14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

GLOSA: Nikdo nemeškej

Minulý týden jsme si připomněli pětasedmdesáté výročí vylodění Spojenců v Normandii. Před lety jsem celé to vyloďovací pobřeží projel od Caen po Carentan.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 11.6.2019 18:36

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Můžu.

A už jsem to tady psal tolikrát, že nevím, jestli je vaše nechápavost skutečná nebo si ze mě děláte svým dotazem (_!_).

Standard Oil of New Jersey vypravovala tankery z Nizozemských Antil pod neutrální španělskou vlajkou. Na takové lodě německé ponorky neútočily, stejně jako na lodě argetinské, brazilské, panamské... Ze španělských přístavů pak přes "svobodnou" a okupovanou Francii.

Platby probíhaly přes Bank for International Settlements ve Švýcarsku, která převzala zlato z židovských zubů (samozřejmě přetavené do standardních cihel DRB) a vyměnila je za dolary.

V. Liptovský 11.6.2019 18:34

Re: Třeba Rokossovskij.

Démonizovanie Stalina bolo do istej účelové - aby všetky viny zhodili naňho tí, čo sa výdatne podieľali na represiách - medzi nimi Chruščov a ďalší jeho súputníci... V čase odporu voči opozícii sa mnohí snažili zbaviť konkurentov - v straníckej štruktúre, ale aj v hospodárskych funkciách... Kvitlo udavačstvo (Koroľov by mal o čom rozprávať) a odrazu Chruščov ponúkol všetkým udavačom východisko - doslova ich zbavil pocitu viny tvrdením "za všetko môže Stalin" - čím zbavil viny aj seba. Takže - Stalin bol po smrti, nemohol protestovať. Takže sa nečudujte, že Stalin dal na slová Koneva, Rokosovského a Žukova, a nepopravil ich, že mu oponovali... To, čo píšu rôzni pisálkovia - boli vari pri tom, že to tak rezolútne tvrdia? Propaganda, propaganda, propaganda... Ale domnievať sa, že v ZSSR bol tridsať rokov na čele totálny idiot, ktorý náhodou dokázal ako veliteľ vyhrať vojnu - to je naivizmus.

J. Vintr 11.6.2019 18:32

Re: Byl to Západ

Tak po nástupu Hitlera Stalin spolupráci s Německem přerušil? Takže útok na Polsko současně s Německem byla jen náhoda?

V. Novák 11.6.2019 18:18

Re: Byl to Západ

V roce 1942 by stáli proti nechráněnému pobřeží, děla ještě zahálela v Siegfriedově linii.

V roce 1944 se museli probojovat přes Atlantický val. Včetně těch děl ze Siegfriedovy linie.

V. Novák 11.6.2019 18:12

Re: Byl to Západ

SSSR pomohl vybudovat armádu demokratocké Výmarské republiky, která byla pro vítěze 1. světové války stejným vyděděncem, jako samotný SSSR.

Po nástupu Hitera spolupráci přerušil - ztímco Západ zahájil. Konkordát s Vatikánem 1933. Smlouva o neútočení s Polskem 1934. Námořní smlouva s Velkou Británií 1935. O Mnichově a roce 1938 se snad zmiňovat nemusím.

Tak kde je ta propaganda?

V. Novák 11.6.2019 18:07

Re:

Ještě v první polovině srpna 1939 měly Francie a Anglie možnost uzavřít spojenectví s SSSR - a bylo by pro ně výhodné. Stačilo se dohodnout - a proti Hitlerovi mohla stát síla, na kterou neměl. A dobře to věděl.

Ale oni by Francouzi stejně udělali to, co udělali "na pomoc" Polsku - obsadili by Maginotovu linii a tam se nudili, zatímco Britové by pomaloučku mobilizovali a hráli si na expediční sbor.

J. Jurax 11.6.2019 18:01

No, myslíte asi železnou rudu. Ta arciť byla švédská, vozila se ale via Norsko.

