2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

FEJETON: Kšefty se zdravím

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Michal 6.2.2009 10:21

Re: Co se na to podívat z opačné strany

v prvni vete jsem vynechal slovo "chovaji"

Vernys 6.2.2009 10:32

Re: Co se na to podívat z opačné strany

já jsem se tohle trošku zajímal  - samozřejmě, že farma firmy musí používat marketingových nástrojů na propagaci svých výrobků *- reklamy, presentace, školení lékařů atd. bych bral vcelku s klidem... Ovšem na úrovni preventivních lékařů, zubařů a pod jsou úplatky a "bonusy" za předepisování léků celkem běžnou praxí. Opravdu se vám nikdy nestalo, že vám lékař řekl - vemte si tenhle lék, ten je lepší a kupte si ho v té a té lékarně!?  mě už několikrát, dokonce se mi stalo, že mi sundal sádru o týden dříve a poslal mě do té a té lékárny koupit si ortézu. Jelikož jsem předpokládal, že je to LÉKAŘ tak jsem ho poslechl, bohužel zdeformovaný kloub mi říká, že to byla pouhá svině...

souhlasím s článkem a rozdělením lékařů na ctihodné odborníky a podloudné felčary.

bohužel se i do tohoto, jinak mnou velmi uznávaného, povolání vloudilo břídilství, tmářství a úplatnictví.

Lída 6.2.2009 12:21

Re: Co se na to podívat z opačné strany

A nosil jstu tu ortézu pořádně?

Verny 9.2.2009 11:59

Re: Co se na to podívat z opačné strany

samozrejme, jestli se tomu co mi doporucil da vubec orteza rict. vypadalo to spis jako kolicek na pradlo...

tomtom 6.2.2009 10:40

Re: Co se na to podívat z opačné strany

S tím rozutíkáváním do ciziny bych to neviděl až tak černě.Všude je chleba o dvou kůrkách.A v novinách se píše,kolik by si vydělal doktor (sestra) na západ od našich hranic.Už tolik se nepíše,jaké jsou  tam životní náklady.A pak pro většinu z nás doma je doma,nemáme náturu kočovníků.

Michal 6.2.2009 10:52

Re: Co se na to podívat z opačné strany

pisu bez diakritiky, protoze pracuji v cizine (a jsem lekar)

a celkem se to vyplati...

Fafa 6.2.2009 14:53

Re: Co se na to podívat z opačné strany

Pane kolego, kde praktikujete?

Fafa 6.2.2009 14:38

Re: Co se na to podívat z opačné strany

Situace ve Statech na Midwestu je zcela jasna. Plat v dnesnim kursu cca 15 vyssi nez v Cesku a zivotni naklady zrovnatelne s Prahou. Ale o tom se opravdu v novinach radsi moc nepise. ;-)

Eva D. 6.2.2009 20:11

Re: Co se na to podívat z opačné strany

R^

Pozdravujte v Midwestu. Potkala jsem tam opravdu hodně fajn lidí.

Fafa 6.2.2009 20:37

Re: Co se na to podívat z opačné strany

Evo, zastavte se, az pojedete kolem. ;-)

Renata 6.2.2009 9:18

Jen tak na okraj

- pan Krůta je fakt ten pravý, kdo může mluvit o kšeftování... Před lety měl dohodnuto, že jeho reklamní agentura  bude zastupovat tehdy státní nakladatelství Mladá fronta /kde pracovala jeho žena/ a bude si za reklamní služby účtovat 40 % /místo tehdy obvyklých 15-20 %. Víceméně náhodou to pak neprošlo...

korn 6.2.2009 12:35

Re: Jen tak na okraj

No a co?

Michal 6.2.2009 9:15

Praxe je mnohem mnohem horsi

Mytus prvni   - cast doktoru je uplatna a cas jsou svatousci.

Mytus druhy - doktorske prijmy jsou male (ale nas pan primar je sikovny, ze si nasetril na dum za 10 milionu)

Predne neexistuji neuplatni doktori. Nejvic penez se dnes toci v onkologii, kde jsou vsechny leky velmi drahe, nikdo nezpochybni jejich podani a doktorske platy predstavuji jen smesny zlomek celkoveho prijmu techto lekaru u nas. Casto je ten prijem vyssi nez u lekaru na zapade, kde takoveto bokovky nejsou mozne. Spicky ceske mediciny maji zcela srovnatelna auta, domy a dalsi vyhody,  jako jejich kolegove v zahranici na srovnatelnych postech.

