27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

GLOSA: První republika se bránit chtěla, alespoň chvíli!

Obecně jako budování podzemních staveb, abychom si uvědomili, že někdo před námi dokázal realizovat stavby tak velkého rozsahu v tak náročných podmínkách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pamětník starejch dob 16.6.2007 18:48

Nebetyčná pitomost Belgičanů, kteří si v jakémsi záchvatu

pomatenosti mysleli, že Hitler bude respektovat neutralitu, kterou nerespektoval ani císař Vilém způsobila, že oni PROTESTOVALI proti výstavbě pevností na francouzsko - beligické hranici a Francouzi to ve své blbosti akceptovali. Dokonce ještě na počátku vílky zjišťovali Britové rozložení belgických sil mimo jiné výškovými špionážními letadly.

J.G. Pašek 16.6.2007 19:30

Re: Nebetyčná pitomost Belgičanů, kteří si v jakémsi záchvatu

To že Belgie vyhlásila vypočítavě a rychle neutralitu, v mylném domnění, že je Němci nechají na pokoji? tak to jsem věděl .  . .  . co je pro mně novinka, že Belgie protestovala postavit stejné pevnosti na hranici s Belgií jak Francie chtěla. Nepřekvapilo mě to. Co jsem četl já, že Francii došly prachy a čas. Protože, když si v Rakušáci udělali referendum zda se připojit nebo ne s Hitlerem, odhlasovali si obrovské ANO, a to už každý věděl která uhodila, co je Hitler za prolhaného všiváka, když sliboval "velmocem" že už jenom chce jenom maličké území které Německu vády patřilo a tak osvobodit utlačované sudeťáky v ČSR aby měli svoje ůzemí a svobodu rozhodovat o sobě . . . . kostky byly vrženy a bylo na vše pozdě.

Včera to byli Němci, dnes to jsou Mohamedáni a svět politicky korektně zase přešlapuje, filosofuje, štěpí se a čeká kdy náboženský fanatici mohamedáni budou pochodovat,  dnes neuvěřitelná, zdánlivě bláznivá myšlenka, jako tehdy  se po světě posmívali neškodnému frajtrovi  Hitlerovi,  hádáme se mezi sebou, doufáme v nejlepší a mohamedáni nás hrajou jako housle a za zdí se nám chechtají a v pravý okamžik BÁÁÁC . . . . a zase se budou za 100 let evropané psát a bavit se na internetu, možná v perštině, proč Mohamedáni mohli dělat co dokázali a padlo 200  miliónů válečných mrtvol . . . . tož tak. Určitě EU podepíše mírové smlouvy s Irákem a lá Mnichov . . . . a chlubit se jak jsou chytří a mávat v Bruselu na letišti kusem papíru.   

G.R. 16.6.2007 14:42

Re: Opičili jsme se po Francii . . . .

Když dnes mluvíte se vzdělaným Francouzem, dovíte se, že dnes se už ví, že se v době stavby Maginotovy linie vědělo, že se dá snadno obejít přes Belgii, k čemuž nakonec - logicky - došlo. Ovšem taková megalomanská stavba je velký kšeft pro stavební firmy, jejichž vliv asi těžko zpochybníme. A pokud se betonuje v zájmu obrany vlasti, je podpora veřejnosti zaručena. U nás byla situace hodně podobná, čímž ovšem v žádném případě nechci naznačit, že naše pohraniční pevnosti jsou pouze dílem stavební lobby. Chci jen říct, že ve jménu vznešené myšlenky leckdy leckomu leccos projde. Dnes jsou například zase v módě ekologické stavby a záchrana planety. A jak pravil klasik, zdroje jsou.

J.G. Pašek 16.6.2007 19:00

Re: Re: Opičili jsme se po Francii . . . .

Ve Francii začali stavět, první výkopy atd., privátní stavebná firmy, což zakrátko převzala vláda a nahnala tam vojáky, nezaměstnané veterány, vězně, nucené přidavače nádeníky vše pod vojenským a vládním dozorem . . . .  mluvím o výkopech a betonu . . . . to složité kovové zařízení se odlévalo, kulo a dávalo dohromady ve vzdálených strojírnách a do pevností a bunkrů odvezlo nainstalovat. Stejně tomu bylo v ČR . . . .  vláda najímala, vláda platila a stavěla. Není to vždy tak, že stavební loby rozhodne co se kde bude pro armádu stavět, jak v ČSR tak jinde.

