28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

GLOSA: Nikdo nemeškej

Minulý týden jsme si připomněli pětasedmdesáté výročí vylodění Spojenců v Normandii. Před lety jsem celé to vyloďovací pobřeží projel od Caen po Carentan.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 12.6.2019 1:04

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Nevím, jestli byl F.D.Roosevelt "jedním americkým průmyslníkem" a ten "předražený kšeft" byl na úvěr, který Rusáci dodnes nedoplatili. Samozřejmě mohli peníze, které měli za tento "kšeft" Američanům zaplatit, nabídnout rovnou Hitlerovi. Třeba by je nechal na pokoji a nemuseli by vůbec válčit.

Nemluvím o hladomoru na Ukrajině. V Rusku nebylo od bolševického puče nikdy potravin dostatek a když Němci obsadili nejproduktivnější zemědělské oblasti, se situace stala kritickou. Navíc armáda sebrala ze zemědělství mužské pracovní síly a dopravní prostředky, což nutně vedlo k dalšímu poklesu produkce potravin. Vojáci, kteří umírají hlady, toho moc nevybojují a zrovna tak moc nevyrobí hladoví dělníci v továrnách. Američani Rusům dodali nejen potraviny, ale i zemedělskou a dopravní techniku, která umožnila zvyšit jejich vlastní produkci.

J. Vintr 12.6.2019 0:33

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Takže to zboží neprodávaly USA, ale nějaká soukromá firma a ne přímo Němcům, ale nějaké třetí zemi. USA jsou demokratický stát a ten nemohl zabránit soukromým firmám obchodovat s neutrálními zeměmi.

J. Vintr 12.6.2019 0:02

Re: Byl to Západ

Japonsko by se nepochybně vzdalo (včetně té armády v Mandžusku) i kdyby Rusi nehnuli ani prstem.

J. Vintr 12.6.2019 0:00

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Američani zachránili ZSSR před ekonomickým kolapsem už ve dvacátých letech, když pomáhali budovat průmysl a zemědělství. Ty báchorky, jak se západ jen třepal na zničení bolševického státu, patří také k bolševickému "folklóru".

J. Vintr 11.6.2019 23:54

Re:

Řekl bych, že po celou válku s Ruskem byly pro Němce větším nepřítelem logistické potíže s dopravou válečného materiálu na velké vzdálenosti územím bez jakékoliv dopravní infrastruktury (a později jeho nedostatek hlavně kvůli spojeneckému bombardování a nedostatek vojáků kvůli válčení na více frontách) než Rudá armáda.

J. Vintr 11.6.2019 23:45

Re:

V době, kdy Rusi dostali lekci od Finů, už "byly kostky vrženy", Německo už bylo ve válce se zbytkem Evropy. Jinak se ta faktická porážka od Finů jistě dala nějak okecat, aby si Rusi připadali jako gerojové.

J. Vintr 11.6.2019 23:34

Re: Byl to Západ

Atlantický val byla jen symbolická překážka. Největším problémem invaze bylo dopravit na francouzské pobřeží dost vojáků, zbraní, pohonných hmot a jiného materiálu dřív, než dočasná německá přesila smete invazní armádu zpátky do moře. A samozřejmostí byla naprostá vzdušná převaha, protože množství lidí a materiálu nahlučené na malém kousku pobřeží by bylo možno leteckým útokem poměrně snadno rozsekat na kousky

J. Vintr 11.6.2019 23:25

Re: Třeba Rokossovskij.

Jasně, všechno jsou to jen lži a pomluvy. Třeba i to, že ty Poláky v Katyni postříleli Rusi.

J. Vintr 11.6.2019 23:18

Re: Třeba Rokossovskij.

Solženicynovo ... pitomý doplňovač textu

V. Liptovský 11.6.2019 23:13

Re: Třeba Rokossovskij.

Pri všetkrj snahe o objektivitu -toto "veľdielo" napísané v zahraničí za peniaze a pod vedením zahraničného "sponzora", bez historických podkladov... To je najmenej dôveryhodný zdroj. Solženicyn sa musel v zahraničí niečím živiť... Tak sa živil takto.

