28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

EVROPA: Proč nejsem liberálem

Ne že bych se já, amatérský psavec, chtěl přirovnávat k titanovi české literatury s jeho esejem „Proč nejsem komunistou“. Nicméně existuje jistá paralela mezi dobou Karla Čapka, kdy téměř všichni významnější kulturní tvůrci byli krajními levičáky, ne-li rovnou komunisty; a kdo jím nebyl, aby se omlouval a vysvětloval, proč jím není.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 27.9.2017 13:47

Re: Opravím vás

Myslíte pokud jde o mrtvoly jiných, například o oběti teroristů, které se nemohou legálně bránit, protože byli zákonem odzbrojeni? Ano, to máte pravdu, tenhle koncept přes mrtvoly taky fakt nefunguje. :-P

Z. Frys 27.9.2017 8:55

Změna významu slova "liberál"

Liberálem byl dříve označován člověk svodomyslný, pro něhož je svoboda prioritní hodnota, a to jak svododa osobní, tak i ekonomická, dnes se tomu říká klasický liberál (Bastiat, Bawerk, Mises, Hayek). Označení "liberál" si za velkou louží začali přivastňovat socialističtí etatisté - pod názvem "sociální liberalismus" nebo "levicový liberalismus" (což je docela oxymoron, neboť socialistické regulace mají s ekonomickou svobodou pramálo společného). Tedy LIBERÁLEM se v současnosti myslí tento levicový "pseudoliberál".

Pro rozlišení se klasickým liberálům začalo říkat libertariáni. Svoboda (negativně vymezená) je pro ně prioritní. Dle míry etatismu se dají rozlišit na umírněné libertariány (malý efektivní stát), minarchisty (minimální stát - jen bezpečnost a vymahatelnost práva) a na anarchokapitalisty (žádný stát - viz M. Rothbard).

http://1url.cz/0tWJZ - zde je možno si udělat jednoduchý test zařazení v politickém spektru v Nolanově diagramu. Klasičtí liberálové (libertariáni) jsou v pravém horním kvadrantu (anarchokapitalisté obsazují pravý horní roh). Liberálové (levicoví) jsou v levém horním kvadrantu. Nolanův diagram: http://1url.cz/atWJU

M. Prokop 27.9.2017 8:58

Re: Změna významu slova "liberál"

Zde možno otestovat: http://liblog.alesuv.net/kompas.php

Z. Frys 27.9.2017 10:47

Re: Změna významu slova "liberál"

Ano, ale je to skoro totéž jako http://1url.cz/0tWJZ. A zase jsem přesně v pravém horním rohu...

M. Prokop 27.9.2017 11:42

Re: Změna významu slova "liberál"

Jsme tam oba a v dobré společnosti.

M. Prokop 27.9.2017 11:49

Re: Změna významu slova "liberál"

V podstatě si ani nedovedu představit, jak bych se mohl ocitnout jinde, žádná z otázek není taková, že bych s odpovědí musel váhat. Všechno naprosto jasné a zásadní věci.

P. Vaňura 27.9.2017 12:22

Nebyl bych si tak jist. Např. Vaše stavby na vlastním

pozemku se silně dotýkají i majitelů sousedních nemovitostí.

M. Šejna 27.9.2017 12:44

pane Vaňuro

ten, kdo sestavil uvedený test, si plete liberalismus s anarchií. Podle autora testu jsou všechny územní plány nejspíš totalitou a socialismem. Dokonce by se dalo říci, že ten, kdo podle autora testu nesouhlasí s výstavbou "blobu" na Letné, tak je socan nebo komouš.

R. Langer 27.9.2017 14:01

Re: pane Vaňuro

Tak pokud si to tam postaví někdo na SVÉM pozemku za SVÉ peníze, ať tam stojí třeba dva bloby vedle sebe, po tom je mi houby. Ale takhle se blob stavět neměl, pokud vím, takže by se to tak říct nedalo. :-P

M. Šejna 27.9.2017 15:11

pane Langře

Blob si chtělo nechat postavit město Praha na obecním pozemku. I Praha je právní subjekt vlastnící pozemky, takže si může také stavět na svém, co se mu zlíbí. Alespoň podle autora toho testu.

