17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

GLOSA: První republika se bránit chtěla, alespoň chvíli!

Obecně jako budování podzemních staveb, abychom si uvědomili, že někdo před námi dokázal realizovat stavby tak velkého rozsahu v tak náročných podmínkách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ale 20.6.2007 16:03

ale

ale,aleVV

Ryšánek 18.6.2007 20:59

Vůli máme

Ale sestrou vůle je vytrvalost, pak máme naději. Naší jedinou nadějí je Sjednocení Československa, drobnou, pečlivou a vytrvalou prací. Podle Masaryka, Palackého a Sokolských ideálů.>-

aki 19.6.2007 5:49

Re: Vůli máme

nezlobte se na mne,ale co  s tim ma co spolecneho SVK? ja osobne jsem rozdeleni velice uvital ,z hlediska toho,ze "nasi bratia" neustale fnukali,ze se jim nedostava rovnocenne pozornosti ..:-/

Ryšánek 19.6.2007 18:38

Re: Re: Vůli máme

Nezlobím se na Vás, dáváte argument k argumentu a to je správné.

   Samozřejmě, že nelze vrátit čas, nejde obnovit první republiku stejně jako nejde obnovit protektorát Čechy a Morava nebo ČSSR. To byli určité státy  v určité době a ty nelze nikdy vrátit zpět. Každý z techto států nějak fungoval a přerozděloval.

   Problém v případě přerozdělování je vždy ten, že se pořád někdo cítí ukřivděn (ať už je to oprávněné či ne). Vzpomeňme třeba EU a zemědělskou politiku.

   Naproti tomu decentralizace státu na jednotlivé kraje je nejlepším řešením. Vzpomeňme Švícarsko a jeho jednotlivé kantony vládnoucí si sami. Zatímco se Frantíci, Němci a Italové vzájemně vraždili ve dvou největších válkách v historii lidstva (1. a 2. svět.), ve Švícarsku nebyl problém. Proč???

Obrátím otázku jiným směrem, může politik, který celý žívot žil v Praze rozumět problémům například na Ostravsku??? Nebo v případě Československa - problémům Prešova???>-

Kořen 18.6.2007 12:34

Můj názor

V roce 1939 nebylo kde se bránit. Okleštěná republika bez pohraničního terénu a Slovensko pod vlivem Luďáků. V roce 1938 byla situace jiná. Pásmo opevnění nebylo dobudováno a nebylo zcela vyzbrojeno těžkými zbraněmi. Ale i pěchotní pevnůstky vyzbrojené kulomety nebylo možno zničit čelním útokem a dokázaly by nepřítele zpomalit. Linie pevností vlastně určovala jediná možná místa pro útok nepřátelské armády - tam, kde pevnosti nebyly. A na tom už se dalo stavět. Soustředit útočnou vozbu na tyto směry. S největší pravděpodobností bychom asi prohráli, ale hodně věcí by bylo jinak. Armáda byla mobilizována a v pohotovosti. Letadla rozptýlena po polních letištích a očekával se útok. Civilní obrana dobře zorganizovaná, protiletadlové kryty připravené, zatemnění také. Takže okamžik překvapení Němci neměli. Naše velení mělo plán obranných ústupových bojů, takže by nepřítele zatahovalo do vnitrozemí. Německý generální štáb si toho byl vědom a do války proti ČSR se jim v roce 1938 nechtělo. Vysocí důstojníci Wehrmachtu a Abwehru byli připraveni Hitlera zatknout pokud vydá rozkaz k útoku na ČSR a zbabit ho všech funkcí jako škůdce národa. Bohužel Mussoliniho mnichovská iniciativa a jednání spojenců Hitlera zachránily. Ani Slovensko se nechtělo stát německým vazalem. V roce 1939 dostal Tiso na výběr. Buď se odtrhnou od ČSR, nebo Hitler nechá Maďarsko, ať si dělá se Slovenskom co chce. Takže v roce 1938 bychom možná prohráli, ale pravděpodobně by byl Hitler svržen a v Německu nastolena jiná vláda a Wehrmacht by pravděpodobně utrpěl takové ztráty, že by nemohl rozpoutat 2.SV. Co by se dělo dál, netroufám si tvrdit. Možná by to bylo horší, my museli mluvit polsky, modlit se, nesměli bychom provádět potraty a měli povinnou maturitu z náboženství.

