27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

GLOSA: Rekonstrukce státu a její boj s korupcí

Nejprve s ní přišli politici, když občané zjistili, že kradou už moc a je to vidět. A protože se časem vyčerpali a výsledky nikde, chopil se toho lid skrze různé iniciativy sám. Jen pravidla hry nám zůstala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 20.3.2013 22:54

Je to prosté

Peníze, které stát nedostane, nerozfrcá na hovadiny, politici a státní ouředníci je nepřesměrují aniž nerozkradou.

Takže co nejnižší daně a co nejhubenější stát. Neberte lidem jejich peníze a lidi se o sebe postarají sami.

J. Kanioková 20.3.2013 21:18

A je to tady ! Neudělalo se mi volno... :(

Zeman poprvé navštívil vládu, zmínil euroval, terorismus i popelníček

Zeman na tiskové konferenci po jednání vlády zdůraznil, že ani jedno z těchto témat nejsou v rozporu s vládní politikou. Podotkl, že vláda sama navrhla euroval (nový záchranný fond eurozóny) schválit. Očekává prý, že při návštěvě předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa jej odsouhlasí i obě parlamentní komory. Barroso by měl dorazit do Prahy 2. dubna.

http://www.novinky.cz/domaci/296642-zeman-poprve-navstivil-vladu-zminil-euroval-terorismus-i-popelnicek.html

J. Randa 20.3.2013 13:04

Parlament je žvanírna

  - tak nějak se vyjádřil kdysi, tuším,  sám Goebels. Pokud sleduji  ( přiznávám, že ne podrobně) aktivitu a cíle různých iniciativ  o kterých mluví  také pan Čech, tak se mi zdá, že jejich jednotícím prvkem je pouze snaha zviditelnit se hulákáním na náměstích  a cíl  zrušit parlamentní demokracii.  A systém referend? Utopie až deviace. 

  Jak si myslíte, že by dopadla dnes referenda například s otázkami : zrušit armádu ? vystěhovat nepřizpůsobivé do Indie ?, zrušit veškeré daně ? znárodnit automobilku Mladá Boleslav ?, obnovit trest smrti? radikálně zlevnit elektřinu a benzin atp. Že by takováto témata nebyla předmětem referend ? A kdo by tedy o výběru rozhodoval ? Ty iniciativy nebo média nebo osvícený vůdce ?

R. Langer 20.3.2013 14:07

Re: Parlament je žvanírna

No a to by jako nebyla demokratická rozhodnutí? Ale ne, nebojte se, ona takhle referenda skutečně nefungují. Tedy alespoň ne ve skutečné demokracii.

M. Kosejk 20.3.2013 16:25

Re: Parlament je žvanírna

Že tak referenda nefungují? Fakt? Ony nefungují na principu většinového názoru k datu konání referenda? :)))

P. Čech 20.3.2013 18:16

Re: Parlament je žvanírna

Pane Langere zde jsme ve při. Vy netvrdíte nic jiného než že ve Švýcarsku nemají skutečnou demokracii, já tvrdím opak.  Jen však nechme o tomto rozhodnout aspoň zde diskutující a nebo občany, kteří si tuto diskusi přečtou. Ona totiž ta referenda opravdu fungují, všude tam, kde jsou zavedena. Samozřejmě se to nelíbí politikům, členům politických stran. Proč? No přece proto, že se zde ukazuje, že občané jsou schopni si vládnout sami sobě a že k tomu žádné spolky typu politických stran nepotřebují. A o tom je celý můj náhled na tuto věc.

J. Jurax 20.3.2013 22:49

Re: Parlament je žvanírna

Vzpomeňte si na Zwentendorf!

Většinou posvěcená blbost nepřestane být blbostí; a v mnoha otázkách lze lid do blbostí celkem lehce vmanévrovat - je to jen otázka peněz vražených do reklamy a PR (viz ostatně volby). Člověk je občas génius, ale lid je blbý jak troky.

M. Kosejk 20.3.2013 16:42

Re: Parlament je žvanírna

Pan Čech je typolgicky užitečný idiot každé nově vznikající diktatury minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Na jednu stranu podporuje iniciativy s politickými požadavky, které neprošly demokratickým procesem - a na druhou stranu nenávidí politické strany, které vyjadřují mandát od voličů - a alespoň mají povinnost zveřejňovat sponzory a nechávat nahlížet do hospodaření a fungování (což naproti tomu "občanské" inciativy nemusí dělat - a nikdo pak nevíme, kdo za nimi stojí). A pan Čech si ještě myslí, že je demokrat. Hlavně si ale dost často plete pojmy demokracie, volební systém a svoboda - tyto tři pojmy naprosto běžně zaměňuje.

