4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

IDEOLOGIE: Mylné představy o komunistickém režimu

Komunistický režim je uváděn běžně jako nepřijatelný, ale jeho metody už nikoliv. Mnoho metod praktikovaných dnešními ekologickými a liberálními ideology připomíná, že jsme je už prožili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novak 15.7.2022 13:45

Ale člověče - jak mohl být útvar vytvořený Němci na Němci okupovaném území v průběhu 1. světové války "mezinárodně uznán"? Francouzi a Britové se zoufale snažili udržet Rusko po únorové revoluci ve válce proti Německu a Rakousko-Uhersku - a uznají Němci vytvořený protektorát na území témuž Rusku Němci uloupeném?

V roce 1945 se Stalinovi podařil trik - USA mu ho uznaly - a Ukrajinská sovětská socialistická republika a Běloruská sovětská socialistická republika byly přijaty do OSN jako samostatné státy, aby měl SSSR 3 hlasy místo jednoho. Však ti ostatní měli hlasů dost a dost. UkrSSR a BělSSR byly ve skutečnosti stejně samostatné a uznané jako jedna každá z tehdejších 16 svazových republik - tedy nijak. Nebo snad chcete tvrdit, že SSSR nebyl navzdory názvu unitární stát řízený z Moskvy?

Za 2. války zřídili Němci Generální gouvernement, Reichskomisariat Ost a Reichskomisariat Ukraine a myslíte, že to byly "mezinárodně uznané státy"? Ani náhodou - a ze stejného důvodu jako ULR.

J. Lukavsky 15.7.2022 14:10

jak mohl být útvar vytvořený Němci na Němci okupovaném území v průběhu 1. světové války "mezinárodně uznán"? Ve Wikipedii to je přesně takto napsáno, proto je to v "...". J.L. end

V. Novak 15.7.2022 18:06

V čem, pane ende?

Zkusil jste někdy i myslet?

S. Ševeček 15.7.2022 15:27

Kyjevská RUS.

J. Kočvar 16.7.2022 0:33

To tzv. "Nové Rusko" bylo součástí Ukrajinské SSR proto, že tam převažovali (a převažují) Ukrajinci, ale to už jsem tady vysvětloval opakovaně.

F. De Winter 15.7.2022 7:11

Velmi dobrý popis situace. Děkuji pane Podracký.

S. Ševeček 15.7.2022 6:48

Výborný rozbor !

/správnéje užívat pojem *komunistický režim*, protože nešlo o komunismus (ten je dnes bližší v Israeli (komuny); státní kapitalismus bez kapitálu.

R. Langer 15.7.2022 7:04

Samozřejmě že šlo jednoznačně o komunismus, CHYBNĚ a LŽIVĚ označovaný jako "socialismus", stejně jako v nacistickém Německu šlo jednoznačně o nacismus. Komoušské matení pojmů v tomto opět dodnes slaví úspěch. ;-€

Nicméně rozdíly jednotlivých skupin té levičácké pakáže jsou v podstatě nepodstatné, vždy to končí u totalitní diktatury a násilného odstraňování nepohodlných "nepřátel lidu". Všechno je to ale pořád jen jedna a ta samá levičácká pakáž!

I. Schlägel 15.7.2022 8:19

Podepisuji.

P. Burda 15.7.2022 9:18

Ať si ten režim nazývají jak chtějí. To, že jak nacisté tak komunisté chtěli a chtějí ovládnout území i lidi, jejich myšlení i skutky, nemohou nic změnit.

Jen nacisté (nacionální socialisté) nejdrive zabrali území a pak předělávali myšlení, komunisté (internacionalní socialisté) prvně myšlení a pak území. Jedni měli "Ein Volk, ein Reich, ein Führer" (dnes "Odin naród, odna straná, odin vožď"), druzí jedinou stranu, jedinou myšlenku a všechny národy jako jeden lid.

A jak vzpomínal můj otec, za 2. světové pubescent: "Za války jsme se báli nepřítele, za komunismu jeden druhého." (pro upřesnění - myslel dobu budovanikomunismu zvanou socialismus)

D. Stirsky 15.7.2022 5:30

Já bych podotkl, že zhruba od poloviny 80. let jsem si kupoval Rudé Právo. Myslím, že v té době to byly - byť s ideologickým balastem a s přihlédnutím k době - naše nejlepší noviny.

J. Lukavsky 17.7.2022 14:54

"naše nejlepší noviny." Co je v Rudém právu jisté, co pravděpodobné a co lež? Jisté je datum, pravděpodobná předpověď počasí a ...... Ano technicky to byly jistě noviny na úrovni, také měly neomezené možnosti, nicméně zdroj informací byla pro nás Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. J.L. end

V. Mokrý 15.7.2022 4:49

Lze jen podotknout, že mnozí potomci těch uváděných komunistů, je usazeno ve státní správě, justici, médiích.

T. Diblík 15.7.2022 7:15

Mnozí ještě pořád "slouží".

K. Machala 15.7.2022 2:52

Ukrajinštinou se před sto lety mluvilo ještě i na východ od Donbasu v dnešní RF, konkrétně v Taganrogu, Tahanrih to byl. Ukrajinštinu SSSR rozhodně dost potlačoval, mazal hladomorem a dostěhováváním Rusů.

F. Navrátil 15.7.2022 8:12

Taganrog založil jako azovský přístav Petr Veliký v roce 1698 a prvními obyvateli byli moskevští střelci. Oblast byla komisařem pro národnosti Slatinem přičleněna k Rusku. Stalin totiž v zájmu pohodlnějšího ovládání vytvářel uměle mnohonárodnostní státy, a proto k Ukrajině připojil například ruskojazyčné oblasti kolem Charkova a Oděsy.

J. Pokoutný 15.7.2022 9:03

S tou "ruskojazyčností kolem Charkova a Oděsy" bych si, přinejmenším v případě prvního z měst nebyl tak jist, jako vy: 1) byl součástí oblasti Slobodská Ukrajina a 2) V roce 2006 měl Charkov 1 464 000 obyvatel s nadpoloviční většinou Ukrajinců, přičemž užívání ruštiny mírně převažuje nad ukrajinštinou; rozšířen je také suržyk. Po několik desítek let byl největším ukrajinským městem; nejrychleji rostl koncem 19. a začátkem 20. století. Ruské carství i SSSR byly známy svou politikou rusifikace dobytých území, zejména měst, a potlačováním místní inteligence ve prospěch té ruské.

P. Burda 15.7.2022 9:41

Car byl v rusifikaci méně důsledný. Na dobyta území sice Rusy stěhoval, ale původní obyvatele odsunoval jen zřídka (především ty, co se jich i místní rádi zbavili - loupezniky, vrahy...) To soudruzi byli jiní "pašáci". Tatary z Krymu do střední Asie, Ukrajince vyvraždili hladomorem, obyvatelé Pobaltí za Ural - a místo nich prověřené Rusy (komunisty nebo zločince - bez čárky, neboť to často byl komunista a zločinec v jedné osobě).

P. Burda 15.7.2022 10:51

Kaliningrad založil (nebo byl založen pro něj križáky, liší se podle zdroje) Přemysl Otakar II.

Je proto Kaliningrad s okolím českým územím? Nebo územím Malty, Vatikánu, Německa ...

V. Novak 15.7.2022 11:17

Ani nezaložil ani nebyl založen pro něj. Přemysl Otakar II. jen oficiálně vedl křížovou výpravu proti pohanským Sarmijcům - Prusům. V době, kdy Němečtí rytíři zakládali Königsberg, byl už dávno pryč.

V. Novak 15.7.2022 11:25

Hlavně už s Leninem připojili Novorossiji - bývalé Divoké pole, které zcivilizovali a zkulturněli Rusové, ať už dobrovolně nebo násilím přesídlení. Města tam zakládal Potěmkin, nazýval je často podle členů casrské rodiny (dnes známý Maryupol podle snachy Kateřiny Veliké Marie Fjodorovny, Jekatěrinoslav - Dněpropetrovsk - Dnipro samozřejmě přímo podle carevny,...) a osazoval ruskými obchodníky a řemeslníky, také křesťanskými vysídlenci z Krymu a vesnice ruskými nevolníky, kteří získali půdu a svobodu v míře v carském Rusku možnou. A vojenskými vysloužilci.

I Oděsa je Rusy založené město na místě turecké osady Hadžibej.

J. Kočvar 16.7.2022 0:39

Město Oděsa bylo převážně ruské, ale zbytek gubernie byl ukrajinský. Charkovská gubernie měla v roce 1897 drtivou převahu ukrajinskojazyčného obyvatelstva. Tauridská gubernie, sahající od dolního Dněpru po Kerč, měla jako celek ukrajinskou většinu, i když k ní patřil i spíše ruskojazyčný Krym.

V Taganrogu-městě převažoval ruský jazyk, ale oblast jako taková měla jasnou ukrajinskou převahu.

V. Novak 15.7.2022 11:14

Ukrajinštinu SSSR potlačoval tak, že ji - poprvé v historii - vyhlásil za úřední jazyk a velice vyzdvihoval tvůrce spisovné ukrajinštiny Tarase Ševčenka. Ten ji ovšem nazýval všelijak, i jižní ruštinou a skoro nikdo kromě něj jí nepsal. Kdo byl gramotný, psal rusky, kdo mluvil některým z maloruských nářečí, obvykle neuměl ani číst, natož psát.

Teprve v UkrSSR se z Ševčenkovy jihoruštiny stala spisovná a úřední ukrajinština.

Holodomor byl namířen proti selské třídě a postihl zrovna tak ruské jako ukrajinské "kulaky".

J. Kočvar 16.7.2022 0:41

Carský režim dlouhodobě potlačoval ukrajinský jazyk. Kdyby Ukrajinci byli negramotní, nebylo by třeba zakazovat vydávání knih v ukrajinštině.

V. Novak 15.7.2022 1:21

To bude facek!