8.7.2024 | Svátek má Nora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
AAA 12.5.2006 11:16

Re: autor jaksi zamlčel

A ten je zasobovan zeleznici skrz tu zastavku?

Kylchap 12.5.2006 11:08

Dálniční známky

a silniční daň jsou pakatel proti platbě za dopravní cestu železnice. Dopravní cestu mají kamiony zdarma!

Saša 12.5.2006 11:06

Nezdá Vláďo, nezdá.

Oni jsou to takoví debílkové tupí a reality neznalí všichni.

Kylchap 12.5.2006 11:05

Re: Re: Problém

Dopravní cestu jim stát neplatí. Ta uvedená cena je poplatek za dopravní cestu. Kdyby byla dopravní cesta zdarma tak by železnice kamiomy převálcpvala. A vo tom to je!  

Saša 12.5.2006 11:05

Následovalo by řešení kambodžského typu.

Protože postižení by se bouřili a bylo by třeba je umlčet.

To je právě ten problém, že naivní a/nebo nedovzdělaní a/nebo hloupí laičtí tvořitelé zákonů netuší a nechápou, že když se v právu řekne A, to následné B se prosloví už samo.

Komunisté při znárodňování také nepočítali s tím, že to povede k nutnosti zavést tuzexové bony a tolerovat vexláky. Ale ta cesta byla přímá a po počátečním kroku již zcela vynucená.

Joen 12.5.2006 10:56

Re: Je to jen

Souhlas, ale netěším se na to. Budeme ještě rádi, že máme tak hustou železniční síť, osobní auto bude zase doménou bohatých a splní se sen ekologistů: do práce vlakem, chleba za 500,- Kč. A snížení emisí CO2 o 100 procent ;-), pak bude naše životní úroveň trvale neudržitelně klesat a klesat ...

Akai 12.5.2006 10:48

Re: Ano,

No jasně ale při 50-60000x vyšším opotřebení jen sedminásobný nárust ? ;-) :-P

Akai 12.5.2006 10:42

Re: Problém

Uff, jen se zeptám, těch 55 Kč/km platí kdo ? Zákazník ? A za kamion

neplatí nic ? Tak to už chápu proč je veškerá doprava na silnici. Ti autodopravci jsou ale hodní že takovou částkou dotují abych mohl mít ve svém supermarketu vždy čerstvé jahody. Jen nechápu jak to dělají, železnice i se státními dotacemi musí udržovat tak vysokou cenu a kamioňáci ... ze svého platí silniční daň, dálniční známky, palivo, amortizace. Ještě že jsou autodopravci taková charita. :-P

VladaPing 12.5.2006 10:41

To se mi snad jenom zdá! To není možné.....

 "Nebo třeba s jablky dovezenými v lednu z Austrálie." 

Člověče, to v té Austrálii se mají v sezoně těma jabkama "přežrat až k prasknutí"? Protož, když my, "severopolokoulové" uměle zdražíme produkty, které právě pěstují "jihopolokoulové", tak je "jihopolokoulové" nebudou moci prodat a povede to ke krachu jejich pěstitelů jablek. Oni "jihopolokoulové" nedovážejí jablka od "severopolokoulů" když právě na jižní polokouli není sezona jablek?

Nebo to hrajete na naprostou soběstačnost ve všem? Něco, jako Severní Korea? 

Stanislav 12.5.2006 10:39

Re: Zimní dovozy zeleniny a ovoce je luxusní zboží, mělo by mí t luxusní a ne lidovou cenu.

Však autor nic nenamítal proti mýtnému (aby si kamiony zaplatily za dopravní cestu -- tedy jednoduše aby zaplatily, co sami poničí), což snad přihraje část přepravy na železnici a prodraží něco, co se musí daleko vozit. Ale zjevně je proti iracionálním (až komunistickým) zákazům a příkazům všeho možného. Jedno za všechny -- víkendový zákaz jízd kamionů měl smysl tehdy, kdy se tři čtvrtiny Prahy "stěhovalo" ve zmíněných časeh po (tehdy jediné dálnici) D1 někam na venkov a zároveň nebyla potřeba něco přepravovat, poněvadž kromě stálých služeb stejně nikdo nic v tu dobu nevyráběl ...

Jsem také příznivcem kontejnerové a kominované přepravy, ale jejich preferenci bych viděl raději jen jako kompenzaci externalit vzniklých kamiónovou přepravou a nejlépe jen daňovým zvýhodněním. Jinak se zacyklíme do smyčky nejasných dotací a podvodů s nimi.

Terra 12.5.2006 10:32

Re: Zimní dovozy zeleniny a ovoce je luxusní zboží, mělo by mí t luxusní a ne lidovou cenu.

