23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

HISTORIE: Raději Hitler ve Vídni, nežli Otto v Hofburgu

Tento stupidní slogan razil v třicátých letech minulého století čs. ministr zahraničí Edvard Beneš, který bránil návratu Habsburků do Rakouska ve spolupráci s Německem. Velká ostuda! A rovněž smutná epizoda českých respektive československých dějin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Toman 10.6.2022 12:38

Nevím jak děti z Ležáků, ale v tom článku a i v pořadu na ČT24, který tomu byl věnován je převezli přes Lodž do polského Chelmna, kde je zavraždili v plynových autech. Takto jich Němci zavraždili 82 ve věku od jednoho roku. Fotka toho smrtícího auta byla i v tom pořadu TV. Sofistikované. Zbývajích šest bylo zavražděno jiným způsobem, nebo umřely při transportu atd. K poněmčení jich bylo dáno pouze 17.

P. Červenka 10.6.2022 16:45

Děti z Ležáků dopadly stejně jako ty z Lidic. Kromě dvou sester uznaných jako vhodné k poněmčení byly zavražděny. Jen někdo s mimořádně odolným žaludkem to dokáže zpochybňovat

R. Toman 10.6.2022 17:25

Ano, jistě. Já jsem tím chtěl říct, že u zavražděných dětí z Ležáků neznám ten způsob jejich usmrcení, místo atd. Aby toho nebylo málo tak tam vykáceli i stromy, tak velká byla jejich nenávist k Čechům po atentátu na R.H. Ono to ponížení muselo být obrovské, Němci se tady cítili bezpečně, i proto si jezdil R.H. v otevřeném voze. Což se mu naštěstí stalo osudným. Lidice a Ležáky se staly symbolem, ovšem stejný osud čekal desítky vesnic na Ukrajině, přes sto vesnic v Řecku, kde Němci také bezuzdně vraždili a plenili. Zpochybňovat to může pouze člověk, který není duševně zcela v pořádku. Dnes už se těmito německými zvěrstvy zabývají mladí historici, kteří nemají s minulým režimem nic společného, a také nemají žádný důvod lhát.

P. Červenka 10.6.2022 17:47

Obě vesnice byly jenom dvěmi z mnoha. Staly se symbolem, protože pachatel o jejich osudu otevřené mluvil jako o naprosto normalni věci. Ještě bych chtěl ujistit, že vás jsem ze zpochybnovani vraždy dětí z obou vesnic nikdy nepodeziral, bylo by to zbytečně nedorozumění.

R. Toman 10.6.2022 18:20

Ano, dá se říct, že se tím přímo chlubil. Měl to být odstrašující příklad. Ne, to jsem si ani na chvilku nemyslel, pochopil jsem na koho to bylo směřováno, a zcela s vámi souhlasím.

V. Novak 10.6.2022 18:29

640 měst a vesnic v Bělorusku...

V. Novak 10.6.2022 18:45

Tak se s nimi nacisti nemazali, aby je rozesílali do různých koncentráků. Poslali je do Litzmannstadtu (dříve a dnes zase Lodž), tam provedli konečnou selekci a 81 (jedno později, neb bylo shledáno nedostatečně árijským) odvezli do Kulmhofu (dříve a dnes zase Chelmno), kde už čekaly "dušegubki" - uzavřená auta s výfukem vedeným do kabiny pro "cestující".

Ve srovnání s tím, co co dělali nacisti na východě nebo v Oradour-sur-Glane, by se dalo říct, že to byla milosrdná smrt. CO zabíjí rychle a celkem bezbolestně, proto byly kdysi populární sebevraždy svítiplynem. Není to jako upalování za živa...

T. Krystlík 10.6.2022 18:24

Co s tím mají Lidice společného, paní Lukešová?

H. Lukešová 10.6.2022 18:49

Tož dnes připadlo "krásné" osmdesáté výročí vyhlazení Lidic, tak si myslím, že stojí za to tuto smutnou událost zmínit a myslím si, že se to sem pod článek hodí, nikam jinam nebylo kam.

R. Toman 10.6.2022 19:07

Ano, zvolila jste velmi vhodný článek k připomenutí této tragédie. Je smutné, že nikdo dnes k tomuto tématu neuveřejnil článek. Rv

T. Krystlík 10.6.2022 19:10

Jaké krásné 80. výročí se má slavit, paní Lukešová? Utrpení nemá kladnou hodnotu, vždy zůstane utrpením, hluboce zápornou věcí. Jen Češi a Srbové si zcela mylně z národního (i zdánlivého) utrpení vytvořili klad. Tím se významně liší od ostatních národů Evropy.

