprostý extrém hraničící s psychiatrickou diagnózou. Opačné, vaxerské tendence lze jistě pozorovat spíš.

O. Mayer 1.12.2021 14:30

... vymýšlení všezahrnujících jmen nějakých skupin obyvatelstva a až následné přidělování atributů těmto skupinám je typická vlastnost orwelovského newspeaku (protože to snadno odliší kategorie "my" a "ti druzí") Takto nám např. vznikli kategorie eurohujerů, vítačů, oteplovačů a dalších skupin (do kterých se p. Jakl ostatně velmi rád a s gustem naváží)+ samozřejmě jejich stejně ostře definovaných protipólů. Základní charakteristikou této dichotomie je, že přebíráním názoru A automaticky dotyčný dostává přilepen i názor B +Cc (i kdyby ho nakrásně neměl). V očích samozvaných strážců čistoty názoru tedy nelze být například zároveň oteplovačem a odpůrcem migrace, neboť podobnou divergentní zrůdu budou svorně nenávidět oba protichůdné tábory. Takže blahopřeji p Jaklovi k definici nové dichotomie a těch správňáckých názorů- za současné situace je v prvé řadě dobré vědět kdo je nepřítel.

I. Schlägel 1.12.2021 14:42

R^

Š. Hašek 1.12.2021 15:14

Pamatujete si, kdo s těmi všezahrnujícími pohusákovskými jmény začal? V době blbé nálady? Se Šiklovou? S Halíkem? Pithartem?

Pan Jakl to nebyl. Klaus také čekal na první výstřel .... a pak vystřelil tříštívým. Což joudy naštvalo.

Nakonec - slovo -popírač- tutově pan Jakl nevymyslel a nezačal užívat.

J. Kanioková 1.12.2021 18:36

R^R^R^

J. Hanzal 1.12.2021 14:25

Děkuji, velice trefné!!R^R^R^

P. Molík 1.12.2021 13:28

Nálepkování nositelů odlišných názorů vždy patřilo do výbavy propagandistů a prosazovatelů jediného správného názoru. Ovšem při prosazování merkelovského migračního šílenství, kdy každý člověk, který nepapouškoval dogmata z merkelovského katechismu, byl označen za xenofoba, nenávistníka a morálního zvrhlíka, dosáhlo ono nálepkování nových vrcholů a stal se z něho módní propagandistický hit, který byl inspirací pro současné covidové fanatiky a další misantropy, kteří skrze hygienická opatření se snaží zničit poslední zbytky polistopadových civilizačních výdobytků.

Š. Hašek 1.12.2021 13:52

Určitě.

Myslím, že to poslední nálepkování odstartoval "vědecký" termín -popírač-. Co jiného také zbývalo.

Uznávám, že jsem ve třetím protiútoku (na bodák) nasadil "napuštěnce panikářského".

A nikomu nezakazuji další dávky, klidně do Hromnic ještě dvě.

S. Ševeček 1.12.2021 12:56

ať si každý dělá, co chce a neordinuje to ostatním.

/jen ať každý dodržuje doporučená hygienická pravidla a nepodvádí.

Ś. Svobodová 1.12.2021 13:03

R^

Š. Hašek 1.12.2021 13:56

Souhlas.

Což ovšem znamená, že by dosti vojtěchů muselo držet h.... . Oni nebudou. Kubek už má pocit, že za mě již i dýchá a dává mi peníze na zubní pastu.

Mytí rukou zvládne každý sám.

Ś. Svobodová 1.12.2021 12:02

Vaxer i antivaxer májí definici jednoduchou. Kašlou na práva druhých, i když ta jsou jasně tesána do základních stavebních kamenů demokracie.

Š. Hašek 1.12.2021 12:25

No, ......

..... tady bych spíše řekl, že neočkovaný se stará sám o sebe a i o jiné ve smyslu, aby "jim nekašlal do obličeje a byl eventuelně rychle v posteli".

Hodně očkovaných je přímo posedlých tím, že budou druhým něco přikazovat, i nezákonně. A opájet se "báječným pocitem, že myslí na zdraví druhých a vymýtí vira".

Něco jako ekozachránci Země/klimatu.

Zkráceno.

Ś. Svobodová 1.12.2021 13:02

Ano. Z tohoto pohledu se zde na Psu vyskytuje řada neočkovaných, ale jen několik antivaxerů a řada očkovaných a několik vaxerů. Z mého pohledu vaxeři trochu převládají, protože mají jim od mládí vtkoukali do hlavy že společnost je víc než jedinec.