Tedy, já vás nechci lámat, nevím, kde a co nakupujete - ale zrovna ty třešně, jahody a tak, ty tedy mají v "mimosezóně" pořádně luxustní ceny! Nebo vám čtvr kila třešní za stovku přijde lidové? Mně ne. Tak mám buď mimořádný důvod si ten luxus dopřát - nebo si počkám, až v tuzensku dozrajou:-). Krásný den.

Terra 12.5.2006 10:27

Re: pro nick e-Tony

R^R^R^

Rostislav Zídek 12.5.2006 10:26

Re: Problém

A kdo nařídil železnicím, že mají mít takové ceny? Neplatí zdaleka takové daně jako silniční dopravci, dopravní cesty jim platí stát, jsou příjemci dalších obrovských dotací od státu a přesto nejsou konkurenceschopní. Neměl se ten podnik už dávno zrušit?

Pro Vaši informaci, do silnic se vrací asi jen 20% prostředků vybraných na spotřebních daních z paliv a dálničních známek.

krmič 12.5.2006 10:15

Re: Problém

Už jsem se tu jednou ptal, ale nedověděl jsem se, jestli jste vy ten Kylälä nebo Chapelon? :-)

R 12.5.2006 10:11

Bursíkovci nemají kontakt s realitou.

Jinak Bursíkovci jsou kancelářští "zelení" kteří kontakt s realitou nemají a proto kdyby prosadili svoje předvolební sliby, byla by to taková menší hospodářská katastrovka pro spoustu našich občanů.

R 12.5.2006 10:08

Zimní dovozy zeleniny a ovoce je luxusní zboží, mělo by mí t luxusní a ne lidovou cenu.

V době mého mládí byla v populárně technických časopisech jako třeba bylo ABC nadšeně propagována kontejnerová přeprava.  Nyní se myslím hodně používají v lodní přepravě, ale možná by nebylo od věci i jejich mírné zvýhodnění třeba v přepravě uvnitř EU pro zboží s delší životností.

Jinak co se týká kamiónové přepravy, je otázka diskuze, jestli je nutné mít celou zimu v každém superkarketu v sortimentu třeba jahody nebo okurky pěstované v jižních zemích EU za cenu srovnatelnou  s jahodami nebo okurkami vypěstovanými v sezóně u nás.  Nebo třeba s jablky dovezenými v lednu z Austrálie.  Neříkám, že by neměly být vůbec dostupné, ale když se spočítá, o kolik více takové zboží třeba přispělo v vzniku ozónové díry nebo oteplení kvůli energii nutné pro dopravu, je to jednoznačně luxusní zboží, které by mimo sezónu mělo mít i luxusní cenu.

Sherry 12.5.2006 10:06

Férové podmínky v dopravě

Je to určitě těžké, netvrdím, že ne. Ale podnikání založené na tom, že 90% skutečných nákladů (tj. včetně škod / opotřebení cizího matku, byť je státní) hradí někdo jiný než podnikatel, přináší obrovskou konkurenční výhodu vyplývající z nižších cen (tyto tzv. "externí" náklady do nich nejsou promítnuty) a v konečném důsledku deformuje trh.

Četl jsem - není to tak dlouho - studii, že se ekonomicky nevyplatí převážet po silnici zboží, jehož koncová prodejní cena za 1 kg nedosáhne alespoň 7 Kč (studie započítávala i amortizaci silniční infrastruktury, náklady na zimní údržbu, dopravní značení, dopravní policii atd.).

Praxe je však taková, že cihelné bloky na stavbu našeho domu putovaly přes 200 km po silnici, přitom jejich jednotková cena nepřesahuje 2 Kč/kg. Cihelna však tvrdila, jak je to supervýhodný způsob dopravy (samozřejmě, pro ni: faktickou nevýhodnost totiž přenesla přes dopravce na stát a na nás - nemohli zaručit, aby všech 5 kamionů přijelo na stavbu v jediný den, takže jsme museli na 5 dní objednávat a platit za přistavení vysokozdvižného vozíku na vykládku,... - přitom operativnost kamiónové dopravy je opředena legendami, ale v tomto případě ve srovnání se železniční prohrála na celé čáře).

Kylchap 12.5.2006 10:02

Problém

spočívá v tom, že za nákladní vlak se platí základní poplatek 55,-Kč/km a pak dle tunokilometrů ale kamiony neplatí nic. A pak se nedivte, že kamionová doprava je "levná" . Vždyť zničené silnice zaplatí někdo jiný.

eTony 12.5.2006 10:02

Zdeňku,

prosím, neřešte jestli je nutné posílat zboží ze Španělska kamiony, berte to jako objednanou a žádanou službu zákazníkem .  Železnice z kapacitních důvodů a rychlosti dopravy vyhovuje pro vybrané komodity, ne pro všechny.

