1.2.2023 | Svátek má Hynek


Diskuse k článku

IDEOLOGIE: Mylné představy o komunistickém režimu

Komunistický režim je uváděn běžně jako nepřijatelný, ale jeho metody už nikoliv. Mnoho metod praktikovaných dnešními ekologickými a liberálními ideology připomíná, že jsme je už prožili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 17.7.2022 18:05

A pak bojoval po boku nacistů, zrádce. Takoví holt nebývají uznávání, na to musí být propaganda gobbelsovsky zdeformovaná jako ta naše.

J. Lukavsky 17.7.2022 18:10

Zkuste si najít o něm i něco jiného nežli vyhlašoval Stalin. Vzdal se v naprosto benadějné situaci a snažil se nějak vykličkovat. Já oceńuji, že mohl utéct do USA ale odmítl opustit své vojáky. J.L. end

J. Nevrkla 17.7.2022 18:14

Při troše snahy se vždy najde něco pozitivního. Sláva Vlasovovi, Sláva Banderovi, slávy Emanuelu Moravcovi, sláva Ukrajině. Podle mého názoru vše špatně.

J. Lukavsky 17.7.2022 18:20

Sláva Stalinovi, sláva Leninovi.... zkuste najít něco pozitivního na těchto. A co Trockij? J.L. end

J. Nevrkla 17.7.2022 18:25

Jistě bych i pozitivní našel, ale bylo to překonáno něčím silnějším negativním.

P. Burda 15.7.2022 8:06

Když do lží vhodně zakomponujeme část pravdy, lidé uvěří. Nějak tak to dělal Goebbels, komunisté, a připadá mi, že i autor článku. Goebbels s komunisty úmyslně.

"Komunismus nebyl klasický kolonialismus... Rus se neměl lépe..." Komunismus byl kolonialismus třídní, kdy se měli dobře KARIÉRNÍ komunisté na úkor běžných lidí.

Komunisté POTŘEBOVALI kolaboranty. Vytvářeli situace, aby lidé někoho donutili ke kolaboraci (= vstupu do strany, kde pak vytvářeli zdání široké podpory komujistickeho režimu). Lidé byli nuceni vstupovat také do "podpůrných" organizací, jako např. SSM. O nucení ke spolupráci s StB nemluvě. (Pak se soatne třídí, kdo byl pravý komunista nebo StBák a kdo z donucení).

I dále jsou míchané pravdy a polopravdy. Celkově článek vyznívá jako to Rudé právo, kde výsledkem je to, že autorovi objektivitu, ani snahu o ni, nevěřím.

P. Kmoníček 15.7.2022 8:19

To je ale o této figuře obecné známé, pane Burdo.

P. Burda 15.7.2022 8:48

Mám nevýhodu, že si nepamatuji jména. Je tedy možné, že jsem tomuto autorovi už nevěřil předtím.

Nicméně děkuji, že nejsem (možná zdaleka) sám, kdo mu nevěří objektivitu.

V. Podracký 15.7.2022 11:16

Potom jste komunistický režim neprožil nebo nepochopil. Kdybyste byl konkrétní, čemu nevěříte, dalo by se diskutovat. Ale toto je zase jen bolševická metoda.

V. Čermák 15.7.2022 10:18

A můžete ty většinové Lži nějak zkonkretizovat, nebo jen tak Pindáte? Podle mě B je správně, ale můžete mně to vyvrátit konkrétními Lžemi...;-D

J. Vorlický 15.7.2022 11:22

Teď jsem článek znovu přečetl a strávil, a nemyslím, že se jedná o neobjektivní popis situace. Nevím, co pánům Kmoníčkovi a Burdovi vadí.

V. Heidlerová 15.7.2022 11:40

Mně vadí taky, je mi 85,5 roku, moc jsem toho prožila, nastudovala, kontaktovala rusáky a mám přátele na Ukrajině, tak se oblbnout ani v tomto věku nenechá.

V. Heidlerová 15.7.2022 11:23

Obsahem článku jsem znechucená a ohromená. Metod, kterých tak umně využíval totalitní komunistický režim, používá autor zcela běžně a s lehkostí, která by mohla vyznít jako pravda, leč je tomu naopak. Mate lidi ještě víc, než to Rudé právo, takže ani já autorovi nevěřím, já dokonce ani jednuRv z polopravd a pololží upletený závěr.

V. Heidlerová 15.7.2022 11:37

R^R^R^V

H. Rybnická 15.7.2022 13:41

Velice dobře vyjádřeno. R^R^

K. A. 15.7.2022 14:55

Mohl byste prosím definovat slovo kolonialismus? Mám dojem, že slovní spojení "třídní kolonialismus" je naprostá hovadina. Z vašeho příspěvku bych usuzoval, že kolonialismus je pro vás situace, kdy se má jeden lépe než druhý, ale nechce se mi věřit tomu, že byste to tak doopravdy myslel.

F. Navrátil 15.7.2022 8:04

Komunismus byl vyhozen z okna, aby se vrátil hlavním vchodem za doprovodu Ódy na radost.

K. A. 15.7.2022 7:52

Pěkný článek.

Je to pravda, potlačování národů bylo v komunismu okrajové a spíše jen krátce po 2. světové válce. Jinak se celkem snažili o jakousi národnostní spravedlnost, určitě u nás a v Jugoslávii. Komunistická ideologie je dost odlišná od dnešního "levicového" liberalismu, který chce národy zlikvidovat. Komunisté odsuzovali "buržoazní nacionalismus", což už naznačuje, že nikoliv jakýkoliv nacionalismus, na druhou stranu odsuzovali i kosmopolitismus (dřívější název pro dnešní globalismus), takže heslem, byť někdy těžko naplnitelným, bylo právo národů na sebeurčení a tzv. internacionalismus, který v sobě předpokládá existenci národů. Mimochodem všimli jste si, že když dáte do googlu mezinárodní den něčeho, tak vám to začne nabízet světový den? (Globalisté se zřejmě chtějí zbavit slova mezinárodní.) Začínám mít obavy, že pro přežití národa byl komunismus menší zlo než EU.

F. De Winter 15.7.2022 7:57

Také si to myslím.

V. Cícha 15.7.2022 10:23

Možno připomenout komunistické zvěstování, že kapitlimus je založen jen a jen na penězích, které tam nemilosrdb ně vladánou... aco viíme dnes? Globalističtí miliardáři točí s vládami dneš snad ještě demokratických ale demokracii devastujících zemí...

V. Novak 15.7.2022 10:54

Komunisté odsuzovali "buržoazní nacionalismus", protože nemohl být jiný než buržoazní - proletářský byl internacionalismus vyjádřený heslem "Proletáři všech zemí spojte se!".

V SSSR internacionalismus předpokládající existenci národů realizoval Lenin státními útvary pro pokud možno co nejvíc národů - Jamalo-Něněcký AO, Chanty-Mansijský AO, Burjatské byly snad rovnou 4 podstátní útvary, Jakutský AO,... z většiny jsou dnes republiky RF. Bohužel u Ukrajiny bral v potaz jiné zájmy.

Stalin to pak dost podělal.

J. Lukavsky 15.7.2022 7:15

No že by Ukrajinu vyhlásil až SSSR? Pokud přeskočíme středověkou Kijevskou Rus, tak Wikipedie praví: "23. června 1917 byla vyhlášena mezinárodně uznávaná Ukrajinská lidová republika." V Evropě se hranice států hodně měnily a pošupovat je i dneska je asi pošetilost. Nějak mi uniklo, že by láska k Ukrajině a nenávist k Rusku byly letos nějak povinné. Na Psovi jsou názory obou stran a každý si může udělat svůj náror a vyvěsit vlajku Ukrajiny nebo SSSR (kupodivu jsem jí nikde neviděl, že by se obdivovatel styděl?). Ovšem obdivovat stát, který bez vyhlášení války napadl souseda a vraždí tam i děti asi vyžaduje opravdu veliké sebezapření. J.L. end

F. De Winter 15.7.2022 7:55

Neviditelný pes je v tomto dost výjimečný...

Taky se divím, kolik lidí obdivuje třeba USA nebo UK...

J. Lukavsky 15.7.2022 8:37

Nějak mi uniklo, že by Ukrajina napadla svého souseda, bez vyhlášení války.... no a u těch USA můžete vypsat příklad? Děkuji, J.L. end

P. Burda 15.7.2022 9:08

On pan de Winter asi myslel United Kingdom. Jenže...