patak 21.6.2007 17:10

Re: Můj názor

Co by,kdyby.To,co se stalo,už se neodestane.Kdybychom se bránili a prohráli a přežili,víc bychom si jako národ sebe vážili.Jako fotbalisté či hokejisté to za nás muselo vybojovat

pár lidí od nás(třeba Heydrichovi kati)a pak už jen cizí.Ale jak jsem napsal v úvodu.

stavař 17.6.2007 17:24

pevnost Králíky

Byl jsem tam v polovině 50. let. Město Králíky chtělo totiž jako zdroj vody využít pramen pevnosti. Průvodce nám dělal starosta, který znal dobře předválečné poměry. Stavba to byla fantastická, převážně ve skále, měla jen jednu podstatnou vadu, a to, že její stavební část  stavěly německé firmy (zbrojní část naše). Jinak všechna čest. Třeba Němci na jejím železobetonu zkoušeli účinky jimi vyvíjených průrazných granátů (příslušná místa nám starosta ukázal), ale pro pevnost to byla jen škrábnutí. Veškerá zařízení včetně nemocnice byla ve skále pod zemí, do palebných věží se střelivo dopravovalo výtahem. S tehdejšími útočnými prostředky byla pevnost prakticky nedobytná – dala se jen vyhladovět, pitné vody měla nadbytek. Bylo nám tam všem velmi smutno.

Vratislav Horky 18.6.2007 14:18

Re: pevnost Králíky

Pevnosti kralickeho vybezku jsem mel moznost navstivit pred ctyrmi lety ... Souhlasim s Vami..., na jedne strane na Vas pusobi mohutnost opevneni, promyslenost obrannych linii i technicke vybaveni jednotlivych srubu... Pusobi na Vas odhodlanost jejich obrancu ,kteri sem nastupovali v obou mobilizacnich vlnach...  Na druhou stranu bylo bohuzel toto odhodlani  zrazeno rozhodnutim Benesovy vlady podridit se Mnichovskym dohodam ... Nas prvni prezident , T.G.Masaryk , kdysi davno rekl: "O hranice se nejedna, o hranice se strili..." Skoda, ze tomu tak nebylo i na podzim roku 1938 ... >- Meli jsme se branit..., meli jsme tak ucinit i za cenu obrovskych ztrat, ktere by byly urcite prisly..., meli jsme se branit stejne tak, jako to udelali Polaci, kteri se postavili nemecke Wehrmach s daleko slabsi vyzbroji a v daleko nevyhodnejsim postaveni, nez ve kterem jsme byli tenkrat my...

Bunkrolog 6.7.2007 14:39

Re: pevnost Králíky

VELMI BYSTE URAZIL FIRMY, KTERÉ BUDOVALY OPEVNĚNÍ NA KRÁICKU, KDYBYSTE JE OZNAČIL ZA NĚMECKÉ. TVRZ HŮRKU, O KTERÉ TU MLUVÍTE BUDOVALA FIRMA DR. KAREL SKORKOVSKÝ Z PRAHY. TO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEBYL NĚMEC. ZAMĚSTNANCE VŠECH FIREM, KTERÉ SE ÚČASTNILY BUDOVÁNÍ OPEVNĚNÍ PŘÍSNĚ PROVĚŘOVALI VOJENŠTÍ ZPRAVODAJCI... ANO, INFORMACE MOHLY UNIKNOUT, ALE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ V TAKOVÉ MÍŘE, JAK TU NAZNAČUJETE. TO JE BOHUŽEL JEDNA Z MNOHA TRADOVANÝCH LEGEND SVÁZANÝCH S ČS. OPEVNĚNÍM... ÚDAJE O OPEVNĚNÍ NA KRÁLICKU NAJDETE ZDE: WWW.BOUDAMUSEUM.COM A TADY WWW.ARMYFORT.COM