J. Vintr 11.6.2019 23:10

Re: Byl to Západ

Ta vaše "informovanost" spočívá v tom, že berete vážně Stalinovy diplomatické hrátky. Bolševický režim nikdy ze Západem nemínil spolupracovat. Chtěl ho napadnout a podrobit si ho. Jako si podrobil nás a ostatní státy, které Rusi "osvobodili". Nebýt přítomnosti Američanů v Evropě, tak by nepochybně pokračoval.

J. Vintr 11.6.2019 23:04

Re:

Rusko v prvním nárazu nezachránila tvrdá diktatura, ale neexistence zpevněných cest a ruská zima.

J. Vintr 11.6.2019 23:02

Re: "Mlýnek na maso"...

To je pravda. Jinak, kdyby nebyl Hitler tak stupidně ideologicky zaslepený, tak by ho Rusi většinou vítali jako odvoboditele od bolševiků.

J. Vintr 11.6.2019 22:59

Re: Třeba Rokossovskij.

Já nepíšu o tom, co dělali Rusi Němcům za války, ale o tom, co dělali Rusi (i jiné národnosti) Rusům (a ostatním národnostem uvnitř ruského impéria (po celou dobu trvání bolševického režimu. Přečtěte si Solženicyonovo Souostroví gulag.

V. Petr 11.6.2019 22:21

U Dieppe to tak nevypadalo

Ostatně přesto, že Britové zanechali ve Francii r. 1940 při svém ústupu všechny těžké zbraně, neodvážil se Hitler podniknout invazi do doby, kdy bude zničena RAF, což se mu, jak známo, nepodařilo.

V. Petr 11.6.2019 21:17

A ty čtyři německé divize měly 130000 můžů...

Tolik Němců se totiž nakonec vzdalo. Italů se vzdalo 120000 a to možné je.

Celá Afrika stála Osu 600000 můžů.

Víte o tom, že roku 1944 bylo na východní frontě jen 22% stíhaček Luftwaffe?

J. Jurax 11.6.2019 20:09

Ne tak docela. Respektive ano i ne.

Prvotní naráz invaze v roce 1941 po mém soudu mohla vydržet jen tvrdá diktatura s charismatickým vůdcem, jenž si nebral ohled ani na vlastní lidi. Demokracie postrádající patřičně tvrdou ruku by se patrně zhroutila jako Francie (v době kapitulace půlka Francie nebyla obsazena a koneckonců koloniální mocnost mohla pokračovat v boji, i když mateřská země byla obsazena; chyběl jim vůdce a vůle bojovat); Anglii zachránil kanál, stíhači a fakt, že Kriegsmarine se Royal Navy naprosto nemohla rovnat. A měli charismatického vůdce, jenž možnost kapitulace vyloučil - Churchilla.

Tedy ono by bylo ještě víc faktorů, ale to by bylo nadlouho.

Ale je to můj osobní názor a uznávám, že celkem kontroverzní.

V. Liptovský 11.6.2019 20:07

Re: "Mlýnek na maso"...

Slovné klišé, ktoré nemá výpovednú hodnotu. Argumentujte prečo.

J. Jurax 11.6.2019 19:52

Měli, ale nevyužili. On Stalin byl zloduch dlouhodobě osvědčený, o Hitlerovi to ještě všichni nevěděli. Holt tehdy celkem pochopitelně nebylo v zájmu Anglie a Francie paktovat se s bolševiky.

A ano, v době podivné války promarnily Anglie i Francie svou nečinností nadějnou možnost zabránit druhé světové válce. Dnes je to jasně patrné každému, tehdy to arciť chápali jen nemnozí.

F. Navrátil 11.6.2019 19:36

Re: "Mlýnek na maso"...

Rusko vybojovalo vítězství ne proto, že mělo Stalina, ale přesto, že mělo Stalina.

V. Novák 11.6.2019 19:17

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Naučte se něco o "Operation Unthinkable" - budete opět překvapen.

Mě docela překvapuje, jak si člověk s takovými neznalostni dovoluje diskutovat a tvářit se, že ví o čem...

V. Liptovský 11.6.2019 19:17

Re: Třeba Rokossovskij.

