27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Beneš skutečně vyzýval k vraždění všech Němců

Mezi námi, normálně by mě nenapadlo dávat tento článek dohromady. Nebylo a není mým úmyslem hrotit vášně. Avšak když nejrůznější lidé, kteří v životě přečetli pouze pár stranických brožur a nějaké články od Zdeňka Nejedlého, brojí proti tomu, že Karel Schwarzenberg v jisté chvíli prohlásil poukázáním na Benešovo chování ve válce a po válce, že král skutečně byl nahý, je třeba připomenout dobové citáty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 25.1.2013 16:12

Re: A to měl Beneš říkat "Nechte to na Američanech, Sovětech, Angličanech,

U těch padlých komunistů jste zapoměl napsat, že padli proto že bojovali za stejnou ideologii jako měli jejich vrazi ! To je přece IN !

V. Novák 25.1.2013 19:01

Já nepsal o bojovnících proti nacismu - psal jsem o 300 tisících LIDÍ!

Tedy i Židů, je-li nutno vám to připomínat. Ano, Němci zavraždili desetitisíce českých (a slovenských a karpatoruských, nemlubě o občanech jiných států) spoluobčanů, kteří měli tu smůlu, že spadli pod Norimberské zákony. Měl jsem je snad vynechat, protože to byli Židé? Ani náhodou! Byli to Čechoslováci a především LIDÉ! Zavraždění německými nacisty, jichž se tak zastáváte. Mnozí dokonce ani ne jako bojovnci, ale prosté oběti nejmasovější vraždy. Většina z nich.

Tím, že některým Židům bylo ublíženo i po válce, vinu německých nacistů nezalžete. A vinu sudetoněmeckých nacistů (90% českých Němců) na rozbití státu, v němž měli ty nejlepší podmínky k životu ze všech menšin v Evropě, nezalžete taky.

Mimochodem - Dekrety presidenta republiky se vztahovaly na Němce, kolaboranty a zrádce. Ne na Židy a jejich majetek. A vracelo se - i když se to snažíte zase zalhat. Vracení skončilo ve 48. roce v rámci třídního boje a znárodnění. Ale to je už jiná kapitola.

P. Schuh 25.1.2013 13:12

Z vyprávění...

No babi vyprávěla, že nebylo jediného Němce v jejím rodném městě v sudetech, který nevolal, že chce do říše. Bohužel většinou to nebylo jen mírumilovné volání, ale většina z nich měla v rukou kameny a hole a mlátili a vyháněli Čechy z pohraničí hlava nehlava.

Ano je třeba uznat a odsoudit zvěrstva při odsunu, ale odsun jako takový byl jen logickým vyústením Jejich zrady a Jejich chování ke svému státu k Českoslvensku. S chutí bych ty dnešní odsuzovatele BD nechal zažít ty dny bezmoci a ponížení, o kterých mi vyprávěla babi...

M. Sedláček 25.1.2013 12:14

Dneska to už nerozlousknem.

1. Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co

zamýšleli s námi učinit. Bylo to tak hrozné a strašné, že toho navždycky

musí být vzpomínáno.

J. Vlk 25.1.2013 16:18

Re: Dneska to už nerozlousknem.

Horší než zapomenout je manipulace s mladými. Nikde ani slovo o vyhnání nás z pohraničí před válkou !

D. Polanský 25.1.2013 11:23

Díky za tu práci, kterou jste si dal.

Pochopitelně, vše je potřeba vnímat očima tehdejší doby. Tehdy umírali miliony lidí. Německo byl nepřítel na život a na smrt. Na dějiny se dívá jenom hňup očima dneška. Ale myslím že v článku jsou jenom fakta, autor nevyvozuje žádné závěry ani nemoralizuj.

J. Chaloupka 25.1.2013 11:01

V ranních zprávách na ČT24 byla zpráva o omluvě Belgie za to,

že dodávali za války Němcům své Židy. Po válce tam zřejmě "své" Němce neměli, takže nebylo koho vyhánět. Ostatně Němci utíkali sami i z jiných oblastí, třeba Srbska. Asi věděli proč.

C. Manana 25.1.2013 10:59

Výzva k vraždění?

Byla válka, a v ní se přeci s nepřítelem nemazlí, ale ten se pobíjí, tedy vraždí. Nebo je snad válka o lidumilnosti a empatii? To mi asi něco ušlo. Je mi 78, a chlapci z Hitlerjugend mě jen tak zkopali před domem. To jsem je měl za to pusinkovat?

Z. Rychlý 25.1.2013 14:46

Re: Výzva k vraždění?

Jistěže ne, ale nechat je vykopat si hrob a pak je do něj umlátit lopatami jste zrovna nemusel.

J. Barto 25.1.2013 10:36

Dulezity dodatek

Vetsina techto vyzev E.Benese, byla vlastne vyzvou k povstani ke konci valky.

K tomu ovsem doslo, ale az pet minut po dvanacte. Kdyz uz davno padl Berlin. Co se treba jeste 2.5 45 delo v Praze ?

Ale nic!!

Chodilo se na fotbal ( Viktorie Zizkov myslim pred zaplnenim hledistem za jasotu vyhrala ), hrala vsechna kina,Narodni divadlo davalo Hubicku ( v nahradnich prostorach ),zkratka, do povstani daleko.

Pak to ovsem vypuklo. Gestapo odpochodovalo v poklidu z Prahy, na veseni a upalovani bylo dost nahradniku.

V. Vlk 25.1.2013 13:26

Re: Dulezity dodatek

To není důležitý dodatek. To je naprosté nepochopení.Tedy spíše manipulace. V bombardovaném Londýně byly otevřeny-když nepadaly bomby- restaurace i kina. Stejně tak v Berlíně až do ledna 1945. Kopaná se dokonce hrála někdy  i v koncentrácích a vedle šel dým ze spalovaných lidí. A dokonce si představte, že i v květnu 1945 ,jak dosvědčují následné matriky  se dokonce souložilo!! Místo aby se co....?!? Co se podle vás mělo dít, vy gigante?!? Fotbal se hrát musel, protože kdyby se nehrál,tak by to byl projev "defétismu" a ten byl rozsudek smrti. Dtto kina a divadla. Vy byste se určitě šel nechat zastřelit, abyste ukázal morální převahu. V Terezíně byl tyfus a ,lékaři z čs.Červeného kříže tam SS nechtělo pustit. Poslední a zároveň největší poprava v Malé pevnosti byla provedena v samotném závěru 2. světové války, 2. května 1945. Bylo při ní zastřeleno 49 mužů a 3 ženy, většinou členů odbojové organizace Předvoj a ilegální KSČ.

Prvního  května byl v Praze napjatý klid, všude hlídkovaly jednotky Wehrmachtu a SS ( skupina generála Schörnera měla v tomto  prostoru více než 1.5 milionu vojáků.  Druhého května už povstání probíhalo. Volání státního rozhlasu o pomoc v sobotu 2. května 1945 ve 12:33 hodin kdy s povstalci bránili kolem Rozhlasu a byli obklíčeni SS wehrmachtem se stalo signálem k propuknutí Pražského povstání. V té době již byla v rukou povstalců pražská radnice a městský pouliční rozhlas již v 11:25 hodin oznámil, že správy města se ujal tříčlenný orgán jmenovaný dne 2. května 1945 ilegální Českou národní radou.

Tak buď lžete anebo nevíte co povídáte. A nebo si rád čtete v Sudedeutschen Zeitung.

V. Vlk 25.1.2013 13:29

Re: Dulezity dodatek

Pardon: sudetendeutsche zeitung

J. Barto 25.1.2013 20:22

Re: Dulezity dodatek

Az ted jsem nasel Vasi reakci.

Nesmyslne, demagogicky placate. Srovnavate nesrovnatelne. Opravdu si myslite, ze za neucast na zapasu Viktorky hrozila smrt?!

Ech, darmo, jste proste ptesvedcen, ze druha.sv valka byla vitezne zakoncena v Praze.

P. Urban 25.1.2013 21:28

Re: Dulezity dodatek

Za heydrichiády mohl jít člověk ke zdi za neúčast na politických akcích, to je pravda. Že by se tehdy či později střílelo za nechození na fotbal, do kina či do divadla na nepolitická představení, o tom slyším poprve.

Povstání skutečně vypuklo v sobotu. Ale bylo to 5. května, ne 2.

Pokud je mi známo, události v Terezíně nebyly příčinou propuknutí Pražského povstání a až dosud to také nikdo netvrdil.

H. Šindelová 25.1.2013 10:08

Proboha,

kdy už konečně přestanete posuzovat věci z pohledu dnešní doby? Uvědomujete si vůbec jaká byla situace v době, ze které pocházejí věty z úst presidenta Beneše ? Evropa se třásla hrůzou před šíleným řezníkem, který vypustil krvavé hordy svých germánských vrahů na celou Evropu. Spousta lidí už pochopila, že pokud dlouhodobě týraný člověk už neví kudy kam, tak svého tyrana zabije. A nikdo se nad tím moc nepozastavuje. Zajímavé je, že zvláště ti, kteří mají plná ústa pochopení pro sudeťáky, kteří přece nebyli všichni tak zlí, tak pohrdají vlastními občany, kteří se v době nadvlády komunistů nestali disidenty. Pohrdají jimi, zaprděnými čecháčky, kteří žrali bůček a drželi hubu. Řekne mi krucinál někdo, proč jsou hajlující suděťáci lepší než lidé vlastního národa, kteří stejně tak chtěli přežít a chránit rodinu? Proč na někoho kolektivní vina nemůže být aplikována a na druhého ano??   

