18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jezevec 19.12.2009 2:10

geniální řešení

takže firma, která je nejlepší, nejlevnější a zdvořilá k odběrateli - bude na deset let vyřazena z portfolia dodavatelů? aneb osvětlím jak to vysvětluji svému pětiletému synovi: 

1) každá firma dá odměnu  - a kdo dá nejlěpší odměnu, je vybrán = korupce

2) vyberu nejlepší nabídku, a firma se mi odvděčí za zakázku, protože i tak na ní vydělá = standardní slušnost

aneb ne vše co dělal pan baťa bylo chytré. a nebo autor prostě lže - řešení nebylo nejlepší, ale někdo to tak narafičil, aby (1) - pak je ovšem vyhazov namístě ale historka je dezinterpretovaná.

Tomáš 19.12.2009 8:19

Re: geniální řešení

Ad 2: odměna se jaksi nečeká, není napsaná ve smlouvě. Dělá to finanční toky poněkud nepřehlednými (odpověď na otázku: kolik mě to vlastně stálo?) Navíc ti ředitelé byli za svoji práci placeni Baťou, proč by jim měl něco dávat zákazník?

jezevec 19.12.2009 9:39

Re: geniální řešení

zřejmě pracujete na postu, kde není zdvořilé dát svému klientovi k vánocům flašku či kalendář, jejich manželky občas pozvat na žraut, zaměstnancům zaplatit či uspořádat školení, a techniky ubytovat v lepším hotelu než je obvyklé.

u nás to normální je - a je to stejně přirozené jako že mu uvařim kafe, když přijde ke mně do kanceláře na jednání. v podstatě se bavíme jenom o ceně té pozornosti - pro někoho je korupčním jednáním přijmout i reklamní propisku, jinde jsou obvyklé prebendy ve statisících.

za klíčové bych považoval, aby majitel (plátce) byl schopen stanovit správně hodnotící kriteria. pokud se kvalifikovaně stanoví parametry zakázky, může být jediným hodnotícím kriteriem ve výběrovém řízení cena (a je to tak nejlepší). v takovém případě nejlevnější firma nemůže logicky nikoho poškodit, i kdyby rozdala zaměstnancům cokoliv.

zkuste to pochopit takhle: dodavatelská firma se uchází o zakázku, na které vydělá dva miliony korun. a vyhraje výběrové řízení. majitel dodavatelské firmy se rozhodne, že mu stačí jeden milion, a za druhý milion koupí náměstkovi kupujícho mercedesa. zajímalo by mne, kde podle vás vznikla kupujícímu škoda.

lesov 19.12.2009 8:19

Re: geniální řešení

Baťa jednal pragmaticky. Neznáme pozadí případu a je možné, že obchodníci dostali odměnu až po uzavření smlouvy. Baťa ale nebyl dnešní ani včerejší a hned ho napadlo, že když vzali odměnu včera, budou zítra čekat provizi zas.

PS. Synovi raději nic neříkejte, akorát mu blbnete hlavu a připravujete ho na skvělou dráhu "korupčníka"! R^

Honza42 19.12.2009 9:04

Ad 2

"Když vyberete moji firmu, dám Vám odměnu" - to je korupce dle bodu 2.  Od bodu jedna se prakticky neliší ("Tady máte peníze a vyberte moji firmu"), jen peníze se přesunou o 14 dní později.

Samozřejmě firma, která dostala zakázku, se může odvděčit. Jenže tomu kdo to platí. Takže Baťovým závodům. Třeba mohl Siemens u Bati koupit všem svým zaměstnancům k vánocům bačkory.:-D

Minutus 19.12.2009 9:21

Re: Ad 2

R^

lesov 19.12.2009 9:31

Re: Ad 2

No, to by byl danajský dar! To nevíte, že díky "Baťovkám" máme teď všichni zmrzačené nohy?! Ale co, je jedno, že šmajdáme na obě nohy, to už vůbec nevnímáme, za to víme, že Baťa byl skvělej, světovej podnikatel, a že byl náš... R^

Honza42 19.12.2009 10:00

Re: Ad 2

Jak tak čtu ty Vaše příspěvky, tak mně připadáte zmrzačenej na obou koncích těla.

lesov 19.12.2009 10:39

Drž hubu, nic se ti nestane!