M. Šejna 27.9.2017 12:38

ten test je dost blbej

napřiklad jako projev liberalismu tam je názor, že každý si může na svém pozemku postavit, co chce, a stát mu do toho nemá co kecat. To ale není liberalismus, to je anarchie.

Až Vám soused postaví na svém pozemku skládku jaderného odpadu, určitě to liberál bude respektovat, že?

Nebo názor, že i poloviční daně jsou příliš. To je sice hezké, ale většina těch, co nadávají na vysoké daně, nadává zároveň i na špatný stav silnic, nedostatečnou dálniční síť, nebo na mizerně vyzbrojenou armádu.

Z. Frys 27.9.2017 13:34

Re: ten test je dost blbej

Limitním případem klasického liberalismu (libertarianismu) je anarchokapitalismus. "Kapitalismus je vrcholné vyjádření anarchismu a anarchismus je vrcholné vyjádření kapitalismu" - Murray Rothbard.

A jakékoliv daně >0 jsou prostě státem organizovaná loupež. Silnice opravdu nemusí stavět a udržovat stát (to tvrdí i minarchisté), a i armáda se dá outsorcovat (např. Island), a i kontraktoři budou možná lepší řešení než státní armáda...

M. Šejna 27.9.2017 15:16

ale jistě, pane Frysi

jenže pokud budou existovat silnice soukromé, budete muset za jejich užívání platit soukromníkovi, který je postaví za své.

V Česku je většina silnic a dálníc státních a leží na státních pozemcích. Rekostrukci či výstavbu nových silnic nemusí financovat stát. Může to financovat soukromý sektor. Jenže ten si to pak nechá zaplatit. Zadarmo to dělat nebude. A zaplatí to nakonec stejně občan přes mýtné.

R. Langer 27.9.2017 14:05

Re: ten test je dost blbej

Pokud si soused postaví na svém pozemku skládku jaderného odpadu, která bude splňovat všechny zákonné normy, tak je mi po tom jako liberálovi kulové a nemám si na co stěžovat, takže to samozřejmě budu zcela v klidu respektovat, což asi pořád nedokážete pochopit, protože si to nedokážete ani představit. :-P

R. Langer 27.9.2017 14:13

Re: ten test je dost blbej

Ostatně, já mít pozemek, který by splňoval parametry na jaderné úložiště, tak už by tam 10 let stálo. Taková skvělá investice do budoucna se hned tak nenaskytne. :-)

M. Šejna 27.9.2017 15:00

zákonné normy?

jenže ty zákonné normy jsou už pro autora testu neliberálním omezením. Podle něho si mohu na svém postavit cokoli bez jakéhokoli omezení, bez jakýchkoli zákonných norem, či regulativů územního plánu.

M. Prokop 27.9.2017 8:43

Ale pane Frýborte,

jak Vás zde tak čtu, vy přece jste liberál.

Jen nepatříte mezi ty socany nejrůznějších odstínů, kteří to označení sprostě ukradli.

A. Alda 27.9.2017 8:57

Asi tak.

Nesprávné užívání slov je velmi nebezpečný jev, protože znemožňuje vzájemné porozumění. Novináři v tom matení významů vynikají.

M. Prokop 27.9.2017 9:01

Re: Asi tak.

Jo, ale tohle nenapáchali novináři, spíš různí ideologové stran a hnutí. Kdo by se například chtěl označit za zeleného fašistu, když zelený či městský, případně levicový liberál zní tak pěkně a přitažlivě. Novináři na to, ve své povrchnosti, jen přistoupili.

A. Alda 27.9.2017 9:30

Myslím, že ne.

Mám za to, že je to opačně - matení pojmů začali novináři a politici jim na to přistoupili: pro některé to bylo výhodné, jiní zase měli stran z mediálních štvanic.

M. Prokop 27.9.2017 10:28

Re: Myslím, že ne.

Na "mediální štvanice" se obvykle vymlouvá ten, kdo něco provedl a nepodařilo se mu to utajit.

