4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Raději Hitler ve Vídni, nežli Otto v Hofburgu

Tento stupidní slogan razil v třicátých letech minulého století čs. ministr zahraničí Edvard Beneš, který bránil návratu Habsburků do Rakouska ve spolupráci s Německem. Velká ostuda! A rovněž smutná epizoda českých respektive československých dějin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Nemec 10.6.2022 10:11

R^R^

F. Navrátil 10.6.2022 8:10

Pane Ziegler, doložte dokument, který by potvrzoval jednání prezidenta Beneše s Hitlerem o společném zásahu v Rakousku v případě instalace Habsburků na trůn. Pokud to nedoložíte, je třeba považovat vaše sdělení za dezinformaci sloužící k dehonestaci demokratického Československa a prezidenta Beneše. Dále bych chtěl připomenout, že proti návratu Habsburků (a obnovení monarchie) zde byla jak Malá dohoda Československa, Rumunska a Jugoslávie, tak Itálie, která byla v třicátých letech téměř rakouským protektorem. Vaše slova o tom, že v roce 1930 vyjednával Beneš s nacisty a chtěl společně s wehrmachtem zasáhnout v Rakousku, neberou v úvahu, že Hitler a jeho nacisté se zmocnili vlády v Německu až v roce 1933 a wehrmacht měl v té době dne omezení podle verseilské smlouvy pouze 100 tisíc vojáků.

P. Pepax 10.6.2022 9:35

R^ Ziegler je takový pravidelný manipulátor historie.

Š. Šafránek 10.6.2022 14:04

Autor nepíše, že Beneš vyjednával s nacisty v roce 1930, což by samozřejmě byl nonsens, sále že PO roce 1930 začal rakouský kancléř uvažovat o nastolení Otty H. jako panovníka, a pak (časově nespecifikováno) že začal Beneš vyjednávat s nacisty.

F. De Winter 10.6.2022 7:33

Tak přemýšlím, co nám to asi chtěl autor tím morálně kýčovitým oikofóbním článkem sdělit. Chtěl relativizovat německou vinu? Nebo nám chtěl sdělit, že když už jsme si zavdali s tím nacistickým Německem, tak máme držet hubu a krok, když nám ti morální říkají co máme dělat?

J. Vorlický 10.6.2022 8:00

Ano, je třeba přemýšlet, poctivě, drobně a pořád, jak by asi napsal TGM.

,,Jen považme, jak v našem vědomí jsou rozděleny Čechy, Morava i Slezsko a dokonce i Slovensko. Dva miliony Čechů je v uherském království! Havlíček chtěl, aby se náš kulturní život osvěžoval ze Slovenska. To se zdá být romantika, ale není; nevzdáme se přece jedné třetiny svého národa". Atd. (zdroj: České myšlení, svazek první, strana 87, první vydání, Melantrich 1968, psáno Masarykem (již TGM) v roce 1905)

Nechť se pan F. De Winter, nebo jiní zamyslí, co nám chtěl TGM říci. Člověk by z toho mohl dovodit, že ty dva miliony Čechů (hádám, že TGM měl na mysli na Slovensku) byla později (1939) v Československu Německa jakási pátá kolona, která se zasloužila o rozbití Československa.

Nebo si TGM jen vymýšlel, popřípadě mu jen tzv. přeskočilo?

F. De Winter 10.6.2022 8:20

Nebo se domníval, že Slováci se budou cítit nebo chtít být Čechy? To byl zřejmě omyl.

J. Vorlický 10.6.2022 10:16

No, nevím, co se pan Masaryk domníval. Kdyby to bylo to, co navrhujete, tak to by mu určitě přeskočilo, to ale jistě ne. Pana Masaryka vidím jako manipulátora (stejně jako pana Beneše), který dle situace si vymýšlel to, či ono. Měl štěstí v tom, že z politického života vypadl, než došlo ke kolapsu jeho představ.