J. Kanioková 25.1.2013 20:49

Souhlasím s vámi,

a navíc mě štve, že si kálíme do vlastního hnízda. Nikdo nevíme, jak bychom v té situaci obstáli my sami, každý jedinec.

O. Löbl 25.1.2013 9:17

Pro Beneše

to byli v podstatě kolaterální škody při číštění pohraničí od německého živlu, dnes se tomu říká etnická čistka. Hlavním cílem těchto násilných akcí, které byli prováděni organizováně armádními jednotkami a zpravodjskými službami s pomocí oddílů revolučních gard, bylo dosáhnout desorientace Němců a rychlé vyhnání co největšího počtu Němců přes hranice a to okamžitě po skončení války. Česká vláda si nebyla jistá že odsun bude schválen západními mocnostmi a proto hodlala vytvořit hotová fakta. Číštění v pohraničí a veškeré násilnosti byli západním spojencům známi, ale mlčeli protože měli strach že by se Češi ještě více přiklonili k Svoětskému svazu. Mnoho dokumentů je o tom v nové knize os irského historika M. Douglase k počtení. Jak řekl českých vědec Petr Příhoda, nebyl to výbuch lidového hněvu nýbrž akt právě vznikajicí státní moci.

Více o tom si můžete přečíst na německé výstavě na internetu. www.wildevertreibung.de na jejíž českém překladu se pracuje.

I. Schlägel 25.1.2013 9:23

Re: Pro Beneše

Opatrně, dráždíte kobru bosou nohou. Hlavně žádná fakta o české národní povaze, pane, to velmi, velmi neradi slyšíme :-)

O. Löbl 25.1.2013 9:35

Re: Pro Beneše

V každém národě se najdou za určitých podmínek a to převážně pří vzniku nových politických a spráních struktůr lidé kteří vyžívají své nízké pudy a hodlají tyto podmínky využít ve svůj prospěch. Toto není nic nového v dějinách lidstva. Národní povaha je pouze mýtus, avšak pravda je že v každém národu tyto fenomény probíhají jinýmn způsobem. Nic více a nic méně.

I. Schlägel 25.1.2013 10:06

Re: Pro Beneše

Souhlasím. Jde pouze o to, zda jsme natolik zralým národem, abychom byli schopni vést slušnou a objektivní debatu i nad těmi událostmi, které bychom možná nejraději ze své paměti vymazali. Mám dojem, že jsme k tomu ještě nedozráli.

Z. Rychlý 25.1.2013 10:49

Re: Pro Beneše

To není dojem, to je pravda. Jenže zamlčováním se k objektivnímu pohledu na dějiny nikdy nedobereme. Že se komunistům smíření nehodilo je jasné, ale že ke smíření nechceme přistoupit ani dnes je zlé. Někomu se kopání příkopů hodí do krámu. Na jedné straně je to sudetoněmecký landsmanšaft (který bez tohoto tématu ztratí vše), na naší straně jsou to falangy, kterým se hodí do krámu strašení národa.

Podle teorie, která praví, že národ, který nezná svou minulost je odsouzen k tomu, aby si ji zopakoval, nás nic pěkného nečeká.

Možná by prospělo, kdyby pan historik Vlk dal do placu seznam proslovů, v nichž se němečtí představitelé omlouvali za válečná příkoří, která způsobilo nacistické Německo. Ve světle těchto omluv by jakási Havlova omluva zcela zapadla.

M. Kosejk 25.1.2013 11:06

Re: Pro Beneše

:)))) Vy prostě budete tvrdíte, že jsme se nevyrovnali s minulostí. Ale tím pouze říkáte, že se mnozí z nás nevyrovnali s minulostí tak, jak byste Vy chtěl, abychom se všichni vyrovnali. Vlastně nám tady diktujete Váš výklad minulosti.  Já bych řekl, že právě VY nejste s naší minulostí vůbec vyrovnaný, když se pořád v ní chcete prohrabovat a vytahovat staré křivdy.

Já jsem s naší poválečnou minulostí vyrovnán dokonale - vím, že někteří se dopustili lynče na Němcích - a rozhodně to považuji za amorální jednání. Ale fakt necítím potřebu se stydět a omlouvat se za činy mých předků. A když vyjdu z otázky: Kdo si začal? Tak tam ta věc je jasná  - kdyby nebylo nacismu, nebylo by i Mnichova, Protektorátu, války, ani odsunu.

