22.5.2024 | Svátek má Emil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 3.6.2008 10:17

Re: Re: Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

No, vždyť píšu, že thorium je ve stádiu výzkumu - testování thoriového paliva v normálním reaktoru. Tedy v hodně pokročilém stavu. Během několika let by se dala začít projektovat elektrárna s využitím thoria. Dál je to věc techniků a techniky.

A dovolením se spokojím s tím, že dnešní doba umožňuje žít podstatně většímu počtu lidí - a to včetně takových, kteří by v době nedávné moc možností neměli. Třeba silně krátkozrakých. Kvalitu lidí si netroufám hodnotit. Zato si troufnu hodnotit technologie - pokud prodlužjí a zkvalitňují lidský život, pokud umožňují věnovat méně času prosté reprodukci a dávají více volného času - pak jsou hodnotné. A to je to nejhodnotnější, co předat můžeme - meditování nad čímkoli je k ničemu.

vita 3.6.2008 10:06

Re: Re: Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Krzemionki Opatowskie, nedaleko Ostrowca Swietokrzyskiego.

Psal o tom Karel Sklenář, název knihy si bohužel nepamatuju.

clay 3.6.2008 0:05

Re: Mily pane Vlku,

tohle můžete se stejným "úspěchem" umístit pod kterýkoliv článek. A víte i proč?;-D

Martin Přeček 2.6.2008 23:53

Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

V jednom bodu se mýlíte. Ve Francii již nejen papírově začala stavba 3. bloku jaderné elektrárny Flamanville. Typ reaktoru je EPR od firmy AREVA (zfúzované Siemens KWU + Framatome ANP) - stejný jako ve Finsku (Francouzi jsou kulišáci - první z této řady reaktorů staví ve Finsku, odladí dětské vady a sobě už postaví lépe připravený produkt).

Z hlediska odpadů (vysoceaktivních) se právě zahajuje proces výběru lokality uskladnění vitrifikátů z přepracování vyhořelého paliva. Pravděpodobně půjdou belgickou jílovou cestou..

sousedovic maly Mirek 2.6.2008 23:17

Mily pane Vlku,

Mily pane Vlku,

jsem zvykly, ze pisete hlouposti, ale tohle je mezi nimi opravdu perla. Nevyhrabal jste to nahoud nekde v archivu UV KSC?

S pozdravem sousedovic maly Mirek

sousedovic maly Mirek 2.6.2008 23:15

Re: Francie má levnou elektřinu, protože nedovolila, aby se cena elektřiny ve Francii určovala na burze

Mily Emile XX,

je pozoruhodne, jak se Vam centralni planoveni zadrelo pod kuzi :-)

sousedovic maly Mirek

optimistický skeptik 2.6.2008 22:55

Nevím, nepsal li to někdo přede mnou,

ale já bych nechal uran v zemi tak dlouho, pokud bude možno. Současné vlády odleva doprava, od zelena do fialova by ho stejně prošustrovaly nebo  zašmelily. Počkejme si, bude hůř.

čtenář 2.6.2008 22:14

Re: Re: Re: Re: Vždycky bude každá zaprdlá dědinka proti.

to už věděli staří řekové...

ale pro některé dnešní aktivisty je to překvapení... ;-D

ppp 2.6.2008 21:47

Re: Re: Re: Re: Pane Vlku že vy jste uprchl ze Slovenska

Vrať se na novinky chytrolíne:-D

krmič 2.6.2008 20:43

Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Hlavně nezapomínejte na to, že ty odpady mají nepatrný OBJEM. Ve srovnání s odpady uhelných elektráren objem naprosto zanedbatelný. Potíž je jenom s jejich zabezpečením, ne s množstvím.

para 2.6.2008 18:42

Re: Re: Ekonomie těžby.

Předně - Francouze obdivuji co v JE dokázali. S odpady maj asi taky potíže a právě proto investovali do Supephoenixe - nyní odstavený. Přes to všechno nyní žádnou JE doma nestavěj a svou elektřinou nezásobují Evropský trch tak jak by se mohlo vzhledem k jejich rozvinuté JE někomu zdát.  Mají také nižší hustotu obyvatelstva než jejich sousedé a geografické i surovinové podmínky je k JE přivedly. Co vím tak spolu s Angličany se snaží vyvinout nové generace reaktorů aby měli za stávající náhradu. Stačí Honzáku?

honzak 2.6.2008 17:34

Re: Ekonomie těžby.

jako starý praktik se zeptám k těm odpadům - kam že je ukládají ti oškliví Francouzi? Musí toho mít řádově víc než ČR!

para 2.6.2008 17:29

Re: Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Vito uved mi alespon jeden komerční Thoriový reaktor, který není experimentální - odkazy např. zde http://www.sweb.cz/propra/thorium/thorium.htm#Použití%20-%20jaderná%20energetika ale dokáže si na sebe produkcí na volném trhu s elektrickou energií vydělat. Já o takovém nevím.

Můj názor na lidský vývoj je spíš ten, že lidstvo se nyní vyvíjí velmi rychle konzumě a jen minimálně osobnostně a s toho pramení veliké krize dnešní doby. Technologie znamenají spíše podmínku pro kvantitu obyvatel země - míra jejich lidskosti spíše pro jeho kvalitu - tedy hodně zjednodušeně. Rád bych proto abychom následovníkům měli vůbec co hodnotného předat.

Kyselý Sven 2.6.2008 17:24

Re: Re: Re: Re: Vždycky bude každá zaprdlá dědinka proti.

Ten plyn (pro informaci - je to metan) má skutečně vzorec CH4. Ale není to "ch", jak si zřejmě myslíte, ale C a H, neboli uhlík a vodík. A hádejte, kam se při spalování to "C" ztratí...

Odpovím si raději sám;-P - vznikne z něho CO2.

Emil XX 2.6.2008 17:23

Re: Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Máte samozřejmě pravdu. To o té "hlubinné" těžbě pazourku jsem nevěděl.

Pumprlidentlich 2.6.2008 17:13

jihočeské matky

argumentujete blábolem jihočeských matek? Trapné.

Buď nevyužíváte elektřinu, teplo, dopravní prostředky, pitnou vodu, nejíte atd. a živíte se fotosyntézou nebo jste mimo.

Kdo Vám brání studovat energetiku a rozumět problematice? Hrát si na chytrýho a plácat nesmysly je zřejmě jednodušší...

Když jste takový odborník, můžete vysvětlit, proč rostou v ekologistickém Německu desítky nových uhelných elektráren? Povrchové doly? Těžba vápence? A plynové elektrárny v Rakousku?

vita 2.6.2008 17:00

Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Ti, co přijdou po nás, budou mít takové technologie, jaké MY jim připravíme. A oni zase těm po nich. To nejcennější, co jim můžeme nechat, jsou naše vědomosti a náš pokrok.

K vývoji technologií potřebujeme energii. A kontinuitu. Zakonzervujeme-li se zpátky do jeskyň, už se z doby kamenné nevyhrabeme. Ani naši potomci. Už nebudou mít k disposici přírodní výchozy uhlí, rud a vývěry ropy. Možná odhalí pazourky - ale i za tím se v Polsku doby kamenné šlo pod zem.

Provoz rychlých reaktorů není nerentabilní - BN600 funguje přes 25 let a Rusové stavějí větší. A plánují ještě větší tentokrát chlazený olovem místo sodíku. Ostatně rentabilita je dána jen poměrem cen - až bude uranu málo, samozřejmě se změní rentabilita provozu.

Bob 2.6.2008 16:50

Re: Re: Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Priatelia, ešte zauvažujte nad tým, že pred 12 000 rokmi žilo na Zemi 5 miliónov ľudí a dnes už 6300 miliónov ľudí. Pritom ešte navyše spotreba na jedného človeka vzrástla najmenej 10x.

para 2.6.2008 16:32

Re: Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Přál bych si Honzo aby jsi měl "zcela jistě" pravdu. Když budem v drancovačkách přírodního bohatství pokračovat stále rychlejším tempem - jak dosud - tak to lidstvo co snad po nás přijde by mohlo opět potřebovat ten skorozapomenutej pazourek.... a to bych opravdu nerad.;-P

čtrnáctka 2.6.2008 16:16

Re: Jí navrhuji Zeleným aktivistům ucvaknout el. proud a plyn a odebrat řidičák . . .

Je velká škoda, že ten se článek nemůže dostat do celostátních medií!

Honza42 2.6.2008 16:01

Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Budoucí generace zcela jistě nebudou mít o to co jim chcete odkázat žádný zájem. Stejně jako nás by nenadchlo rozsáhlé zakonzervované ložisko pazourku, které by si kvůli nám pračlověk "utrhl od huby",

PROKOP BUBEN 2.6.2008 15:55

Re: Re: Re: Pane Vlku že vy jste uprchl ze Slovenska

kLausmodrý s Klausmodrým si notovat musí.....

PROKOP BUBEN 2.6.2008 15:52

Re: Re: Re: Ekonomie těžby.

Po nás potopa je známé heslo i kLausmodrých a jimi nakažených zlatokopů....

para 2.6.2008 15:48

Re: Re: Ekonomie těžby.

Vito nevím zdali mám zcela pravdu - ale proč nepamatovat na ty co přijdou po nás a budou mít k dispozici lepší technologie, Proč jim nenechat taky něco ceného? A ty reaktory na rychlé neutony existují - je to velká naděje /mohly by spalovat i thorium/ ale jejich provoz pro výrobu elektřiny je ekonomicky nerentabilní - zatím.

gerontusinza 2.6.2008 15:38

Ven znamená vy fenoméne, Re: Re: Pane vlku.......pane Vlku...

že právo těžby dostane nadnárodní monopol, a rabuje a rabuje, zisky vyváží ven a vám poskytuje "daně" na krytí potřeb.......;-D Prostě vy fenomenální podnikateli, vás bych chtěl mít taky v Topolánkově vládě, zapadl byste bezezbytku, ani byste nevyčníval...;-D

vita 2.6.2008 15:36

Re: Re: Re: Re: Re: aby to neskoncilo jako se vsim

Ale jsou.

Öman 2.6.2008 15:32

Re: Re: Re: Re: aby to neskoncilo jako se vsim

Ano. Otázkou je, zdali někdo bude moct to zkontrolovat :-/... Íránci příliš přístupní kontrolám nejsou.

vita 2.6.2008 15:28

Re: Ekonomie těžby.

Kdybyste měl pravdu s těmi světovými zásobami uranu, pak by pochopitelně ty naše jen a jen získaly na ceně... Jenže nemáte - a rovnou dvakrát.

Nejde o zásoby uranu, ale o známé a těžitelné zásoby uranu - kteréžto narůstají úměrně zdražování uranového koncentrátu. Ani se nemusí hledat nová ložiska. A ona se hledají a nacházejí. Uran je totiž zajímavý tím, že energie je v něm tak koncentrovaná, že poměrně snadno docílíme stavu, kdy získaná energie je vyšší než energie vložená do těžby a zpracování.

Už dnes by se vyplatilo těžit na dalších známých nalezištích u nás, dokonce včetně znovuzpřístupnění vyrabovaných dolů. Zájem je - ale není důvod se do toho tak hrnout a prodávat doly Australanům.

A druhé, proč nemáte pravdu - existují technologie, třeba reaktory s rychlými neutrony, které spalují i vyrábějí palivo z jinak nepoužitelného U238. Plus - ale to se už netýká uranu, ale JE jako celku - je možnost spalovat thorium. Technologie je ve stavu zkoušek palivových tyčí pro současné reaktory, takže hodně daleko. A mohly by být dál, kdyby zelení nebrzdili výzkum.

vita 2.6.2008 15:15

Re: Re: Re: Re: Re: aby to neskoncilo jako se vsim

Inu, pro palivo se obohacuje na jednotky procent, pro bombu nejlíp na 95 a výš. Tedy, ono se dá použít i vysokoobohacené palivo, ale to jsou speciální reaktory. To už bych začal být opatrný, kdyby Íránci tvrdili, že vyrábějí takové palivo. Přece jenom, čím výš se to obohacuje, tím je to těžší, dražší...

J.G. Pašek 2.6.2008 15:13

Jí navrhuji Zeleným aktivistům ucvaknout el. proud a plyn a odebrat řidičák . . .

!!