V. Novák 11.6.2019 18:00

Re: Byl to Západ

Pravděpodobně jste si nevšiml, že jsem psal o z boje vyřazených NEPŘÁTELÍCH - nebo už neplatí to, tuším, Pattonovo "Nemáte tady padnout za vlast - vy máte přinutit nepřítele aby padl za vlast!"?

A nebo to platí jen pro Američany, zatímco Sověti měli nepřítele hladit a zpívat mu častušky?

Tak to skutečně nedělali.

"Nauka něnavisti"...

J. Jurax 11.6.2019 17:59

A na Japoncích tuplem ... :-)

Ono to už tak bývá, že počet mrtvých nepřátel vítězům velké vrásky nečiní.

V. Novák 11.6.2019 17:56

Třeba Rokossovskij.

Byl jsem překvapen, jak dokázal po vytažení z basy (a samozřejmě po absolvování mnoha "výslechů") prosazovat a prosadit i proti Stalinovu mínění své taktické operace. Překonání Pinských bažin byla bravurní operace, kdy zaměnil pot za krev.

Nebo Koněv, který sice nebyl v lagu, ale hrzoilo mu zsatřelení, protože jeho defenzívní operace připadaly Vorošilovovi málo ofenzívní - ten prosadil Lvovsko-sandoměřskou operaci s tím, že "za neúsěch ponese plnou odpovědnost".

V. Liptovský 11.6.2019 17:25

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Aby som dodal - aj vtedy bol ZSSR pod sankciami, za všetko musel platiť zlatom. A zlato mohol získať len za obilie a legúry... Tak možno chápať aj jeho obchod a priatelenie s Nemeckom (to tiež bolo dlho po Prvej vojne pod sankciami - takže dvaja "vyhnanci" sa zákonite museli spojiť)...

V. Liptovský 11.6.2019 17:19

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Po prvé - išlo o jedného amerického priemyselníka, a po druhé - odkedy pokladáte predražený "kšeft" za pomoc? Na druhej strane pravdepodobne odsudzujete tzv. hladomor na Ukrajine (hlad bol po celej krajine, pozrite si históriu - dokonca aj v USA, ibaže o tom ich história mlčí - ale niektorí historici hovoria o 2 miliónoch obetí v tom čase) a nízku životnú úroveň - čímsi bolo treba platiť...

J. Jurax 11.6.2019 17:05

Nesporně. Ale někteří - ti co se dožili - byli z gulagu vytaženi a mnozí z nich se stali opěvovanými hrdiny.

J. Jurax 11.6.2019 17:00

Jistě.

Přesto ta krev zlomila páteř wehrmachtu. Počet divizi Osy zničených na východní frontě byl několikanásobně vyšší než na všech ostatních frontách dohromady. I po otevření západní fronty v Normandii v červnu 1944 až do konce války vázala východní fronta přes 65 % sil nacistického Německa a jeho evropských spojenců.

V. Liptovský 11.6.2019 16:55

Re: "Mlýnek na maso"...

No, nepopieram, že časť dôstojníckeho zboru bola postihnutá (doteraz nikto neodpovedal na otázku, prečo - stále sa omieľa, že akoby bez dôvodov)- odvolaná z funkcií, aj uväznená, niektorí aj popravení (iste s tým nemôžem súhlasiť)... Ale formulovať to takto, "téměř celý důstojnický sbor", je prinajmenšom neznalosť, alebo podliehanie tým najhrubšim falzifikáciám... nechce sa mi teraz hľadať, koľko to bolo percent, ale išlo skutočne o niekoľko percent... Navyše, po začiatku vojny mnohých vrátili do činnej služby, dokonca na najvyššie funkcie (Rokosovský a pod.). Ale nemáte pravdu - spomenul so Tuchačevského a Uboreviča... Keby to bolo tak, ako písal Solnežicin, prečo by dnešná popularita Stalina bola taká, aká je (navyše Gruzín, Kaukazec)... To nie je otázka dnešnej politiky - v roku 1979, počas storočnice Stalina som pri služobnej návšteve Moskvy pred Olympijskými hrami s údivom sledoval nepochopiteľný jav - vari tretina aut jazdila po Moskve s portrétom Stalina na zadnom okne... Hoci oficiálna politika štátu si naňho ani nespomenula a mne sa to zdalo nepochopiteľné.

