31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

GLOSA: Nacisté kosili Čechoslováky po stovkách tisíc

S 75. výročím konce druhé světové války by se slušelo připomenout oběti nacismu mezi Čechoslováky. Byť často slyšíme, že se lidé na našem území (pod protektorátem Německa) měli za války vlastně fajn a že nemuseli bojovat, pokud nechtěli, počty mrtvých jsou hrozivé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 18.5.2020 5:39

Do amerického zajetí prchali i dnes některými politiky oslavovaní Vlasovci, kteří se v Němci okupované Praze dostali do konfliktu s německými okupanty právě proto, že odmítli uposlechnout jim nadřízené německé velení a krýt jeho ústup na západ či přispět k vybudování německé pevnosti Mitte Schörnerovy armády.

P. Victorin 17.5.2020 9:17

Jako syn právníka, absolventa UK Praha na červený diplom za "Masarykovy" ČSR, plně chápu správnost právní a etické zásady "Děti nemohou za své rodiče". Přesto však přiznávám, že zastávání funkce velvyslankyně ČR právě v Bratislavě, dcerou někdejšího předního bratislavského arizátora, především vzhledem k pozůstalým po oloupených a zavražděných bratislavských Židech, vnímám jako eticky a mravně ne zcela šťastné a nikoliv bezchybné.

Zároveň chci zmínit svůj další názor, že osobní majetek nabytý po úspěšném rodiči - kapitalistovi a osobní šperky nabyté po otci - arizátorovi, nevnímám jako majetek eticky a mravně rovnocenný.

J. Hrdlička 17.5.2020 9:48

Zkuste se chovat dle své první věty.

Vaše posedlost jejiž únavná.

P. Victorin 17.5.2020 9:56

Pane Hrdličko, svědčí v neprospěch vašeho úsudku, že zřejmě sama sebe pokládáte za cílový objekt mých diskuzních příspěvků...

J. Hrdlička 17.5.2020 10:49

Na to jste přišel jakým duševním pochodem :-)?

P. Zinga 17.5.2020 14:31

Důkaz, že i chytrý člověk může mít blbé dítě.

V. Čermák 17.5.2020 19:46

Sice pozdě, ale přece, byla zaznamenána vaše Satelitní Rotace okolo svého mocného pána Klause. Jistě jste mu stihl při tom obletu okartáčovat smítka z obleku. Je známo, že ON si na preciznost v garderobě velmi potrpí. Další vaší rotaci zdar...

D. Stirsky 17.5.2020 8:16

Těch 713 popravených za kolaboraci bez možnosti odvolání a celé retribuční soudnictví, které bylo mnohdy soudnictvím politickým ovlivňovaným zejm. komunisty, tak na to hrdi být nemůžeme. Souzení protektorátní vlády, kde většina (s výjimkou Moravce) jednala dle hesla "přežít s co nejmenšími ztrátami a zachránit životy vězněných i za cenu vynucených projevů loyality" bylo ostudné. Vysoké tresty pro Berana, Krejčího, Havelku, Klimenta... Beran byl dokonce sám v KT, Havelka byl v odboji prokazatelně. Štvaní a souzení herců (Burian, Mandlová, Baarová...) - fuj tajxl je pro tyto soudy přiléhavé slovo. Navíc nemožnost se odvolat, časté nerespektování zásady "in dubio pro reo" či nerespektování prezumpce neviny... Rozsudky vykonatelné do pár hodin, na to hrdi být nemůžeme. Je ale pravdou, že třeba mírumilovní Norové se sadisticky a krutě mstili na dětech, jež se narodily Norkám ze vztahů s Němci. Ale znovu: Nacisté nás po stovkách tisíc nekosili. Koneckonců, jako jedni z mála národů jsme byli války "in natura" ušetřeni. Byť Moravec se stále snažil nabízet Čechy - bez úspěchu. V jiných zemích tomu tak nebylo (SS divize z Norska, Belgie, tuším i Francie).