Siola 17.6.2007 15:57

A jéje,

komplexní prdlačku, níže diskutující, opevnění, německé pancéřové divize, průlomy a pod. Houbes, z generálního mobilizačního plánu 1937-38 zcela jasně a bezdiskuzně vyplívá nísledující válečná taktika armády ČSR: Vzhledem k tomu, že území republiky je ze 60% obklopeno Německem (míněno České a Moravské země) a že nástupní prostory německé armády budou směřovat do obkličovacích pozic našich vojsk, přičemž jsou brány v potaz dvě centra soustředění průlomů a to Praha a oblast Brněnsko-Olomoucká, bude obrana vlasti následující: Zadržovací pohraniční boje budou trvat přibližně 6-10 dnů. Těchto bojů se z větší části NEBUDOU účastnit "bojové" divize, resp.pluky divizí, v době vypuknutí bojů dislokované na čáře Plzeň-Praha-Terezín-Mor.Třebová-Olomouc. Jedná se o divize a pluky dostatečně vystrojené a vyzbrojené s dobrým výcvikem a morálkou. Po -6/10 dnech bojů se zbytky armády začnou odpoutávat a ustupovat po uvedené linii na Slovensko a Podkarpatskou Rus. Obrané, resp.ústupové boje budou v této chvíli přebírat "bojové" jednotky (v bolševické terminologii Prvosledové). Ústup armády je plánován na 10-14 dnů bojů. Po přesunu jádra, resp. zbytků armády do Slovenského prostoru, a to: Malé Karpaty, Bílé Karpaty tok řeky Váh, budou obrané boje probíhat cca.dalších 10 dnů. Následovat bude stažení do dolin Malé a Velké Fatry a Tatranských dolin. Zde budou obrané boje probíhat maximálně po dobu 2 měsíců. No a tady to končí. Oni totiž plánovači gener.štábu nebyli žádní hňupové a velice dobře věděli o možnostech a logistice naší armády. I když to nepopírá základní skutečnost, že se neválčilo a tomu rakouskému frajtrovi se republika odevzdala na stříbrném tácu i s celým průmyslem.

Historik 17.6.2007 15:18

Vinen Hacha?

Ruzne nazory v teto debate. Mnichovsky diktat nemusel byt prijat cs. vladou kdyby mela v cele osobnost jako byl Winston Churchil. Ovsem Hacha byl slaboch - a po odstoupeni pohranicnich oblasti (Sudet) roku 1938 republika ztratila take ty pohranicni opevneni a byla bezbranna. Byl to vyborny va bank Hitlera - drzeho agresora - a Benes a Hacha a cela ceskoslovenska tehdejsi vlada mu na to naletela. Je znamo ze v roce 1938 nemecka armada nemela tolik bojeschopnych divizi jako mela cs. armada. Hitlerovska agrese mohla byt zpomalena, udusena, kdyby se Ceskoslovensko branilo namisto odevzdani Sudet. Tehda bylo zapotrebi ceskeho Winstona Churchila - a ne Benese ktery odstoupil a Hachy, ktery se vzdal nacistum.

kolemjdoucí 17.6.2007 16:02

Re: Vinen Hacha?

To snad nemyslíte vážně. Za prvé: Slovensko by přece do války nešlo, odtrhlo by se. Za druhé už vůbec by nešli do války čeští Němci, dávno zpracovaní Henleinem, a když by šli, tak ne proti Německu, ale proti nám, Čechům! Kromě toho i mezi Čechy existovala hnutí sympatizující s nacismem a někteří vysoce postavení jednotlivci ochotní vyjít vstříc Hitlerovi. Takže by celé to slavné válečné tažení skončilo občanskou válkou, k velké radosti Hitlera! Toho si byl Beneš plně vědom, a PROTO nechtěl jít do války.

Nechápu, jaký smysl má neustále opakovat pohádky o tom, jak jsme na tom byli vojensky dobře a jak jsme klidně mohli jít válčit.