R. Toman 10.6.2022 19:28

Když nechápete uvozovky, tak zřejmě nechápete více věcí. A o slavení také paní Lukešová nepíše, pouze o připomenutí. Jste totálně mimo, škoda diskuse.

H. Lukešová 10.6.2022 19:53

Děkuji, odpověděl jste za mě, přesně tak to cítím, stejně jako Vy.

R. Toman 10.6.2022 20:02

Jsou lidé, s kterými je jakákoliv diskuse v podstatě zbytečná. Uvádějí svoje alternativní pravdy atd. Pana Krystlíka jste pravděpodobně rozčílila, že jste si "drze" dovolila k tomutu článku připojit připomínku vyvraždění Lidic Němci. Zřejmě je mu to téma nepříjemné. Možná by to tady chtěl i moderovat, kdo co může či nemůže. Takový nacistický a komunistický přístup.

H. Lukešová 10.6.2022 20:25

Ano, ono je pro některé lidi velmi nepříjemné připomínat, že nacisté byli většinově Němci a že Němci spáchali holocaust, během kterého naházeli 1,5 miliónu židovských dětí do plynových komor a do pecí.

Byla jsem v jeruzalémském památníku holocaustu Yad Vashem, hluboce mě tato návštěva zasáhlo, asi jsem citlivka, ale jsem už taková.

A stejně krutě nakládali i s Čechy, kteří rasově nevyhovovali nacistickým požadavkům rasové čistoty a s odbojáři. Češi jako národ také měli zaniknout, vyhladit, ponemčit, ci odsunout na východ za Ural.

R. Toman 10.6.2022 20:49

Souhlas.

T. Krystlík 10.6.2022 21:43

Proč by se mělo, pane Tomane, připomínat, že Čechům bylo ublíženo? Komu to dnes prospěje, když viníci jsou mrtvi a nebezpečí ze strany Německa nehrozí? Nabydou připomínáním tragédie Češi větší vážnosti? A jsme u posunu národního utrpení ze záporných do kladných hodnot.

P. Červenka 10.6.2022 21:54

Tomu se říká slusnost - celkem známý termín -, vzpomenout na oběti masové vrazdy. Kdo minulost zapomene, prožije ji znovu. Dnešním Němcům to nikdo nevyčítá, komu vadí, že se připomínají tehdejší pachatelé, se může jít třeba klouzat

K. Křivan 10.6.2022 9:35

Furt lepší habsburská monarchie než socialistické Československo.

J. Vlček 10.6.2022 10:47

Pane Křivane, jen jestli si tu habsburskou monarchii příliš neidealizujeme, protože jsme ji nezažili.

Já třeba vzpomínám na šedesátá léta jako na dobu šťastného mládí, a to bylo v tom zmiňovaném socialistickém Československu.

Je mi jasné, že hlavní podíl na tomto mém pocitu hrálo právě to mládí. Bylo to krásné, ale to už je dávno. ;-(

F. Ogáv 10.6.2022 14:08

Pane Vlčku, asi jsme stejná generace, ale moje šťastné mládí v šedesátých letech však nebyla zásluha těch komunistických sv,ní. Já stále tvrdím, že nám ti hajzli ukradli 40 let života. Zatím co můj kamarád který emigroval do BRD poznával celý svět a získával neocenitelné zkušenosti my jsme se těžko dostávali i do bratrských států. I já na ta léta rád vzpomínám, ale jen proto, že jsem se díky antikomunistické výchově svých rodičů stýkal s lidmi, kteří měli podobné názory jako já. Jako velmi mladý jsem se po velice složitých peripetiích dostal v r. 1957, několik měsíců po revoluci v Maďarsku do Budapešti a tam jsem se názorně poznal, čeho jsou světoví komunističtí mírotvorci schopni. To si nedovedete představit, je to ve mně ještě dnes a to je mi skoro 80 let. (A propos, určitě si vzpomenete na všude vyvěšené heslo SOVĚTSKÝ SVAZ-ZÁRUKA SVĚTOVÉHO MÍRU. Dnes to tehdy zasazené semeno sklízíme) A ve stejném duchu ta doba pokračovala přes zostření v r. 1968. Tehdy se v celé nahotě projevilo, že socialismus je zlo, které nelze reformovat. Bohu žel v r. 1989 jsme se díky "holubičí" české povaze nedovedli s těmi h,jzli zatočit. To se nám dnes vrací, když mnoho lidí podporuje případnou kandidaturou aktivního přisluhovače komunistického zla, podvodníka, lháře a estébáka. ČEST PRÁCI, pane Vlčku.

