Děkujeme za pochopení.
Mgr. Milda
Miloš Jakeš zanedbal základní nutnosti
stejně, jako náš president, si mohl objednat doktorát, CSc., profesůru, vše by mu poslušné školy dodaly. Jinak je stejně inteligentní, jako náš pan president, ani ten bez papíru nic souvisle nepřednese. Také by býval získal několik desítek čestných doktorátů, jako oba Václavové, stačilo je pouze objednat a třeba v Kazachstánu, Uzbekistánu nebo Čechistánu už by se krásně malovaly diplomy.
Bartoš
Re: Miloš Jakeš zanedbal základní nutnosti
Nejste mezi blbečky sám co nesnáší skutečně vzdělané lidi!A Mildo i s malou inteligencí a pindíkem to snad přežijete!
K. Babák
Ještě o bonech
Bon se oficiálně jmenoval odběrní poukázka a bylo na něm napsáno 1 Kčs. V těchto "korunách" se přepočítávaly valuty. Tak například dolar stál 7,20 Kčs a tuto částku (v bonech) dostal ten, kdo dolary měnil za koruny: cizinci, příjemci plateb ze zahraničí a pod. Kdo jako soukromník kupoval dolary (měl devizový příslib), dostal dolar taktéž za 7,20. K tomu musil zaplatit několik poplatků (jeden se jmenoval "na vyrovnání cenové hladiny"), které byly v procentech relativně malé, ale protože se násobily, bylo třeba sumu v dolarech vynásobit 35. To vyvolávalo v ideově slabých občanech dojem, jakoby dolar stál 35 Kčs (marka - západní - 18 atd) a bon 5, protože za tuto cenu se daly koupit i u vexláků. Kdo chápal politickou ekonomii socialismu (já taky ne), ten věděl, jak to je. Věrchuška a její rodinní příslušníci nakupovali bez poplatků.
Uvedená technika umožňovala zajímavou praxi: Protože občan ČSSR nesměl obchodovat s valutami a získávat je mimo oficiální zdroj, byl "správný" postup u umělců, jako byl např. Gott, že dostávali honoráře přes agenturu v korunách (7,20 za dolar) a prostředky k existenci v cizině nakupovali v státní bance (dolar za 7,20 x koeficient = 35 Kčs). Protože to nedělali, záleželo na náladě příslušných orgánů, jestli je obžalují za porušení devizového zákona nebo ne. Většinou ne, protože to byl pro stát významný zdroj deviz a to za přimhouření oka stálo.
honzak
přidal bych
vzpomínku na obchody pro ruské okupanty - viděl jsem to na vlastní oči v Turnově. Lampasácké báryšně tahaly věci,které jsem pro svoje děti musel pracně shánět. Také si vzpomínám na obrázky z nádraží v Chocni, kde ruská ucha nakládala lampasákům do vagonů koberce, ledničky, , lustry a další "spotřební zboží".
Jediné ,co bylo tehdá opravdu lepší byl náš věk....
Kinski
Re: přidal bych
Pamatuji taky. Turnov, zdevastovaný ruskou přítomností, kasárnami, náměstí.. Ale horší a trvalejší škoda v pokřivení ducha, protektorátní syndrom. Kšeftíky s pohonnými hmotami, přizpůsobení. Že - i když na stará kolena- mohu žít tak, jak se tu teď žije, pořád považuju za štěstí, ve které jsme už nedoufali. S tím věkem nic nenaděláme, ale ještě se neumřelo.
Martin Vlk
Za komunistů bylo líp
Já měl včera diskusi se svým strýcem. Prý: "Za komunistů bylo líp...". Chvíli jsem se mu to snažil vyvracet, ale pak jsem toho nechal. Uvědomil jsem si, že to nemá cenu.
Strýc dělal tehdy (za komančů) údržbáře ve středně velkém podniku. Pracovalo se jen tak jako, kolektiv se skládal prakticky ze samých žen (oděvní závod), výplata ušla, protože za ni stejně nebylo co koupit, družstevní bydlení zařídila fabrika. Nikdo po nikom nic nechtěl a nepožadoval, otrub ve žlabu bylo vždycky dost. Sice mizerné, ale byly.
Politika nebo nedej bože nějaká svoboda názoru a rozhodování ho stejně nikdy nezajímala (bo ti nahoře stejně všici kradou...), na dovolenou jezdil na 15 km vzdálené Šífry, knihy nečetl, kultura ho nezajímala. Za barákem choval bravka (krmeného z nakradeného šrotu z JZD), pálil domácí slivku, králíci taky dobře žrali a vlastně mu nic nechybělo.
Ne, tomuhle pánovi opravdu za komunistů bylo líp. Asi stejně lépe, jako je krmnému pašíkovi ve chlívku, taky má svou sociální jistotu každodenní šlichty v korýtku. Diskuse s nimi je opravdu ztrátou času, už proto, že nedokáží vyhlédnout za obzor svého kotce.
Ano, přes všechny maléry, které byly, jsou a ještě budou, nelituji ani vteřinu, že jsem tehdy zvonil klíči. Stálo to za to.