M. Kosejk 25.1.2013 11:39

Re: Pro Beneše

"Vy prostě budete tvrdíte" :)) Tak to vypadá, když si člověk rozmyslí formulaci - a nedojde mu to.  prostě "tvrdit". :))

Z. Rychlý 25.1.2013 13:33

Re: Pro Beneše

:-)) většinou je mozek daleko před prsty.

Ale kdybych byl víc zemanovitý, pronesl bych něco o tšeska fojak :-)

Z. Rychlý 25.1.2013 12:03

Re: Pro Beneše

No prima,  už jen kousek. Pochopil jste amorálnost toho chování. To co by mělo následovat po jejich omluvě, bylo říct: "promiňte mi můj lapsus, který byl a je na pozadí vašich hrůz téměř drobnost, ale nějak jsem to zapomněl říct". Po těch 50 letech by to byl dobrý začátek sousedského soužití. Staré křivdy měly být už dávno vyřešeny, kdyby je pořád někdo nezametal pod koberec, kde jen smrděly a otravovaly vzduch. Omluva samotná přece neznamená rušení dekretů.

Ale máte pravdu, že nejsem vyrovnaný s minulostí. Jenže mě vůbec nejde o SL, které považuji za produkt naší 40-leté  neochoty se omluvit, a který zdechne na úbytě v momentě, kdy se zde přestane strašit s prolomením dekretů. Jde mi o to, že ty lapsusy dělali naši čeští lidé, kteří se pak dostávali do různých funkcí a ovlivňovali naše životy dál. Těm bych to rád připomenul a jejich stáří mě nezajímá. S tím, že si žili v pohodě a klidu, se nějak nemůžu smířit. Očekával bych alespoň nějaké symbolické pokání, když už je jeden Benešův dekret omilostnil a nedá se s tím tedy už nic dělat. Ale ne, oni svou pomstu (mnohdy účelovou, aby očistili svou kolaboraci s nacisty) považují pomalu za hrdinský čin.

Vám se dobře žije s vědomím, že naši spoluobčané dokážou být pěkné svině, ale jelikož jsou to "naši", tak je to OK ?

Vy tuhle českou pakáž defacto omlouváte a to je chyba.

I. Lyčka 25.1.2013 13:49

Re: Pro Beneše

Pakáž se najde v každém národě, nevím, proč bychom my měli být výjimkou. Jen by mne zajímalo, kolik lidí bylo odsunuto z Polska a z jiných evropských států. A pochybuji o tom, že při těchto odsunech bylo s Němci zacházeno v rukavičkách.

Z. Rychlý 25.1.2013 14:40

Re: Pro Beneše

Já vidím právě v tomhle problém. Všechny okolní národy mají svou pakáž to je pravda, jen my si to zatím nedokážeme přiznat. 

Co se Polska týká, jelikož celé Polsko bylo šiftnuto cca 200 km na západ, tak těch transferů bylo asi víc, ale problém s vyhnanci mají stejný. Ale nemají ten inkriminovaný Benešův dekret o omilostnění všech zločinů spáchaných od konce války (8.5.1945) do cca listopadu 1945 (musel bych se podívat na přesné datum v tom dekretu).

Někdy si myslím, že strašák s rušením B. dekretů (které zrušit nelze) není ani tak majetkového původu, jako spíš strach ze zrušení tohoto dekretu o generálním pardonu všech poválečných zvěrstev.

I. Lyčka 25.1.2013 15:41

Re: Pro Beneše

Ale co s tím chcete dnes dělat? Exhumovat pozůstatky vrahů a zločinců a obřadně je popravit?

Z. Rychlý 25.1.2013 18:16

Re: Pro Beneše

Mnozí ještě žijí a berou odbojářské důchody.

Ale stejně to nechápete. Není co právně soudit, zločiny byly PARDONOVÁNY Benešovým dekretem - jde čistě o morální odsouzení.

V. Novák 25.1.2013 19:11

Ale nesmysl! Zločiny pardonovány nebyly.

Pouze činy, které by jinak byly zločiny, ovšem směřovaly k osvobození národa, byly prohlášeny za oprávněné a vynaté z působení trestního práva. Kdyby tohoto dekretu nebylo,.celý český odboj by se skládal jedině ze zločinců. Vyhodit dluftu koleje nebo vlak, poškodit cizí věc (třeba vojenské auto nasypáním cukru do benzínu), natož atentát na Heydricha - to vše jsou přece za normální situace zločiny, ne?

Přesně k tomu směřoval příslušný Dekret presidenta republiky.

A jak si pan Andrle dal práci s vyhledáním všeho, co mohl nakydat na Beneše, tak nám zatajil Benešovo varování přes gestapismem, tedy právě před excesy, které provázely konec války. Těžko to mohl minout. Jenže se nehodilo...