Ty ekologickz korektní stavby? V USA protože někdo přišel s tím že urea-formaldehyd lepidla jsou údajně škodlivé vdychovat výpary a musí se používat materiály, které jsou "obnovitelné" tak to taková budova stojí o 305 více . . . . díky těm přitroublým, slepým a hluchým ekologickým policajtům.

J.G. Pašek 16.6.2007 19:43

Pardon to 305 měo být 30% . . . .

zapomněl jsem přešaltrovat klávesnici . . . 

Muf 18.6.2007 15:30

Re: Opičili jsme se po Francii . . . .

... k té " Mažinotce" a Belgii.  Plán přepadení Francie vypracoval Manstein, říkal mu Sichelsnitt, řez srpem. Klasika - A) sever - Nizozemsko a Belgie - skupina rmád von Bock - fungovala jako návnada. Francie mobilizovala a přesunula svoje jádro armády na sever včetně BEF - brtiského expedičního sboru. Francouzská generalita čekala opakování 1. světové války a obdobu Sliefenova plánu a místo toho přišlo B) přes Ardeny přehnaly tankové armády, překonaly Mássu a za sedm dní byly u Atlantiku - viz. Rommel a 7.tanková u Sedanu. A to byl konec Francie.  Tedy žádní parašutisté a tak. Tomu plánu v německu věřili tři lidé, Manstein, Hitler a Guderian.

bastard 16.6.2007 1:27

Je to ještě horší

Kdy jsme se měli bránit? Na podzim 1938 nebo v březnu 1939? To je dost kardinální otázka.

Po Mnichovské dohodě totiž dostala ČR ultimátum, čtěte dobře, od Anglie a Francie, že jsme povinni vyhovět nárokům Němcům a vydat jim Sudety. V případě že odmítneme, budou to  tito "takzvaní spojenci" považovat za příčinu války .. z naší strany..

Prostě si nás rozkouskovali jako nějaké pusté území v Africe. O nás bez nás. K dokreslení tehdejšího stavu v si uvědomme ještě dvě věci - odtržení Sudet nebylo součástí 2.světové války - kdyby Hitler nezačal válku, byly by Sudety dodnes německé, a zcela legálně.A ta druhá??? Ještě v květnu 1945 jednal Dönitz s Američany o separátním  míru, a o udržení hranic Německa z jara 1939, tedy včetně Sudet..Ještě že Rusové byli proti....

Jiří S. 16.6.2007 2:46

Re: Je to ještě horší

2. světová válka se počítá od 1. 9. 1939. Takže KDYBY Hitlerovo Německo nenapadlo Polsko, byly by součástí Německé říše i rakouské země a pod její "ochranou" Protektorat BuM, samozřejmě také Slezsko a Východní Prusko.

V roce 1945 už byla otázka příslušnosti území odtrženého Mnichovskou dohodou mezi spojenci vyřešena, Velká Británie i de Gaullova Francie ji už neuznávali (porušena ze strany Německa), USA se nikdy netýkala. Nedávejte Rusku větší zásluhy než mu náleží, vždyť bylo od srpna 1939 do června 1941 spojencem Německa a podle toho se chovalo. (Čest vojákům  Rudé armády padlým při boji s Hitlerem, oni za pikle svého "voždě" nemohli.)

Borek@exil 16.6.2007 3:12

Re: Re: Kdy jsme se měli bránit?

Vždycky a okamžitě! Při mobilizaci projížděly přes Moravskou Novou Ves vlaky, plné mobilizovaných. Chlapi se vykláněli z oken a řvali na lidi, lemující nádraží a mávající: Přivezeme vám z Hitlera guláš!!! .....Ti chlapi chtěli bojovat. I já jsem chtěl bojovat v šedesátám osmém; řval jsem vzteky z bezmocnosti......byli jsme doma z vojny sotva měsíc, rádi zpátky v civilu. Ale doufali jsme, že nás zavolají......nezavolali. Někteří říkají: No, jo ale kdybyste se Rusům bránili, třeba byste tady dneska ani nemuseli být. Odpověď je jednoduchá: No a?

Claudio 16.6.2007 6:03

Re: Re: Re: Kdy jsme se měli bránit?

 A kdo se posr-l strachy před Němci a pak před Rusáky? Nejvyšší politické figury! A podle mně jsme se posr-li pak před těmi figurami i my - národ. A národ má takové nejvyšší politické figury, jaké si zaslouží. :-/

Bohata 9 16.6.2007 14:01

Kapúitulovali zasraní Pražáci :

Protože jim Goring pohrozil ,že jim poboří jejich nahraboné majetky v Praze jednak z doby kdy vydělali na 1.SV jednak i rakouská šlechta ,která se koncem 17.století nasáčkovala do Prahy ze strach před Turky.Samozřejmě chaloupky si zde postavili pěkné.Proto nás pražské zájmy stály ,stojí a budou stát naši existenci jako národa.

