5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
NevericiTomas 27.10.2007 10:44

Re: Re: Doporučuji autorovi více číst

A tu valku, tu mu taky nemame vycitat?

doktor 27.10.2007 10:37

Polopravdy a demagogie.

Autor zapomněl zmínit, že ty "architektonické skvosty", včetně t.zv. Německých domů, stavěli čeští Němci, že po celé zemi vznikaly, dnes už neexistující, nákladné pomníky Josefa II., považovaného Němci omylem za germanizátora, Marie Terezie a dalších potlačovatelů češství. Samostatná kapitola je české školství. Naprosto neúměrně relaci obyvatel si ojedinělé české střední a vysoké školy vynutili Češi z velkých měst, z nichž v mnohých do roku 1918 žádná česká vysoká škola nebyla (Brno). Ještě horší situaci zažívali Češi mimo tato města. Zemské vlády prostě zřizování českých škol nepovolovaly. V tehdy dvanáctitisícovém předměstí Brna, kde jsem se narodil, a které bylo do roku 1919  samostatným, ryze českým městem, byla povolena jen jediná česká obecná škola. Zato tam byla zřízena koncem 19. století pro pár desítek dětí německých v rámci aktivit t.zv. Schulvereinu velká škola německá, kam chodilo mnoho dětí z českých rodin, protože v české škole pro ně nebylo dost místa. I tak se v R.-U. germanizovalo. Perlička: při té schulvereinské škole fungoval dokonce buršácký spolek, složený ze studentů ryze německé brněnské techniky, který v Německu působí dodnes!

Kolemjdoucí (J.Š.) 27.10.2007 10:30

Re: Podivné argumenty p. Litoše

Obávám se, že pan Litoš je pouhý slouha, že argumentuje tak, jak se od něj očekává. Je dobře, že upozorňujete na to, že zastánci komunistických pořádků argumentovali podobně. On totiž není příliš velký rozdíl mezi kolaborantstvím komunistickým a protikomunistickým. V obou případech je podstatné, že jde o kolaborantství, jen pokaždé ve prospěch jiného státu. Články dotyčných autorů jsou pak jen papouškováním někým jiným předložených myšlenek,  nikoliv výsledkem samostatného myšlení. Mohou se lišit různými úhly pohledu, ale rozhodující je jejich protičeské „vyznění“, a to je dáno předem.

 

Esmerald 27.10.2007 10:29

Švejkovství

Ano, souhlasím. Jako mladík jsem četl Švejka a nepochopil otce, který se mi snažil vysvětlit, že se namám nechat zmást oslavou českého ožralství. Nevím, zda odtud, či geneticky ještě z dřívějška je českou vlastností " nevědět co vlastně chci, ale chtít to hlasitě " a tak by bylo snad lepší, kdyby se již v r. 1918 utvořily Republika česká, Republika slovenská, Republika moravská, Republika slezská, Království valašské, Republika chodská a Egerland. Každý by měl svůj Senát, Poslaneckou Sněmovnu, prapor, hymnu, Prezidenta s fanfárami, Krále či Protektora, ti by měli své rádce, mluvčí, sekretariáty, i vesnice by měly své předsedy a výbory, policajty a vesnické blázny a tak by se dostalo na všechny. A kdo by zůstal neoslavován, tomu by mohli dát plaketu na místní stříkačku a jednou do roka na nějaké výročí a ve slunnou neděli jej nechat na té stříkačce provézt vesnicí. Jsme prostě ........no asi tak.    

huhu 27.10.2007 10:22

Re: Re: žasnu

příchodnější by byla otázka, jaký mají názor na císaře pána a jeho rodinu....

huhu 27.10.2007 10:04

Re: Re: Doporučuji autorovi více číst

cenzura byla až trvale až do konce , do r. 1918 - tu méně, tu více

huhu 27.10.2007 9:55

Re: Re: blábolení

spory mezi Čechy a Němci byly dávno před Henleinem.  Státoprávní spory, spory o korunovaci českého krále, o úřední jazyk, českou universitu atd. atd.  vyústily několikrát ve vyhlášení staného práva, pouliční bitky. Po WWI německé oblasti ČSR vyhlásily připojení k Rakousku, němečetí poslanci bojkotovali účast ve vládě atd.atd..... O jakých bezproblémových vztazích na této úrovni mluvíte ?

Samozřejmě, že byly i bezproblémové vztahy mezi konkrétními lidmi , tak jako dnes.

Saul 27.10.2007 9:54

Podivné argumenty p. Litoše

Argumentujete významnými stavbami, rozvojem průmyslu atd. v době R-U a máte jistě pravdu. To ovšem zřejmě není to jediné, co by rozhodovalo o přijatelnosti nějakého režimu. Připomínám namátkou, že během 40 let socialismu se v našich zemích např. dostal film na světovou úroveň, vznikla laterna magika jako ojedinělý umělecký útvar, byli jsme (v 50.-60. letech) světovou motocyklovou velmocí, čs. textilní stavy byly unikátní, měli jsme řadu špičkových sportovců atd. atd. A přesto byl ten stav pociťován (i mnou, aby bylo jasno) jako naprosto neúnosný. Nepřipouštíte, že to s R-U mohlo být taky tak? 

PROKOP BUBEN 27.10.2007 9:49

Re: blábolení

 Je zřejmé, že toho máme s Rakušany i Sudetskými více společného, NEŽ BY SE ZDÁLO.....Na této skutečnosti by se dalo dokonce i stavět a to přes veškeré problémy s minulostí.....Do příchodu Henleina a jeho hnutí, bylo soužití Čechů a Němců VCELKU BEZPROBLÉMOVÉ A SMÍŠENÁ MANŽELSTVÍ, NEBYLA ŽÁDNOU VÝJIMKOU......

huhu 27.10.2007 9:40

blábolení

tenhle článek mi připomíná blábol v hospdě, kde fotři vzpomínají jak byla na vojně sranda.....naši předkové měli s R-U, Habsburky a Němci mnohaletou zkušenost. Konec R-U ještě před a během WWI byl v podstatě sledem opakujících se stanných práv, bitek a sporů mezi Čechy a Němci. To ostatně pokračovalo v ČSR, ve a po WWI. Sudetoněmecká landsmanschaft se snaží ten spor živit dodnes.Ostatně tenhle článek je jak by byl psán v SL domě v Mnichově.

Jak Palacký tak TGM od loyality k Rakousku přešli k samostatné české politice. Věděli proč,napsáno o tom bylo dost, fakta jsou známa.

Kolemjdoucí (J.Š.) 27.10.2007 9:33

P.Litoš – další ubožák, kterému je líto, že Německu

ve spojení s jeho vazalem Rakousko - Uherskem nebylo umožněno uskutečnit jeho pangermánský plán na podmanění Evropy a zavedení vojenské diktatury pod vedením Viléma II. (nebo jiného z předchůdců A.Hitlera). Pokud ovšem autor myslí své fňukání vážně, měl by obvinit především Británii, Francii, USA a jiné, že se nenechaly porazit a že bojovaly proti zamýšlenému německo-rakouskému ovládnutí nejen Evropy, ale i vzdálenějších zemí, včetně rozbití britského impéria. Znemožnily tak zavedení nového německého pořádku na polovině zeměkoule a svými miliony mrtvých, které obětovaly za svou dekadentní svobodu potrestaly samy sebe i nás tím, že se připravily o „skvělou“ budoucnost, kterou nám němečtí dobyvatelé uskutečněním svých civilizačních vizí chtěli nabídnout:

např.  generál hrabě von Haeseler prohlásil už v roce 1893 v proslovu ke svým jednotkám: „Je nezbytné, aby naše civilizace byla zbudována na hromadách mrtvol, na oceánu slz a na nářcích nesčetných umírajících.“  Podobných myšlenek z doby před počátkem první světové války by se dala najít celá řada. Němečtí publicisté se tehdy svým náslilnictvím příliš neskrývali.

Nikita Chruščov ml. 27.10.2007 8:59

To je tak,

když někdo hodnotí něco co neprožil a zná to z vyprávění či publikací! Každý mudruje, ale kdyby v té době žil, nadával by stejně, jako nadává dnes. Lidé už jsou takoví!  Pro mnohé dnešní mudrlanty by stačilo, kdyby zakusili žít před druhou světovou válkou. Úroveń života tehdy a dnes se nedá srovnávat. Tak to prostě je. Životní úroveň stoupá, jen lidé zůstavají stejní, stále nespokojení!

Lapin 27.10.2007 8:20

Poznámka

Reagujem na váš text: "Na druhé straně zaostalé agrární území obývané Slováky prakticky bez průmyslu, s chudými vesnicemi živořícími v rámci ryze extenzivního zemědělství". Skutočnosť bola taká, že terajšie Slovensko bolo jednou z najrozvinutejších častí vtedajšieho Uhorska s vcelku vyspelým priemyslom a pomerne produktívnym poľnohospodárstvom, najmä na Podunajskej nížine, hornej Nitre a dolnom Váhu. Určie to ale nebolo kvôli maďarskej správe, lebo v niektorých regiónoch neboli ani žiadni maďarskí úradníci a nachádzalo sa tam čisto slovenské, prípadne zmiešané slovensko-nemecké osídlenie. Ešte dnes sú mestá ako Banská Štiavnica, Kremnica, Banská Bystrica, Trnava, Košice, Levoča, Bardejov  a rad iných dôkazom relatívne vysokej úrovne, keď si prezrieme ich historické časti. Samozrejme, našli sa aj zaostalé a chudobné regióny. Po rozpade Rakúsko-Uhorska, bola väčšina priemyselnych podnikov zlikvidovaná a výrazne sa zvýšila nezamestnanosť. Nepopieram ale, že neskôr sa s pomocou odborníkov z Česka postupne rozvinul aj priemysel. Východná polovica Slovenska ale zostala bez významnejšieho priemyslu až do roku 1950 a bola tam vysoká nezamestnanosť. Tieto informácie nemám iba z literatúry, moji starí rodičia mi o tom často a veľa rozprávali.

