1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

DŮCHODY: Cesta tam a zase zpátky

Přestože nám může připadat, že starobní důchody jsou něčím samozřejmým, není tomu tak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 16.3.2024 6:48

No a podle všelijakých průzkumů a z nich vycházejících doporučení vychází, že by člověk měl pracovat 1/2svého života, čemuž by měla předcházet 1/4 na vzdělání a následovat 1/4 v důchodě. Takže nyní to podle toho vychází asi takto

ve 20letech do práce - v 60letech do důchodu,

v 26letech do práce - v 66letech do důchodu.

Kdo nepracoval - existenční minimum, chudobinec z domovského práva !

Ano byly, jsou i budou výjimky.

V. Mokrý 16.3.2024 6:38

;-DR^

R. Langer 16.3.2024 6:38

Lidi stojí na zastávce autobusu, autobus přijede a za volantem je takový roztřesený stařeček. Lidi na sebe koukají, a nikomu se nechce moc nastupovat. Nakonec jeden pán zavolá: "Pane řidiči, víte, my raději počkáme na další autobus!". Stařeček se usměje a povídá: "Já to chápu, to je v pohodě. Tak počkejte 10 minut, otec jede hned za mnou." ;-)

R. Langer 16.3.2024 6:27

Tak to je skvělé, že jsme se po tolika letech budování všeho možného dostali zase do stavu jako v roce 1924! To o naší ekonomice ledacos vypovídá. Super! ;-€

V. Mokrý 16.3.2024 6:25

A je dost lidí pracuje i při důchodu, většinou však pro radost ze života.

V. Mokrý 16.3.2024 6:24

Ono by nevadilo porovnat, kolik lidí před " sametem " začínalo pracovat hned po vyučení/v 18letech a takových je nyní, že.

A tím, ty problémy začínají !

V. Mokrý 16.3.2024 6:20

Některé ty názory, jsou téměř na přes hubu !

Stát/politici jsou od toho/máme je na to, aby sloužili společnosti, takže se mají starat o to, aby na ty důchody bylo tak, jako je všude v civilizované společnosti/EU !

Do " sametu " byly důchody celkem v pořádku a to chodili lidé mnohem dříve do důchodu, zvlášť matky dětí i kategorie podle obtížnosti byly. A to se důchod vypočítával podle posledních let před důchodem, kdy měli lidé vyšší platy. Takže stačilo jenom se starat o patřičný příjem na důchody i důslednou kontrolu pro přiznání důchodu a přiznání důchodu podle zásluhovosti, odpracovaných let.

Ten systém fungoval, byl postupně zničen, jako mnohé jiné co fungovalo a nyní se k tomu vlastně vracejí. Jenom k tomu chybí ti pracující lidé, kteří pro tu společnost něco přinášeli/přidanou hodnotu z vyrobeného.

Těch je nyní stále méně a přibývají ti, co se vlastně na společnosti přiživují !Ale odchod dividend do ciziny nevadí.

J. Strakoš 16.3.2024 6:11

Kupodivu nikdo u důchodové reformy zatím nezvážil možnost zkrátit dobu studia o rok až dva.

Lidé ve věku 25-26 budou prokazatelně lépe zaměstnatelní než lidé 67-68 a budou mít menší absenci.

Zároveň se dneska studenti připravují x let na kariéru v jednom oboru, jako tomu mohlo být kdysi, ale realita se změnila a potřeby a zaměstnání se střídají mnohem rychleji.

V. Mokrý 16.3.2024 5:53

R^

V. Mokrý 16.3.2024 5:51

R^!

J. Veselý 16.3.2024 5:49

Takzvaný penzijní účet je jen hausnumero sloužící k vyvolání dojmu, že stát na důchodce doplácí.

Z peněz, které zaměstnavatel vynaloží na pracovní sílu si stát vezme 70% formou zdrav, soc, daně z příjmu, spotřební daně, DPH, atd. a je jen politické rozhodnutí, jakou část z toho nazveme příspěvkem na důchody.

Nikde na světě nevybere stát na tzv. sociálním pojištění tolik, aby to stačilo na výplaty důchodů. Důchody a jejich valorizace jsou výdajovou stránkou státního rozpočtu jako cokoliv jiného co stát platí. Např. v Dánsku kryje sociální pojištění jen 6% výdajů na penze, 94% jde ze státního rozpočtu.

Základem penzijního systému musí být zdravý státní rozpočet, výkonná ekonomika a hlavně rozumné hospodaření s vybranými prostředky. Peněz je v rozpočtu dost, jen nemůže stát rozhazovat jak ožralý námořník.

K. Machala 16.3.2024 4:38

Pojistné to opravdu není /jen nepravdivým názvem, asi jako manželství pro všechny/, je to daň z příjmu, jejíž výnos jde dnešním penzistům. Žádný takovýto poplatník po odchodu do penze není vyplácen z naspořených pojistných rezerv, ale zase z daní někoho jiného. Pokud na dani zvané nepravdivě důchodové pojištění odvedl málo a měl 10 dětí, kteří pracují, přispěl výrazně víc do systému budoucích důchodů a přesto je penalizován. Jestli toto není podivné, pak už nic.

Z. Jemelík 16.3.2024 1:40

Lituji, že se nedožiji autorových sedmdesátin a názorů, jež bude v té době zastávat.

M. Šejna 16.3.2024 0:18

Autor je z prominutím vůl, když takto uvažuje.

Ten, kdo v 65 letech je schopen pracovat a vydělávat slušné peníze, tak do důchodu nejde. Jít do duchu je právo, nikoli povinnost. Jdou tam jen ti, kteří už nemají sílu pracovat dál.

Důchod navíc není sociální dávka, ale výplata pojistného z průběžného systémů. Každý důchodce si na ten důchod celý život platil toto pojištění .