15.5.2024 | Svátek má Žofie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zdeněk 5.12.2006 23:18

Re: Re: no, za WW1 byla třeba bitva u Falkland, kde Britové

Válečné lodě 3. vyšlo to asi v roce 1988 a je tam ta bitva podrobně popsána.

Ne vždy je nutná angličtina :-)

jiri 5.12.2006 22:13

Re: Re: O fantasiích čirých i zakalených

Vase tvrzeni je uplny nesmysl. Von Spee po vitezstvi u Coronelu byl velmi roztrpcely nad hura pristupem nemeckych usedliku  a diplomatu v Jizni Americe, odmitl rovnez (tusim ve Valparaisu) pripitek na zkazu Britske flotily a odmitl darovanou kytici se slovy : " Ty se hodi na muj hrob". K nasledne bitve doslo pri prepadu Port Stanley, kde se von Spee pokusil znicit britskou pristavni zakladnu. Von Spee rovnez nevedel, ze britske bitevni krizniky jsou u brehu Jizni Ameriky.

Vas Antiamerikanismus nepodpori bidna znalost historie.

jiri 5.12.2006 22:06

Re: Re: no, za WW1 byla třeba bitva u Falkland, kde Britové

Zakladna: Tsingtao

Velitel: admiral Maximilian hrabe von Spee

Slozeni Tichomorske flotily 2 tezke krizniky typu Nuernberg, 3 lehke krizniky rozdilnych typu.

Tato flotila porazila Brity u Coronelu (velitel: admiral C. "Kit" Craddock, ztraty: Monmouth, Good Hope a dalsi lehke krizniky) a o mesic pozdeji byla krome lehkeho krizniku Dresden potopena u Falklandskych ostrovu flotilou pod velenim admirala Sturdee ( dva bitevni krizniky typu Inflexible a dalsi lehci jednotky).

Pro detaily doporucuji Massey: Castles of Steel.

figura 5.12.2006 21:48

Re: Re: ? . . . .

no jo. Ale u Midwaye vyhráli. Nebo ne? Na kdyby se nehraje.

Slovan 5.12.2006 20:27

Re: Naprosto přesně, pouze ta japonská letadlová loď, která

Dik za upresneni, nahodil jsem to z hlavy a jmenem lodi jsem si nebyl jisty, vedl jsem jen ze to byla Hirju nebo Sorju a trefil jsem vedle.

gum 5.12.2006 18:24

Re: Re: Ano, mnoho Čechů jásalo a psalo na NP komentáře . . . . "Hurááá, patří jim to" . . .

Vitousku, bez do perdele ...

vita 5.12.2006 18:10

Re: Ano, mnoho Čechů jásalo a psalo na NP komentáře . . . . "Hurááá, patří jim to" . . .

"když mohamedáni prdli letadla do dvojčat a Pentagonu" - tak to vám většina světa fandila a cítila s vámi. I do Afghánistánu šlo NATO s vámi - včetně našich speciálů. I když už tenkrát bylo jasné, že pokoušet se zabombardovat do doby kamenné zem, která v ní už je, je tak trochu blbost a výsledek pokusu nahradit jedny vrahouny druhými nebude nijak valný. Taky není.

Že vám dneska nefandí?

Sami jste si to podělali. Svým Bushem, svou arogancí, svými lžemi o ZHN v Iráku, svou neschopností zvládnout poválečnou situaci... Prostě sami.

František 5.12.2006 17:23

Re: Re: Re: ????

Zkuste si najít v literatuře, proč se říká průlivu mezi Šalamounovými ostrovy "železný".

František 5.12.2006 17:20

Re: O fantasiích čirých i zakalených

Po pravdě "Admirál Graf von Spee" podlehl své vlastní víře ve svou bojovou převahu a také nedostatku informací, kdo a kdy se může k boji připojit. Tak se z volného lovce stal loveným a posléze uštvaným. Pýcha předchází pád. To platí i pro mochametány a historie již jim v tichosti strojí jejich Waterloo.

Jirka 5.12.2006 17:18

Re: no, za WW1 byla třeba bitva u Falkland, kde Britové

Tichomorskou flotilu u Falkland? O tehle historii moc nevim, ale ze by Nemci meli Tichomorskou flotilu?

