Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HR

Tak jen abychom text pana autora poněkud upřesnili.

Jmenovaný počet zvražděných nacizmem pozůstává z 280.000 židovských občanů. Jejich zatýkání bylo provázeno – oparně řečeno – vysokými antisemitskými sympatiemi z řad občanů českých.,Zde jen malá ukázka, ještě v předstihu těch hrůz Protektorátu k zamyšlení:

V Národní politice se 15. 10. 1938 psalo: „Československý národ hledá po rychlém vyřešení židovské otázky. Nemá-li dojíti ke krisi, je třeba vyříditi ji preventivně. Máme za to, že by bylo před celým světem spravedlivé, kdyby byl židům povolen takový počet duševních pracovníků, který by byl ve stejném poměru k pracovníkům manuálním, jako jest tomu u Čechoslováků. Není vůbec snesitelné, aby např. v hlavním městě Československa měli židé dvě třetiny advokátních kanceláří, spoustu lékařských ordinací a komerčních míst a aby na stavbách, kanalisacích, na polích a v dolech pracovali jenom Čechoslováci. Bylo věcí židů, aby za dvacet let upravili své místo v Československu takovou činností a takovým způsobem, by neprovokovali. Starali se však příliš mnoho jenom o činnost výdělečnou a na ohledy ke státu jim nezbývalo dost času. Tyto ohledy musí být nyní respektovány přinejmenším takovým způsobem, aby byl zjednán respekt pro čest československého lidu.”

Toto a jiné „krásy“ najdete v archivech – pokud se o věc opravdu zajímáte.

Opravdu zajímavé ovšem, je, že pokud se židovským občanům podařilo Holocaust přežít nebo dokonce zavčas emigrovat a po válce se vrátit, spadali pod tzv. Benešovy dekrety. Většinou se totiž od 19. století hlásili k německé národnosti. Neměli právo na navráceni vlastního majetku částečně byli totiž hned po návratu zařazeni do „ odsunu“ .m.j. i významné osobnosti. Pokud „zůstat“ směli, byli vystaveni (zvláště ženy) dennímu a viditelnému opovržení české společnost (byli přece Němci a židé) a část jich po krátkém čase emigrovala, Zářný případ: Paní Lili Czech, manželka prvního ministra německé sociální demokracie první republiky.

OK

S tou „Národní politikou” se vám to opravdu povedlo, to je stejné jako, když dnes názor několika pošahaných redaktorů ČT, vydáváte za názory českých občanů.

PP

P72e92t51r 39P85a59v11e80l

30. 5. 2024 9:33

Přibližně na stejném místě jako je dnes pomník parašutistům už jeden pomník byl, i když tam dlouho nevydržel. Pomník R. Heydricha, takový kamenný výklenek a v něm byl umístěna jeho posmrtná bronzová maska.

Foto

S tím Heydrichem to je fakt problém.

Něco přes třicet let nevíme, jestli už nastal ten pravý okamžik, se za to Němcům omluvit, nebo jestli máme s omluvou ještě počkat. ;-€

VM

NĚKTEŘÍ SE

již omlouvali, hned po " sametu " !

JN

Absolutně nechci snižovat význam Pražského povstání. Jak je možné, že bylo vítězné proti tak obrovské přesile, o tom by se taky mělo v zájmu objektivity mluvit. Bylo to proto, že německá ustupující armáda byla za roky předtím zdecimována Sovětskou armádou, ustupovala, věděla, že prohrála, že další boj postrádá smysl.

Foto

Co konkrétně myslíte tím "... že bylo vítězné ..." ?

Na některých ulicích byly barikády, Němci neprošli Prahou, jak (možná) zamýšleli ani se tam neopevnili, jak (možná) zamýšleli, ale kde je to vítězství?

FN

Média preferují výklady historiků, kteří přejali německý pohled na české dějiny a německý výklad okupace a Protektorátu. Do tohoto konceptu jim nezapadá ani atentát na Heydricha, ani odbojová činnost, ani statečnost prostých lidí, ani 360 tisíc mrtvých. A samozřejmě ani zvěrstva německých okupantů páchaná až do samého konce války a ještě několik dnů poté.

JV

J 41V60l94č84e69k

30. 5. 2024 8:22

Pane Vlku, jste jeden z toho mála autorů, kteří ještě udržují úroveň a čtivost Neviditelného Psa, kterého se panu Neffovi postupem času daří přetvořit na Neviditelného Podvraťáka, tedy z hlídače demokracie vytvořit provládní propagandistický plátek a obhájce našeho členství v EU a v NATO.

V tomto směru tak NP pouze kopíruje naše veřejnoprávní média, která dělají prakticky totéž.

Velký dík za to, že svými články vnášíte a udržujete světlo do historie dvacátého století, obzvláště pak do nejtěžšího období našich dějin, což představoval tzv. Protektorát Čechy a Morava.

Za vaši práci si zasloužíte uznání a velký dík! R^R^R^ [>-]

MH

Škoda, že už nemáme pranýře! To by byla podívaná na Vlka!

EV

Pane Vlku, dobré. Překrucování dějin podle momentálních mocenských potřeb má u nás dlouhou tradici a historii (nejen u nás).

Občas je třeba do této činnosti propagandistům hodit vidle nebo alespoň nasypat písek.

To se Vám pane Vlku daří.

PH

P71e96t87r 91H98á30k

30. 5. 2024 6:50

"Mimochodem komunisté po roce 48, za radostného přitakávání zpoza německých hranic a z Moskvy, vykládali, že Pražském povstání bylo bezvýznamné (....)"

Zvláštní. Asi jsem vyrůstal za nějakých jiných komunistů, protože ti, co pamatuju já, tiskli plakátky "1.5. - 5.5. - 9.5.", dávali vlaječky, posílali pionýry 5. května stát k památníkům a tak. S tím, co je dneska, se to nedá srovnat, dnes se objeví kytky, někdy i věnec, ale tím to hasne. Je fakt, že pamětníci mezitím vesměs pomřeli.

Nejsem učitel dějepisu, ale co pozoruju, ve školách se opravdu dějepis postupně upravuje. Mladší učitelé (pod nějakých 45) už vyrůstali a studovali po plyšáku a tehdy se už o tom, co nepřišlo ze západu, mluvilo buď negativně, nebo vůbec. Celkově jsou učitelé humanitních oborů intenzívně ovlivňováni různými politicky zaměřenými školeními (Paměť národa apod.) a propagandou v médiích. Ve společnosti proti tomu není zřetelný odpor. Je docela dobře možné, za pár let budou oslavy osvobození "Česka" americkou armádou od ruských nacistů.

PH

P44e30t29r 49H32á96k

30. 5. 2024 6:54

A co se týká zabití Heydricha, z tradice se tomu říká "atentát", ale my jsme se o něm učitě učili. Historik Miroslav Ivanov napsal tehdy knihu "Atenát", dost tlustou. Kniha vyšla v 80. letech.

DS

Pražské povstání se připomínalo i za komunistů. To, že u nás byli udavači, je pravda. Prototypem kolaboranta neměl být Quisling, ale Moravec. Stejně tak u nás byli lidé stateční. Jako kdekoli jinde. Tak i tak. Chodil jsem do školy v Resslově ul. a u pomníčku parašutistů jsme držívali stráž. Ano, s červeným šátkem, ale drželi.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz