19.1.2021 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (3)

Nedělám si marné iluse: euthanasie u nás bude s velkou pravděpodobností zavedena, nejpozději ve chvíli, kdy si vláda s plnou vahou uvědomí, že jde o nejlevnější důchodovou reformu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 13.11.2019 10:03

Asi jste nečetl můj poslední příspěvek včera. Všechno má svoje rizika, včetně banalního rozhodování zda si doma číst knížku nebo jít na špacír.

Nebo třeba očkování, trhání mandlí či zubu, abychom zůstali v oboru medicíny. Riziko rozhodování o svém konci někým jiným na sebe beru.

Nakonec kde máte jistotu, že vás ve špitále nějaký Zelenka navěky neuspí bez ohledu na legalizaci eutanazie? Sice je šance, že si to nakonec odsedí,ale vám to bude platné jak ten příslovečný zimník. [>-]

T. Vodvářka 13.11.2019 10:44

Paní Boublíková, i když jsme názorově dosti odlišní, považuji Vás za inteligentní osobu. Postoj k euthanasii není primárně o víře v B-ha. A už vůbec nikomu nikdy a za nic na světě nevnucuji svůj filosofický postoj k životu. Článek autora ( a moje názory k tématu ) jsou vedeny obavou o zneužití tohoto institutu. Nehodlám opakovat důvody, které autor popsal velmi přesně a vyčerpávajícím způsobem ve svém článku. Možnost zneužití je velmi vysoké a kluzký svah silně pravděpodobný. Vy argumentujete svobodnou vůlí, s níž byste byla schopna ukončit svůj život. To je naprosto v pořádku, nikdo Vám to právo neubírá. Pokud se rozhodnete pro sebevraždu, není to problém (na internetu najdete řadu spolehlivých způsobů, které nemusí být drastické). Základem je rozpor, proč by tuto činnost měli poskytovat lékaři a proč by se jim dala do rukou neskutečná moc (tak jak je tomu v případě euthanasie v Belgii). Nejsem mimo, jak se domníváte, naopak jsem in, protože se denně - a to nejspíše na rozdíl od Vás . potkávám s nemocnými a to i velmi vážně. A moje zkušenosti z rozhovorů jsou základem mých postojů. Pěkný den.

P. Boublíková 13.11.2019 11:09

Nejspíš není nutné, aby euthanasii vykonávali lékaři a určitě ti z nich, kteří jsou odpůrci euthanasie, by k tomu nesměli být nuceni. Pokud vím, tak podobně to u interrupcí funguje (zákaz donucování). [>-]

T. Vodvářka 13.11.2019 12:32

V návrhu zákona paní poslankyně Procházkové se praví, že před každou euthanasii se sejde komise, kde budou tři lékaři, tři právníci, zástupce nemocnice a pacientské organizace. Těchto devět lidí se musí shodnout na tom, že je možné "úkon" provést. Zatím není stanoveno, kdo bude "katem" ( dle novinářské dikce ), nicméně vzhledem k nutnosti nitrožilního podávání látky budou tuto činnost vykonávat školení lidé. A trefit žílu u starého člověka dokáže jen zkušený lékař nebo sestra. Nicméně podstata mého předchozího vstupu je ta, že jsem se snažil Vám vyvrátit Vaši představu, že jsem fanaticky věřící, který považuje všechny žádosti o předčasnou smrt za nepřípustné. Za svou osobu Vám opakuji, že mám obavy ( a opodstatněné ) ze zneužití. Autor tří dílů tohoto článku to popsal dokonale.

P. Boublíková 13.11.2019 14:28

Ok, pokud jsem vás podezírala z něčeho, co není pravda, tak se omlouvám. Ale nepsala jsem "fanaticky".

Současný návrh je nesmyslný skrze tu komisi. Pokud má 9 lidí o někom rozhodovat a ještě k tomu se musí všichni shodnout, je to totéž, jako kdyby žádná legální euthanasie neexistovala. Poněkud mi to připomíná jednu sci-fi povídku, ve které se muselo v jeden moment setkat 7 různých pohlaví, aby mohl vzniknout nový jedinec.

Zneužít se dá cokoliv. [>-]

J. Kanioková 13.11.2019 18:51

R^R^R^

proč by tuto činnost měli poskytovat lékaři?

Přesně toto mi na tomto tématu vadí !

J. Ježek 13.11.2019 8:37

Jestlipak nakonec nejde jen o prachy lékařů. Poskytování péče je totiž královsky honorováno.

Viděl jsem na toto téma hovořit šéfa lékařské komory. Bylo z něj šoufl, jak se bál, že přijdou o prachy...

P. Boublíková 13.11.2019 8:53

Je to dost pravděpodobné. [>-]

T. Vodvářka 13.11.2019 14:20

Pane Ježku, buďte prosím tak laskav a poraďte mi,. jak bych měl zbohatnout. Poskytování péče je "královsky" honorováno asi takto - prvotní vyšetření pacienta - trvá minimálně 30 minut - cca 450,- Kč, běžná kontrola - cca 8-10 minut - cca 200,- Kč. Pokud byste našel nějaký fígl, při kterém, by pojišťovny třeba zdvojnásobily tyto hodnoty, budu Vám vděčný a pošlu Vám nějakou slušnou sumičku jako poděkování.

D. Kolben-Kolář 13.11.2019 10:20

Na Pavla Tigrida si ale vzpomínáte špatně. On se rozhodl, že už nebude pokračovat v léčbě, a odmítl ji. To je naprosto neproblematické řešení, proti kterému nikdo nic nenamítá, úplně odlišná věc. Nesměšujte "nechat umřít" a "aktivně usmrtit".

T. Vodvářka 13.11.2019 5:01

Vážený autore, nikdy jsem nečetl lepší článek ohledně obrany lidského života. Hluboká úcta a respekt.