A když je nečteš, tak si připadáš zmrzačenej sám? Jen si posluž, soudruhu bez invence a skrupulí, čti a vzkvétej nám... ;-D

Minutus 19.12.2009 15:44

Re: Drž hubu, nic se ti nestane!

řeknu vám to bez invence pane. Chováte se jako vůl.

Jan H. 19.12.2009 2:02

Zminena firma se prilis nepoucila

Korupcni praktiky udajne provozuje i v CR zejmena vuci statni sprave.

lubošek 19.12.2009 1:58

-

Při takovém řešení se tady už neprodá ani rohlik.

Hadí oči 19.12.2009 0:55

Zvláštní člověk, ten Baťa.

Nejlepší zařízení nabízela firma Siemens. Tomáš Baťa tedy vyslal své dva ředitele, aby si ústřednu prohlédli a event. zařídili její nákup.

Když tedy dva ředitelé (zřejmě specialisté přes ústředny) splnili předem daný úkol, byli vyhozeni. A ústřednu Baťa nekoupil. Vynikající tah konkurence, od které poté ústřednu koupil. Zkrátka skočil na špek. ;-D

Jan H. 19.12.2009 2:08

Re: Zvláštní člověk, ten Baťa.

Aha, takze konkurence zaridila, ze urednici firmy Siemens podplatili Batovy reditele? Zajimavy myslenkovy pochod... ;-D

jezevec 19.12.2009 2:19

Re: Zvláštní člověk, ten Baťa.

a co takhle:

siemens se se svojí konkurencí dohodl takto:

za 10% provizi z vaší dodávky tam my nabídneme naprosto nesmyslně výhodné  podmínky na zakázku, kterou dělat stejně nechceme. až vyhrajeme, dáme tam okázale malou domů, a necháme se čestně vyloučit.

pak nastoupíte vy z druhého místa a namastíte si kapsu, a dáte nám za to 10%. příště to uděláme zase naopak. blbej baťa bude mít pocit že vyhrál, udělá tomu mediální publicitu, a zaplatí o 30% víc - jeho jednání je přece vypočitatelné, a hlavně nebudeme si kazit ceny nezdravou konkurencí. a jestli vyhoděj nějakýho ředitele? achich, to je nám fuckt líto . . 

Minutus 19.12.2009 9:19

Re: Zvláštní člověk, ten Baťa.

Jasně. Má to malou logickou chybu. Siemens nemohl vědět, co Baťa udělá. Také těžko mohl tušit, kdo je na druhém místě, pokud v konkurzu byly více, než 2 firmy. Prostě je to ptákovina, co říkáte, milý pane.

jezevec 19.12.2009 9:50

Re: Zvláštní člověk, ten Baťa.

chyba je pouze ve vaší hlavě. baťa si zakládal na určitých principech, které byly známé, jeho chování se dalo odhadnout. odhadovat rozhodovací strategie kupujících je dovednost, která zaměstnává tisíce lidí  - a čím větší projekty, tím je profesionálnější. 

pokud v konkurzu byly více než dvě firmy, mohly se dohodnout všechny. nebo mohly vědět, že technickým požadavkům zadavatele více než dvě firmy nevyhoví. nebo se mohly dohodnout dvě či tři firmy s největším potenciálem, za jakých okolností a podmínek mají o tu zakázku zájem - výdyť výběrové řízení založené na ceně je svým způsobem pro dodavatele absurdní, neb soutěží o nejhorší kšeft. ve skutečnosti chce (a potřebuje) každý vydělat, a ne přežít na nejmenší myslitelné marži.

prostě - pokud mi někdo tvrdí, že plátce nevybral objektivně nejvýhodnější nabídku, něco mi na té historce smrdí.

Minutus 19.12.2009 15:42

Re: Zvláštní člověk, ten Baťa.