Občan Prahy 16.6.2007 14:49

Re: Kapúitulovali zasraní Pražáci :

Proboha co dělá administrátor webu?! Takovýhle buranský rasismus a ono to klidně vyjde!

sisifos 16.6.2007 9:41

Re: Re: Re: Kdy jsme se měli bránit?

PANE HALSKA prectete si prosim KNIZKU ktera ma nazev SPION JEMUZ NEVERILI napsala to dcera FRANTISKA MORAVCE FRANTISEK MORAVEC byl predvalecny SEF SPRAVODAJSKYCH SLUZEB CSR az si to prectete budete prekvapen !  A VAM PANE BOREK DEKUJU ZA PRISPEVEKDOUFAM ZE VAM JEDNOU PODEKUJE I PAN HALSKA A NEJENOM ON PREJU PEKNY DEN !;-)

Hnyk 16.6.2007 14:37

Re: Je to ještě horší

V roce 1918 Anglie, Fracie, USA za účasti Masaryka namalovali čáru na mapě, kudy povede hranice ČSR (jakož i dalších států vzniklých rozkouskováním RU). V roce 1938 Anglie a Francie za účasti Hitlera tu čáru vygumovali a namalovali ji jinde.

Kdyby nedošlo v Rusku k revoluci a Rusko 1. SV doopravdy vyhrálo, tak by z RU nezbylo ani to Rakousko, hranice mezi Ruskem a Německem by probíhala asi tak na čáře Terst, Vídeň, Plzeň, Liberec, Wroclaw, Krakow, Gdaňsk. V české gubernii by se psalo azbukou a každoročně se v chrámu Sv. Víta slavila pravoslavná mše na oslavu báťušky cara a památky osvobození z rakouského žaláře národů. A nějaký Hitler by byl jen číslo v archivu registrace příjemců sociální podpory. 

Pamětník starejch dob 16.6.2007 19:16

Re: Je to ještě horší

Němci si vůbec dělali dlouho nepřiměřené naděje, Něco by mohli získat jen v jediném případě, kdyby totiž došlo k válce mezi Stalinem a západními Spojenci. Na totéž v opačném směru sázeli Japonci. Také ti si mysleli, že jim zůstane mnoho z toho, co na počátku války dobyli.

Demobilizovany 1939 16.6.2007 0:56

O pohranicni opevneni se prudce bojovalo

Tehdy sovetska armada se stezi probijela pres byvale cs. opevneni a pohranicni bunkry v prostoru Opavy v dubnu 1945 - osvobozeni Ostravy se oddalilo o nekolik mesicu urputnou obranou nemeckych jednotek ktere se drzely v byvalych cs. pohranicnich opevnenich. Takze kapitulace v roce 1939 se nevyplatila - alespon pro ty padle ceskoslovenske a ruske vojaky pri dobyvani Ostravy.

Pamětník starejch dob 16.6.2007 18:55

Re: O pohranicni opevneni se prudce bojovalo

A to ještě Němci předtím z těch pevnůstek odstranili veškeré vybavení, které použili k výstavbě "Atlantického valu." O počtu českých tanků, které Hitler použil k útoku na Francii nemluvě.

lis 19.6.2007 18:42

Re: Re: O pohranicni opevneni se prudce bojovalo

České tanky??? Neznám. Snad Československé ne???

Brett 16.6.2007 0:36

Opevneni nebyla dobudovana

a nebyla vyzbrojena.  Zeme by byla napadena ze strany Nemecka, Rakouska, Polska, Madarska.  Na slovenske (zejmena madarske) a nemecke vojaky v ceskoslovenskych uniformach nebyl spoleh.  Letecka obrana byla vlivem Francie podcenena.  Francie odmitla dodrzet spojenecnou smlouvu.  Atd.  Presto se muj otec v dobe mobilizace ujal veleni sveho praporu na Slovensku s velkym nadsenim a hodlal republiku branit.   Jeho slovensti poddustojnici dezertovali.  Jako strateg vzdy rikal, ze by to byla prohrana valka a druhou svetovou valku by asi o mnoho prodlouzila.