Jirka 5.12.2006 17:12

Re: Re: Midway

S tim souhlasim. Ale s tou prevahou bych to nevidel tak ruzove. Je sice pravda, ze Midway sam o sobe nebyl zas takove terno, ale bez americkych letadlovych lodi v Pacifiku (tusim, ze jedna byla jeste na zapadnim pobrezi USA, ale v doku) by si mohli troufnout i na Havaj. A Oahu by uz terno bylo. Bez tehle zakladny by Americani meli vetsi problemy pri pripadnem utoku na JV Asii.

Je asi pravda, ze pres vysledek bitvy v Koralovem mori, kde Americani ztratili Lexington, tak prave tady se zacalo ukazovat, jak na tom Japonci jsou spatne materialne. I kdyby u Midwaye vyhrali, v utoku na Havaj by asi neuspeli, kdyby se k nemu odhodlali.

Jamamoto mel pravdu, kdyz se nechtel s Amerikou utkat. Dokud si to rozdavali jen v Cine a JV Asii, tak to Americany zas tak moc nebralo.

Historik 5.12.2006 16:52

Naprosto přesně, pouze ta japonská letadlová loď, která

první americká útok přežila byla Hirjů. Když se po dalším americkém útoku potápěla, odmítl ji admirál Jamaguči, právě ten, jehož názor nebyl přijat opustit a zahynul s ní. (Ty tři dříve potopené japonské lodi byly Akagi, Kaga a Sorju).

ps 5.12.2006 16:49

Re: Re: Re: Re: Re: O fantasiích čirých i zakalených

přesně tak, ale pouze balstkou, jelikož černomořská flotila zůstala v černém moři.

Sekac 5.12.2006 15:56

Podle něj mělo Japosko jedinou šanci – zasadit nepříteli hned v počátku drtivý úder a pak začít s vyjednáváním z pozice síly. Očekávali, že Spojené státy, ohrožené předpokládaným německým vítězstvím v Evropě, přistoupí na výhodný kompromis.

...Podle něj mělo Japosko jedinou šanci – zasadit nepříteli hned v počátku drtivý úder a pak začít s vyjednáváním z pozice síly. Očekávali, že Spojené státy, ohrožené předpokládaným německým vítězstvím v Evropě, přistoupí na výhodný kompromis...

Ano, obluda s goebbelsovskym kopytem a znetvorenou tveri, neocon,  Prince of Darkness, Richard Perle - autor konceptu "bleskove valky" proti Iraku.

http://www.sourcewatch.org/index.php?title=Richard_N._Perle

slovan 5.12.2006 15:21

Re: Midway

Oprava japonskych letadlovych lodi byla dost problematicka, japonci se obecne s nejakou pasivni ochranou a bezpecnosti moc neparali a vysoke vykony jejich techniky byly dosazeny na ukopr bezpecnosti, mensi pancerovani, poddimenzovana hasici soustava, mene vodotesnych a ohnivzdornych prepazek.Po objeveni se japoncu americane zacali aktivne utocit, pres hrozive narustajici ztraty letadel, zatim Nagumo poradne nevedel kde jsou americke letadlove lode a jestli ma opakovane napadnout Midway nebo letadlove lode, pokud by soustredil utok proti letadlovym lodim(ale diky spatne organizovanemu pruzkumu nevedel poradne kde jsou a kolik jich je), asi by mu Akagi, Kaga, Hirju a Sorju stacily......ale i chybejici Sokaku a Zuikaku udelaly sve, stacilo aby byly jako zaloha u Jamamotova svazu bitevnich lodi a na nejaky cas to mohlo byt jinak. Hospodarska prevaha USA by nakonec stejne japonsko porazila

J.G. Pašek 5.12.2006 15:15

Ano, mnoho Čechů jásalo a psalo na NP komentáře . . . . "Hurááá, patří jim to" . . .

když mohamedáni prdli letadla do dvojčat a Pentagonu a čtvrté se zřítilo v Pennsylvánii . . . . . ty jsi byl jedním z nich.

NevericiTomas 5.12.2006 15:12

Re: Re: Re: Re: O fantasiích čirých i zakalených

Asi mysli cernomorskou a baltskou flotilu, ktere obepluly cely svet nez se nechaly potopit.

slovan 5.12.2006 15:07

Re: Re: ? . . . .