P. Victorin 17.5.2020 8:21

Stirský, s těmito vašimi názory se plně ztotožňuji!

B. Lukáš 17.5.2020 15:14

Někteří autoři článků popisují tehdejší události tak, aby Němci, často i Rakušáci byli naší veřejnosti považováni jako nepřátele, kteří byli a jsou strůjci veškerého zla páchaného na českém, moravském a slezském lidu. Jsem v pokročilém věku a žasnu, jak s přibývajícími lety se věci, které se tehdy udály , překrucují.

Generace starších, která byla totálně nasazena v Německu, nám mladým často vytýkala, že jsme leniví a nic neumíme, zatím co oni, byli i jako mladí v německých firmách považováni za spolehlivé pracovníky s vysokou profesionální úrovní a proto se neměli na rozdíl od Poláků, špatně. Měli prý po práci volný pohyb, mohli navštěvovat německá kina i večerní zábavné podniky, dokonce ti odvážnější si i užívat i radovánek s německými ženami, jejichž muži byli na frontě. Podobných vyprávění i vlastních zážitků bylo dost. Smutné ale bylo, že Ti, co za války udávali a páchali zlo, dávali svou krutost najevo vůči nevinným Němcům a využili nastalé situace, aby se stali obdivovanými "hrdiny" s nárokem na získání společenského uznání a ziskání výhodných trafik. .

F. Houžňák 17.5.2020 20:27

Lžete. Za "užívání si s německými ženami" byl trest smrti. Můj totálně nasazený strýček strávil po půl roce práce v nějaké německé firmě rok ve vězení a čtyři roky v Dachau, jako vězeň. To byl ten váš "volný pohyb".

P. Victorin 17.5.2020 7:40

KVÍZ: Kterého našeho polistopadového presidenta tchán byl přední bratislavský arizátor?

NÁPOVĚDA: Dámské šperky ukradené z pražské vily v roce 1994, které poznala jako majetek svých zavražděných rodičů, zde nejmenovaná Židovka, pocházející ze Slovenska.

D. Stirsky 17.5.2020 8:22

Tímto neustále opakovaným klesáte na úroveň žumpy let 50. Jak mně líčil můj kamarád: učitelka jej v 6 letech předvedla na stupínek a sdělila dětem, že se s ním nesmí kamarádit.Neb jeho otec byl zlý kapitalista. Běžte si, Victorine, tu svoji obsesi Klausem léčit, Myslím to vážně: V Národním centru duševního zdraví obsese léčí v 6-ti týdenních kursech kognitivně-behaviorální terapie.

P. Victorin 17.5.2020 8:30

Řečený Stirsky - nevědomě zde projevujete charakteristické příznaky schizofrenie. Někdy předkládáte kvalitní příspěvky, jindy naopak primitivní agrese vůči chytřejším diskutérům...

DOTAZ: Vystupujete pod nickem D. Stirsky sám?

M. Josovič 17.5.2020 9:21

Pane Stirský plně s Vámi souhlasím. Pan Victorin je nenávistí ke Klausovi úplně posedlý. To je vidět. On jinej námět nemá. Přitom Klaus je možná židovského původu. Že by si vzal dceru arizátora?

P. Victorin 17.5.2020 9:27

Josoviči, uvítám, když ve svých, antisemitismem a neznalostmi poznamenaných výplodech, příště o mně nebudete hloupě psychologizovat a dokonce uvádět mé jméno... Děkuji!

P. Victorin 17.5.2020 7:23

Do 14.3.1939 Čechoslováci, poté občané samostatného Slovenského štátu, posílali své spoluobčany židovského původu - do výše zmíněného data rovněž Čechoslováky, ke "konečnému řešení" do spřáteleného Hitlerova Německa.

DOTAZ: Zmíněné zavražděné slovenské Židy, autor článku zvaném "Nacisté kosili Čechoslováky po stovkách tisíc", má také na mysli?