 Za kazdy zakoupeny pristroj dostane objednavajici primar zpravidla 10-20% bokem do kapsy. A lekarske pristroje jsou drahe - casto v radech milionu (ultrazvuk kardio - 3-5 milionu) az stovek milionu (NMR, CT).  Podobne jsou na tom lidi, co maji na starosti chod nemocnic.

Nemocnice casto slouzi jako pracka penez - sponzorskych daru pro politicke strany.  

JK 6.2.2009 9:25

Re: Praxe je mnohem mnohem horsi

Poslední větou jste udeřil na hlavičku. Proč myslíte, že Rath tak vehementně chce převzít krajské nemocnice. Je to zajištění největšího balíku pro ČSSD a tím i posvěcení místa korunního prince.

Eva D. 6.2.2009 20:08

Re: Praxe je mnohem mnohem horsi

Souhlasím s tím, ež v nemocnicích jde o hoooodně peněz.

Kamarád, technicky vzdělaný odborník se v jedné nemocnici v Praze stal nežádoucím, když se podivil, za kolik odsouhlasilo vedení nějaké zařízení. Byl by sehnal totéž od jiného dodavetele levněji, moula jeden poctivej. Nechtěli, představte si.Brzy pochopil, že nestojí ani o něj. Aby jim do toho kecal?

Na tohle ale ani svědky, ani doklady nenajdete, jen to člověku nejde na rozum.

Pavla B. 6.2.2009 8:57

Postavení pacienta a zisky farmaceutických firem

Pokud je někdo nemocen krátkodobě, tak je celkem jedno, jestli ho vyléčí levný lék X nebo dražší lék Y, na tom pacient nezchudne a farmaceutická firma nezbohatne. Laika samozřejmě není možné nutit, aby studoval každou svoji banální potíž.

Ovšem když je někdo nemocný chronicky, tak rozhodně stojí zato se se svou nemocí co nejpodrobněji obeznámit, případně obejít pár lékařů před definitivním rozhodnutím, kde natrvalo zakotvit. A zvolit takového lékaře, který je ochoten brát své pacienty jako poučené laiky, partnery ke konzultacím, ne jako nesvéprávné pitomečky, se kterými je možno manipulovat - včetně toho předepisování nevhodných, zbytečně drahých nebo dokonce zcela zbytečných léků.

Ovšem můj dojem je, že v ordinacích, kde mají chronické pacienty, se léky rozhodně neplýtvá, spíš šetří. Pojiš´tovna plýtvající lékaře nemá ráda...

Ypsilon 6.2.2009 10:52

Re: Postavení pacienta a zisky farmaceutických firem

Podle zkušeností ze širší rodiny bych s poslední větou souhlasil. Ale KDE se pak tedy léky plýtvá?

Pavla B. 6.2.2009 11:35

Re: Postavení pacienta a zisky farmaceutických firem

Můj pocit je, že u praktiků. Obvodní pediatrička nám vždy napsala takových blbostí... ani jsem pro většinu léků nechodila do lékárny, a to se prosím ještě neplatil poplatek 30 kč za položku na receptu :-)

Pavla B. 6.2.2009 11:37

Re: Postavení pacienta a zisky farmaceutických firem

P.S. A její specialitou je předepisovat antibiotika ve formě sirupu snad až do 15ti let, ačkoliv ve formě pilulí jsou o mnoho levnější. Ale jinak ji máme rádi :-)

vlad. 6.2.2009 13:31

Re: Postavení pacienta a zisky farmaceutických firem

Asi striktně dodržovala lékopis :o) většina tbl forem je od 12-ti let, kdeždo věk užívání sirupových forem není omezen.

Eva D. 6.2.2009 20:03

Re: Postavení pacienta a zisky farmaceutických firem

Pavlo, přesně! R^VV

pifpaf 6.2.2009 8:06

jen vršek ledovce

kšeftování s prodávanými a vyráběnými léky je jen vršek ledovce. Dělal jsem kdysi ve výzkumu nových léčiv, a daleko horší situace je v tom, jaké účinné léky se skutečně finálně vyrábějí a dodávají, a jaké nikoli, i když existují a jsou odzkoušené. Princip výběru portfolia léčiv k výrobě prakticky u všech výrobců léků je bohužel založen na tezi, že není důležité vyléčit, ale léčit. Skutečně účinné léky jsou až na výjimky spíše jen patentově chráněné, aby je náhodou nevyráběl a nedodával někdo jiný. Farmaceutické firmy v celém světě raději vyrábějí a dodávají tuny léků na zmírnění průběhu třeba chřipky, než kila léku, který by chřipku po požití malé dávky zcela vyléčil. Rozdíl pro kapsu a ekonomické výsledky výrobce obou léků je nasnadě, o nemocné přeci vůbec nejde. Bylo tomu tak v 80.létech, a i když jsem z branže pak odešel, nemyslím, že by se to dodnes nějak změnilo.