Pokud měl na mysli koloniální minulost, tak z tejednak mnoho kolonii tezi dodnes výhody hospidarske i politicko-kulturní, jednak z ní koloniální mocnosti "vyrostly", omluvili se, sypou si popel na hlavu (často tak, že míří k sebelikvidaci hyperkorektností). Tedy až na jednu koloniální mocnost - Rusko.

Pokud měl na mysli války, tak tam jsou si USA (společně s velkou Británií, celým NATO i OSN) v tom nejhorším případě od 20. století s Ruskem rovny. Pakt Uljanova s Německem, pakt Stalina s... (nota bene) Německem. Okupace Ukrajiny, Litvy, Lotyšska, Estonska - vše s prvky genocidy (hladomor, odsun obyvatelstva na Sibiř a náhrada Rusy...) Podpora komunistů v útoku na jižní Koreu, podpora komunistů v útoku na Jižní Vietnam, faktická okupace Afghánistánu (1979-1989), okupace Československa (1968-1989, dejme tomu), útok na Maďarsko, příprava útoku na Polsko, podpora Srbů v agresi proti Bosně a Hercegovině i Chorvatsku, rozvracení Angoly, Nikaraguy... (se sovětskými "poradci" na místě)

Američané nejsou svatí, ale proti SSSR i současnému Rusku je velmi upřednostňuji.

J. Lukavsky 15.7.2022 9:13

"Američané nejsou svatí, ale proti SSSR i současnému Rusku je velmi upřednostňuji." Nejste sám. Pokud si spočítáme počty emigrantů do USA/do Ruska... tak asi to bude dosti velký nepoměr. Přesněji neznám nikoho kdo by odešel do Ruska či SSSR, zato znám několik lidí co odešli do USA, Anglie, Austrálie... I ti zářící ruští vlastenci co denně žvatlají či bouří v ruské TV, své vlastní děti poslali do Londýna či do N.Y. J.L. end

P. Burda 15.7.2022 9:30

Jeden, asi kpravdu jeden jediný, emigroval ze západu do NDR. (Asi i pár špionů,,ale ti se nepočítají.)

Nějaký Dean Reed, zpěvák. A i ten zahynul z dodnes neobjasněných důvodů - jedna z možností je, že chtěl z "ráje" socialismu zpátky do "pekla" kapitalismu s Stasi vykonala své.

Těch, co šli od nás "tam" znám dost - i z naší vísky o pár desítkách obyvatel někteří "utekli".

M. Horák 15.7.2022 9:14

R^R^R^

V. Novak 15.7.2022 11:06

Ale houby!

Kyjevská Rus postupně zanikla rozpadem do knížectví bez jednotného vedení i etnické sounáležitosti. Rozpad zahjil Ljubečský sněm 1097. O století později ji dorazili Mongolové a částečně okupovali Litevci a Poláci. Rusko vyrostlo z Moskevského knížectví (dříve Rostovsko-suzdalského), které se ubránilo spojenectvím s Hordou.

Od zřízení Krymského chanátu byla půlka dn. Ukrajiny přeměněna v "Divoké pole" a zbytek byla polská "okrajina", hraniční území, "frontier", kde žili především ruští kozáci.

Ty efemérní "republiky" na území dnešní Ukrajiny byly jen německé protektoráty, které velmi rychle z republik degenerovaly v hetmanáty a nebo sovětské republiky se stejně krátkým životem. První dlouhodobý ukrajinský stát byla UkrSSR vybavená z Leninova přání Novorossijí. Po válce ji pak doplnil Stalin o Halič, Zakarpatsko a Severní Bukovinu.

S Kyjevskou Rusí má Ukrajina tolik společného, jako Česko se Sámovou říší.

J. Lukavsky 15.7.2022 11:16

No stejnými metamorfózami prošla celá Evropa, včetně Ruska, to také bylo kdysi jen polem pro Mongoly aj. dobyvatele. Nicméně stále platí že "23. června 1917 byla vyhlášena mezinárodně uznávaná Ukrajinská lidová republika."? Takže naše První Československá Republika je stejně stará. A pokud byla Ukrajina přijata v r. 1945 do OSN jako samostatný a uznaný stát tak asi byla samostatný a uznaný stát. J.L. end