Ale myslím, že není proti parlamentní demokracii, ale že věří v tu utopii pozitivního fungování tzv. "volby osobostí". A to je také kravina. Takové přímo zvolené osobnosti s vlastním programem a mandátem by se neshodli ani pořadu první schůze PS. A maximálně by občas stádně podlehli nějaké mediální masáži.

P. Čech 20.3.2013 17:55

Re: Parlament je žvanírna

Pane Kosejku, na toto snad ani nebudu reagovat. Nechám na diskutujících zde, aby si utvořili vlastní názor na věc. Jedno však podotknout musím a to , prosím , bez urážky. Vy jste totiž typickým příkladem člověka, který, možná neúmyslně, podlehl demagogickým a hlavně lživým žvástům politiků (zástupců politických stran), kteří sice mají nějakou legitimitu, představovanou v rozmezí 1 - 10% hlasů voličů, jichž  dosáhli. Není to však legitimita demokratická. Ta totiž vyžaduje min 50%+1 hlas. O tom je demokracie a ne o vládě a moci subjektů, které ani v koalicích nemají skutečnou většinu, v jakékoliv demokracii nutnou.

J. Vyhnalík 20.3.2013 18:22

Re: Parlament je žvanírna

S panem Čechem nemá smysl diskutovat opakuje pořád to samé. Nechápe jak funguje demokracie a všechno je pro něj velmi jednoduché. Každý občan je, podle něho, nadán schopností zevrubně pochopit a posoudit jakýkoliv zákon a promptně o něm rozhodnout v referendu. Ty zákony nám budou psát čisté a nezištné "význačné osobnosti".

To by nefungovalo, ani kdyby byl celý národ složen je z Petrů Čechů.

P. Čech 20.3.2013 19:24

Re: Parlament je žvanírna

Jediný, zato však zcela zásadní rozdíl mezi námi je ten, že zatímco já věřím v občanskou moudrost (myslím tím moudrost většiny občanů) Vy považujete občany za nesvéprávné, hloupé jedince, kterým je nutno vládnout a to nejlépe nějakou vyvolenou skupinou elit vždy však v politických stranách. Podle mne si občané v občanském státě dovedou vládnout sami (viz Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Irsko, Island a některé dalšístáty), podle pana Vyhnalíka to nedokážou, protože v České republice neexistují. V České republice existují poze chytří voliči, kteří jsou ovšem sdruženi v politických stranách a nebo přinejmenším tyto strany podporující a ostatní hloupý a nesvéprávný "lid", kterému je nutno vládnout Podle pana Vyhnalíka a výsledků posledních krajských voleb je těch hloupých voličů 70%. To jsme to dopracovali, my hloupí občané. Chytrý je jen pan Vyhnalík a jemu podobní, kteří vzývají jen systém, kde vládnou politické strany.

J. Vyhnalík 20.3.2013 20:54

Re: Parlament je žvanírna

On ten systém demokratických stran také v několika málo zemích funguje ;-)

Vy máte pocit, že vlastníte jediný správný recept a tapetujete tu diskuse pořád dokola tím samým. Ty, Vámi nenáviděné, politické strany totiž fungují i v těch zemích, které uvádíte jako příklad Vy.

Ovšem pár států, které se bez konkurence různých politických stran obešly existovalo a dodnes se dají sem tam najít.

P. Čech 20.3.2013 18:10

Re: Parlament je žvanírna

Co je to utopie? Vysněná fantastická představa. Co je to deviace? Úchylka, odchylka, vybočení, odklon od normy.Pokud je mi známo (Vám asi ne) tak systém referend není žádnou fantastickou představou, ale reálně fungujícím a hlavně dobře fungujícím systémem v některých státech. Deviací být může, ovšem zase jen někde. U nás by deviací tento systém dozajista byl, protože by představoval vybočení od špatné normy. Ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Irsku, na Islandu a v některých dalších státech není žádnou deviací nýbrž normou samou. O výběru referend může rozhodovat právě zákon o těchto. Může např stanovit, že k tomu, aby mohlo být referendum vyhlášeno je nutno formou petice shromáždit nejméně nějaký stanovený počet ověřených podpisů občanů. Dejme tomu 50 tisíc a nebo méně. Více ne. O tom by už nerozhodovala žádná média, ani ony iniciativy, ani žádný osvícený vůdce, nýbrž zákonem daný počet občanů.

J. Vintr 20.3.2013 11:34

Je to samozřejmě naprostá utopie

ale když po nás stát chce daňová přiznání a vykazování všech našich příjmů a výdajů, co kdybychom my na oplátku měli informace o tom, jak stát hospodaří s našimi penězi? Ne ty miliardové položky, ale naprosto detailní účetnictví, kde by se objevila každá koruna přijatá a vydaná ze státní kasy. A taky detailní struktura všech státních institucí, jejich zaměstnanci a jejich platy (ne jmenovitě, ale podle funkčního zařazení - a u toho také popis, co vlastně tento státní zaměstnanec dělá) a všechny výdaje, spojené s jejich fungováním. Tohle všechno na internetu, volně přístupné všem občanům. Technicky by to jistě nebylo neřešitelné. To by se potom asi mnohem hůř kradlo a vytvářely trafiky pro kamarády ...