To, čo píšete, mi pred 40-timi rokmi hovorili niektorí veteráni, ktorí prešli vojnou "od Brestu po Berlín". Dokonca vraj bez zbraní išli v ústrety Nemcom prehovárať ich, aby nebojovali... Tí ich vraj kosili guľometmi. Pravda, historici v minulom režime to popierali, a popierajú to aj dnešní ruskí historici... No, neviem... Ale niečo na tom môže byť...

V. Novák 11.6.2019 19:15

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Už jsem to napsal výše.

Je to pro vás skutečně překvapení?

Pokud ano, pak mi nezbývá než ocitovat jistého Uljanova - "Učit se, učit se, učit se!"

V. Novák 11.6.2019 19:13

Re:

Tak o to přesvědčení - pokud je kdy měl - ho musela připravit nejpozději Severní válka, kde měla RA problémy i se slabým Finskem.

V. Novák 11.6.2019 19:09

Re: Byl to Západ

SSSR přerušil spolupráci s Hitlerovým Německem a pokoušel se vytvořit v Evropě - od přijetí so Společností národů v 35. roce oficiálně - systém kolektivní bezpečnosti a definici agresora. Litvinov to zkoušel - za naprostého nezájmu "demokratických mocností" (Mussolini a Hitler byli proti samozřejmě) - až do jara 1939.

Když Stalin viděl Mnichovskou dohodu i "reakce" na 15. březen, odvolal Litvinova a začal prostřednictvím Molotova, který na rozdíl od Litvinva nebyl Žid, vyjednávat s Hitlerem. Přesto vyjednával i s Británii a Francií - až do, tuším, 20. srpna měli Britové s Francouzi možnost uzavřít se SSSR spojenectví, které by dostalo Německo do kleští dvou front.

Když bylo už jasné, že se dohodnout nechtějí, dohodl se Molotov s Ribbentropem. A z Polska (lteré krátce před tím vyjednávalo s Německem o spolupráci proti SSSR) obsadil SSSR jen část po Curzonovu linii, která byla stanovena na základě národnostního složení - na západ většina Poláků, na východ Bělorusů a Malorusů (Ukrajinců).

Zjištuji, že už s vámi ztrácím trpělivost - opravdu své blbé otázky míníte vážně, nebo srandujete? Jste tak naprosto tragicky neinformovaný - nebo to hrajete?

V. Novák 11.6.2019 18:58

Re: Třeba Rokossovskij.

Rusové (mongolsky krutí - podle vás) se museli za války naučit nenávidět Němce (nejspíš evropsky humánní), protože byli vychováni v proletářském internacionalizmu a považpovali německé vojáky za "dělníky v uniformě". A dokud neosvobodili první vesnice a městečka donedávna obsazené Němci, věřili tomu.

Pak jim ta nenávist šla celkem rychle naučit...

V. Novák 11.6.2019 18:53

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

V Afeice stáli Brotové a Američané proti 4 německým a 8 italským divizím s narušeným zásobováním.

Operaci Barbarossa provedlo 153 německých divizí a 40 divizí spojenců Osy.

Vidíte ten (ne)poměr?

V. Liptovský 11.6.2019 18:52

Re: Třeba Rokossovskij.

Nemecká krutosť bola vari tiež azijská? A koľko Čechov sa dnes k protektorátnemu dedičstvu na diskusných fórach hlási... Ďakujem, nechcem... A tzv. ruská mentalita vo vašom ponímaní - je to naozaj tak? A aká je anglosaská mentalita? História o nej vypovedá - a nie je to bohviečo...

J. Vintr 11.6.2019 18:40

Re: Třeba Rokossovskij.

Samozřejme že za všechno nemůže Stalin. Může za to ruská mentalita, která má mnohem blíž k asiatské krutosti než k evropskému humanismu. V takové zemi nebyl problém najít dost lidí na páchání těch nejhorších zvěrstev.

J. Vintr 11.6.2019 18:37

Re: "Mlýnek na maso"...

Rusi jsou chudáci. Žijí ve státě, který ve všech směrech kulhá za vyspělým světem, takže co jiného jim zbývá, než nostalgicky vzpomínat na vítězství ve druhé světové válce, opředené spoustou vylhaných oslavných legend. Ta o zásluze Stalina na tomto vítězství je jednou z nich. Pamětníků už žije málo (o většinu se postaral Stalinův režim), takže si můžou minulost malovat na růžovo podle libosti.