29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Matoušek 6.9.2010 18:33

Re: Beneš?

Tolik zášti v jediném článkuproti Benešovi,to se hned tak nevidí.Můžete se chytit za ruce s her Doleschalem.Píšete přesně tak,jak on si přeje.

V. Pavel 6.9.2010 18:43

Re: Beneš?

Matoušku! Nehodnoťte diskutéry, pls! Pokud nemáte nic k tématu, tedy nic chytřejšího než pomlouvat druhého účastníka, zapněte si třeba ČTV a nás tady vynechte, ano?

V. Pavel 6.9.2010 14:48

Pro slušné diskutéry!

Přiznám, že jsem nebyl zvědavý na tupý výpad primitiva, který mne v důsledku známého "podle sebe soudím tebe" opět z něčeho nesmyslně obvinil, tentokrát z údajného prznění autorova jména, nýbrž zajímal mne názor na důvody, proč TGM za sebe do funkce prezidenta navrhoval jako svého jediného možného nástupce, právě Edvarda Beneše? Má k tomu někdo neagresivní a inteligentní co zajímavého sdělit? Děkuji! 

O. Kadlec 6.9.2010 15:07

Re: Pro slušné diskutéry!

Domnívám se že pro jeho výsadní postavení jako reprezentanta republiky.

Republika byla 1. mladá, stvořená "z milosti" velmocí, jak se tehdy ustanovovaly státy. To znamená že nebyla organickou součástí tehdejšího evropského společenství. 2. jen polodemokratická, bez skutečného národa, jak se tehdy věřilo - "státotvorného".      K těmto aspektům během dlouhého Masarykova presidentství přibyl ještě třetí, a sice obecný ústup demokracie v Evropě. Tehdy mnozí měli za to, že demokratická společnost prožívá svůj soumrak (jak tomu zase dnes věří Romantik Joch). Masaryk byl jiného mínění ale věděl, že jeho vize je minoritní a je v defenzívě.

Masaryk sám svůj úřad chápal jako úřad quasimonarchický. Od r. 1920 do r. 1935 byl zřejmě osobně přesvědčen, že jeho úřad pronese do budoucnosti jen osobnost s vysokým kreditem V EVROPĚ, mezi státníky velmocí, a znal jen jediného člověka který tento jeho nárok splňoval. Vždyť E.B. Československo technicky stvořil a celou jeho existenci byl jeho ministrem zahraničí, ať už vládl v zemi kdokoli.

To je můj výklad toho co vím, může to potvrdit nebo zpochybnit detailní rozbor zejména soukromých písemností nebo publicistiky (i pod pseudonymy) TGM.

V. Pavel 6.9.2010 16:10

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Kadleci! Děkuji za zdařilý pokus o výklad možných motivů TGM. Souhlasím s Vámi! Možná, že lze ještě dodat, že TGM pravděpodobně zavázal slibem svého syna Jana, kromě oficiální podpory E. Beneše, i k určité formě "dohledu" nad jeho některými negativními osobními vlastnostmi, kterých si TGM patrně zcela jistě musel být vědom. Nemyslíte?

O. Kadlec 6.9.2010 16:26

Re: Pro slušné diskutéry!

To nevím. Proti Benešovi byl Masaryk junior velmi slabý čaj, takže pochybuji. Slib věrnosti byl nejspíš motivován pouze strachem ze zneužití jména Masaryk v možném rozkolu v republice. Nezapomeňme, že Masaryk umíral v roce, kde celý kontinent byl zfamfrnělý skloňováním slova führer, duce, caudillo, vůdce. Nemohl vědět, zdali se někdo nepokusí udělat z Masaryka "vůdce" aspoň posmrtně. A tomu mohl zabránit případně Jan.