V. Kain 20.3.2013 15:29

Re: Je to samozřejmě naprostá utopie

Sice dobré,ale absolutně nereálné.Nebo snad věříte tomu,že by na něco takového poslanci se senátory přistoupili? Ani Brusel nepustí nikoho do svého účetnictví a dobře vědí proč.U nás by současná kapacita nápravných zařízení zcela jistě nestačila.

K. Luboš 20.3.2013 11:33

Takže jestli jsem to dobře pochopil,...

... s korupcí nemá cenu bojovat, protože to nejde.

P. Čech 20.3.2013 8:06

Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Velký sněm, Holešovská výzva, ANO 2011 a mnohé další, které jste zde nejmenoval. Každá z nich má zdánlivě jiné cíle, ovšem většina z nich přichází na to, že aby oněch cílů mohla dosáhnout, musí uskutečnit jedno společné. Svrhnout a změnit zažitý systém moci politických stran nad občany, změnit stranický systém na systém občanský. Odbourat ničím neopodstatněnou moc politických stran nejen nad občany, ale i nad demokratickými mocemi, prostřednictvím nichž má svou moc vykonávat lid (jak praví ústava v čl.2, odst.1) či občané sami (jak říkám já).Nastolit obecný společenský systém stejný a nebo velmi podobný tomu, který již dlouho existuje ve Švýcarsku, zemi to z mnoha úhlů pohledu velmi podobné zemi naší. Aby toho bylo možno dosáhnout nekrvavou cestou, je bezpodmínečně nutné, aby se   v  š  e  c  h  n  y   iniciativy spojily, vytvořily předvolební koalici, stanovily v programu pouze základní věci (Komplexní revizi ústavy s odstraněním jejího čl.5 bez náhrady, se změnou volebního systému obecně na většinový, dvoukolový, zrušení senátu, snížení počtu zastupitelů - poslanců, vypracování a schválení nových volebních zákonů, odstranění systému financování politických stran ze státního rozpočtu, vypracování a schválení zákona o obecném referendu a obecné stanovení maximálního počtu ministerstev na 7 - slovy sedm).To jsou jen základní kroky, na jejichž naplnění, obávám se, nebudou stačit dvě volební období, ikdyž při dobré vůli by se to stihnout dalo. Nicméně toto jsou zásadní kroky, které je bezpodmínečně nutno učinit, aby výše zmiňované cíle různých iniciativ mohly dojít naplnění. V systému, který v ČR vládne nyní není možno dosáhnou nejen tohoto, ale ničeho smysluplného. Moc politických stran je totiž odsouzena k zániku tak jako tak, vše je pouze otázkou času. Času, kdy ovčané začnou chápat věci obecné a stanou se občany.

R. Langer 20.3.2013 8:49

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Pane Čechu, k tomu nikdy nedojde už jenom z toho důvodu, že 90 % těch skupin je cíleně placeno za zcela konkrétním účelem, který sice není na první pohled zřejmý, ale kdo si dá tu práci, tak si snadno dá dvě a dvě dohromady. Takže představa, že by se podobné "iniciativy" nějak sloučily je zcela mimo realitu, pokud by takové sloučení nemělo skončit jedině nějak jako v roce 1948. Ale to už by potom bylo stejně všechno jedno. :-(

P. Čech 20.3.2013 9:23

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Jaké sloučení v roce 1948 máte na mysli? ČSSD a KSČ, z něhož vzešla jedna strana - KSČ? Tak to dazajista na mysli nemám. Nemám na mysli žádné sloučení, pouze dočasnou koalici za účelem dosažení společných cílů. Nikoliv všech cílů, které tyto iniciativy dnes mají a které jsou samozřejmě různé. Společné cíle však existují a ty jsem vyjmenoval. Jsou totiž nutné k tomu, aby mohlo být v budoucnu dosaženo cílů jiných. Zmínil jste nějaký konkrétní účel a nějaké dvě a dvě. Dvě a dvě jsou pro mne vždy čtyři. Máte-li na mysli něco jiného, prosím, sdělte to i mně, nechápavému. Děkuji.

P. Čech 20.3.2013 9:31

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Ještě na vysvětlenou. Pod pojmem "předvolební koalice" zde nemám na mysli vytvožení nějaké nové politické strany ale, aby mohlo toto uskupení vůbec jít do voleb, politického hnutí, zahrnujícího ony iniciativy a nebo i současná politická hnutí (ANO 2011). Je nutno si už konečně přiznat, že jiné cesty ke svržení systému vlády a moci politických stran nad občany prostě není. Samotný pojem "politická strana" už dnes znamená sprosté slovo.

R. Langer 20.3.2013 11:07

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Ne, myslím sloučení, kdy "lid" povstal pod jednou vlajkou, za šťastnými zítřky. Žádné spolky. :-(

P. Čech 20.3.2013 13:29

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Pane Langere, v roce 1948 žádný"lid" nepovstal a už vůbec ne za účelem budování nějakých světlých zítřků. Povstali snad jedině komunisté v čele s Gottwaldem a prezident Beneš jim nahrál do karet. Ten totiž neučinil to, co podle ústavy učinit mohl, neodvolal Gottwalda z funkce premiéra. Znění ústavy z roku 1920, která tehdy platila, to umožňovalo. Druhou zásadní chybou bylo, že tehdejší ČSSD nepodpořila v zájmu státu ostatní strany, jejicž ministři podali demisi. Aby tomu nebylo málo, nezafungoval ani gen. Svoboda a nepoužil armádu k potlačení komunistické vzpoury, když také mohl. "Lid" jen čuměl a mlčel. Potom dostal, co mu patřilo.

R. Langer 20.3.2013 14:03

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Ano, a v globále se tomu, co jste popsal, říká lid, a odborný výraz je "lumpenproletariát".

J. Barto 20.3.2013 8:49

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Nestojí za to, komentovat Vaše populistické výkřiky.

Ale zmínka, o podobnosti se Švýcarskem, to už je opravdu"síla" !

Jak jste, s odpuštěním, na takovou hovadinu přišel ?!

P. Čech 20.3.2013 9:16

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Tato hovadina vychází ze skutečnosti, která je neoddiskutovatelná. Švýcarsko je téměř stejně geograficky velké jako ČR. Švýcarsko má jen o půl milionu obyvatel méně než ČR. Struktura průmyslu a zemědělství je téměř stejná.

J. Barto 20.3.2013 9:42

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Takže:

velikost -- je více takových států, počet obyvatel -- taktéž,Struktura průmyslu,-- nemají velké automobilky ( u nás jeden z pilířů průmyslu, povrchové doly atd.

Ale hlavně pane Čechu :Švýcarsko, až neuvěřitelně dlouhou dobu nepoznalo, co je to válka, převraty, konfiskace půdy,popravy z politických důvodu, konfiskace majetku atd.

Ve Švýcarsku už po staletí žijí vedle sebe celkem v pohodě čtyři národnosti!! Nejsilnější německou část, nezlákal ani Hitler a že se mu to v sousedních státech podařilo dokonale.

Mám pokračovat, nebo hodíte ručník do ringu??

P. Čech 20.3.2013 10:02

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Nejsem z těch, kteří hážou ručník do ringu. Vždy se ptám proč? Proč Švýcaři nepoznali neuvěřitelně dlouho to, co ostatní evropské státy vč. našeho?Protože mají zaveden fungující systém, který zcela a nebo převážně vyhovuje jeho občanům. Mám na mysli většinu občanů. O vyjímečnosti (dnes již ne) tohoto systému jsou občané Švýcarska přesvědčeni, tento systém objektivně funguje a následně sebou nese i fungování státu. Proto Hitler nezlákal ani německy mluvící občany Švýcarska. M.j. proto, že oni své občanství staví nad svou národnost, k čemuž jsme my zatím nedorostli a nebo, lépe řečeno, nám nebylo dovoleno dorůst.  Hitler s jeho ideologií nemohl Švýcarům nabídnout nic lepšího než to, co již měli.Souhlasím s Vámi, že je více takových států, co se týče velikosti a počtu obyvatel. Mezi ně patří i Česká republika. To ovšem je totéž co říkám já.

J. Barto 20.3.2013 10:12

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Já jsem to ovšem uvedl ve smyslu (velikost, počet.ob.), že se nejedná o žádný pádný argument.

A jelikož jsme výše popsané, my v českém dolíčku, zažili bohatě, hupnout do průzračné švýcarské bystřiny ,je pro nás prakticky nemožné.

To vše nás poznamenalo asi na sto let dopředu. Ale jednou, to mi dva už ovšem bezpečně nezažijeme, bude určitě lépe !!

J. Barto 20.3.2013 10:13

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

" my dva"

P. Čech 20.3.2013 10:29

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

No, máte pravdu v tom, že jsme toho zažili habaděj.Ovšem právě proto, abychom to už nemuseli zažívat znovu musíme systém změnit. On totiž ten systém je stále skoro stejný, s malými odchylkami už od roku 1918, vyjma let válečných.