29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. John 6.9.2010 19:58

Vojta mohl utéci, ale neudělal to.

Seděl v koncentráku. Byl potom v "Doře" , tam se dělali V I. Byl tam v tech. kanclu. Psal si všechny výrobní čísla raket a kam která šla.Schovával to pod podlahou v tom kanclíku. Jednou mu nácek a  šéf té kanceláře povídá " Pane Beneši, asi přijdou pánové od gestapa, asi byste si měl na pracovišti uklidit". Tak to vyndal, dal do svetru a pronesl do tunelu, kde to schoval. Vojta Beneš byl na rozdíl  od Edvarda pašák , velkej.

P. Vandas 6.9.2010 20:14

Re: Vojta mohl utéci, ale neudělal to.

 Beru na vědomí a omlouvám se památce Vojty Beneše, hotl neznalost neomlouvá.

V. Pavel 6.9.2010 20:18

Re: Vojta mohl utéci, ale neudělal to.

Johne! Velmi dobrá připomínka! Great!

B. Brousková 6.9.2010 22:03

Re: Beneš?

Jenže právník Osuský byl původně americkým Slovákem, který se k TGM v USA  přidal ještě v době prvního odboje a dokonce nějakou dobu potom pomáhal Benešovi ve Francii. Proč se s ním Beneš nakonec rozešel ve zlém je otázka. Stejně jako Benešův  odpor k poslednímu předválečnému  předsedovi vlády Hodžovi, který dokonce odmítl vstoupit do Benešovy londýnské vlády. Beneš sice ve svých Pamětech tvrdí, že to byl naopak on , kdo Hodžu odmítl, ale jeho Paměti vyšly až po válce. Britský diplomat Lockhart, který byl za války podle svých vlastních slov jakýmsi "styčným důstojníkem mezi Benešem a britskou vládou" ve svých vzpomínkách uvádí, že to bylo přesně naopak , než tvrdí Beneš. Beneš měl  určitě konekce i v USA. Tam se přece uchýli po své emigraci. Dokonce to byli naši američtí krajané, kteří na něj vybrali dvacet tisíc dolarů, aby měl z čeho platit svůj pobyt v Londýně, než mu britská vláda umožní čerpat peníze z konta ČSR uloženého v Londýnské bance.

R. John 6.9.2010 22:18

Ke konfliktu Beneš - Hodža

Píše o tom Moravec ve svých pamětech, jako jeden z  hlavních aktérů té kauzy. Na tomto případu je jasně vidět  naprostá a zničující bezcharakternost Beneše. A Moravce též, nutno dodat v rámci pravdy.

P. Vandas 6.9.2010 22:23

Re: Beneš?

 Máte pravdu paní Brousková, úloha Osuského byla však ještě jiná. Byl to právě, on kdo založil druhý odboj, a to v Paříži, v době po Mnichovské kapitulaci a abdikaci Beneše. Jmenovalo se to nějak Český národní výbor a Beneš se nikdy nesmířil s myšlenkou, že by to mohl být někdo jiný než on, kdo založil druhý odboj. K věci Hodžově jenom tolik, že Osuský i Britové nijak Beneše nevítali jako reprezentanta 2.odboje a žádali, aby odboj vedl Hodža, na něj však měl Beneš kompromitující materiály osobní povahy a tím Hodžu vydíral (teď si nemohu vzpomenout v čem spočívali, ale myslím že v manželce Hodži) , toho pak donutil, aby se stáhnul a přenechal vedení odboje jemu, Benešovi. Omlouvám se za nepřesnost.

B. Brousková 6.9.2010 22:48

Re: Beneš?

Je to docela možné, protože Lockhart , popisuje Hodžu jako bonvivána ze staré školy   který měl velké osobní charizma, ale byl nespolehlivý v tom smyslu, že jeden den slíbil, že do Benešovy vlády vstoupí a druhý den to opět odvolal. Britové alespoň podle něj,  trvali na tom , aby předsedou Benešovy vlády byl právě Hodža a proto se Beneš tolik snažil. Hodža byl stejně jako Osuský spolupracovníkem TGM ještě z doby prvního odboje. Benešovi docházely v Londýně peníze , které si přivezl z USA a aby mohl čerpat devizy ČSR uložené v Londýnské bance potřeboval urychlené uznání exilové vlády a své  prezidentské funce.

P. Vandas 6.9.2010 22:59

Re: Beneš?

 Jenom pro doplnění, spor Beneše s Osuským byl zásadního charakteru, Osuský se totiž netajil názorem, že Beneš svým konáním před mnichovem a i po něm, je zrádce Republiky. Tyto informace mám z téměř první ruky, neb jsem se znal se spisovatelem Janem Benešem a jeho manželka byla Osuská.

R. John 6.9.2010 22:49

Je to tak jak píšete, jen upřesním,

Hodža  žil s maďarkou, toho využil Beneš a nechal to Moravce navléknout u anglánů tak, že je to nepřátelská osoba a možná i špionka, prý ji sledovali již před válkou. To nebyla samozřejmě pravda. Takže Moravec požádal britskou tajnou službu, ať jí zajistí. Což se stalo, šla do vazby. Hodža byl zděšen a požádal Beneše, ať mu pomůže u anglánů dostat jí z vězení. Bebneš mu to slíbil, Moravec zařídil. Ale Beneš Hodžovi nakukal, že to stálo strašné usilí, že asi jí později zavřou, že by bylo nejlepší, aby s ní odjel nebo se alesponˇneangažoval politicky, že by to angláni nemuseli překousnout. takže tady máte pletichu vrtichvosta jek na talíři. Jinak mě Hodža sympa´ták také není, přeci jen, vlastizrada na které se podílel je prostě vlastizrada.  Ale to je jiná kapitolka.

P. Vandas 6.9.2010 23:02

Re: Je to tak jak píšete, jen upřesním,

 Děkuji za upřesnění. Holt, znalosti jsou více než odhady.

P. Vandas 6.9.2010 19:24

Re: Beneš?

Pane Pavle, ještě si dovoluji jednu poznámku, k Vaší glose o možném zatrpnutí Beneše vůči Janu Masarykovi. Sled událostí po Únorovém převratu Vám v podstatě dává za pravdu.Ať vražda či sebevražda Jana Masaryka nechává totiž pachuť spoluviny na jeho osudu i na Benešovi. Jeho spoluvina spočívá ve faktu, že nekonal a připustil bez odporu řádění komunistických katů, či jen svou politickou nečinností vehnal Masaryka do osobního tragického zúčtování, ze ztracené politické věci.

O. Kadlec 6.9.2010 19:17

Re: Beneš?

Já toho moc nevím o diplomacii, ale spíš o národních zájmech těch zemí.  Zdá se mi ale že Beneš a jeho reprezentace obsazeného státu dosáhli v Británii maximum. Dosáhli anulování Mnichova, a obnovy Československa bez revize hranic, a k tomu likvidace německé menšiny.  A USA se nechtěly po válce v Evropě angažovat vůbec. Proto bylo asi dost těžké USA pro něco závazného získat. Američané si svou izolacionistickou politiku rozmysleli až po válce.

V. Pavel 6.9.2010 19:26

Re: Beneš?

Pane Kadleci! Nesouhlasím! Izolacionismus USA zrušili po Pearl Harboru. Angažovali se v Evropě za WWII. "až až"! Vylodění v Itálii a postup přes ní, operace Overlord, Ardeny atd.

O. Kadlec 6.9.2010 19:38

Re: Beneš?

Ale to byla válečná kampaň. Myslím že Roosevelt Američanům říkal, že jakmile bude poražen Hitler, Amerika se z Evropy zase stáhne. Když se pak vylodili ve Francii, jednoznačně se řídili pouze svými válečnými cíli a odmítali, k Churchillově vzteku, brát v úvahu i politické cíle. Prostě Roosevelt chtěl být z Evropy co nejdříve pryč a nechat Evropu Evropanům. Tedy také Sovětskému svazu. Po válce ovšem zjistili, že jim spadla do klína pozice supervelmoci a garanta demokracie v osvobozené Evropě, a Trumanova poválečná administrativa v čele zejm. s dřívějším náčelníkem gen.štábu Marshallem se přesvědčili, že se Stalinem nebude žádný kompromis, a izolacionistické ideály promptně přehodnotili.  Přijali trvalou globální angažovanost a přítomnost kdekoli bude třeba.

V. Pavel 6.9.2010 19:50

Re: Beneš?