Dluzno dodat, ze porovnani sil pred bitvou o Midway hralo spise pro japonce. Vyhodami americanu byla nepotopitelne letiste na atolu Midway, a predevsim to, ze zamery japoncu pomerne presne znali a soustredioli k  jejich prekazeni vsechny sily ktere meli k disposici, poskozeny Yorktown opravili za tri dny  ! Po vypatrani Nagumovy flotily podnikali neustale nalety proti flotile vsemi prostredky ktere meli k disposici a tak stihaci ochrana japonskych letadlovych lodi, ktera sestrelovala americany jako vrabce(to neni ale posmech, je to popsani reality a uprimny obdiv k americkym letcum kteri leteli bojovat se silnejsim nepritelem),  nebyla schopna kvuli manevrovani letadlovych lodi pristat, natankovat a nabit zbrane. Mam dojem, ze asi 4 nebo paty nalet vedeny stremhlavymi bombardery byl uspesny a zapalil 3 japonske letadlove lodi. Zbyla Sorju(?) admirala Jamaguciho ktera napadla Yorktown ktery zapalila, americane lod opravili  a druhy den rano nastalo konecne zuctovani - japonci znovu napadli Yorktown (zasah torpedy) ktery americane opustili pro nebezpeci potopeni, kdyz se po dni nepotopil, zacali organizovat zachranu ale po trech dnech pri vleceni byl potopen japonskou ponorkou. Americka letadla Sorju bez problemu potopila. Rozhodujici ulohu asi hrala znalost zameru Japoncu a aktivita se zvolenou taktikou admiralu Fletchera a Spruance a pasivita Naguma, piloti byli obetavi na obou stranach. Isoroku Jamamoto ktery akci ridil z bitevni lode zachovaval velmi dlouho radiovy klid, aby neprozradil svoji posici  a navic roztristil japonske sily vyslanim 2 letadlovych lodi ke kamuflazni akci v severnim pacifiku - byl si prilis jisty svoji silou......

Jirka 5.12.2006 14:59

Midway

U Midwaye si to Japonci prohrali sami. Za prve nedokazali tak rychle opravit poskozeni, jako to dokazali Americani s Yorktownem. Za druhe podcenili fakt, ze Midway byla nepotopitelna obri letadlova lod. A za treti poslali dve letadlovky k Aleutam. Podle me tyhle dve chybejici letadlovky byly rozhodujici. Kdyby jim nechybely, prestal by existovat jak Hornet, tak Enterprise a dobyti Midwaye by uz Americani asi neodvratili.

Spatnym taktickym velenim se Japonci pripravili o momentalni drtivou materialni vyhodu.

J.G. Pašek 5.12.2006 14:42

Re: Re: ? . . . .

To ano, Japnčíci by bombardovali západ, Němci východ rozdělili by si USA napůl a oficiální jazyk by v USA byla Němčina a Japonština a v Praze by byl oficiální jazyk Němšina . . . . . a češi na Sibiři . . . .  ano, tak nějak to ultimátně plánovali.

Pan Neumann napsal, že USA Tichomořská flotila byla v Pearl Harboru zničena a na to jsem reagoval já . . . . experti se dodnes dohadují o námořní bitvě o Midway, ale většina souhlasí,  že to byl začátek konce Japonského námořnictva. 

hermik 5.12.2006 14:17

Re: Re: Re: O fantasiích čirých i zakalených

Vzdyt bojovali kousek od ruskych brehu, to se neda srovnavat.

honzak 5.12.2006 13:51

zdravím Dušana Neumanna!

Hezky se to čte. Komentáře náhodných shluků proteinů soudného člověka nerozhází, jen si řekne že DNA si občas zablbne.

Pro Tvoje potěšení zpráva o tom jak starý škodovkář měnil parkovací žárovku na Oplu. Přece nepoleze z garáže a tak se podíval do reflektoru a začal rozdělávat. Nešlo to, protože diagnostikoval fantom. Teď už je to v pořádku, ještě seřídím světlo, které jsem dodrbal.

Honza

XXL 5.12.2006 13:16

Pane Neumann,

asi tomu verite, ze vyzvedne sluzby USA o napadeni nevedely a USA se citily proto zrazeny.Ale nic si z toho nedelejte, pred par lety jste zase tem samym lidem naopak veril, ze Saddam hodla napadnout US of A strasnymi zbranemi i bez letadlovych lodi.Vysledek se zahy dostavil, Americany nenavidi vic lidi, nez kdykoliv predtim.

enderv 5.12.2006 13:02

Re: ? . . . .