Pamětník starejch dob 17.6.2007 21:06

Re: Re: Vinen Hacha?

S nepřátelstvím českých Němců se počítalo a např. v posádkách pevností nebyli ŽÁDNÍ.

LadaHaksna 17.6.2007 21:28

Re: Re: Vinen Hacha?

Co to bylo za hnutí v Čechách sympatizující s nacizmem? Komentář o vaší inteligenci si odpustím, předpokládám, že je vám 10.

stavař 17.6.2007 17:34

Re: Vinen Hacha?

Na Háchu byly různé názory. Dle mne byl Hácha svým způsobem hrdina. Zpočátku věřil, že se mu podaří přece jen něco pro český národ zachránit. Brzy ale svoji naivitu pochopil a od té doby věděl, že mu již zbývá jenom smrt – při sebemenším odporu proti Heydrichivi , K.H.Frankovi a dalším hrobařům českých zemí od nich, a nebo po válce po vítězství spojenců jako kolaborantovi. Nikdo nevěřil, že v prezidentství hledal osobní prospěch, jako třeba největší kolaborant Emanuel Moravec.  

xyxyxyxy 17.6.2007 10:08

Veřejné mínění

Po Mnichově Anglie a Francie stály v otázce našeho pohraničí na straně Hitlera. Poláci a Maďaři se také chytali urvat svůj díl z Československa. Slováci se vrhali do německé náruče. Veřejné mínění téměř celé Evropy bylo zpracováno proti nám. Pokud bychom pohraničí bránili, historici by nás dnes bohužel označovali téměř za viníky II. světové války. Jinak to prostě nešlo. Pokud by nedošlo ke zradě spojenců, bránili bychom se stejně jako Poláci (jejich smlouvy pořád platily), pravděpodobně však daleko úspěšněji.

bernhard 17.6.2007 8:25

Eben Emael je pevnost, která stála (tehdejší) miliardu zlatých franků....

... němci ji dobyli za 4 hodiny jednou rotou parašutistů. Kanóny zatloukli zvenku(!) dřevěnými kůly...

Siola 17.6.2007 15:21

Re: Eben Emael je pevnost, která stála (tehdejší) miliardu zlatých franků....

Ale nenechte se unášet pověrami, ano geniální plán na dobití Eben Emael to byl, ale zatlučení kanónů dřevěnými kůly? ne, ne, bylo to sofistikovanější - plastická trhavina, příteli byla to co propálilo pancéřové kopule a kouřové granáty naházené do ventilačního systému bylo to co vyhnalo belgické vojáky ven. A mimo jiné, těch parašutistů co tam ovšem neseskočili ale přistáli v kluzácích Horta bylo přesně 36!, těm ostatním se nepodařilo trefit na strop pevnosti o rozměru 134x186 m.

Pavel Vachek 17.6.2007 16:28

Re: Re: Eben Emael je pevnost, která stála (tehdejší) miliardu zlatých franků....

Myslim, ze Eben Emael byl dobyt hlavne zasluhou kumulativnich nalozi, ktere byly schopne propalit diry i do panciru opevneni, a samozrejme vinou nepripravene posadky, ktera si nevsimla, ze na uzemi pevnosti pristavaji nepratelsti parasutiste. Eben-Emael byl totiz povazovan za pravdepodobne nejsilnejsi evropskou pevnost a s jeho rychlym padem nikdo nepocital.

LadaHaksna 17.6.2007 21:23

Re: Eben Emael je pevnost, která stála (tehdejší) miliardu zlatých franků....

Němci vkročili do pevnosti vraty a to proto, že útok nikdo nečekal a obránci byli absolutně nepřipraveni (asi jako Evropani dnes). Zmatení obránci stihli jen vrata zabouchnout a uprchnout do nitra pevnosti, ale vrata se měla zevnitř zajistit závorami a zarovnat pytli s pískem. Němci je vyrazili náloží, pronikli dovnitř a hned tu byl důvod ke kapitulaci.

Bunkrolog 6.7.2007 20:16

Re: Eben Emael je pevnost, která stála (tehdejší) miliardu zlatých franků....

