10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

GLOSA: Rekonstrukce státu a její boj s korupcí

Nejprve s ní přišli politici, když občané zjistili, že kradou už moc a je to vidět. A protože se časem vyčerpali a výsledky nikde, chopil se toho lid skrze různé iniciativy sám. Jen pravidla hry nám zůstala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 20.3.2013 10:30

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Zapoměl jsem dodat, že pouze míra svobody je jiná.

J. Milfait 20.3.2013 9:25

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Čechu

Pane Čechu vy jste neskonalý utopista. Ty iniciativy tady byly přeci od r.1948 do r.1989. Na př.v Plzni u vchodu na bývalou krajskou správu SNB je do dnes umístěn kamenný megalit na kterém do r.1990 byl nápis "Všechna moc patří pracujícímu lidu", který byl později z megalitu odtesán. Měli jsme tu moc, když vše bylo vintegrováno do tzv. Národní fronty?

Po tzv. Sametové revoluci se vytvořila Občanská fóra, nepolitická politika, hledaly se třetí cesty, občanská sdružení atd. Jak chcete dát dohromady tak velkou platformu, když vidíme, že se nedokáží domluvit a shodnout lidé třeba v dnešních pidistranách či velkostranách?

Jedině v čem s Vámi souhlasím je změna volebního systému na většinový, dvoukolový atd. Přesto Vám musím připomenout, že i většinový systém všude funguje jen v soutěži politických stran a ne v sytému nějaké vzkříšené Národní fronty. Zdraví Vás JM

P. Čech 20.3.2013 9:39

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Čechu

Asi si příliš nerozumíme, pane Milfaite. Dozajista nemám na mysli něco, jako Národní frontu pod vedením KSČM. Mám na mysli volné sdružení a to pouze na základě dohody na společných zásadách. Těch zásadách, které jsem vyjmenoval. Po čase, kdy by bylo těchto zásad dosaženo, mohou se (pokud budou chtít) zůčastněné iniciativy rozejít. Tyto zásady vidím jako základní a především nutné k tomu, aby mohl být v ČR vybudován smysluplný systém. Demokratický systém, který není založen a nestojí na   v  ž  d  y   menšinové moci politických stran nad obrovskou většinou ostatních občanů. O to mi jde a mám zatím za to, že o totéž jde iniciativám, spojeným pod t.zv. Velký sněm. Možná se mýlím, uvidíme 7. dubna na Václavském náměstí a potom.

R. Langer 20.3.2013 11:09

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Čechu

Ano, vidím to stejně, jenom jsem to panu Čechovi napsal trochu jinak.

Jo a s tou změnou volebního systému souhlasím taky, včetně té vaší připomínky.

Z. Švrček 20.3.2013 12:53

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Tak tohle vlastně hlásáte přímý recept na náhradu politických stran podobnou partou lidí. Tento systém by ke své funkčnosti totiž vyžadoval permanentní aktivitu většiny plně vzdělaných, morálně silných a angažovaných občanů, zároveň s vysokými nároky na neustálou kontrolu jimi volených představitelů. To si jednoduše nedovedu představit, zvláště pak v prostředí, kde media mají absolutní moc nad tvorbou veřejného mínění, takže by si to vyžádalo jejich souběžnou morální reformu a jak této dosíci, nevím. Binec, který by při zavedení tohoto systému do dnešního občanského prostředí kde nezbytná občanská úroveň zcela chybí a které je tak lehce manipulovatelné všemi druhy dnešního bulváru, tak ten si jednoduše nedovedu ani představit. Jste totální utopista pane.  