V. Pavel 6.9.2010 16:42

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Kadleci! Je to samozřejmě příliš hypotetické téma, proto nemá význam se přít, co si kdo z nás o aktérech a motivech jejich jednání myslí! Umím si však představit, že TGM patrně realisticky předvídal, že Hitler vyvolá válku, protože ještě zažil poskytnutí bojové pomoci Luftwaffe Frankovi ve Španělsku a patrně registroval informace o intenzivním vyzbrojování III. Říše. Váš názor, že se obával o možné své posmrtné zneužití, co by také nějaký "Vůdce", nesdílím. Nikde jsem se s toto myšlenkou dosud ani nesetkal a celkově "pocitově" se mi to nezdá. Určitě je ale známo, že syna Jana zavázal slibem doživotní pomoci E. Benešovi, ať se bude dít cokoliv. Tomu myslím lze věřit. Z toho hypoteticky odvozuji, že od Jana si možná sliboval také nějakou "pojistku" proti temným stránkám Benešovy osobnosti až bude zastávat funkci hlavy státu?

O. Kadlec 6.9.2010 16:45

Re: Pro slušné diskutéry!

Taky o tom nechci spekulovat.

R. John 6.9.2010 16:46

Re: Pro slušné diskutéry!

Bohužel, Jeník opilec nezabránil ničemu, ale lautr ničemu. To je tak vždy, když se vkládají naděje do protekčního neschopného spratka.

L. Severa 6.9.2010 17:06

Re: Pro slušné diskutéry!

V mládí s ním byly problémy, ale v pozdním věku se stal ve světě váženým politikem. Nevím, co jste zač, že si troufáte vyslovovat takové vulgarity, asi jste přehlédl pro koho je toto diskusní téma.

V. Pavel 6.9.2010 17:27

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane LIbore! Souhlasím s Vaším názorem na Masarykova syna Jana! Otec ho poslal z Prahy na pracovní a "výchovný" pobyt k ocelářským magnátům selfmademanům v USA, aby mu z něj udělali "chlapa" a jistě především díky "dobrým genům" se to podařilo! Později se stal v demokratickém světě oprávněně váženou osobností, dokonce samotné britské královské rodiny! Jenom primitiv jej může urážet!

R. John 6.9.2010 17:33

Jo, hlavně byl vážený na recepcích,

Vyprávěl košilaté vtípky a notně si přihýbal. Můžete mě sem napsat jedinou smlouvu, jedinou mezinárodní dohodu, kterou by dojednal ? Ve prospěch Republiky ?  Nehledejte, nenajdete nic, jen tu z Moskvy  a to je málo.  

V. Pavel 6.9.2010 17:40

Re: Jo, hlavně byl vážený na recepcích,

Johne! Tohohle vašeho postoje si nevážím, protože není důvod! Kdo nechce něco pochopit, či uznat, tak nemá cenu ho přesvědčovat v netové diskuzi. Kdybyste seriozně chtěl vědět víc o Janu Masarykovi, je toho k sehnání již dost!

R. John 6.9.2010 21:25

Právě že není.

Ale trošičku přispěji k obrazu Jeníka. Když byl Tatík odsouzen k smrti, v nepřítomnosti, tak byla válka, to jistě víte, no a Jenda musel rukovat. Důstojníci , šlechta nešlechta, bohatství nebohatství, šli hezky do první linie. Ovšem ten v očích Masaryka svinský absolutismus, Jeníka uklidil někam k Bardějovu k vozatajstvu, na rozkaz císaře, chránili před smrtí syna  vlastizrádce, odsouzeného k smrti. Jen aby nikdo nemohl říci, že se mstili. To je, co ? O takové úrovni se mohlo tak jedině Masarykovi a Benešovi zdát.  

B. Brousková 6.9.2010 22:36

Re: Jo, hlavně byl vážený na recepcích,

Jenomže "tu z Moskvy" J. Masaryk ani nedojednal , ani nepodepsal.Při jejím podpisu a následujících moskevských jednáních s Gottwaldem a jeho kumpány dokonce ani nebyl  v Moskvě.  Chyběl tam i předseda vlády Šrámek. Za  CCCP podepsal smlouvu ministr zahraničí Molotov za ČSR pouhý velvyslanec v Moskvě Fierlinger.  Návrh smlouvy vypracoval sám Beneš osobně a poslal jej do Moskvy vzápětí poté, co obdržel telegram se Stalinovým předběžným souhlasem s poválečným odsunem Němců (Beneš Paměti)

O. Kadlec 6.9.2010 18:02

Re: Pro slušné diskutéry!

