14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

GLOSA: Nikdo nemeškej

Minulý týden jsme si připomněli pětasedmdesáté výročí vylodění Spojenců v Normandii. Před lety jsem celé to vyloďovací pobřeží projel od Caen po Carentan.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 11.6.2019 15:01

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Možná amatérský, ale vybavený informacemi.

Už jste si zjistil, Lepko, jak to bylo s americkými dodávkami pro Německý chemický průmysl?

V. Novák 11.6.2019 14:57

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Psal jsem o terému. Z Berlína do Prahy jely po silnicích - a to zvládaly dobře.

V Normandii nezvládaly ani živé ploty "boccage" a jezdily v kolonách po silnicích a železničních náspech, což je ve válečné zóně opravdu nedobrý nápad. Na východě, proti Japoncům, je přes Velký Chingan musely brát T35, KV a IS na lano a spouštět, protože bahnité soutěsky taky neuměly.

J. Chvojka 11.6.2019 14:53

Re:

A já bych opustil ten Stalinův výmysl “Druhá (myšleno podřadná) fronta” úplně. První bylo přepadení Polska Sovětským Svazem a jeho tehdejším spojencem Německem, druhé bylo západní tažení Německa (Dánsko, Norsko, Holandsko, Belgie, Francie, Velká Británie) to vše se zásobami (ropa a potraviny) dodávanými ze Sovětského Svazu ... a NÁJEDNOU si dovolil Hitler zaútočit na svého (do té doby nejvěrnějšího druha - který mezitím okupoval Estonsko, Litvu, Lotyšsko a vyvraždil jejich inteligenci, a kousky Rumunska a Finska - a máme tu jedinou spravedlivou vájku! Už jsou směšní páni rusofilové se selektivní pamětí.

R. Langer 11.6.2019 14:53

Re: Byl to Západ

Myslíte ten Západ představovaný levičáckými nacistickými parchanty? Tak to jo! Ale pěkně se mezi sebou všechna ta levičácká pakáž mlela. A ten skutečný Západ to potom musel docela složitě dávat do pořádku. Bohužel škoda, že nás k té levičácké pakáži po válce spláchli. Ale za to jsme si taky mohli dost i my sami. :-P

J. Jurax 11.6.2019 14:44

Jistě. Přinejmenším z části a u některých komodit.

Ovšem krev do toho masomlýnku východní fronty dodával SSSR.

J. Jurax 11.6.2019 14:41

Víte, stručně řečeno nemáte pravdu. Zejména s tím zadržováním tzv. druhé fronty. Totiž k invazi do Francie bylo třeba napřed vyhrát bitvu o Atlantik, aby bylo možné do Anglie přes oceán navézt vojáky, zbraně a zásoby.

Ostatně druhá fronta byla kontinuálně v Severní Africe a od roku 1943 taky v Itálii. I když vázala řádově míň německých sil než fronta východní. A pochopitelně byla taky bombardovací ofenzíva, které SSSR nemaje strategického letectva nebyl schopen.

A že na Západě celkem pochopitelně glorifikují svá vítězství, kdežto v Rusku zase svá je celkem pochopitelné. Ale to už je propaganda, jež slouží současným politickým zájmům.

J. Lepka 11.6.2019 14:38

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Á, další amatérský vykladač dějin.

V. Novák 11.6.2019 14:35

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

A ropu z USA. Až do 44. roku.

P. Zinga 11.6.2019 14:35

Re: "Sovětský mlýnek na maso"

A zvěrstva páchali také z pouhé blbosti?

J. Lepka 11.6.2019 14:34

Re: Byl to Západ

Poněkud jste zapomněl zmínku, kde by bývalý kamarád hitlerovského Německa byl, nebýt amerických dodávek "Lend and Lease". To k té politické podlosti, nehledě na váš malý nedostatek zmínky o pacifickém bojišti, do kterého se rusáci zapojili až po kapitulaci Japonska a ještě jen s cílem územních zisků.

Taková falsifikace historie je přímo esencí politické podlosti.

V. Novák 11.6.2019 14:34

Re: "Sovětský mlýnek na maso"

To bych řekl, že u všech nadšených to bylo z blbosti. Kdo by chtěl umrzat v letní uniformě při -40?

P. Zinga 11.6.2019 14:34

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Gowno. Doufali, že když způsobí západním spojencům ztráty a vrátí západoevropské země, že uzavře se Západem příměří nebo mír. Ten blb Patton by pak s nimi táhl na východ.

J. Jurax 11.6.2019 14:29

To máte těžký.

Z hlediska sojuzu bylo tehdy - konec roku 1939 až první půle 1941 - optimální ponechat Němce a Francouze s Angličany, ať se navzájem oslabují, a nezavdat Německu příčinu k útoku, protože pochopitelně četli Mein Kampf a doktrína Drang nach Osten jim nebyla neznámá. A pak - až transformují Rudou armádu a dozbrojí - udeřit na oslabené Německo, přejet Evropu naštorc a přinést ji socialismus, jakož i osvobodit její dělnickou třídu z područí kapitálu. Tak si to malovali.

A v USA tou dobou panoval izolacionismus s tím, že dodávali zbraně do Anglie a s Německem udržovali dobré vztahy, i obchodní.

Jenže Francie se sesypala a byla okupována a její zdroje sloužily Německu, vláda ve Vichy s Němci kolaborovala, Anglie byla izolovaná za Kanálem a v roce 1941 neschopná Německo významně ohrozit. Takže Němci mohli udeřit na východ preventivně.

B. Hamal 11.6.2019 14:27

Byl to Západ

kdo přepadl Rusko prostřednictvím svého výkvětu - hitlerovského Německa - které bylo nakonec poraženo za obrovských lidských ztrát Ruska. Na vysokých ruských ztrátách se Západ podílel i několikaletým zadržováním otevření západní fronty. Nyní Západ oslavil výročí vítězství nad Hitlerovským Německem a skutečného vítěze ignoroval.

Taková falsifikace historie je přímo esencí politické podlosti.

I. Kellner 11.6.2019 14:11

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

95% "surovin" měl z Norska.

J. Jurax 11.6.2019 14:05

No, podřadné ... ono je lepší i Sherman než žádný tank. Sherman nebyl nekvalitní, ale nedosahoval bojové účinnosti ani T-34, natož Panterů.

Dlužno říci, že byl konstruován podle jiné filosofie - jako podpůrná zbraň pěchoty, nikoliv primárně k tankovému boji proti tankům. K tomu Američané měli doktrínu stíhačů tanků s výkonnějšími kanóny (Wolverine etc).

Sherman měl původně nevýkonný krátký 75 mm kanón a ani pozdější 76 mm kanón nepatřil ke špičce. Až Sherman Firefly byl odpovídajícím soupeřem PzKpfw IV s dlouhým kanónem a Panterů.

J. Vintr 11.6.2019 12:23

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Ale jasně. "Pomáhal" tím, že dodával Hitlerovi suroviny...

J. Vintr 11.6.2019 12:20

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Pokud se vám chce věnovat trochu času tomuto tématu, tak si přečtěte tohle:

https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1-?utm_source=valka_cz&utm_medium=article&utm_campaign=serial

Význam americké válečné pomoci Sovětskému svazu se stále velice zlehčuje a panuje kolem toho spousta lží, které rozšiřovala ruská propaganda.

Třeba ta vaše zmínka o "nekvalitních Shermanech". Jak si vysvětlíte, že část tanků, na kteých prijechala do Prahy Rudá armáda - osvoboditelka, byly ta podřadné Shermany?

M. Klas 11.6.2019 12:20

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Uvědomme si, že před válkou měly USA menší armádu, než např. Rumunsko. Začínaly tedy prakticky od nuly. Pak byly vázány boji v Africe, Pacifiku, Itálii...... Vytvořit zázemí pro vylodění v Normandii je stálo spoustu práce.

M. Klas 11.6.2019 12:16

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Jen pořád nemohu nikde najít, jak pomáhal CCCP bojujícím Britům před vypuknutím VVV. Byli jediní, kdo tíhu bojů až do června 1941 nesl.