P. Čech 20.3.2013 13:42

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

No vidíte, a já si to představit dovedu.Bez přímé účasti občanů to však nepůjde.Připustíme-li a vytvoříme systém, ve kterém občané budou mít možnost přímo rozhodovat o věcech, které se jich také římo týkají, věřím, že se toho tito občané chopí. Apatie občanů, jíž se vyznačuje systém dnešní je pouze důsledkem toho, že tito občané po 23 letech zjistili, že nemají žádnou možnost změnit poměry nyní panující. Špatné poměry. Politické strany to také změnit nemohou, protože nechtějí. Jakékoliv vtažení občanů do rozhodovacích procesů by totiž velice rychle ukázalo, že systém moci politických stran je přímo postaven na korupci, proti které ony "hlasitě bojují". Jakákoliv změna tedy není v jejich zájmu a to proto, že zmizí-li korupce, zmizí i politické strany. O tom to je.

P. Čech 20.3.2013 13:47

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

A ještě k tomu utopistovi. Abych byl utopistou, musel bych hlásat myšlenky nové a zejména takové, které nikde nebyly zavedeny a vyzkoušeny. Ale já nic nového nehlásám, naopak mluvím o systému, který objektivně a účelně funguje a to již nejen ve Švýcarsku, ale i v Lichtenštejnsku. Blíží se k němu na Islandu a po dnešních událostech to vypadá, že se věci asi pohnou tímto směrem na Kypru. Ono to opravdu chce konat a ne jen žvanit, že něco nejde, když jsme to nikdy nezkusili.

I. Schlägel 20.3.2013 14:59

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

Pane Čechu, navrhujete "Svrhnout a změnit zažitý systém moci politických stran nad občany, změnit stranický systém na systém občanský. Odbourat ničím neopodstatněnou moc politických stran nejen nad občany, ale i nad demokratickými mocemi, ..." Prosím pěkně, tyto změny zařídí kdo? Děkuji.

P. Čech 20.3.2013 17:34

Re: Jsou i jiné iniciativy, pane Matějko!

O tom jsem psal na začátku této diskuse.  Zařídit to lze, jen je nutno přitáhnout k urnám  oněch 70% voličů,kteří již rezignovali a nevěří, že je možno dosáhnout změny. Tyto voliče je nutno přesvědčit, že se mýlí. A současně je nutno jim předložit soubor opatření (program s časovou posloupností jednotlivých kroků nutných změn) Rovněž je nutno tyto občany přesvědčit o tom, že tento změněný systém může efektivně fungovat. Vím, je to nelehký úkol, ale možný a splnitelný.Osobně sice také nesouhlasím se všemi kroky, které podniká Holešovská výzva (komunikace s panem Bártou, podbízení se socialistickému vedení odborů), nicméně v zájmu dosažení zásadních cílů, o kterých jsem zde psal, jsem ochoten ze svých zásad poněkud (ale jen poněkud) slevit.

M. Kosejk 20.3.2013 7:42

-

Podle údajů z roku 2011 nepracuje cca polovina české populace. 4,7 miliónu lidí neodvádělo v roce 2011 žádné daně z příjmu. Když si k tomu připočítáte ještě státní zaměstnance a lidi z občanských sdružení, co žijí z dotací, tak je evidentní, že většina lidí je přímo existenčně závislá na prachách od státu. 

Je tedy jasné, že demokratická většina nikdy nedopustí, aby se odstranila (či alespoň redukovala) podstata korupce - tj. přerozdělování peněz pracujích přes byrokraty a politiky. A tak lidi budu raději skákat na žvásty toho typu, že stačí přijmout "správné" zákony - a bude dost peněz pro všechy.

K. Frauknecht 20.3.2013 9:07

Re: -

Svatá pravda. Jenže pohled velmi krátkozraký. Aby byl stát takto "rozdávačný" musí mít kde brát. Ekonomika sotva dýše, pokladna vymetená, rostou daně, armáda ouřadů, možnost korupce (podporu v nezaměstnanosti budou rozdávat OÚ?? haha).....

"Dávám "bolševikovi" (a euru :-)) rok, maximálně dva!"

Jo, blbý je, že takové prostředí nahrává extrémismu a tak lidi volte (a správně:-))))!).