R. Langer 1.12.2021 13:25

Což je ovšem vadná levičácká ideologie. ;-)

Ś. Svobodová 1.12.2021 14:42

U včel a mravenců mi neva :-)

R. Langer 1.12.2021 17:54

Tak s tím souhlasím. :-)

J. Jurax 1.12.2021 20:05

Vtloukali.

Jenže ono je to jak kdy.

Sám nejsi nic, však s druhým srdcem síla

a člověkem jsi ještě víc © Wiliam Shakespeare, Mnoho povyku pro nic; pravda, to sám nejsi nic taky to užil S.K. Neumann ...

M. Mucha 1.12.2021 18:47

R^R^R^

S. Ševeček 1.12.2021 23:39

obávám se, že waxer prosazuje ne svoje práva, ale svoje nároky (na ostatní).

V. Klepetko 1.12.2021 11:50

Dvě zvláštní věci. Mezi ANTIVAXERY je velká spousta lidí kompletně naočkovaných, jako třeba pan Bartoň, kteří jsou z ohrožených skupin nebo kteří říkají že podlehli nátlaku.

A za druhé – máme tu zajímavý paradox! Pan Jakl s jazykem zachází jako nějaký levicový progresivista – v duchu “politické korektnosti “ popírá úzus! A snaží se z politických / ideologických důvodů vnutit slovům jiný význam, než mají! “Antivaxery“ definuje jako teroristy, do toho se nevejde snad ani exposlanec Volný... Takže množina Jaklových antivaxerů je vlastně nulová. Za “vaxery“ pak má jen dráby, co chtějí násilně vnutit očkování ostatním.

Jenže pravicový a konzervativní přístup k jazyku je jiný – měli bychom slovům naslouchat a měli bychom se snažit jejich význam pochopit, nikoliv definovat! Tyto snahy budou vždy jen nějakým přiblížením reality. Zde je několik různých (alternativních nebo doplňujicích se) postřehů o sémantickém významu slov vaxer / antivaxrer, jak to vidím já nebo jak jsem to slyšel mezi lidmi... Tří různé pohledy:

V. Klepetko 1.12.2021 11:51

ANTIVAXER propaguje názor, že očkování proti covidu novými mRNA vakcínami není vhodné pro většinu populace, ale JEN pro ohrožené skupiny. Naproti tomu VAXER se rovněž aktivně snaží svému okolí sdělit, že vakcinace VĚTŠINY obyvatelstva je ku prospěchu každému, včetně těch ještě neočkovaných nebo těžký průběhem neohrožených. Ostatní lidé, očkovaní i neočkovaní, se starají hlavně o sebe, nikoho se nesnaží ovlivnit, neorganizují žádné pro/proti kampaně a demonstrace, a hlavně nepíší na toto téma ani články, ani stovky diskuzních příspěvků. Z tohoto pohledu je třeba Karel Janeček ANTIVAXER par excellence!

ANTIVAXER je ten, kdo souhlasí s článkem pana Jakla. VAXER možná s něčím i souhlasí, ale vidí v něm velkou porci manipulace!

ÄNTIVAXER je člověk, který již zabil víc lidí svou protivakcinační propagandou, než jako přímý zdroj infekce... VAXER naproti tomu zachránil před jistou smrtí hromady důchodců a lidí z ohrožených skupin, kteří se nechali naočkovat protože jim vyvrátil lživé pohádky antivaxerů.

Extrémisté jsou mezi VAXERY a ANTIVAXERY. Na straně vaxerů jsou to ideologové typu Šamana, který motá do vakcinace Jana Palacha. Nebo ti, co chtějí vnutit povinné očkování všem podle věku nebo bez ohledu na Ig – protilátky v krvi. Extrémisté mezi antivaxery zase aktivně propagují myšlenku, že vakcína proti covidu je jed i pro ty “ohrožené“... Nebo se snaží boje proti nemoci prezentovat jako boj proti svobodě, jako pan Jakl!

Přitom svobodu od té všeliké buzerace budeme mít teprve až se s tím virem – a vedle toho viru – naučíme normálně žít – a teprve očkování velké většiny lidí nám to umožní!

Z. Fajt 1.12.2021 12:23

A stačilo napsat: jsem pro povinné očkování

R. Langer 1.12.2021 13:19

Asi tak. Ukecaný Svědek kovidův okecávajicí svou paranoiu z kovidu.

V. Klepetko 1.12.2021 13:27

Já mám spíše strach z Vás - pokud jde o vliv na chudáky důchodce - než z covidu, antivaxere!;-)