J. Jurax 11.6.2019 16:41

Jistě. To se nevylučuje s tím co píšu.

J. Jurax 11.6.2019 16:39

Do Portugalska a Španěl co států neutrálních případně via jihoamerické země, jež v konfliktu nebyly angažovány, a nikoliv na lodích pod americkou vlajkou.

M. Klas 11.6.2019 16:33

Re: Byl to Západ

To myslíte vážně - "několikaletým zadržováním otevření západní fronty"? Jste jistě takovým stratégem, že byste vylodění v Normandii dokázal připravit během několika týdnů. Škoda, že jste tenkrát nemohl Spojencům poradit a hlavně jim rychle vycvičit armády a vyrobit vše potřebné.

M. Klas 11.6.2019 16:30

Re: "Mlýnek na maso"...

Ještě jste opominul to, že Stalin jako přípravu na VVV vybil (nebo poslal do Gulagu) téměř celý důstojnický sbor.

V. Liptovský 11.6.2019 16:20

"Mlýnek na maso"...

Položte si otázku - bol Stalin a jeho vojvodcovia totálni idioti? Nechajme bokom propagandistické pohľady na politiku ZSSR a jeho historické udalosti. Pri tejto podmienke možno na otázku odpovedať - neboli. Nesporne zúfalo hľadali odpoveď na otázku, ako zastaviť Nemcov (nie nacistov, ba ani fašistov). V daných podmienkach našli len tú, ktorú našli... Na základe svojich znalostí, skúseností a stavu sovietskej ekonomiky, techniky, vedy a z toho vyplývajúcej výzbroje - preboha, veď po občianskej vojne to bola agrárna krajina, ktorá na hony zaostávala za západnou Európou vo všetkých ohľadoch. Takže tá mantra o "mlýnku na maso" je prinajmenšom jednostranne propagandistickým skresľovaním možností... Aká bola iná? Čo nasadiť proti Bf-109 a Stukám? Čo proti tankovým divíziám? Iste, boli už nové zbrane, ale málo a bez skúseností... Áno, iste by bolo lepšie vzdorovať lepšou výzbrojou a ešte lepšou taktikou... Ale - kde ju vziať, keď celá príprava armády uviazla kdesi na konci Prvej svetovej a občianskej vojny? Nerobte i ilúzie o Tuchačevskom či Uborevičovi - boli z rovnakého cesta.

J. Vintr 11.6.2019 16:19

Re: "Sovětský mlýnek na maso"

Sadistické svině a lidé, kteří se k takovým věcem nechají zlákat nebo přinutit, jsou všude. Najděte si třeba informace o masakru na Švédských šancích.

J. Vintr 11.6.2019 16:08

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Už jsem to zmiňoval výše. Můžete prozradit, jak by mohli Američani prakticky zrealizovat nějaké materiální dodávky do Německa? Shazovali je místo bomb z bombardérů?

J. Jurax 11.6.2019 16:01

No to víte, dějiny nejsou černobílé, státy se řídí svými zájmy a prosazují je jak uznají za dobré, dělící čára mezi hodnými a zlými je neostrá, mění se v čase i prostoru a samotné označení dobrého a zlého je v čase a prostoru proměnné taky.

Navíc záleží na tom, kdo a kdy hodnotí. Z jakého úhlu, z jakých pozic, zda bezprostředně či s odstupem a jak velkým odstupem, kolik toho hodnotitel ví nebo může vědět (archívy se otevírají až za dlouho a nejsou vždy jednoduše dostupné, pamětníci naopak vymírají). A v neposlední řadě po jakém hodnocení je momentálně společenská poptávka; ač tento přístup je nemravný a své cti dbalý historik či publicista by to dělat neměl, děje se tak docela běžně v i v demokraciích, natož totalitách.