Anubis 6.2.2009 9:26

Re: jen vršek ledovce

Asi jste dělal ve výzkumném ústavu na jiné planetě, zvláště, měli-li tam lék na chřipku. Chtěl bych také vidět nové léky, které by nebyly patentově chráněné, To mě alespoň jeden jmenujte. Teprve po odeznění licence je možné vyrábět tvz. generika. A nelze se tomu divit, protože farmaceutický výzkum je velmi, velmi drahý. Nezlobte se, ale dle vaší argumentace jste tam pracoval tak leda ve spisovně a nechci vás urážet. Samozřejmě, že farmaceutické podníkání je velký obchod, ale tvrdit, že nëjde o nemocné je od vás podvod. Na trhu vládne silná konkurence a pokud by některá dodávala na trh léky bez účinku, tak se na trhu neudrží, protože proč by si takové léky kdokoliv kupoval?

Svatopluk 6.2.2009 9:35

Re: jen vršek ledovce

Zhruba před pěti lety byl v Japonsku velký průšvih. Japonské úředy DOKÁZALY velkým farmaceutickým firmám kartelové dohody - takže konkurence ?

V. Hoffman 6.2.2009 10:01

Re: jen vršek ledovce

Obavam sa, ze ste ten prispevok nepochopil. Liecit, ale nie vyliecit predsa v danom kontexte neznamena, ze take lieky su UPLNE bez ucinku. Len ze sa miesto ucinnejsich liekov radsej vyrabaju menej ucinne lieky, u ktorych je potrebne podstatne vacsie mnozstvo a podstatne dlhsia doba liecenia. A predrecnik tiez tvrdi, ze skutocne ucinne lieky sa nevyrabaju, len patentovo chrania, aby nekonkurovali tym menej ucinnym. 

Pokial odhliadneme od moralnej stranky veci a pokial predpokladame, ze takto sa spravaju vsetci hraci na trhu, tak to dava dokonaly zmysel. A pokial viem, trh sa na nic takeho ako moralka nehra, miesto toho sa predpoklada, ze tlak /konkurencie, zakaznikov/ vedie k optimalizacii a efektivite. Co v pripade tichej dohody a  podplacaniu odbornikov /bezny clovek nema sancu zistit ci vobec existuje nieco ucinnejsie/ az tak uplne neplati.    

pifpaf 6.2.2009 20:06

Re: jen vršek ledovce

pane z jiné planety, bylo to na jisté vysoké škole v Česku. Pokud Vám to není známo, vysoké školy smějí pro školní účely vyrábět velmi omezené množství i patentově chráněných chemických látek (včetně účinných látek různých léčiv), tj. bez ohledu na jejich i absolutní patentovou ochranu. A myslete si o tom co chcete,  v oné laboratoři nikdo nikdy za mé působnosti neměl chřipku. Vždy se šlo za panem docentem, a ten ze svého bájného psacího stolu vytáhl šuplík, a z něj nám rozdal pár oplatkových tobolek jak za dob našich babiček. A chřipku neokecáš placebem....

j 6.2.2009 7:33

Problém

V pivovarnictví je tato situace úplně stejná a přitom nikdo nemoralizuje. Pokud za mnou přijdou dva zástupci výrobce piva a já si vyhodnotím , že oba vaří dobré škopky tak co pro mě rozhoduje. Asi kdo dá  něco navíc. Buď v rámci obchodních podmínek nebo třeba vybavení hospody nebo i nějaký pašalík. Určitě ale je rozdíl mezi pivem , na kterým okamžitě poznáme jestli je dobré nebo ne takže budu chodit do jiné hospody kde mi to vyhovuje ale ve farmacii předpokládám, že všechny medikamenty jsou účinné, takže v tomto případě asi bude rozhodovat doplatek a já se potom u doktora ozvu aby mi předepsal něco jiného.

Jediné co nás možná štve, že nesedíme na místech kde nám někdo nutí výhody aniž by se o ně musel nějak zasloužit.  A to nám vadí.

dulcibelka 6.2.2009 8:38

Re: Problém

R^R^

tak 6.2.2009 14:34

Re: Problém

výborně

Antonín Hrbek 6.2.2009 7:23

Řešení je jednoduché

snížit základní pojistné a zvýšit doplatky na léky nebo na ně zavést připojištění. Nelze léčit všechny těmi nejdražšími léky.