M. Kosejk 20.3.2013 9:18

Re: -

Cituji: ""Dávám "bolševikovi" (a euru :-)) rok, maximálně dva!".

Ono je to ale obráceně - minimálně v ČR . Za cca rok nastoupí k vládě neomarxistická ČSSD - strana, která má za předsedu člověka, který nikdy v životě nepracoval - ani jako zaměstnanec. A o jejím prvním místopředsedovi Haškovi by šlo říct to samé. A celou tuhle partu, která považuje živnostníky za parazity, bude podporovat echtkomunistická KSČM. A do toho se zdá, že se Kalouskovi s pomocí médií podařilo odpravit nejméně levicovou a nejméně eurohujerskou stranu - ODS.

A komunisti v Bruselu teprve nabývají sil.

K. Frauknecht 20.3.2013 10:00

Re: -

Jo, zase souhlas a "ale" :-).

"Vono je to všechno vo prachách!" Tedy o ekonomice!! Omlouvám se těm co vzývají pojmy "čest" a "poctivost". Ty přijdou samy = s nepoctivcem nepodnikám, nenakupuji u něj... Čili vyřazuji ze společnosti pravé parazity!! Ekonomice nepomůžou podpory, evropské (ani jiné) dotace, ani, pardon pane prezidente, intervence a přímluvy z nejvyšších míst. Ekonomika stojí na svobodě a volnosti jednotlivce, na možnosti prosadit "sebe" a tím uspokojit "tvé" potřeby. Ekonomika stojí na možnosti zbohatnutí jednotlivce - vrací zisk zpět společnosti (nová fabrika, další zaměstnanci...), zde není žádný rozpor - bohatý jedinec = bohatá společnost = bohatý stát. Velmi prosté.

Ale žádný náznak k posunu tímto směrem není zatím vidět, čili "maximálně dva!!" :-))))

M. Kosejk 20.3.2013 13:24

Re: -

Hlavně jsem fascinován současnou snahou společnosti dostat se k morálce přes podávání trestních oznámení a souzení.

M. Sedláček 20.3.2013 11:18

Re: -

To, že neodvádějí daně z příjmu, neznamená, že nepracují. Byť jsem zaměstnanec, tak plně chápu ty, kteří optimalizují a nic neodvádějí. Nakonec zaplatí stejně DPH, daň z PHM a různé další spotřební daně.

M. Kosejk 20.3.2013 13:17

Re: -

Jo, napsal jsem to blbě. Lepší formulace by měla znít: 4,7 miliónu lidí  neodvádní daň ze mzdy, ani nepodává daňová přiznání k dani z příjmu.

K. Drobková 20.3.2013 6:49

SSO - Matějka

Máte to asi hodně těžké, pane Matějka. Vaše Strana Svobodných Občanů má ještě míň členů než Vámi zmiňované matky. Váš kandidát na prezidenta Jakl byl tak línej, že nedokázal s vaší spoluprací sehnat ani nutné podpisy pod kandidatůru. Když se náhodou sejdete u jednoho stolu s DOSTem a Bobošíkovou, tak se tak pohádáte mezi ssebou o to, kdo by měl vašemu kroužku šéfovat, že spolu dalších několik měsíců nemluvíte. Nikdo o váš debatní kroužek nemá zájem. Proto tak nenávidíte všechny možné občanské iniciativy, nechtějí vás ani znát. Snad jenom tady na NP máte prostor, nevím sice proč zrovna zde, ale proč ne. Někde se vybékat musíte .......

P. Čech 20.3.2013 8:12

Re: SSO - Matějka

Pouze bych dodal, pokud mohu.  Je nutno vidět, a zde se to ukazuje ve vší nahotě, že SSO je politickou stranou. Politickou stranou, jako každá jiná politická strana, které jsou ve své podstatě všechny stejné. Jde jim jen o jedno. O zachování současného stavu vlády a moci politických stran nad občany a hlavně o dosažení na financování jich ze státního rozpočtu.O nic jiného jim nejde a to zcela nezávisle na tom, o kterou stranu se jedná, SSO nevyjímaje.

P. Čása 20.3.2013 15:52

Re: SSO - Matějka

Pane Čechu, asi Vám zcela nerozumím. Na jednu stranu říkáte, že se mají spolu dohodnout různé iniciativy a lidé a vytvořit "politickou" sílu (koalici), která může jít volbám a prosadit jejich společně dohodnuté hlavní body zájmu (přičemž kdo platí tyto spolky a jejich činnost je ne zcela jasné.). Ale na druhou stranu odmítáte politickou koalici několika stovek lidí, kteří se společně (a pouze za svoje soukromé peníze, již na transparentním účtu) dohodli na několika málo bodech, které chtějí prosadit (viz. jasný a stručný politický program). A předem jim dáváte nálepku "té zlé politické strany jako každé jiné". Mimochodem - jedním z hlavních bodů programu Svobodných je ZRUŠENÍ platby politickým stranám od státu. Víte to? Nebo se Vám to jen nehodí do argumentace proti panu Matějkovi. Který mimochodem už ve straně Svobodných členem není a nemá tedy na její fungování velký vliv. Kromě svého vlivu jako občana na jakoukoliv politickou stranu. Pane Čechu., nějak u Vás v tomto bodě postrávám logiku. Ale možná mi to vysvětlíte.

P. Čech 20.3.2013 17:47

Re: SSO - Matějka

Ale já ji neodmítám, pouze nevěřím v to, že zaboduje u občanů. Jejích tuším že 9 bodů nejméně z poloviny nejsou body zásadními. Např. zrušení akcií na doručitele je pouze zástupným řešením. Mnohem důležitější je vypracování a schválení zákona o obecném referendu, kterýžto bod mezi zásadami této skupiny zcela chybí. Rovněž mezi body programu této skupiny postrádám skutečná opatření, která mohou vést k rovněž skutečným a obrovským úsporám státu. Jedná se o zrušení zcela impotentního senátu a nejméně 8 ministerstev. K tomu je ovšem nutno zcela změnit společenský systém, který je u nás drze nazýván demokracií. S demokracií má však společnou jen určitou míru svobody, jinak nic. Samozřejmě financování činnosti politických stran mimo státní rozpočet je jedním z hlavních bodů, jichž je nutno dosáhnout.

M. Kosejk 20.3.2013 9:54

Re: SSO - Matějka

Vážená, souhlasím pouze s tím, že tato strana už existuje tak dlouho, že už v praxi prokázala, že nemá podporu voličstva. Říkejme ji třeba Strana jednoho a půl procenta. To i tak vládnutím opotřebovaná a silně kritizovaná ODS dosahuje mnohonásobků volebních zisků Svobodných.

Ale! A je to velké ALE. Ta strana pana Matějky se poctivě uchází o přízeň voličů v demkratickém procesu. Zastupuje názor zcela konkrétního čísla lidí. Ale inciativy, které pan Matějka kritizuje, se o mandát od občanů nikdy nesnažily ucházet. Oni jen tvrdí, že ho mají. Já jim ho ale třeba nedal - a už vůbec ne ve volbách.

Ž. Halabudová 20.3.2013 11:49

Re: SSO - Matějka

Jen jsem si povzdechla, ač nepokřtěná: Bože můj, to je ale kráva.

M. Martin 20.3.2013 12:28

Re: SSO - Matějka

Není to také jedna z Jihočeských matek?