Ono třeba koncem třicátých let z hlediska tzv. Západu byl Stalin už léta puncovaný zloduch šířící učení, jež iniciovalo dělníky a děsilo tzv. buržoy a rozvracelo řád, kdežto pan Hitler byl demokraticky zvolený politik jen trochu nacionálně založený a s osobitými názory na Židy, jenž měl ale plnou hubu míru a rozhodně nehodlal rozvracet kapitalismus a nastolit vládu dělnické třídy kam dosahne. A když hlásal Drang nach Osten, nemělo by se mu nějak extra bránit, protože na východě byl onen zloduch Stalin a Západ, tedy Anglie a Francie, tam podstatné zájmy neměl. Drobné detaily Československa, Rakouska a nakonec i Polska (mimochodem ostře protiruského a protisovětského) by se při dobré vůli daly vyřešit. Dnes to přijde takové zvláštní, neboť my s odstupem doby už víme a můžeme dělat chytré.

J. Vintr 11.6.2019 15:49

Re: Nebýt nezadržitelného postupu SSSR

Můžete prozradit, jak to Američani technicky zařídili? To vedle konvojů do Ruska posílali přes Atlantik i takery s ropou do Německa? A jak by německé ponorky poznaly, které lodě nemají potápět? A Angličani by si ničeho nevšimli?

J. Vintr 11.6.2019 15:43

Re: Byl to Západ

Jo, pokud se význam bitvy měří počtem mrtvých, tak to jsou Rusi kabrňáci. Jim na lidech nikdy nezáleželo.

J. Vintr 11.6.2019 15:41

Re: Ano, všichni padlí spojenci si zaslouží úctu,

Když s ním odmítla Británie uzavřít mír když byla prakticky v beznadějné situaci, tak mohl těžko čekat, že s ním západ uzavře mír v situaci, kdy drtivě vyhrává.

J. Vintr 11.6.2019 15:37

Re:

Ta krev pro bolševický režim neměla žádnou cenu. Vraždil vlastní lidí po celou dobu své existence a za Stalina zabil režim několikanásobně víc občanů SSSR než Němci. A zcela bezdůvodně.

J. Vintr 11.6.2019 15:33

Re:

Stalin byl přesvědčen, že Sovětský svaz má několikanásobnou převahu nad Německem už v době, kdy mu pomáhal budovat armádu pro útok na kapitalistickou západní Evropu. Nedošlo mu, že se díky své hrůzovládě, kdy se poravovalo za každou blbost (i bezdůvodně) nikdy od lidí nedoví o žádných nedostatcích, takže síla ruské armády existovala jen v optimistických hlášeních jeho podřízených.

J. Vintr 11.6.2019 15:26

Re: Byl to Západ

Váš výklad historie v duchu bolševické propagandy, kterou nás tady čtyřicet let krmili a kterou dosud nikdo neuvedl na pravou míru, je přímo esencí lží a ideologického překrucování. Byl to Sovětský svaz, kdo pomohl Hitlerovi vybudovat armádu a napadením Polska pomohl rozpoutat válku. Když byl Hitler donucen preventivně zaútočit na svého dosavadního spojence, byl už západ dávno ve válce s Německem. Nebýt obrovské materiální pomoci Američanů, tak by se shnihlý bolševický stát ekonomicky zhroutil už v prvním roce války s Německem.

V. Novák 11.6.2019 15:14

Re: Byl to Západ

Opět lžete, Lepko.

SSSR vyhlásil válku Japonsku 8. srpna a zaútočil v Mandžusku 9. srpna 1945. Kuantungská armáda se vzdala (tedy to, co z ní Rudá armáda nestačila zničit) 20. srpna. Na Sachalinu se Japonci vzdali až 25. V Mandžusku přišli Japonci o více než 83 tisíc mrtvých a skoro 600 tisíc se vzdalo.

Ve slavné bitvě s Američany u Leyte ztratili Japonci cca 10 tis. mužů, na Guadalcanalu do 30 tis., na Iwodžimě 21 tis. mrtvých a zajatých, atd...