JE DOBRÉ, ŽE SE VÍ, ŽE VELKÁ BELGICKÁ PEVNOST EBEN-EMAEL PADLA PO BLESKOVÉM ÚTOKU NĚMECKÉ VÝSADKOVÉ PĚCHOTY. JE ALE POTŘEBA ZAPOMENOUT NA LEGENDY - K DISPOZICI JSOU NAPROSTO PŘESNÉ ÚDAJE. NAJDOU SE V KNIZE PŘEPADENÍ: http://obchod.boudamuseum.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=8 NEBO http://www.vltava2000.cz/armyfort/goodsdetail.asp?strGoodsID=0024 EBEN EMAEL SRAZILA NA KOLENA VÝSADKOVÁ PĚCHOTA - RESP. VÝSADKOVÍ ŽENISTÉ ÚTOČNÉ SKUPINY GRANIT. JE POTŘEBA ZDŮRAZNIT - NEŽ SE COKOLIV ZAČNE HODNOTIT - ŽE GRANIT BYL TÍM NEJLEPŠÍM, CO NACISTICKÁ VEHRMACHT V KVĚTNU 1940 MĚLA K DISPOZICI. SPECIALISTÉ, VYSOCE MOTIVOVANÍ DOBROVOLNÍCI, KTEŘÍ NA TUTO JEDINOU AKCI CVIČILI TÉMĚŘ ROK! MIMOCHODEM TAKÉ NA ZMIŇOVANÉM KRÁLICKU - KONKRÉTNĚ DĚLOSTŘELECKÉ TVRZI ADAM (PROSINEC 1939). PŘI ÚTOKU (BRUTÁLNÍM PŘEPADENÍ BEZ VYHLÁŠENÍ VÁLKY) DOŠLO K NASAZENÍ DVOU TEHDY TAJNÝCH ZBRANÍ III. ŘÍŠE, KTERÉ MĚLY SVĚTOVOU PREMIÉRU - VÝSADKOVÝCH KLUZÁKŮ DFS 230 A PRŮBOJNÝCH (KUMULATIVNÍCH) NÁLOŽÍ RÁŽE 12,5 A 50 KG. TY DOKÁZALY TRHAT STŘÍLNY, TĚŽCE POŠKODIT PANCÉŘOVÉ ZVONY A POD. CELKEM VZLÉTLO PROTI EBEN-EMAELU V RÁMCI ÚTOČNÉ SKUPINY GRANIT 11 KLUZÁKOVÝCH DRUŽSTEV (MIMOJINÉ DISPONOVALA 6 TI MG 34, 16TI SAMOPALY MP 38, 58 PUŠKAMI, 85 PISTOLEMI, 2,5 TUNAMI TRHAVIN...) PŘI ÚTOKU ODPADLA SOUHROU NÁHOD 2 KLUZÁKOVÁ DRUŽSTVA. NA POVRCHU TVRZE PŘISTÁLO 55 MUŽŮ. POKUD BUDEME POVAŽOVAT ZA DOBITÍ TVRZE OKAMŽIK, KDY SE ÚTOČNÍCIC DOSTALI DO VCHODOVÉHO SRUBU (DÍKY ZMATKŮM NA STRANĚ OBRÁNCE), PAK SE TVRZ VZDALA (VYDALA) NEPŘÍTELI PO 36 HODINÁCH BOJE. EBEN EMAEL JE UČEBNICOVÝM PŘÍKLADEM (NIKDY ZNOVU NEZOPAKOVANÝM) DOBITÍ VELKÉHO PEVNOSTNÍHO OBJEKTU ÚTOKEM VÝSADKOVÝCH ŽENISTŮ. NĚKTERÉ OBJEKTY TVRZE (DÍKY ŘAZENÍ POPLACHOVÝCH ČINNOSTÍ NA STRANĚ OBRÁNCE) PADLY BĚHEM NĚKOLIKA MINUT, JINÉ SE DRŽELY AŽ DO KONCE BOJE DOSLOVA PŘÍKLADNĚ...