Co je zač John? :-)))

V. Pavel 6.9.2010 18:11

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Kadleci! Johna mám rád, protože je to můj "sourodák", čili "Žižkovák" a charakterní a přímý chlap. Na Jana Masaryka má zjednodušený zvulgarizovaný názor, snad vlivem ideologie komunistů v jejíž éře "bral rozum" a která syna "třídního nepřítele", kterým pro ně TGM výrazně byl, právě tak líčila. Myslím, že se z toho "dostane" až si třeba někdy něco seriozního o Janovi přečte. Jinak ke mně. Není mi vlastní zavrhovat lidi kvůli některým opačným, či dílčím hloupým názorům, pokud nejsou skuteční tupci a nemají pokřivený charakter. Což Johnův případ rozhodně není!

M. Matoušek 6.9.2010 18:35

Re: Pro slušné diskutéry!

Pod takový výklad se mohu podepsat s klidným svědomím.Souhlasím s Vaším názorem.

L. Severa 6.9.2010 16:54

Re: Pro slušné diskutéry!

Na rozdíl od Vás jsem pamětníkem té doby, i když jsem byl chlapec. Jistě ovšem víte, že byl Beneš jeho (TGM)nejbližším spolupracovníkem v exilu v 1. světové válce. Spolupráce pokračovala i v dobách první republiky. Nechce se mi věřit, že by Masaryk, při své moudrosti, v Benešovi  nerozpoznal naprosto bezcharakterního a pletichářského člověka. Je všeobecně známo, že na př. nepodal ruku politikovi o jehož charakteru měl pochybnosti. Masaryk nebyl žádný monarcha, ale když abdikoval, vyslovil přání, že by jeho nástupcem mohl být Beneš, což bylo vcelku zbytečné, protože si velmi dobře pamatuji, že česká veřejnost si ani jiného kandidáta nepřála. Protikandidátem byl,  tušímže  Agrárniky nebo Nár. demokraty(?) navržený kandidát Němec. Beneš jistě udělal chyby, ale špínu, kterou zde na něho kdekdo hází, považuji za hulvátství. Proboha, co z toho měl? Vilu v Ustí? Mimochodem sousední vilu vlastnil Fierlinger- Benešova chyba, že se stýkal s člověkem, který mu pak vrazil nůž do zad. Osobně Beneše vidím jako člověka, který se zasloužil o stát, vše co dělal, se snažil dělat pro republiku, že uzavíral na všechny strany dohody  (se západem, s Rusy , Malá dohoda), asi cítil odkud vane vítr. W. Churchill také prohlásil, že proti Hitlerovi se spojí třeba s ďáblem, Stalinovi věřil l Roosewellt. Masaryk řekl, že chytrých lidí máme dost, ale moudrých málo. Dovolím si parafrázovat chytrolínů máme dost.

V. Pavel 6.9.2010 17:37

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Libore! Díky! Váš názor pokládám za velmi kvalifikovaný! Připadá mi ještě výstižnější, než předchozí páně Kadlecův! Má přesvědčivou logiku a umím si představit, že asi právě takové mohly být skutečné motivy TGM. Pragmatické! Beneše si neidealizoval, znal i některé lidsky "malé" stránky jeho osobnosti, ale neznal nikoho za sebe vhodnějšího pro jeho nespornou vysokou kvalifikaci v mezinárodní politice a zapálenost pro samostatný československý stát!

O. Kadlec 6.9.2010 18:14

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Libore - paměť je špatný rádce.

Masaryk nevyslovil přání, aby zvolili prezidentem Beneše, při své abdikaci. On na tom pracoval od r. 1920, kdy byl vážně nemocen. Jenomže na jeho nápad zvolit prezidentem Beneše se ozval sborový odpor z politické scény. A tak tomu bylo vždy, když končilo jeho volební období a TGM uvažoval o ústraní - vždy se dočkal odporu proti zvolení Beneše. Proto nastoupil do dalšího období, dokonce i když už byl polomrtvý. Dokud žil Švehla Beneš by neměl šanci dostat hlasy agrárníků. Pak tu byl taky ještě Kramář, který byl dlouho přesvědčen že je jediným člověkem kdo má právo být po Masarykovi prezidentem. A byl tu Hodža který byl ve 20.letech s Hradem na kordy. Že by si česká veřejnost jiného kandidáta nepřála - to nemůžete vědět jako pamětník. Beneš si získal obecnou autoritu u národa až za války (té druhé). A vy se s touto pamětí díváte zpětně na 1.rep., ale to je chyba.