V. Novák 11.6.2019 11:58

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

V první fázi VVV - tedy od 22.června 1941 do bitvy u Moskvy byla západní pomoc velmi omezená. Nejen proto, že bylo obtíné jí zotganizovat, ale Churchill věděl, že vše, co půjde do SSSR, nepůjde do Británie a navíc nevěřl, že se SSSR udrží a považoval tedy dodávky pro něj za dárky Hitlerovi.

Závody Sověti přesunuli na a za Ural sami a sami taky zvedli výrobu T34 na desetinásobek předválečné - a to do konce roku 1941.

Samozřejmě se pomoc velmi hodila, zejména přepravní prostředky a potraviny, konzervy a boty. Se zbraněmi to už bylo horší, Shermany se v terénu moc neosvědčily, navíc bouchaly po prvním zásahu a dostat se z hořícího Shermana bylo velmi složité.

A to, že většina Wermacht i SS a Waffen SS vykrvácela na východní frontě, neokecá nikdo.

J. Vintr 11.6.2019 11:58

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Samotné vylodění nebyl ten nejdůležitější moment. Němci neměli dost vojáků a techniky, aby mohli hájit celé pořeží, takže obrana pláží musela být nutně relativně slabá. Hlavní boje se odehrávaly dál ve vnitrozemí kam Němci přisunuli skutečně elitní jednotky, protože pro ně šlo o životně důležitou věc. Daleko důležitější než východní fronta.

J. Vintr 11.6.2019 11:35

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Ten sovětský průmysl pomohli vybudovat Američané. Dodali Rusům stroje a hlavně je naučili efektivně vyrábět. A ten průmysl byl stále do značné míry závislý na dodávkách amerických surovin.

V. Němec 11.6.2019 11:29

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Ta pomoc jistě byla na začátku velmi důležitá, asi západ nechtěl nechat Němce rychle zvítězit a Rusko chtěl udržet v konfliktu co nejdéle. Ale pak, nevím, jak ta pomoc byla dále velká, když již v Rusku na východě plně asi i soběstačně pracoval vojenský průmysl.

J. Vintr 11.6.2019 11:22

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Kdyby Západ nechtěl, aby Rusáci postupovali, tak by jen stačilo jim trochu omezit válečnou pomoc. Přestava, že tak složitou a náročnou věc, jakou byla invaze v Normandii, bylo možno nějak urychlit, je hodně naivní. Taky to mohlo dopadnout tak, že by invaze ztroskotala a na další pokus by se zhrabali až za pár let.

J. Vintr 11.6.2019 11:18

Re: "Sovětský mlýnek na maso"

To se už těžko zjistí, kolik jich rukovalo opravdu s nadšením a kolik to nadšení jen předstíralo. A u kolika to nadšení bylo jen z blbosti, protože netušili, do čeho jdou.

V. Němec 11.6.2019 11:00

Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

západ by ještě váhal déle. Ale byl dotlačen z obav, že sověti dojdou až do Francie.

P. Zinga 11.6.2019 8:59

Re: "Sovětský mlýnek na maso"

A co ta většina, co rukovala s nadšením?

A. Alda 11.6.2019 8:58

U Hradce Králové

bojovali Češi a Moravané v rakouských uniformách proti Slezanům a Polákům v pruských uniformách.

https://www.youtube.com/watch?v=A9-BJS9Nr1k

P. Zinga 11.6.2019 8:58

Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

ale zdá se, že někteří větší.

Ten "sovětský mlýnek na maso": už z historických záběrů po vylodění je vidět, že elita německé armády tam nebyla. Byla totiž na Východě a točila tím mlejnkem.

A jak hodnotit skutečnost, že při nácviku vylodění v dubnu 1944 zahynulo asi 1 400 spojeneckých vojáků, převážně Američanů? Taky mlejnek?

P.s.: Úctu k padlým Němcům nemám, maximálně lítost. A i to pouze s některými.

A na závěr: i zde na NP jsou tací, co řinčí zbraněmi. Hovada.