P. Krešňák 20.3.2013 6:38

Naprostý souhlas

Jen pro mé předřečníky, pan Matějka řešení navrhuje (zrušit státní podniky a vykašlat se na vše co stát skutečně dělat nemá, razantně snížit složenou daňovou zátěž.....),  řešení Vážení bývají opravdu vždy velmi jednoduchá a dotace, to je jedna velká hovadina a zastaveno to mělo být hned na začátku. Jen mi pane Matějko ukažte která politická strana je schopna tyto kroky uskutečnit. Zatím nemám koho volit. Krešňák

P. Čech 20.3.2013 8:41

Re: Naprostý souhlas

Všiměte si, prosím, pane Křešňáku, nikoliv toho, co pan Matějka navrhuje, ale zejména toho, co nenavrhuje a proč. Nenavrhuje základní věc, která může dopomoci změně zažitého, špatného společenského systému v ČR, který se mj.j. vyznačuje tím, že o demokracii pouze ústy politiků žvaní, aniž by tito tušili, co to ona demokracie je. Nenavrhuje zrušení financování politických stran ze státního rozpočtu. Proč? Ale to je jednoduché. Ohrozil by tím totiž podstatu existence politických stran obecně. Ohrozil by tím to, čeho sám chce dosáhnout. Pomocí ovčanů ve "svobodných" volbách dosáhnout k lizu - státnímu rozpočtu. To je jen první krok. Následuje krok druhý. Pomocí čl.5 ústavy se s ostatními politickými stranami opět za pomoci ovčanů poprat o podíl na moci a dále dosažení moci nad občany jako takové. Toto celé je podstatou společenského systému v ČR, systému jehož pouze průvodní jevy kritizuje pan Matějka. Dává si přitom dobrý pozor, aby neohrozil podstatu. Tou podstatou a zároveň i základní příčinou existence téměř neřešitelných problémů ve státě je moc politických stran nad občany, vycházející z již zmíněného čl. 5 ústavy a z financování politických stran ze státního rozpočtu.

M. Sedláček 20.3.2013 11:24

Re: Naprostý souhlas

Matějka mluví ve svých článcích především o svobodě a nikoliv demogracii. Nechci za nikoho mluvit, ale myslím, že je pro zrušení financování veškerých spolků ze státního rozpočtu a tedy i politických stran. Přijde mi nefér kritizovat kohokoliv za něco, co neřekl.

P. Maleček 20.3.2013 6:15

I Matějka fasuje ze státního

Pan Matějka patří k těm rodičům, kteří své obtěžující a plačící dítě uklidní tím, že s ním švihnou o betonový obrubník. A pak je konečně klid. Klid na práci těch, kteří z horních pater politiky ve velkém rozkrádají tento stát. Ti zajisté nezapomenou p. Matějkovi za tento šleh poděkovat. Jen poplácání po zádech to zajisté nebude. A tak se i pan Matějka stane příjemcem dotace ze státního rozpočtu.

P. Vaněk 21.3.2013 17:22

Re: I Matějka fasuje ze státního

Malečku, jsi idiot.

I. Schlägel 20.3.2013 5:57

Pane Matějko,

co navrhujete Vy? Nebo podle Vás korupce v české kotlině je na takové úrovni, že nestojí za zmínku? Vámi uvedené pseudoorganizace rovněž nemusím. Proč je však po nich taková poptávka mezi "prostým lidem"? A neskončí jednou ta naše malá česká porevoluční legrace třeba masivní poptávkou po osvíceném diktátorovi, kde cosi jako proalt s celým jeho pošahaným programem bude romantickou procházkou rozkvetlou alejí? Pěkný den.

P. Čech 20.3.2013 8:47

Re: Pane Matějko,

není až tak důležité, co navrhuji já, když existuje návrh, který je již na stole. Návrh, vycházející z dílny Velkého sněmu, spojených občanských iniciativ. Pouze spojením všech občanských iniciativ, vytvořením jejich předvolební koalice s programem, který je již na stole, (viz výše) je možno dosáhnout jedné základní , nutné věci. Odbourání absolutní moci politických stran nad občany, kterážto moc je základem špatnosti celého systému.