Borek@exil 16.6.2007 3:01

Re: Opevneni nebyla dobudovana

Prohrát válku není ostuda. Ostuda je vzdát se bez boje. Vzpomeňte na Thermopyly!

300 Sparťanů proti desetitisícům Peršanů,....a nepodělali se. Naopak Rvali se jak šílenci. 5 milionů Finů proti CCCP....a taky se v podstatě udrželi, jejich územní ztráty nebyly katatastrofální. Válka neskončila okupací ale příměřím. Malinkatý Izrael soustavně dává přes hubu asi šedesáti milionům Arabů!

Borek@exil 16.6.2007 3:05

Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

Čtěte Bibli, tam to všechno je...Samuelova kniha nám povídá, jak na Židy přišla veliká bída....Hej, héj, kam se valej?..Takhle Goliáš ho provokuje, David slušně salutuje...Když mu ale óbr plivnul do očí, David se otočí, prakem zatočí...Když začínáš , no tak tumáš...byl jsi velkej, já měl kuráž!.....a jakej byl Goliáš???

Jiří S. 16.6.2007 4:09

Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

Porovnávat finsko-ruské války se situací ČSR není správné. ČSR: Úzké území plné silnic a železnic ze tří stran obklopené kvalitní útočící armádou, mezinárodní politická izolace až nepřátelství (agresor dle mezinárodního společenství). Finsko: Obtížný terén, nepřátelská armáda útočící prakticky jen na poměrně úzké šíji, mezinárodní izolace útočníka (v Zimní válce). Pokračovací válka byla vedlejší frontou 2SV a ruské síly byly vázány na hlavních frontách ).

Všechno to jsou jen KDYBY, stalo se takto.

Borek@exil 16.6.2007 7:29

Re: Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

Finové nesrovnávali. Bojovali.

Jojin 16.6.2007 11:17

Re: Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

Dovolím si připomenout že naše pohraniční hory jsou dostatečně obtížnou krajinou pro vpád na naše území(ve Finsku to byla bažinatá tundra)protože Německá taktika Blizkriegu v takové hornaté oblasti je na nic.Připočteme-li velmi dobře situované pevnosti a pevnůstky(pokud jste navštívili některou z nich zjistili jste že měli hlavně protipěchotní zbraně a protipancéř na lehčí obrněná vozidla,žádné těžké protitankové zbraně)po dokončení by byla naše hranice těžko prostupná a vezmete li do úvahy fakt že naše tehdejší armáda dokázala ve velmi krátké době mobilizovat i varianta s paradesantními jednotkami je nejistá z hlediska útočníka.

Jenda 16.6.2007 23:35

Re: Re: Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

a) po dokonceni

b) vzhledem k tomu, ze uz mel Hitler i cele Rakousko, a ze by se pridali nejen Madari, ale i naivni Polaci, tak to s tema pohranicnima horama neni tak horke.

c) ze znacna cast tech pohranicnich pevnosti by se nechazela hluboko v nepratelskem uzemi. Oni se nasi mili nemecky hovorici spoluobcane na valku pripravovali. A zbrani bylo v pohranici napasovanych dost.

Maňas 16.6.2007 11:08

Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

a tech spartanu bylo ve skutecnosti 7000 vcetne vojaku z ostatnich mest, tech 300 jenom krylo ustup ostatnich a jako vysledek jejich akce bylo vypaleni sparty, navic persane nemeli zadnou luftwafe, ktera by recke pozice proste preletela...

A s tim Izraelem to taky neni tak zhave, vlastne jsou to jenom pohranicni putky a semtam nejake ostrelovani raketama, kdyz naposledy slo do tuheho, hned se do toho obul zapad. A kdyby se jednou ti arabove nastvali a uderili plnou silou, tak na druhy den Izrael neexituje.

karlos-kral 16.6.2007 11:36

Re: Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

v tomhle nemaš pravdu.Izraelci v sedmidenni válce bojovali proti všem sousedním arabským státům a vyhrali.

Neverici Tomas 16.6.2007 11:47

Re: Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

Nekde vam v arbsko izraelske historii vypadla stranka o valce Yom Kippurske. Tehdy se do toho opravdu obuli a bojovali docela dobre. Presto nakonec zase musely velmoci zastavit izraelske tanky drive nez vstoupily do Kahiry...

Sam 16.6.2007 14:09

Re: Re: Re: Opevneni nebyla dobudovana

Pamětník starejch dob 16.6.2007 19:45

Těch Sparťanů bzlo několik tisíc,

jinak ovšem souhlas.

Marasmem je dnes ale prolezlá celá Evropa.