Pane Kadleci! OK. Vy jste se v předchozím příspěvku v závěru trochu neobratně vyjádřil a na to jsem reagoval. Později, při opakovaném přečtení jsem pochopil, že jste "Izolacionizmus" USA myslel trochu jinak. Přesto ale dodám - Norimberský proces 1946 - 47 byl ale z majoritní iniciativy USA, přece? A později Berlínský letecký "most" také! Ale k Benešovi! Fakt je, že na USA se neorientoval asi vůbec. Pouze na GB a CCCP a již v průběhu války především na CCCP, proti přání GB, jak zmiňuje p. Vandas. Bylo to asi tím, že naivně uvěřil ujištění zločince Stalina při jednání v Moskvě v r. 1943 o tom, že po WWII. bude CCCP respektovat naši státnost a politickou autonomii. Beneš byl ještě pyšný, co všechno se Stalinem "mistrně dojednal"!

P. Vandas 6.9.2010 19:44

Re: Beneš?

 Pane Kadleci, nemohu soudit co je a co není maximum, avšak výsledky Jaltské konference jsou známy a je znám i fakt, že Churchill v osobní dohodě se Stalinem na mytických papírcích, rozdělil vliv západu a východu v procentech vlivu. Cituji z hlavy, ale Řecko 90:10 pro GB, Jugoslávie 50:50, Rumunsko 90:10 pro Rusko atp. Československo ve výčtu chybí! Nikdo jej nehájil! Z historie je zřejmé, že tyto dohody, byly přesné celých 45 let oboustranně dodržovány. Lze si proto dobře představit situaci, že by ČSR bylo po válce rozděleno na okupační zóny a uznán i vliv západních velmocí. Vývoj mohl potom být pro nás Finský, či Rakouský a v tom zásadní rozdíl vidím ,nejen já. Ani s tou revizí hranic nevíte co říkáte, Podkarpatská Rus snad nebyla

ukradena Ruskem, mimochodem nikdy k Rusku nepatřila, patřila k Uhrám,

jak je známo.Jinak, Británie nikdy Mnichovskou smlouvu neanulovala, jako Francie, ale zrušila její platnost pro porušení smlouvy Německem.  Benešovi odpověděl Churchill, na jeho naléhání na zrušení smlouvy od samého počátku, že Británie nikdy od uzavřených smluv neustupuje. Co se týče USA, i zde se mýlíte. USA od své neutrality odstoupily po Pearl Harboru, myslím 1942 a nechuť angažovat se v Evropě je přešla o čemž svědčí jejich přítomnost v Evropě dodnes.

V. Pavel 6.9.2010 19:58

Re: Beneš?

Pane Vandasi" Skvělé! Ale blýsknu se jednou detailní znalostí! Pearl Harbor byl 7. 12. 1941 brzo ráno, před rozedněním a prezident Rooswelt snad ještě týž den vyzhlásil válku Japonsku a jeho evropským spojencům! Nikoliv tedy až od r. 1942, jak uvádíte! JInak ale před vaší rekapitulací opět "Klobouk dolů"!.

O. Kadlec 6.9.2010 20:06

Re: Beneš?

   "Benešovi odpověděl Churchill, na jeho naléhání na zrušení smlouvy od samého počátku, že Británie nikdy od uzavřených smluv neustupuje"

 - to vím taky. Proto lze považovat zrušení platnosti Mnichova za maximum možného. Vždyť to není žádná samozřejmost! Churchill, který měl děs a hrůzu z putování milionů Němců Evropou, mohl trvat na obnovení Československa v hranicích pomnichovských nebo nějakých kompromisních a taky by to nebýt účinné angažovanosti Čechoslováků v boji Britové udělali. Churchill osobně navíc nerozuměl tomu proč vlastně existuje Československo a Polsko odděleně...

 - V Jaltě se o naši republiku nikdo nestaral - proč by taky měl? O Jaltě se vypráví - i píše - spousta nevěrohodných legend. Finský nebo rakouský vývoj...safra to by asi museli chtít ČECHOSLOVÁCI, ne? Za to že jsme se nenarodili do "finlandizované" republiky (jak prosazoval např. Andropov) nemůže žádná Jalta, ale Československo. Náš národ si tuto cestu vybral.  

P. Vandas 6.9.2010 20:32

Re: Beneš?