R. Tichý 17.5.2020 9:00

Neumite cist Victorine? V clanku je to jasne napsano.

Jste jen rozesirac, predpokladam placeny Rusy.

P. Victorin 17.5.2020 9:20

Tichý, číst umím a oproti vám přečtené relevantně chápu...

PS Zkuste se ukáznit a napříště vůči mně zdržet primitivních urážek. Děkuji.

R. Tichý 17.5.2020 13:47

Neumite cist a nechapete.

Znovu opakuji, ze Vas povazuji za ruskeho rozesirace diskuse a naroda a budu Vas ztrapnovat vsude, kde na Vas narazim. Nastesti to jde dost snadno, i kdyz mate IQ 144, otce pravnikem(vystudoval za bolsevika?) a sam jste vychodil prumyslovku neb mate "technicke vzdelani".

Hned na zacatku clanku je napsano, ze "Do celkového součtu (často je uváděno číslo 343 000) jsou započítávány židovské oběti holokaustu, tedy nacistického konečného řešení. Jde asi o 270 000 Židů z Čech, Sudet, Slovenska a Zakarpatské Ukrajiny."

P. Kolar 17.5.2020 1:50

Dobrá připomínka.

J. Vintr 17.5.2020 1:45

Zdá se, že naši veřejnost vyvraždění židovských spoluobčanů nikdy moc nezajímalo. Třeba o vyhlazení Lidic ví prakticky každý už od základní školy, zatim co o největší hromadné vraždě našich občanů, vyvraždění takzvaného rodinného tábora v Ovětimi, kde najednou zahynulo dvacetkrát víc lidí než v Lidicích, včetně žen a dětí, je obecné povědomí velice malé. Jako by Češi ani nebrali židy jako naše občany.

P. Victorin 17.5.2020 7:04

... je to tak!

J. Hrdlička 17.5.2020 7:52

Jen něčí průhledné přání. Holt si Češi dle někoho zřejmě dostatečně neváží dobrodiní protektotátu, tak je nuno udělat z nich antisemity.

O vyvražďování Židů se učilo již za komunistů, likvidace rodinného tábora byla jedním článkem tohoto řetězu. Kdyby byl vyvražděn "pouze" tento rodinný tábor, vědělo by se o něm všeobecně.

J. Vintr 17.5.2020 8:45

Nemáte pravdu. Ve škole sice o vraždění Židů nějaká zmínka padla, ale nijak zvlášť se to nezdůrazňovalo. Zkuste se na to vyvraždění rodinného tábora zeptat deseti Čechů a vsadím se, že devět z nich nebude vědět, o čem mluvíte. A pokud o tom lidé budou vědět, tak to budou znát spíš z poslední doby, kdy se tento den začal po pětasedmdesáti letech teprve oficiálně připomínat.

J. Hrdlička 17.5.2020 9:47

Ve školách se to normálně učilo.

Proč se zas tak neví o jednom z článků celkového vraždění, jsem napsal v minulém příspěvku. O holocaustu ovšem věděl a ví každý.

F. Houžňák 17.5.2020 20:30

Lžete. O vyvraždění "rodinného tábora" jsme se za bolševika učili ve škole, a psalo se to v nejrůznějších knížkách. Některé mám doma, tedy v Čechách.

J. Vintr 17.5.2020 21:33

Do základní školy jsem chodil v rozmezí let 1962 až 1970 a můžu odpřísáhnout, že o tom v dějepise nepadlo ani slovo. Povědomí o holokaustu jsem získal jedině soukromou četbou.

F. Houžňák 17.5.2020 21:51

No, pokud jste skončil základní školou, to je pak těžké. Asi jste se nevzdělával. Já jsem o tom věděl už na základní škole, z těch knížek, co mám doma. Na nějaké přísahy vám kálí pes.

J. Vintr 17.5.2020 23:30

Vy na jednu stranu tvrdíte, že jste se o tom učil ve škole a pak napíšete, že jste se vzdělával sám. Takže jak to bylo?