OK, čistě teoreticky to možné je. Že si nevzal nejvýhodnější nabídku? To může mít řadu příčin, ne? Třeba získal podezření, že není nejvýhodnější, pokud mu firma korumpuje vlastní lidi. Vždyť se dá něco levně koupit a pak příjdou vice náklady. A když má dodavatel uvnitř insidery .. je třeba se jich zbavit. Ale dodavatel, který funguje přes podplácení lidí to zkusí třeba s dalšími.. takže nebrat dodavatele. Má to větší logiku než složité konspirativní teorie založené na dohodách s konkurencí. Dost nepravděpodobné. Siemens pokud by takto vzdal zakázku, hazardoval by se svým jménem. A značka má cenu. Stačilo mu konkurs vyhrát a z té druhé firmy si udělat subdodavatele. Tohle se dělá běžně a je to jednodušší.

ranbow 19.12.2009 0:33

Jestli tomu dobře rozumím

Tak Siemens poskytoval nejlepší zařízení, Baťa kvůli tomuto poklesku zakázal s ním po 10 let obchodovat, takže těch 10 let kupoval od jiných firem horší a méně kvalitní zboží. Tomu říkám .. No jak to nazvat???

Vlad 19.12.2009 0:53

Re: Jestli tomu dobře rozumím

Nemyslíte dopředu: Přišel o jednu zakázku kvalitní a vyhnul se podvodem mu přistrčeným zákázkám v příštích deseti letech. Proč by mu Siemens nabízel to nejlepší, když by korupčníci vzali cokoliv.

Kromě toho: parchant vám skoro vždycky přináší ztráty: krade.

Chosé 19.12.2009 0:23

Vážený autore, jste trochu vedle

Vážený autore, jste trochu vedle - musíte odlišit korupci soukromníka (Baťa) a státního úředníka. Soukromník s korupčníky obvykle naloží, jak uvádíte. Státní úředník se většinou nechá uplatit a není nad ním žádný "Baťa". Tam je ten problém, nikoli u soukromých firem. Když se pokusíte totiž uplatit soukromníka, tak mu vlastně jen snižujete cenu zakázky a to není úplatek. Své zaměstnance si ovšem soukromník musí uhlídat.

Chris Kelvin 19.12.2009 0:39

Re: Vážený autore, jste trochu vedle

Bohužel státní sektor nelze zrušit. Ale i ve státním se velmi často na korupci přijde. Pak by stačilo ono embargo na danou firmu a nemusíme být ani v soukromém. Co tady ale chybí, je obecné povědomí, přebývá mlčenlivý souhlas s podobným jednáním.

JH 19.12.2009 2:54

Re: Vážený lorde Kelvine ...

S tím obecným povědomím by se muselo začít už od dětství, např. neopisování, nenapovídání ... Prostě běh na dlouhou trať :-(

lesov 19.12.2009 8:08

Re: Vážený autore, jste trochu vedle

Krade se, jak za bolševika, no, krapet víc, páč tenkráte nebylo co. Teď se tomu říká kapitalismus a demokracie. Relativně jsem teď na tom líp, neb za bolševika jsem si drbal hlavu a teď si můžu koupit Head & Schoulders... :-)

rollfree 19.12.2009 1:22

Re: Vážený autore, jste trochu vedle

Ale prece uplatek u soukromnika (pouzivam Vasi teminologii) a u statniho urednika je principelno to same. Vzdy nekdo, komu kupujici subjekt nepatri, dostane malou odmenu za to, ze vice poskodi tento kupujici subjekt. Takze uplacejici a uplaceny spolecne okradou kupce, uplatek je pak podil na koristi, ktery dostane uplaceny. A je jedno, jestli je kupujicim stat nebo soukromnik. Neni-li to miniaturni firma, tak jeji majitel (nebo akcionari) proste musi sverit kus rozhodovaci pravomoci podrizenym, jinak by je nemuseli mit. A tak prostor pro korupce je i zde.

Minutus 19.12.2009 9:15

Re: Vážený autore, jste trochu vedle

A stát si je musí hlídat také. A ne apriori říkat, že stát neumí nic a vůbec nejlepší by bylo, kdyby tu nebyl. Za korupci ve státě je přímo odpovědná vláda.

97 19.12.2009 0:13

Pekne reseni,

samozrejme je pouzitelne. Clovek to "tak nejak" i dela u sebe, proc by to neslo u firem a verejnych instituci? Slo by to, staci jenom chtit.

JH 19.12.2009 2:50

Ale to by nešlo!

Víte, kolik by bylo nezaměstnaných úředníků a politiků!

lesov 19.12.2009 8:37

Re: Ale to by nešlo!

To by snad nešlo ani teoreticky neb nezaměstnanost by stoupla na 300%, jelikož někteří úředníci berou "za tři". ;-D