 I když se o Jaltě vypráví mnoho legend, tato s těmi papírky je doložena, Chrchill jaklo účastník o nich píše ve svých pamětech a jsou v Britském archivu i s poznámkou," Souhlasím Stalin."

  Kdo jsou ti ČECHOSLOVÁCI kteří chtěli 42 let nevolnictví? Kde jsou vůbec ti Čechoslováci? To že za to neštěstí komunistického a okupačního režimu mohou občané této země je nesporné, avšak jen někteří. Národ si tuto cestu nevybral, ale odporná kolaborantská část, tohoto národa mu ji vybrala.

O. Kadlec 6.9.2010 20:36

Re: Beneš?

to si té "části národa" říkejte jak chcete, důležité bylo, že tu byla, že byla početně podporovaná a hlavně aktivní. Výsledky jsme si vylízali i my.

R. John 6.9.2010 20:28

Ono je trošičku divné,

že se zde v krajích nikdo nopozastaví nad výrokem "Od samého počátku" Copak je ten počátek ? Proto s tím měli některé právní státy problém, s tím "počátkem", protože to byla smlouva mezi suverénímy státy, Německem a ČSR, uzavřená regulérně a svobodně. Až pak přišel "Mnichov", který tomu dal jen přesný "jízdní řád". Tohle je také Benešův hauptštyk, jak obelhat lidi. Jak říkám, mistrný pletichář. A jak hnedka nechá  v krizi vytáhnout  generála Syrového, to byl kousek, dav jásá, vkládá naděje do hrdiny od Zborova. A copak tento hrdina ?.... když se má odstoupit jako první Ašsko, má tento generál starost , co tomu řekne armáda, pak to ovšem vyřeší rázně, prostě navrhuje, že se to armádě neřekne. Genius,  ale idiocie . Trošku odbočím, jak píše ´Tesař, o zhruba dvacet let později se podobný trik s přiblblým generálem opakuje, Svobodou, ten však byl ještě navíc bolševik a  pěkná svině.  

B. Brousková 6.9.2010 22:19

Re: Beneš?

Je mi líto, ale nemohu souhlasit. Podkarpatská Rus byla přece docela  velký kousek země na tak malou republiku jakou byla ta naše. Pokud jde o Mnichovskou dohodu, tu přece zlikvidoval sám Hitler obsazením zbytku ČSR. Že by Němcům zůstala byť jen píď země  zabrané před válkou nebo během války se také nikde nekonalo. Z jakého důvodu  bychom měli tedy být nějakou výjimkou. Jediné co asi opravdu hrozilo, bylo, že Slovensko zůstane odtržené, protože jeho tzv.samostatnost si odhlasovali sami Slováci ještě před válkou. Naštěstí, (jaká ironie dnes), Slováci včas pochopili, že zůstat německým spojencem až do hořkého konce by se jim mohlo krutě nevyplatit. Jednak by asi dostali na své území okupační armádu a v tom horším případě by se stali ruskou gubernií jako Podkarpatská Rus.

P. Vandas 6.9.2010 22:29

Re: Beneš?

 Dovolím si dopnit Vaše poslední věty. Je znám Husákův dopis Stalinovi ve kterém píše, že budoucnost Slovenska vidí nejlépe jako součást Sovětského svazu a ne jako návrat do údělu Republiky Československé.

B. Brousková 6.9.2010 23:06

Re: Beneš?

Ještě malé doplnění. Britové Benešovi skutečné odmítli dát nějaké písemné záruky našich poválečných hranic.Odůvodnili to tím, že kdyby měli dávat  všem zemím zabraným Hitlerem smluvní záruky jejich poválečných hranic nedělali by do konce války nic jiného. Což zní celkem logicky. Jenže  je také možné, že v té době přece ještě nikdo nevěděl jak dlouho válka potrvá a hlavně v jaké fázi skončí. Kdyby se podařil nějaký atentát na Hitlera a došlo v Německu k převratu, bylo by teoreticky možné, že by ti co by převzali moc požádali o příměří. Kdyby v té době ještě nebyly na území Německa armády  spojenců, je otázkou co by bylo potom. A je také docela možné. že Britové nechtěli rozdávat karty předem. Karty se kterými by mohli hrát při jednáních , která by jistě následovala.

