25.2.2021 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (3)

Nedělám si marné iluse: euthanasie u nás bude s velkou pravděpodobností zavedena, nejpozději ve chvíli, kdy si vláda s plnou vahou uvědomí, že jde o nejlevnější důchodovou reformu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 13.11.2019 15:35

Autor uráží holandské a belgické lékaře-zřejmě podle úsloví"podle sebe soudím tebe".

"Jestliže člověk nepozná své nejbližší, není už člověkem", řekl jistý německý spisovatel s tím, že on je rozhodnutý. Jenže onen stav se dostavil nepozorovaně a pak o něj léta pečoval jeho syn. Napsal o tom knihu.

A Günter Sachs (byl taky manželem B.B.) po návratu od lékaře, kde mu byl diagnostikován Alzheimer, vyřídil poslední věci a zastřelil se. Žil na plno a nehodlal z toho slevit. Má můj souhlas.

J. Kanioková 13.11.2019 18:43

Neuráží !

Ale Güntru Sachsovi rozumím, jeho řešení beru.

Ale že by vystudovaní lékaři měli místo léčení volit cestu zabijáků, to je definitivní odklon od člověčenství

J. Jurax 13.11.2019 20:14

No, tak se zavede studijní obor vykonavatel euthanasie. Možná by postačil učební obor i bez maturity ...

J. Vintr 13.11.2019 13:04

Všechna zařízení pro péči o seniory jsou dnes na 100% zaplněná a mají dost dlouhý pořadník dalších čekatelů. Místo v takovém zařízení se uvolní jedině tehdy, když někdo zemře. Péče o seniory v takových zařízeních není zadarmo a většinou ji platí stát. Bude to minimálně cca 25 až 30 tisíc měsíčně. Stárnutím populace bude potenciálních klientů neustále přibývat. Buď se budou muset podstatně rozšířit kapacity takových zařízení (s odpovídajícím nárůstem výdajů ze státního rozpočtu) nebo dojde k situaci, kdy spousta starých lidí, kteří se už nemohou o sebe postarat ani nemají nikoho, kdo by se o ně staral, zůstane bez pomoci. Důsledky je lepší si ani nepředstavovat. To, co popisuje autor článku, se nabízí jako ekonomické a efektivní řešení tohoto problému. Existuje nějaká záruka, že se na toto řešení časem nepřistoupí (nebo že ho někdo už neplánuje)?

P. Boublíková 13.11.2019 14:18

Ti, co zůstanou bez pomoci, umřou (o něco dříve, než by nutně museli) i bez euthanasie. [>-]

J. Vintr 13.11.2019 18:21

Ale jak?

P. Boublíková 13.11.2019 19:40

Všelijak. Třeba žízní, když doma upadnou a už nemohou vstát. Nebo jim dojdou léky a do lékárny se sami nedostanou. [>-]

J. Vintr 13.11.2019 20:01

No právě. Aby se takovým nehumánním koncům předešlo, většina společnosti bude akceptovat humánní utrácení z moci úřední. Tu většinu budou samozřejmě tvořit mladší lidé, kteří si myslí, že jich se to týkat nebude...

Z. Vydra 13.11.2019 12:14

Myslím, že pan Kolář má pravdu v tom, že lze očekávat rozšiřování možností pro provedení eutanázie. Současný vývoj v Nizozemsku je toho dokladem. Původní legislativní úprava umožňovala eutanázii v případě, že člověk má terminální nemoc a nesnesitelně trpí. Pak bylo umožněno, aby eutanázie byla provedena u člověka, který v době, kdy byl ještě plně svéprávný, podepsal prohlášení, že chce zemřít, pokud bude postižen demencí, např. v důsledku Alzheimerovy choroby ve stádiu které si předem zvolí. Někteří lékaři ovšem zatím v takových případech odmítají provést euthanázii, pokud takový pacient nemůže dát odpovědně přímý souhlas bezprostředně před jejím provedením. Nyní se projednává návrh zákona, který by umožnil euthanázii osob ve věku 75 a více, kteří prohlásí, že jejich život „byl naplněn“ (complete), ač jsou jinak zdraví. Zákon bude pravděpodobně schválen. Existuje samozřejmě tisíc a jeden způsobů, jak lze psychicky a mentálně slabší důchodce v tomto věku dohnat až k eutanázii. K čemu všemu třeba STB donutila lidi jen psychickým nátlakem! Připraven už je dále návrh, aby si eutanázii mohl dopřát každý dospělý člověk bez věkového omezení a zdravotního stavu. Jak to bude pokračovat dál?

M. Prokop 13.11.2019 10:02

Pan Kolář jeví všechny znaky fanatika, rozhodnutého páchat dobro i těm, kdo o to nestojí.

D. Kolben-Kolář 13.11.2019 10:26

A Vy jste zase fanatik, který se za cenu prosazení svých pochybných práv rozhodl to podělat všem okolo.

Líbí se Vám takové nálepkování?

J. Krásenský 13.11.2019 19:18

R^

J. Kanioková 13.11.2019 18:44

Nemáte pravdu..

J. Lukavsky 13.11.2019 9:36

Máte pravdu, že vše může být zneužito. Pak ale logicky musíme otevřít brány a propustit všechny vězně! I soudní proces může být zneužit a to pro nejen politický delikt. Občas to vidíme. Takže pokud nemůžete 100% zaručit spravedlivost soudů ... musíte propustit 100% vězňů. Zneužít se dá cokoli a od toho si civilizovaná společnost vytváří zákony a instituce které tomu brání. Ti kdož mají osobní zkušenost s nevyléčitelně nemocným a trpícím pejskem či blízkým člověkem nebývají tak striktně proti. J.L.

J. Nevrkla 13.11.2019 9:28

Děkuji za dobrý článek.

M. Hoblík 13.11.2019 8:49

Mrtvý dědeček, levný dědeček! A navíc je to bezbolestné...

J. Ježek 13.11.2019 8:34

Nepřál bych Vám, abyste se dožil situace, kdy budete nevyléčitelně nemocen, trpět nesnesitelnými bolestmi a prosit okolí, aby Vás toho utrpení zbavilo...

Pak byste ale pochopil, jakou pitomost jste napsal. Trpícího pejska uspat můžeme a člověk v mezní situaci o totéž ze své svobodné vůle požádat nesmí? Poněkud nelidské, nemyslíte?

J. Vintr 13.11.2019 8:41

Co když se dožijete toho, že se budete bát jít do nemocnice?

L. Novák 13.11.2019 8:54

Takto vulgarizovaně jako vy píše svou demagogii ;-O autor článku... Rv:-(

P. Dvořák 13.11.2019 7:55

Že by konečně návod, jak zvednout porodnost?

"Stěžujeme si, že Evropa vymírá, rodí se málo dětí. Neotevírejme tedy další z bran vedoucích k jasně nežádoucím koncům."

;-D

L. Novák 13.11.2019 5:49

Hrozné kecy fanatického bojovníka proti eutanazii... Nedávno tady podobný fanatik psal o výrazně vyšším zdanění občanů, kteří nemají děti...

Držím v paměti vzpomínku na Pavla Tigrida, který ve stáří poté, co utrpěl mozkovou mrtvici a pochopil, že život s těžkým postižením pro něj nemá cenu, vzal svou osobní zbraň a dobrovolně odešel ze života...

Autoři podobných slátanin, jako je Daniel Kolář, by nejspíš všechny trápící se lidi na hranici smrti udržovali za každou cenu při životě, aby si svého trápení užili co nejvíc... Že to stojí navíc šílené peníze, je fakt, ale ten tady nepovažuji za rozhodující. Rozhodující je má svoboda volby, zda chci žít nebo ne. A nikdo podobný, jako např. autor článku, mi do této svobody nemají co kecat.

Mimochodem, k rozhodnutí ukončit svůj život může být dotlačen okolnostmi i jinak docela zdravý člověk. Jednoho jsem znal. V podnikání udělal chybu, díky níž mu náklady spojené s provozem velkoobchodní živnosti narostly během krátké doby do řádu 10 mil. Kč, s nimiž si už nedokázal poradit. Kdo myslíte, že byl jedním z hlavních faktorů při rozhodování zda ukončit život či ne? Způsob, jakým postupuje Česká správa sociálního zabezpečení při vymáhání pohledávek a výše účtovaného "státního" penále. V 60 letech tohle už nedokázal unést... 8-o

P. Boublíková 13.11.2019 6:06

Na to už snad ani nemá cenu reagovat. Autor je posedlý představou, že zastánci euthanasie chtějí vyhubit své nepohodlné okolí. Vůbec nepřipouští možnost, že by snad nějaký zpozdilec chtěl tuto proceduru pro sebe. A pokud snad čirou náhodou ano, tak mu to dobroserně zatrhne.

Hodně nefér je srovnání s interrupcemi, kde matka fakticky rozhoduje o bytí či nebytí nikoliv svém, ale jiného jedince.

Když už by se to těchto záležitostí mělo kecat zvenčí, snad by se ještě dalo přistoupit na kompromis povinné psychologické konzultace. Pokud by psycholog nebyl rutinér a nenechal se platit od kusu, dokázal by možná zabránit sebevraždám a interrupcím z banálních příčin, za okolností, kdy lidé sami nedokážou najít řešení. Poslední slovo by však stejně musel mít žadatel o zákrok. [>-]

P. Boublíková 13.11.2019 6:12

Ještě dodatek: ponoukat někoho k sebevraždě je trestné, stejně tak jako navádět někoho k vraždě.

Nebyl by zas takový problém dát do zákona stejnou trestnost pro navádění k euthanasii. [>-]

J. Vintr 13.11.2019 8:39

Zaslepenost, na to sázejí tvůrci tohoto Overtonova okna. Vy jste se zasekli na té proklamované pomoci trpícím a vůbec nevnímáte, kam se to už za těch pár let v zemích, kde to funguje, posunulo. Autor má stoprocentně pravdu.

L. Novák 13.11.2019 8:53

O "pomoci trpícím" ve smyslu vaší poznámky jsem nepsal. O svobodě volby trpícího ukončit (třeba i s odbornou asistencí) svůj život - ano.

P. Boublíková 13.11.2019 9:03

Ještě jednou a pomalu: euthanasii (možnost euthanasie) chci pro sebe. Pokud se kdokoliv jiný rozhodne, že chce trpět, tak ať trpí. Já trpět nechci a to ani psychicky (nesoběstačnost v příjmu potravy, hygieně...), a dokonce ani nechci být nikomu na obtíž tím, že by se mně musel léta věnovat 24 hodin denně.

Podívejte, bylo by fér napsat, že pro věřící je sebevražda a euthanasie tabu. Pak není o čem diskutovat. Nikdo vám nebere vaši víru ani vaše tabu, nikoho by to ani nenapadlo.

Jenže vy, autor článku, pan Vodvářka a další tohle nenapíší, protože je jim jasné, že zatvrzelé neznabohy na víru neobrátí. Takže argumentují obecnou morálkou a argumenty, které se týkají usmrcení druhé osoby vraždou, a jsou úplně mimo. [>-][>-]

J. Vintr 13.11.2019 9:30

Vy fakt vůbec nechápete. Jste jako ten uhlobaron z cimrmanovské hry, který si myslí, že mu nemůžou ukrást důl. Co když se nebudete rozhodovat vy, ale bude rozhodovat někdo o vás?

J. Lukavsky 13.11.2019 9:41

"Co když se nebudete rozhodovat vy, ale bude rozhodovat někdo o vás?" No i před soudem o vás rozhodují jiní. A bez vašeho souhlasu vás pošlou na smrt (v některých zemích) nebo na 25 let do kriminálu, což je skoro totéž. Ten vlastní souhlas by měl být základem, pak posouzení perspektivy dalšího života atd. J.L. end

J. Vintr 13.11.2019 10:47

Tomuhle se říká demagogie. Ospravedlňovat jednu špatnou věc jinou špatnou věcí. Takže kromě toho, že o vášem životě může rozhodovat nějaký soudce k tomu přidáme ještě doktory a případně nějakou komisi.

M. Prokop 13.11.2019 10:00

O mně rozhoduje někdo každou chvíli, nebo se o to alespoň snaží. Takže, já se snažím omezovat rozhodování o mně jinými (to euthanasie není) a rozšiřovat prostor pro svá rozhodnutí (do čehož by mohla patřit i euthanasie, pokud JÁ budu chtít). To je přístup zásadní a pak pochopitelně záleží na nastavení parametrů.