J. Vlček 10.6.2022 17:37

Pane Ogáve, děkuji vám za vaše vzpomínky a zkušenosti. Jsem o něco mladší než vy a tak mé vzpomínky z šedesátých let jsou ty nejlepší jaké v sobě uchovávám.

Coby trempíci jsme jezdili na čundry, zažívali kamarádství uprostřed přírody, s kytarami a písněmi u táborových ohňů, komouše jsme měli u _!_ a mysleli jsme si o nich své.

Vzpomínám jak jsme na tranzistorácích lovili Hlas Ameriky, Svobodnou Evropu a její odpoledne s hudbou, s Rozinou Jadrnou Pokornou, Karlem Krylem,... Přitom jsme studovali a při vší té komunistické bídě nám bylo dobře.

Škoda, že je to tak dávno. Všechno je jiné. Dnes už ani ten západ není tím, o jakém jsme tehdy snili. Bohužel. :-)

J. Rejzek 10.6.2022 8:47

Zde platí novozákonní-"kdo je bez viny, ať hodí kamenem". Přesto, ale srovnávat Benešovo údajné vyjednávání s německými nacisty(správně s Německem) není stejné "zadání si" jako Francie se svým Pétainem a jeho Vichistickým státem, Belgie se svou SS divizí Valonie a také třeba s Polskem ,které si s Německem zadalo při obsazování Těšínska. Nikdo nemá morální právo nic nikomu vytýkat, nejenom my Češi. Každý národ, každý stát, má svého kostlivce ve skříni, záleží však na velikosti toho skeletu. Když však tento kostlivec ze skříně vypadne a ožije vypluje na povrch také jeho temná minulost. Jasný příklad je v posledních letech Ukrajina.

P. Hatina 10.6.2022 8:43

To je opravdu výklad historie jako fík. Ono je k tomu nutné dodat pár podrobností.

1) Že Rakousko opravdu, ale opravdu zrušilo v roce 1918 monarchii a stalo se republikou. Sami Rakušané svého posledního císaře vyhnali.

2) Tudíž - návrat k monarchii ve 30.letech byl nápadem samotného kancléře Dollfusse. Naprosto nesmyslný a protiústavní návrh. Asi tak pro představu, jako kdyby teď Fiala navrhl, že se nebude konat příští volba prezidenta, ale že českým králem stane , Karel Schwarzenberg;-D

3 ) Že Dollfuss byl sám nacionalistický diktátor, který v březnu 1933 sám provedl puč, a omezil většinu demokratických institucí v Rakousku. (že se pro to používá vlastní termín austrofašismus).

4) Čili k tomuto mu mohl "posloužit" i dosazený "monarcha ", v čistě formálním smyslu. Ale politickou moc ve vládě by držel dál kancléř tedy Dollfuss sám ;-D Zase pro přirovnání, takhle to dopadlo v Itálii, kde místní král Viktor Emanuel III taky Mussolinimu v ničem nebránil.

5) A až sem se tedy vracíme k postavě našeho Beneše, který pochopitelně o obnovu rakouské říše s fašistickou vládou nestál. Na rozdíl od Hitlera, kterému by zase takový loutkový monarcha nevadil.

L. Harvánek 10.6.2022 8:36

Mám pochybnosti o tom, že by Otto dokázal zabránit Hitlerovi v obsazení Rakouska. A kde berete jistotu, že by Otto neměl zájem o obnovu rakouského císařství? Vládli přece českým zemím po 400 let.

M. Valenta 10.6.2022 8:31

A teď si na chvíli představme Klause v čele vlády v roce 2o22.

R. Toman 10.6.2022 9:40

Ano, krásná představa. Bohužel náš nejúspěšnější politik po roce 89 už opravdu není v tom pravém věku.

M. Andreas 10.6.2022 8:18

Vytržené z kontextu a chybně interpretované. ČS diplomacie vskutku r. 1935 pracovala proti pokusům o restauraci Habsburků. Bylo to logické, neboť by to znamenalo další destabilizaci Rakouska a vůbec by to neznamenalo, že by se Rakousko podařilo nějak spolehlivěji odklonit od sbližování s Německem (i když je pravda, že restauraci Habsburků si Němci nepřáli). Bylo to ale hlavně nesmírně citlivé téma pro Jugoslávii, která byla klíčovým spojencem v Malé dohodě a právě Jugoslávii by to nahánělo do spojenectví s Německem, protože to v tu dobu považovala za větší nebezpečí než Německo.

M. Hoblík 10.6.2022 8:10

I naprostí idioti mají právo na svůj názor. Jako například autor tohoto článku...

J. Pokoutný 10.6.2022 9:19

Nebo hoblíky...