čtenář 27.10.2007 7:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: žasnu

:-D  R^

čtenář 27.10.2007 7:09

Re: Doporučuji autorovi více číst

:-D  To je moc hezké. Vyčítat rakouskému mocnářství v roce 1918, že za Metternicha byla cenzura.  :-D 

68 27.10.2007 6:41

Re: Re: Re: Re: Re: žasnu

Jak za Metternicha.

68 27.10.2007 6:38

Re: Re: Doporučuji autorovi více číst

A je mi ovšem líto Vašeho dědečka a babičky, že to měli tenkrát těžké. Mám ale podezření, že některé babičky a dědečkové to vždycky někde mají a budou mít těžké. Tomu se nelze vyhnout, takový je život bez dovršeného socialismu, bez rovnosti, svornosti, bratrství.

68 27.10.2007 6:30

Re: Doporučuji autorovi více číst

Jste hrdý vlastenec-demokrat, Jene. A je to tak hezké

Bohata9 27.10.2007 6:27

Re: Re: Re: Re: žasnu

Vyřadil censor vyřadil.

Bohata9 27.10.2007 6:25

Rozvoj Prahy byl nastartován Vídenskými pány ze strach z e strachu z Turka

aby měli se svými sbory děv.. dvorních dam kam utéct do bezpečí,Na ostatní lidi se mohli  ...

Jan 27.10.2007 4:07

Doporučuji autorovi více číst

Doporučuji autorovi více číst. Například : Alan Sked: Vzestup a pád Habsburské říše. Jen některé perličky. Cenzura: čtena byla veškerá pošta. Za Metternicha jste nemohli poslat dopis, aby ho nepřečetla policie. Postupem času se cenzura uvolňovala, ale jen proto, že už nebylo v možnostech policie všechno stihnout. Za "velezradu" byly tresty smrti. A ta světová válka , do které nás nakonec polosenilní císař zatáhl, přinesla obrovské utrpení většině lidí. Četl jsem dopisy, které si vyměňoval můj děda s babičkou. Je v nich trápení a bolesti tolik, že jen za tohle si Rakousko zasloužilo padnout. Čert ho vem, i s polovzdělanými a hloupými autory takovýchto článků...

Jičí Bakkal 27.10.2007 3:51

Názor pana Litoše

je nejen názorem mé babičky, která se narodila za R-U, ale je i názorem mým, i když jsem se narodil za t. zv. Protektorátu !

Josef 27.10.2007 2:49

Autor ma pravdu!

Mohl jeste dodat, ze kdyby Cisar Franz Josef neotevrel siroce statni kasu, tak by nikdy nebyly dokonceny ony trozsahle projekty "Narod Sobe", jako je Narodni divadlo, Narodni Museum, Chram Cyrila a Methodeje v Karline! O tom, ze cesti venkovane te epochy byli vzdelanejsi nezli francouzsti, o tom jsem take jiz nekde slysel.  

rolandszewczyk 27.10.2007 2:09

Re: Re: Re: žasnu

domnívám se ,že stejné procento jako kdekoliv jinde na světě

rolandszewczyk 27.10.2007 2:08

Re: Mate recht

ted makáte do konce prázdnin na koho?pokud vím,tak akcersoria za R-U byla na potraviny 5% a na ostatní 9%,jinak daně byly téměř neznámým pojmem pro 99% lidu

Jenda 27.10.2007 1:58

Re: Re: žasnu

Kolik z tech 325000 slo do vojny za cisare pana a kolik ciste a jenom proto ze dostali povolavak a kdyby nedorazili tak je cekala v lepsim pripade basa na hodne dlouho?

Jenda 27.10.2007 1:56

Mate recht

mohli jsme na Rakouske urednictvo a slechtu makat dal.

rolandszewczyk 27.10.2007 1:32

Re: žasnu

jo,a nezapomente se zeptat těch 325000 mrtvých a pozustalých,jaký mají názor na toho ožralce z Lipnice,haška,a pak ještě na ty dezertéry zvané legionáři,kteří neváhali střílet po svých krajanech

rolandszewczyk 27.10.2007 1:27

žasnu

že je tu ještě někdo,kdo má objektívní pohled na historii,