Ty novináře přeceňujete, obvykle jen přežvýkají to, co se jim podstrčí.

A. Alda 27.9.2017 10:58

Nuže konkrétněji

Slovo bezdomovec označuje osobu bez státního občanství. Novináři to slovo začali užívat pro tuláky a naprosto si tuto změnu významu slova vynutili.

Slovo poprava označuje výkon spravedlnosti. Novináři toto slovo začali používat pro označení fémové vraždy a téměř nikdo se tomu nedokáže postavit na odpor.

Slovo fašismus označuje politickoprávní systém, v němž je společnost organizována podle vyýrobních svazů, jejichž členy jsou povinně zaměstnavatelé i zaměstnanci, obdobně jako bylo cechovní uspořádání ve středověku. Novináři to začali používat naprosto nesmyslně k označení lidí s politickými názory mimo názorový střed redakce a politici to od nich převzali k označování svých politických protivníků.

A tak dále a tak podobně.

M. Prokop 27.9.2017 11:44

Re: Nuže konkrétněji

Kde berete tu jistotu, že s tím začali novináři, že to neslyšeli od politiků?

O tom, že bezdomovec primárně označuje osobu bez domova a ne bez vlasti snad ani nemá cenu meditovat.

A. Alda 27.9.2017 12:16

Hluboce se mýlíte.

Termín bezdomovec se v našem právu objevil v roce 1924 jako důsledek záníku Rakousko-Uherské monarchie, kdy šlo o mezinárodními smlouvami uznaný termíny pro osoby bez státního občanství. Není problém to ve sbírce zákonů dohledat.

V 90. letech v důsledku balkánských postimepriálních válek ukazovala televize stovky až tisíce různých uprchlíků, o nichž se nějaký právník vyjádřil, že značná část z nich se stala rozpadem Federativní republiky Jugoslávie bezdomovci. A novinářům se to zalíbilo a začali to slovo užívat neprve pro všechny lidi pod stanem na úprku před rozličnými bojovníky a později úplně pro všechny lidi, kteří nemohou spát pod střechou. Naprosto absurdně a nesmyslně.

V. Klepetko 27.9.2017 20:51

Re: Hluboce se mýlíte.

Pane Alda, dobrý večer, nejsem si jistý, že se Milan Prokop mýlí.

Řekl bych, že nejpozději od roku 1849 byly v Rakousku - Uhersku za bezdomovce pokládány osoby, jejichž domovské právo nebylo prokazatelné. To slovo jednoduše souviselo s institutem domovského práva, které u nás zaniklo snad někdy až v roce 1949...Mezinárodně - právní význam byl až sekundární.

Možná že bych to v tom starém mocnářství dohledal až někam blíže k roku 1804,kdy byl schválen tzv konskripční patent...

P. Vaňura 27.9.2017 12:37

Např. pojem "fašismus" byl v Mussoliniho Itálii

definován jednoznačně. Pak se úmyslně začal komumisty používat pro Hitlerův nacismus, který se více, než fašismu podobal reálnému socialismu (nerozhodovaly korporace, ale státní aparát, vedený jedinou povolenou stranou).

A dnes už se fašismus používá jako nadávka bez nějakého konkrétního vymezení!

Mimochodem, Rooseveltův New Deal též zaváděl některé korporativistické, tedy původně fašistické, prvky. Roosevelt to dělal vědomně, považoval to za nutné pro záchranu demokracie jako celku.

A. Alda 27.9.2017 13:28

Přesně tak.

Souhlasím s Vámi, pane. Také jsem to tak z pramenů zjistil.

R. Langer 27.9.2017 14:16

Re: Myslím, že ne.

Ne ne, začali to politici, a to komunisti - označením své levicové konkurence z řad nácků za pravici. Odtud to převzali prodejní pisálci a na průser bylo zaděláno, a od té doby začalo to "matení pojmů". První byli politici!

P. Zinga 27.9.2017 7:48

Cituji německou novinářku:

"Čím to, že ačkoli celý život stojím na stejném místě,ocitla jsem se na druhém břehu?!"

R. Langer 27.9.2017 14:33

Re: Cituji německou novinářku:

Výstižné.