R. John 7.9.2010 0:23

Bohužel, ani po atentátu na Hitlera by se moc nezměnilo,

V hlavách pučistů byl plán, jak uzavřou na západě mír a budou bojovat dále na východě. To ale bylo pro spojence na západě nepřijatelné,nikdy by na to nepřistoupili. Přijatelná byla jen podle dohod BEZPODMÍNEČNÁ kapitulace na moři, ve vzduchu a na zemi.  

O. Kadlec 6.9.2010 23:49

Re: Beneš?

To tedy máte pravdu. Jenže ono se to nestalo samo, že nebylo Německo v hranicích r. 1939 rozděleno na okupační zóny, ale že se podstatně zmenšilo. To rozhodly velmoci. A rozhodly na základě událostí válečných, do kterých patři i Beneš a jeho exilová vláda. Dosahnout anulování Mnichova a pak tzv. odsunu Němců - o to se mohla postarat jen reprezentace přijatá a uznaná válčícími spojenci. Podstatnou roli na restituci předválečného uspořádání většiny Evropy měla skutečnost, že Spojenci se předem rozhodli bojovat proti Německu až do úplného vítězství. Takže bez kompromisů s poraženým. To ale v létě 1941 nebylo vůbec jasný, natož před tím, kdy se Beneš postavil do čela odboje. Vidět tehdy Německo poražené rovnalo se doufat v zázrak. 

Bez Slovenska jaksi není Československo a dost pochybně by poválečná republika českomoravská uplatňovala nějakou váhu na mezinárodním poli s nárokem navazovat na Československo. Naštěstí je to všechno "BY", londýnská vláda byla československá, Spojenci to uznali, a na nějaké "kdyby" nedošlo.

Podkarpatská Rus je v tomto procesu irelevantní. Československo ji odevzdalo ze své vlastní vůle. Myslím že naši politici měli dlouhodobě názor že je to akorát přítěž. Beneš měl možná dojem, že se toho zbaví a ještě si Stalina nakloní. Ha-ha!

B. Brousková 8.9.2010 23:24

Re: Beneš?

Jenže například Rakousko pokud vím nemělo v Londýně exilovou vládu ani prezidenta a myslím , že bylo obnoveno v původních předanšlusových hranicích. Pokud se mýlím, opravte mne. Máte pravdu Německo se podstatně zmenšilo. ZMENŠILO !!! A jenom díky Benešovi se nezmenšila i naše země? Hitler přece zabral uzemí s třistamiliony obyvatel. Kolik a kde Německu něco zabraného zůstalo? Proč zrovna my a hlavně z jakého důvodu, bychom měli být výjimkou?

R. John 6.9.2010 19:50

Zdravím pane Vandasi.

jenom malé upřesnění. Beneš nejednal jako první ve Francii, to byl Kramář, jako předseda vlády Republiky, Ovšem to se Benešovi nelíbilo, tak doma pletichařil tak dlouho, až Kramáře odvolali a poslali tam Beneše. Jistě je Vám známo, že Beneš toho moc nedojednal . Podkarpanda nám spadla do náruče sama. K tomuto tématu je  kniha od Kramáře " Kramář kontra Beneš", pochmurné čtení. Jinak právě  že Beneš nebyl schopen přesvědčit dohodu, nebyla garantována východní hranice německa se sousedy. Tak se dojednalo v Locarnu, že případné spory se budou v budoucnosti řešit  dvojstraně a pokud jednání nebudou úspěšná, mezinárodní arbitráží.  A bylo "zaděláno". Proto později Mnichov, jako mez. arbitráž. Na východě se vytýčila takzvaná Curzonova linie, ovšem opět bez záruk mez. paktem. Tak asi takhle ve stručnosti.

P. Vandas 6.9.2010 20:05

Re: Zdravím pane Vandasi.

 Pravda pravdoucí pane Johne, to co já jenom tuším, Vy víte. To se mi pak těžko, přetěžko předstírá vzdělanost. Nicméně, abychom toho našeho oblíbence úplně do země nezašlapali, Beneš měl osobní a významnou zásluhu na vzniku Společnosti národů. Jenom škoda, že tam nevzal flek generálního tajemníka, jak mu nabízeli, možná by to pro ČSR byla spása.

R. John 6.9.2010 20:45

kdepak pane Vandasi, Vaše znalosti jsou setsakra hodně nadprůměrné

a hlavně, máte to v hlavě řádně srovnané, což se o většině lidí říci nedá. Jak po znalostní stránce, tak v logice věci.