V. Pavel 6.9.2010 18:22

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Kadleci! Vidím, že jste solidně kalifikovaný v historii, aspoň pro období naší I. republiky! Já mám oproti vám vědomosti pouze fragmentární! Souhlasím s Vámi, že osobní vzpomínky nemohou mít hodnotu komplexního náhledu na celou problematiku. Jsou příliš zúžené a osobní. Navíc byl pan Libor tehdy ještě pouhý chlapec. Třeba na Vás bude zajímavě reagovat?

L. Severa 6.9.2010 20:25

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Kadleci, jistě nemám právo mluvit jménem celé tehdejší veřejnosti. Uvedl jsem jen ovzduší, které jsem v té době v prostředí, ve kterém jsem se pohyboval, znatelně cítil. Jistěže můžete namítnout, že je to náhoda, že záleží na prostředí. Ano, prostředí ve škole, v Sokole, v rodině  i na různých shromážděních není od jednoho človíčka referendum. Přesto si troufám tvrdit, že je blíže všeobecné atmosféře, než vaše, jistě fundovaná, ale přece jenom strohá fakta o situaci na politické scéně. Vžyď i z dnešní doby známe jak se liší představy politiků od názoru občanů. Nedělal jsem žádný historický rozbor, ale chtěl jsem jen panu Pavlovi  přiblížit atmosféru doby, kterou ještě pamatuji.

V. Pavel 6.9.2010 20:37

Re: Pro slušné diskutéry!

Pane Libore! Považuji si Vaše vyjádření! Věřím, že se shodujeme v tom, že největší hodnota je souhrn všech dobrých příspěvků od všech seriozních diskutérů, mezi kterými se zde rozhodně neztrácíte!

O. Kadlec 6.9.2010 23:25

Re: Pro slušné diskutéry!

Jasně, tomu rozumím. Prvorepubliková společnost byla hluboce rozdělená, a to mnohokrát, sociálně, stranicky, nábožensky, samozřejmě kromě rozdělení národnostního. Z tohoto prostředí je vaše slovo svědectvím.

Já jsem odpovídal na původní otázku, kde se vzal prezident Beneš, že to Masaryk těžce prosazoval a trvalo mu to 15 let než se mu to povedlo. On na tom samozřejmě pracoval i budováním jeho obrazu u přívrženců Hradu.

M. Matoušek 6.9.2010 18:38

Re: Pro slušné diskutéry!

I pod Vaše hodnocení se mohu s klidným svědomím podepsat.Napsal jte to přesně. a hlavně,nikoho neurážíte...............díky

V. Pavel 6.9.2010 18:49

Re: Pro slušné diskutéry!

Matoušku! Pan Vandas vpředu zhodnotil Beneše a I. republiku velmi pregnantně, nikoho neurážel, avšak urážel jste ho vy, protože to vnímáte jinak! Jak, to jste však neuvedl! Shrnutí: Zkuste být méně osobní a víc k tématu, máte - li co říci, ano? Díky!

J. Pašek 6.9.2010 13:52

Proruská nálada a sympatie . . .

jak Československých prosťáčků, tak většiny tzv. vzdělané inteligence a přitroublých novinářů, kteří v tehdy v 30 letech hluboké ekonomické krize lezli Rusku do zadele a vychvalovali jako zemi, kde ZÍTA JE VČERA . . . . A tak není divu, jaká se dělala politika se "slovanskými bratry"  . . . .  70. let po bitvě je každý frajtr superiórním generálem a vívovšemvšudevšechnonejlíp mudrlant . . .  a o rudé svini K. Gottwaldovi nikde nic a ticho po pěšině!

R. John 6.9.2010 16:24

Re: Proruská nálada a sympatie . . .

Ale kdopak to mazal z Londýna do matičky bolševiků spoluvládnout s tou rudou swiní? Schválně, jestli uhádnete, smíte třikrát.

M. Matoušek 6.9.2010 18:41

Re: Proruská nálada a sympatie . . .

Možná se takhle bude psát za několik desítek let o Havlovi a Klausovi.