Bloud
Re: Za komunistů bylo líp
Je to tak, starší ročníky, čest výjimkám, v tom mají jasno, že bylo lépe. Říkají to dokonce i lidé, kteří díky kapitalismu a mnohdy vlastním přičiněním poctivě zbohatli. Řada z nich to však říká často z nostalgie a z neochoty přiznat sami sobě i okolí, že valnou část svého života promarnili v zatuchlém systému. A nejlepší hláška je "Za komunistů nebylo všechno špatný, vidíš to moc černobíle". Alibismus k popukání... Pěkný svátečný den.
Hnyk
Tuzex
U nás na vesnicu v Sudetech byla stará neodsunutá Němka jejíž dcera byla provdaná za Čecha. Její muž a její synové padli na ruské frontě. Za to dostávala důchod v markách, tedy do ruky ho dostala v tuzexových bonech. Ty dávala dceři a vnoučatům a ti chodili pravidelně nakupovat do tuzexu. No a děti souseda byly žluté a zelené závistí. Jejich otec byl odbojář, místo učení honil Benderovce a pak pracoval jako pomocný dělník ve sklárnách, traktorista v JZD a naposled jako pasák družstevních krav. Jaké to bylo pro ně ulehčení když německá bába umřela a ti skopčáci v sousedství už žádné bony neměli.
mirek
Re: Tuzex
ano, to jsou ty pravé paradoxy, s tím se ale nedá nic dělat, hezký den, tak to bylo a je nastavený
Kajan
Zdravím všechny ty, kteří se o převratu 89 nepodělali strachy a nemysleli jen na sebe, ale také na své děti a jejich budoucnost ! Tím, že měli v první řadě na zřeteli svobodu, tedy kapitaismus !!! A takových nás bylo setsakramentsky málo !!! Dzp.
Frank
Re: Zdravím všechny ty, kteří se o převratu 89 nepodělali strachy a nemysleli jen na sebe, ale také na své děti a jejich budoucnost ! Tím, že měli v první řadě na zřeteli svobodu, tedy kapitaismus !!! A takových nás bylo setsakramentsky málo !!! Dzp.
I Bohnice slaví a mají vycházky?
Informace
Existovaly
i zvláštní prodejny pro vysoké funkcionáře strany, vlády, ministerstev atd. Co tam prodávali? A za jakou měnu?
K. Babák
Re: Existovaly
Prodávali tam to, co vTuzexu, za koruny (v přepočtu1 tuzexový bon =1Kčs)
Míra
Re: Jednu dobu dokonce nebyl toaletní papír!
Jenom jednou?! Pamatuju, že nebyl často - zato bylo dost lokomotiv, kyseliny sírové, oceli a jiných, pro běžný život občana naprosto nepostradatelných věcí. A zatímco zaměstnanci plnili plán na 110 i více procent, regály v obchodech obsahovaly stále menší a menší výběr zboží. Taky si vzpomínám, jak jsme se ženou v době očekávání prvního potomka nakupovali do zásoby prášek na praní (Juwel) a prodavačka se s námi skoro prala o jednu ze dvou krabil prášku, protože nás považovala za jednoho zákazníka: když jste manželé, můžete si koupit jenom jeden prášek a basta! Moje děti nevěří, že jsme si nemohli koupit, co jsme potřebovali a ještě k tomu v libovolném množství. A je toho moc, na co si z té vzpomínám, přičemž mnoha lidem jsou moje vzpomínky velmi, velmi nepříjemné.
Baghíra
Souhlasím
Na nedostatek zboží a šílení po džínách nebo - u holek - po cizích šamponech si pamatuji jen matně, shánění knížek byl spíš vzrušující sport. Ale při vzpomínce na tu dobu cítím nechutný pocit nesvobody, lži, absurdity: všichni lhali a my museli taky lhát, prohlašovat nesmysly. Zanadávat si, že nejsou rohlíky byla pomalu urážka státu. Když dnes zaslechnu z nějakého dokumentu tehdejší politický newspeak, je mi zle od žaludku. Dnešní politická garnitura je trapná, kultura společnosti ubohá, morálka nulová. Ale, k---a, můžu to komukoliv říct, můžu to třeba zařvat na Václaváku a nemusím se ohlížet, kdo to slyší! Lidi, já jsem rád, že jsme z toho venku!
R
Re: Souhlasím
Nojo, tehdy jsme ty žvásty považovali za normální a nečetli je. Z celé obrovské plachty Rudého práva bývalo ke čtení jen pár článků, tak jedna dvacetina. Ale odebírat se to odebíralo, bylo to zvykem a něčím utírat zadek na wc si člověk musel. Ovšem dnes, když najdu nějaké zapomenuté noviny z té doby, tak to je docela zajímavé čtení, oživit si rudou papalášštinu, političtinu a propagandištinu. Zvlášť proto, že podobné výrazivo dnes k nám občas přichází i z té druhé strany někteří politici, tiskoviny z EU, propaganda zelených občas k této degeneraci taky směřuje.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz