15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

INTERNET: Stop cenzuře

Ano, stal se ze mne petent. Tohle moje coming out je něco, jako bych prohlásil, že jsem provazochodec anebo hlubinný potápěč. Dokument, který můžete podepsat taky (třeba i proto, že vás přesvědčím), se jmenuje Zastavme nové formy cenzury

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Musil 17.9.2020 10:20

To je často rozšířený omyl, klasická hospoda je veřejný podnik a podle zákona nemůžete moc dobře regulovat, kdo vám tam leze. Pokud to regulovat chcete, musíte z ní udělat soukromý klub. FB a podobné takový status (zatím) nemají.

J. Nevrkla 17.9.2020 10:24

V tom to zřejmě je. FB lze svým dosahem zařadit do kategorie veřejného podniku, nikoliv do kategorie soukromého klubu pro přátele stejného zájmu a smýšlení.

O. Musil 17.9.2020 10:35

Přesně tak. Klaus by chtěl, aby zákonem získaly tyto velké sociální sítě status veřejné služby (nebo tak něco, přesně nevím, jak to pojmenoval) a pak by podléhaly zákonu o zákazu cenzury.

Údajně by "sám u sebe" ale mohl pořád mazat, co by chtěl ;)

T. Zlesa 17.9.2020 10:40

Dosah je velký, protože je úspěšný. Ale jinak je to spíše soukromý klub. Musíte se registrovat. Souhlasit s podmínkami. A jste vyhoditelný podle podmínek.

J. Nevrkla 17.9.2020 11:15

Za soukromý klub ho nemůžu považovat. Majitel mluví s bruselskymi šéfy, Merkelovou, Macronem apod., řídí se do značné míry jejich pokyny a příkazy, jejich politickým zadanim. Twitter maže diskuzní příspěvek Trumpa podle vlastního uvážení. Na CNN neuvidíte jedinou kritiku Bidena a jedinou pochvalu Trumpa. Je to propaganda jednoho názoru, nikoliv svobodná diskuze. A ještě se to účelově zastituje liberalismem a svobodou. Nikoliv, směřuje to k diktature. Za podpory korporací, ke kterým FB patří.

T. Zlesa 17.9.2020 11:29

Pokud takto nějak uvažují i ti podpisovači petice, pak by ji to mohlo vysvětlovat.

Tím je to pro mě ještě více legrační. Chybí jim, kudy tu SVOJI propagandu šířit. Nemají nápad, nemají peníze, nemají Facebook, nemají hlasy. Jakoby neexistovali.:-)

P. Moravčík 17.9.2020 11:41

Ale majú zdravý rozum. Racionálne uvažovanie a jeho vyjadrovanie, kritika, polemika, výmena názorov - to nie je propaganda, pán Z lesa. Skôr Vás by som zaradil do skupiny ľudí, ktorí nie sú schopní samostatného kritického uvažovania, tak preberú cudzí, pohodlný názor tak ako chameleón farbu svojho okolia, aby splynul. Vy musíte byť pozoruhodný substrát;-D.

T. Zlesa 17.9.2020 12:09

Psychoanalýzy si nechte pro svoje blízké. Kriticky říkám, že požadovat odstranění tzv. cenzury na sociálních sítích je trapné nepochopení.

J. Anděl 17.9.2020 13:15

OK. Nesouhlasím s tím, ale máte právo to říkat.

:-)

J. Nevrkla 17.9.2020 12:17

Mně to legrační nepřipadá, propagandu šíří pouze pokrokari, kteří jsou ve všech médiích a bohatých korporacich. Takhle už svého času vznikl fašismus a já si myslím, že k němu opět smerujeme. Přesto si myslím, že zvítězí lidé se zdravým rozumem, i když jsou cenzurovani. Teď myslím treba ty, kteří podporuji Trumpa.

O. Musil 17.9.2020 12:45

To je dost zjednodušené. Třebas na FB naleznete spoustu názorových směrů "v rámci zákona". Pak spíš jen záleži na tom, jestli nějakým "hlasovačům" bude stát za to, hlásit ty nebo ony příspěvky hromadně jako závadné (nijak jinak ta cenzura nefunguje). Pro nahlašovače je samozřejmě velký úspěch, když se jim podaří zablokovat Okamuru nebo Klause nebou jinou známou osobu, je to něco na způsob hry... Tito zase mají dojem, že tito hlásiči mají nějaký jednotný "pokrokový" názor.

Nicméně zkuste uveřejnit nějaký nesouhlasný příspěvek třebas k Okamurovi nebo Štěpánkovi. Skončíte tam ještě dřív, než zmáčknete Enter.

J. Nevrkla 17.9.2020 16:10

To nevím, každopádně si přeji, aby Okamurovy nebo Stepankovy příspěvky byly zverejnovany úplně stejně jako Babisovy nebo Fialovy.

V. Pavelka 17.9.2020 9:22

Naivo ?! z lesa;-(

V. Petr 17.9.2020 13:28

On tomu "propůjčovateli" "někdo" bezplatně propůjčil internetovou síť. A za přístup ne tu síť se platí a ne úplně málo!

T. Zlesa 17.9.2020 13:49

To trochu rozveďte. Není jasné co jste vlastně chtěl sdělit.

R. Tichý 17.9.2020 16:01

Jakto, ze si nekdo, kdo si zprovozni restauraci, nemuze rict, ze je jen pro bile/cerne/hrochy/pravicaky ??

Protoze mu to stat zakazal! Kdyz to jde u hospod, musi to jit i jinde, jen se musi chtit.

J. Jurax 17.9.2020 20:58

Ale jo ...

Jenom to "řekl jim to předem" je takové hezké, leč vágní.

Protože třeba pod nálepku šíření nenávisti se vejde leccos, zaleží na citlivosti posuzovatele. Stejně tak dezinformace čí neověřené informace, navíc jsou ještě nesprávné informace z hlediska toho posuzovatele.

Nejsem na facebooku a nikdy nebudu, ale fakt by mne zajímalo, jestli tam lze napsat White lives matter bez banu. Black lives matter jistě banováno nebude.

A konečně mám za to, že sociální sítě jsou takový fenomén, že ti, kdož jimi vládnou, mají možnost ovlivňovat veřejné mínění a třeba volby vhodným výběrem povolených informací a příspěvků.

Každý kdo chce něco dát na vědomost na internetu jistě má možnost si zaplatit svůj prostor a tam tvrdit cokoliv, pokud je to v souladu se zákony. Ovšem není-li na základě nějakého filtru puštěn do vyhledávačů (i ty filtrují a za pořadí na vrcholu nalezených odkazů se platí), jsou-li odkazy na něj na sociálních sítích mazány a odkazatelé banováni, bude mu to celkem málo platné.

Nakonec i tady na Psu bylo - jsa pamětník pamatuju, že místní cenzor jeden čas nepustil příspěvek s odkazem na Britské listy; jeden čas nepustil ani samotné slovo cenzor (censor prošlo) ...

T. Zlesa 17.9.2020 21:37

Nejste na facebooku, jako by jste nebyl :-). Tak to berou politici. Všichni tihle u nás by chtěli svoje "Čau lidi". :-) Jenže se svými negativními postoji mají s tzv. cenzory problém. To Babiš nemá, je pozitivní. Facebook je zajímavý i pro starší a nejstarší generace, není třeba se tam registrovat s prozrazením svých osobních dat. Dokonce to jde i pod nějakou přezdívkou. Pak Vás ale nikdo známý nenajde. Můžete se přidat do skupin se specifickými zájmy např. kutilové, stavitelé, zahrádkáři, genealogové, o hubnutí.... na co si vzpomenete a podle svých zájmů i nějaké vytvořit. A tam v souladu s pravidly, bez nenávisti, kecat o čemkoliv nebo jen sledovat o čem kecají ostatní. Pokud Vás politika nezajímá tak žádnou politiku Vám facebook sám nevnutí ani nevnucuje žádné názory, nic jiného, pouze reklamu, kterou si firmy platí. Když chcete vidět Babišovo čau lidi tak musíte sám chtít a začít ho sledovat.

Pořadí na vrcholu vyhledávačů se může platit, ale většinou se musí umět stránka naprogramovat tak, aby ji vyhledávač na vrchol dal sám.

J. Jurax 17.9.2020 23:32

Jen na okraj - na Facebooku nejsem proto, že na to nemám čas, respektive že je mi lito toho času.

K vyžití mi stačí Pes, i tak na něm strávím víc času než bych měl :-)

R. Gramblička 17.9.2020 7:09

Taky jsem podepsal

J. Sinnreich 17.9.2020 2:04

Bernie Sanders prohlasil, ze Dem. strana NEPRIPUSTI druhe volebni obdobi prez. Trumpa. To znamena, ze neuznaji volby, at dopadnou jakkoli. Podle Ustavy Spojenych Statu je to prima vyzva ke svrzeni zakonne vlady zeme (sedition).

R. Holub 17.9.2020 1:36

Take jsem podepsal tu petici. Zda se problem jde jeste hloubeji - ze casto lide ani nechteji debatovat. Proste vymazat, ignorovat a pod. K tomu co pise p. Neff o nastavajicich volbach v Americe pribyva dalsi problem - voleni postou. Spocitat to je tezke, takze dlouho nebude vitez ohlasen Hilary radi Bidenovi, nepripust porazku v den voleb. Cekej a cekej az to vsechno spocitaji. Ale po urcite dobe, se Pelosi (predsedkyne parlamentu) bude muset ujmout vlady. A nakonec fakt ze v Americe pri volbach, na rozdil od CR, nemusi volic prokazat obcanstvi. Staci ridicsky prukaz, treba. Neni tezke uhadnout koho budou nelegalni imigranti volit.

R. Langer 17.9.2020 3:21

V Americe nemají volební seznamy?

J. Svoboda 17.9.2020 8:41

Mají a dokonce vědí, koho volič v minulých volbách volil. Podobně, jako v GB.

Pěkný den.

V. Pavelka 17.9.2020 9:12

No bůh nás natřes !Na CNN už se bavili ,že Víceprezidentka vystřídá Baidena po jeho vítězství,celkem otevřeně ví že to mají v kapse 8-o8-o!

J. Jurax 17.9.2020 21:08

Vida ... netušil jsem, že tam volby nejsou tajné ... ;-(