A abych dokončil to myšlení, o kterém se zmiňujete, tak část Československa si přece s nacistickým Německem zavdala, a to úplně úředně, to Vám jistě neuniklo. Nenavrhuji držet hubu a krok, to nééé, jen se nad věcí dobře zamyslet a pak, dle potřeby, se k ní vyjádřit.

J. Vorlický 10.6.2022 7:22

To, co je v článku jsem nevěděl, stejně jako jsem ještě nedávno nevěděl, že po jaře 1939 Čechy a Morava prodaly svoji armádní výzbroj Německu; tedy, že Německo si ji prostě nevzalo. Slovensko své zbraně určitě neprodalo.

Pakliže pan Beneš, v té době ještě ministr zahraničí, pan Masaryk prezident, razil heslo Raději Hitler ve Vídni, nežli Otto v Hofburgu, neříkal to určitě sobě potichu, když třeba seděl na záchodě. Pak by to pan Ziegler měl doložit zdrojem, příklad článek v novinách, jako bylo v podobné kauze požadováno na prezidentovi Zemanovi (který, jak známo, bohužel pro své tvrzení žádný zdroj nedoložil). A Češi budou hned vědět, jak to bylo.

P. Červenka 10.6.2022 7:42

Na jaře 1939 už tady byl Protektorát. Okupanti měli plnou kontrolu nad vším, v prvé řadě nad výzbroji.

J. Rybník 10.6.2022 7:59

Wehrmacht tuto výzbroj a výstroj zrekvírovala po 3/1938. Jen spodního prádla bylo pro 20 divizí. Ve vykonstruovaném procesu za to dostal Beran a Syrový desítky let trvající kriminál. Ten první v něm zemřel.

J. Rybník 10.6.2022 7:59

...3/1939...

J. Vorlický 10.6.2022 8:19

To o to prodeji zbraní mám jen ústně, byť z více zdrojů. Ujasněme si to prosím.

Zrekvírování chápu jako, že si někdo z pozice síly prostě vezme (ne zaplatí) něco, co patří druhému. Tak to zřejmě chápe i pan P. Červenka, který to zdůvodňuje Protektorátem. Pak Červenka popisuje Protektorát jako okupaci. Protektorát je ochrana. Čechy a Morava byly pod ochranou Říše. To třeba Slovensko nebylo. To, že Beran a Syrový za to dostali po válce kriminál, poukazuje na to, že Říše Protektorátu Čechy a Morava, nezrekvírovala výzbroj, ale že ji koupila, tedy i zaplatila. Může někdo vysvětlit jak to opravdu bylo?

J. Rybník 10.6.2022 8:52

Dobrá, zjevně tápete. Zbytek v knize od Stanislava Rokoského, Rudolf Beran a jeho doba.

J. Vorlický 10.6.2022 9:56

Jasně, tápu. Tápe nás tu více. Nemohu číst všechno. Vy jste knihu zřejmě přečetl.

Takže, jak si zřejmě myslí P. Červenka a pan L. Harvánek píše, Protektorát nic neprodal, Němci si zbraně prostě vzali?

Vy píšete, že Wehrmacht výzbroj a výstroje zrekvíroval. To vidím spíš tak, že Beran a Syrový řekli: ,,nechcete naše zbraně, teď když jsme pod vaší ochranou?" Nebo, Wehrmacht řekl: ,,bereme si vaše zbraně a jestli chcete, tak vám něco zaplatíme?" a B a S řekli: ,,jo, a chceme aspoň tolik a tolik." A pak za to dostali ten kriminál. Nebo jen, bereme si vaše zbraně a nazdar! Pak proč ten kriminál? Není-li možné takovou informaci dovodit z knihy, kterou nabízíte, proč bych ji z toho důvodu měl číst?

Beneš za to nemůže, ten už tu nebyl. Ten tu všechno nechal a odjel.

J. Rybník 10.6.2022 10:17

Kladete otázky, v knize jsou odpovědi. Vaše spekulace a neznalost mě v debatě s vámi déle neudrží.

J. Vorlický 10.6.2022 10:41

. . . no jo, no, jasně. Pan Ziegler také zatím nepřispěl vysvětlením . . .

J. Pavelka 10.6.2022 13:21

To žádný skutečný protektorát nebyl, resp. byl to asi takový "protektorát", jako byla Něbecká demokratická republika demokratická a jako Čínská lidová republika lidová...

J. Pavelka 10.6.2022 13:26

No a kdyby protektorátní vláda zbraně neprodala (pokud je formálně opravdu"prodala", někdo si myslí,že by Němciodešli v této věci s dlouhým nosem?

P. Červenka 10.6.2022 16:51

Polopaticky. Protektorát byl pod přímou kontrolou Říše, v prvé řadě to bylo v oblasti výzbroje. Jakákoliv představa, že by loutková vláda okupované země mohla rozhodovat, jestli zbraně říši prodá, je naprosto nesmyslná. Posuzován byl prodej zbraní z období druhé republiky

P. Červenka 10.6.2022 9:27

Pokusy prodat už přebytečný válečný materiál byly za druhé republiky. Západ váhal, Německo ne.

J. Novotný 10.6.2022 15:24

Vysvětlení můžete nalézt v knize "Mnichovský komplex" od Jana Tesaře. Není to samozřejmě veselé čtení.

L. Harvánek 10.6.2022 8:40

Dejte si trochu dohromady souvislosti. Na jaře roku 1939 byly Čechy a Morava pod přímou německou správou formou protektorátu a těžko mohli rozhodovat, komu zbraně prodají. A také neprodali, Němci si je prostě vzali.

J. Vlček 10.6.2022 6:39

Pane Zieglere, že se i prezident Beneš ve své gigantické práci pro českou věc dopouštěl chyb se dá pochopit, neboť nechybující člověk se na světě ještě nenarodil.

Ovšem bez uvedení pramenů k tomuto vašemu hnojopisu jsou vaše slova pouze kydáním hnoje nejen na něho, ale na českou státnost, a na vše české co s ní souvisí, jak je zde od vás celkem obvyklé a známé.

Vám až jednou dojde hnůj, jistě si ho při vaší kreativitě hnojopisálka, a zdatnosti hnojometčíka, bez problému vymyslíte. O vašich kvalitách v tomto směru nelze pochybovat.

A. Grunwaldová 10.6.2022 7:19

Už první věta-gigantická práce a dopouštěl se chyb se dá pochopit!!! Otřesná neznalost faktů o ukřivděném, mstícím se a křivém malém Napoleonovi Benešovi. Bohužel na prezidenty nemáme štěstí. Je to ale těmi ..... voliči.

J. Rybník 10.6.2022 7:53

Beneše volili zákonodárci. A za stejných handlů, jako třeba Klause. Nicméně s jeho charakteristikou máte pravdu.

J. Vlček 10.6.2022 10:19

Co je na první větě tak otřesně neznalého, vážená vášnivá čtenářko hnojopisů typu tohoto od pana Zieglera, diskutérko s obdivuhodnými znalostmi, zvláště pak těch, týkajících se volby prezidenta. ;-D

T. Kubín 10.6.2022 6:37

Zdroje? Nula. Autor? Taktéž.

P. Červenka 10.6.2022 5:24

Německo nebylo nástupnickým státem Rakouska Uherska. Bylo by logicke, aby Beneš oslovil Jugoslávii, ta nástupnickým státem byla a na intervenci v Rakousku by společně s ČSR bohatě stačila.

Ten článek na Občanském institutu je 18 let starý a žádné prameny neuvádí.Ze by všem historikům taková senzace unikla?

T. Kohout 10.6.2022 3:08

Dnes máme svobodu. Konečně si to můžeme vyříkat i se starými zrádci Rakouska, Masarykem a Benešem a bylo jich mnohem víc. To je na dějinách to nejlegračnější, jak se vše vrací, co bylo dobré, je špatné a tak furt dokola.