Pane Pasek,

Midway byl maly zazrak, kde stesti na strane US a smula a zmatek (nerozhodnost jestli prezbrojit nebo ne - dvakrat, obecne ne moc rozhodny Nagumo) na strane Japonska rozhodly bitvu vice nez cokoli jineho.

Pokud si dobre pamatuji, tak Midway se jeste stale pouziva jako scenar pro simulovane bitvy na US Naval Academy - a hrac ktery reprezentuje US dle mych zdroju nikdy nevyhral (zdroj z cca 2000).

Takze Midway mohl celkem dobre skoncit kompletni anihilaci US tichomorske flotily a padem Midwaye. Spekuluje se ze v takovem pripade by nejspise rychle padl Hawai, a mozna by Japonosko uskutecnilo invazi zapadnich US (v cemz by mu po padu Hawaii nic nemohlo zabranit) jako zpusob jak dostat uspokojivy mir s US.

V.

Historik 5.12.2006 12:18

O oslňujícím vítězství v Korálovém moři bych si troufal pochybovat, Americké

ztráty byly těžší a Japonci prohráli u Midway mimo jiné proto, že se dopustili přinejmenším dvou chyb. Jednak už před bitvou rozdělili své síly, což hodně vyrovnalo poměr sil v letadlových lodích (v bitevních měli Japonci naprostou převahu, ale ty do bojů vůbec nezasáhly v důsledku potopení lodí letadlových) a dále se nechali překvapit americkým útokem v té nejhorší možné situaci, s palubami plnými natankovaných a pumami vyzbrojených letadel.

Za chybu je považováno i to, že velitel japonského loďstva admirál Jamamoto ponechal po Pearl Haboru velení málo iniciativnímu admirálovi Nagumovi. Ten ignoroval doporučení svého zástupce, velitele divize dvou letadlových lodí, admirála Jamagučiho, který dokonce z části porušil zvyklosti, když po zprávě o přítomnosti amerických lodí požadoval změnění rozkazu a chtěl poslat již připravená letadla okamžitě do vzduchu i bez stíhací ochrany.

Historik 5.12.2006 12:04

no, za WW1 byla třeba bitva u Falkland, kde Britové

zničili německou tichomořskou flotiku (čtyři křižníky z pěti), poté co předtím v boji s touže flotilou utrpěli podobné ztráty.

Historik 5.12.2006 12:00

Pokud vím, Američané u Midway kromě 4 japonských

letadlových lodí potopili pouze jeden křížník a další poškodili, sami ztratili letadlovou loď Yorktown (na menší jednotky bych se musel podívat).

Výsledky Kamikadze nebyly rozhodně zanedbatelné, byly to tuším dvě potopené lehké letadlové lodě, vážně poškozená těžká letadlová loď Franklin a řada menších plavidel. Menší škody utrpěla i další velká plavidla. Celkově se v bojích o Okinavu lépe osvědčily 4 britské letadlové lodě, protože měly, na rozdíl od Američanů, pancéřované paluby.

Jinak, v bojích o Guadalcanal nastala i situace, že ani jedna strana neměla v určité chvíli žádnou provozuschopnou letadlovou loď (byly v opravě).

ps 5.12.2006 11:43

Re: Re: O fantasiích čirých i zakalených

Rusové v roce 1905 bojovali ještě mnohem dál. Ovšem dopadli jak sedláci u Chlumce.

Historik 5.12.2006 11:38

Pane Pašek, pokud berete námořní boje o Guadalcanal jako

jeden celek, pak ztráty obou stran byly přibližně stejné. Jinak tam byla řada bitev se střídavým výsledkem.

V pozemním boji byly ztráty Japonců mnohem větší, než ztráty Američanů, protože Japonci tvrdošíjně útočili přes džungli.

j

rock 5.12.2006 11:29

Re: ? . . . .

Přišli s nápadem posílat fanatiky Japončíky piloty sebevrahy s torpédem pod letadlem, kamikaze, prdnout letadlo do USA lodě

On ti zas tak špatný nápad nebyl. V určité fázi války měli japonští piloti měli tak strašné ztráty, aniž by se jim podařilo svými pumami či torpédy zasáhnout nepřítele, že kamikadze slibovaly značné zvýšení efektivity náletů, respektive vylepšení poměru počet sestřelených / počet zásahů ... navíc kamikadze byli dobrovolníci.

A ještě bych dodal, že určitou formu hrdinského sebeobětování ve prospěch celku bylo možné vysledovat i v ostatních armádách ... jen v Japonsku se to odvážili pojmenovat ...