Mejla 17.6.2007 7:49

Ještě nikdy se nevzdal tak dobře vyzbrojený stát jako ČSR v r. 1938+9.

Historici se neshodli na tom, jaký by byl průběh války ČSR - Německo. Shodli se však na tom, že nikdy v historii se nevzdal stát s tak malým rozdílem válečné síly oproti agresorovi. Habešané se Italům bránili i oštěpy...................

Borek@exil 17.6.2007 8:14

Re: Ještě nikdy se nevzdal tak dobře vyzbrojený stát jako ČSR v r. 1938+9.

Historikové se shodnout nemusí...a asi nikdy neshodnou. Dějiny netvoří historikové, tvoří je lidé. Habešané sice prohráli a přesto přežili, zatím co Mussolini byl pověšen hlavou dolů z mostu. Norové se Německu bránili a neubránili, mohou se však kleině podívat do zrcadla. Hitler porazil Norsko jen dočasně.....Norsko přežilo, Hitler nepřežil. Obyvatelé Leningradu se nikdy nevzdali, jejich utrpení bylo nepředstavitelné....Leningrad dobyt nebyl, Berlín dobyt byl.....atd...atd.....

Petr H 17.6.2007 5:14

Nebyli jen bunkry

vymysleli jsme také ty ocelové protitankové ježky,které později využil jak Stalin,tak hlavně Rommel na plážich v Normandii.Jenže také jsme je stihli umístit jen někde a nebyli po celé linii.

Borek@exil 17.6.2007 4:09

Množství příspěvků, obsahujících úvahy, rozbory, předpovědi.....

ukazuje na základní nepochopení situace. Mnohokrát lidé museli konat aniž by měli předem propočítaný risk a % naděje na vítězství či jen vyváznutí. Skupina bratří Mašínů se nevzdala, parašutisté v kryptě kostela za Heydriciády se nevzdali. Legie se nevzdaly bolševikům, sovětští vojáci bránili Mamajevskou mohylu a Pavlovův dům ve Stalingradě. Merde...řekla Stará garda u Waterloo, "nuts" řekl americký obránce Bastogne. "Let´s roll" řekl Todd Beamer na palubě letu 93 dne 11. září 2001 a pasažéři se pustili do boje s únosci letadla....sice zahynuli ale letadlo se nestrfilo do Bílého Domu nebo do Kongresu..či kam to chtěli musulmani napálit. Ano, plánovat je důležité, situací je nutno vyhodnotit....ale v momentě, kdy to jinak nejde se musí jednat.  I ti sedláci u Chlumce jednali. Takže rčení "dopadli jak sedláci u Chlumce" je dost falešné.

MILA 17.6.2007 5:01

Re: Množství příspěvků, obsahujících úvahy, rozbory, předpovědi.....

nevim jestli si to tak myslel, ale vyplyva ze je lepsi v dane situaci udelat neco, i kdyz zoufaleho nezli nedelat nic. V tom pripade musim souhlasit, kdyz uz nic jineho, tak nejit jako krava na jatky, i kdyz myslim ze i ta krava se cuka

Borek@exil 17.6.2007 5:47

Re: Re: Množství příspěvků, obsahujících úvahy, rozbory, předpovědi.....

Jo, Mílo, když už se tě někdo pokouší utopit, musíš se aspoň pokusit vzít ho pod vodu ssebou...Zajímavě psal psal Voskovec z Ameriky Werichovi v dopise z 3. února 1961: Eště na konec tvých chmur re: úmrtnost. Já se jí sviiině zubatý taky bojím. Kdo říká, že ne, lže. Jde o to, se jí bát míň. nalézt švitky a kouzla, jak na ni vyzrát, na kurrrvvvu. Člověk ji má najatou , celý život jí platíš nestydatou gáži, která roste se čtvercem času - jak výtečný Cocteau to v "Orfeovi" napsal: "Každého jitra sleduješ její trpělivou práci v zrcadle". Jde o to ji hlavně prohnat. "Make her life miserable". Dělat pasivní resistenci. Vona svině vyhraje, to je na beton - ale aspoň jí to prodat draze. Co jiného nám zbývá? Vyskočit z okna? To má smysl jen tehdy, je-li bolest života nesnesitelná.

Tady v Americe je často k vidění na stěně u stolu někoho, kdo si vydělává jen na provizi namísto pevné výplaty, populární kresba. Čáp drží v zobáku hlavu žáby. Žába volnáma rukama čápa škrtí. Pod tím nápis: Never Give Up!

MILA 17.6.2007 0:31

je pravda, byl MNICHOV, zrada, JALTA, zrada, a ted VLASTNI BLBOST

A to nas bude, pokud to prezijeme, jeste vice mrzet

A.S. Pergill 16.6.2007 23:42

Pohraniční pevnosti nabývaly strategického významu pouze v případě,

pokud by Německo bylo přinuceno bojovat na další frontě s Francií. Potom by jednoduše na jejich proražení a rychlý nástup do vnitrozemí nemělo, nebo by za něj těžce zaplatilo okupací daleko většího území, než byla rozloha předválečného Československa.

V momentě, kdy byl souběžný útok Francie na Německo (v případě napadení Československa Německem) vyloučen, nemohly sehrát jinou roli než taktické zdržení útočníka o několik dní a způsobení ztrát, které byl ochoten zaplatit. To byl také důvod, proč Beneš v roce 1938 nakonec Mnichovský diktát přijal.

Bunkrolog 6.7.2007 20:25

Re: Pohraniční pevnosti nabývaly strategického významu pouze v případě,

A V PODSTATĚ PŘESNĚ TAKOVÝ ÚKOL I MĚLY. NEVĚŘTE TOMU, CO PÍŠÍ RŮZNÍ NOVINÁŘI A SPISOVATELÉ LITERATURY "FAKTU" O NEDOBYTNÉM OPEVNĚNÍ. ŽÁDNÁ PEVNOST NENÍ NEDOBYTNÁ - ZÁLEŽÍ JEN A POUZE NA ÚTOČNÍKOVI, CO MŮŽE A CHCE OBĚTOVAT. KOLIK PROSTŘEDKŮ NA DOBITÍ VYČLENÍ. ARMÁDNÍ ODBORNÍCI NA KONCI 30. LET MINULÉHO STOLETÍ BYLI REALISTÉ. POČÍTALI S TÍM, ŽE SE LINIE LEHKÉHO OPEVNĚNÍ TVOŘENÉ OBJEKTY VZ. 37 (ŘOPÍKY) VE SPOLUPRÁCI S JEDNOTKAMI POLNÍ ARMÁDY UDRŽÍ 1-2 DNY! U DOKONČENÝCH ÚSEKŮ TĚŽKÉHO OPEVNĚNÍ POČÍTALI S CCA 9-14 DNY BOJŮ. POKUD BY BYLA NĚKDE DOKONČENA A PLNĚ VABAVENA DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ, MĚLA SE DRŽET 8-12 TÝDNŮ - POKUD MOŽNO. TA OPEVNĚNÍ NECHALA ARMÁDA BUDOVAT PRÁVĚ S TÍMTO ČASOVĚ A OPERAČNĚ OMEZENÝM ÚKOLEM (ZÍSKÁNÍ ČASU, KRYTÍ MOBILIZACE A NÁSTUPU JEDNOTEK, KRYTÍ DŮLEŽITÝCH HOSPODÁŘSKÝCH A MOBILIZAČNÍCH CENTER, KRYTÍ KOMUNIKAČNÍCH TEPEN, OCHRANA VLASTNÍ ŽIVÉ SÍLY. ARMÁDA NECHTĚLA OPEVNĚNÍM VYHRÁT PŘÍPADNOU VÁLKU - TO NEŠLO. TA OPEVNĚÍ MĚLA OMEZENÝ ÚKOL, V POČÁTKU PŘEDPOKLÁDANÉHO STŘETNUTÍ VŠAK NAPROSTO KLÍČOVÝ. PODROBNĚJI TŘEBA V: http://obchod.boudamuseum.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=4