R 12.5.2006 9:56

problém železnice

Nojo. U železnice je ten problém, že pro většinu standartních společností nevlastnících železniční vlečku by zboží stejně nějaký kamion musel na nádraží dovézt a na místě určení z nádraží do firmy zase odvézt. A možná by to už vůbec nešlo realizovat z kapacitních důvodů, nákladní infrastruktura železnic, sklady, rampy atd není již tak nejméně půlstoletí udržována a během posledních 15 let je rozprodávána. Pro informaci - to jsou ty polorozpadávající se dřevěné a cihlové kůlny a podobné stavby, které jsou k vidění okolo osobních vlakových nádraží. Každopádně nutnost dovozu a odvozu na nadraží kamióny železniční dopravu proti silníčnímu dovozu přímo kamióny podstatně znevýhodňuje.  Aspoň zatím, kdy mezi kamiónem pro dálkovou dopravu a mezi kamiónem eventuálně používaným jen pro rozvoz do blízkého okolí je rozdíl prakticky jen v technickém stavu a tudíž cenová náročnost srovnatelná.

zdeněk 12.5.2006 9:49

Re: Bohužel, již nežijí pamětníci doby, kdy vznikem železných drah byla...

Opravdu je nutné posílat zboží ze španělska po silnici? Právě tady by se ta rampa ve španělsku a v ČR našla. A rychlost? Věřím tomu že by se dosáhlo rychlosti přepravy po silnici, samozřemě pouze na velké vzdálenosti.

Změny na dráze by ale byli nutné.

eTony 12.5.2006 9:41

Ano,

stejně tak můžu argumentovat : zatímco pro osobní automobily je cena za dálniční známku 2,5 x vyšší oproti roku 1995, tak u kamionů 7 x.

odborar 12.5.2006 9:40

Co chcete od dlužícího pytlu blech jak se o vlastní straně vyjádřil Bursík? Že prý nejsou pytlem blech? A co tedy jsou?

Zelení dluží 5 milionů už 12 let státu. jejich názory jsou od Uhla až po bývalé republikány  Andrleho,Kubáta,Gruzovského... Pak je volte... http://www.odborar.webzdarma.cz

VladaPing 12.5.2006 9:39

Bohužel, již nežijí pamětníci doby, kdy vznikem železných drah byla...

hlavně v Evropě, zlikvidována formanská doprava a špeditérství s koni taženými potahy. Pamětníci stávek a protestů odborového sdružení koňodopravců též odešli do věčných pastvin. Železniční doprava zaznamenala pozoruhodný nárůst, železniční síť (alespoň ve střední Evropě) dosáhla nebývalé hustoty (nádraží a tratě prakticky v dosahu nejvýše dvou-tří hodin jízdy koňským potahem z každé usedlosti). Pak nějaký pan Benz přišel s nápadem automobilu, kterým šlo (alespoň zpočátku) nahradit koňský potah a dopravovat po (mizerných) silnicích zboží k železnici, tam jej přeložit do vagonů, odeslat (po železnici) příjemci který, buďto měl vlečku nebo toto zboží bylo opět přeloženo na náklaďák (pokud byl moderní) nebo opět na koňský potah. S nárůstem počtu automobilů se začala zlepšovat i silniční síť a (někde nepozorovatelně) i její kvalita. Také začala růst nosnost nákladních automobilů a jejich rychlost.

Dnes je prakticky naprosto nesmyslné naložit kamion zbožím, převést toto zboží k nejbližšímu nádraží a tam jej přeložit do připraveného vagonu a odeslat o (maximálně pár set kilometrů - z hlediska vnitrostátní přepravy!) pár kilometrů dále a u příjemce opakovat podobný postup. Ano, lze, samozřejmě, naložit na vagon celý kamion a přepravit jej celý na místo určení. Ale, a to je podstatné, musím mít v místě nákladání nájezdovou rampu, v místě vykládky jakbysmet, musím mít dopředu logisticky zajištěný vagon a tato dopravní cesta musí být nikoli znatelně pomalejší a dražší, než přímá cesta po silnici. Což, dejme si ruku na srdce, České dráhy splnit nemohou i kdyby se po.....

Prostě, drahám "zbývá" přeprava nákladů, které se nevyplatí převážet kamiony a kde nezáleží příliš na rychlosti dodání (typicky uhlí, písek, cement), zvláště pak v případech, kdy jak dodavatel tak příjemce je "vybaven" vlečkou.

O ceně nemá smysl se bavit. Hlavně nikoli v osobní dopravě. Většinou vyjde levněji jet vlastním autem se spolujezdcem....... 

dfghjk 12.5.2006 9:26

Re: Daniel Kaiser O ZELENÝCH...

odkaz vede do prázdna

Akai 12.5.2006 9:22

Re: Zdeňku,

Jezdím do práce autem, ale ... Opět jsme u pojmu regulace / deregulace. tentokrát osobní dopravy Pokud mi bude nabídnuta alternativa, zvolím si ekologičtější způsob dopravy, jenže když mi cesta do práce trvá v optimálním případě hodinu, zatímco autem jsem tu za 20 minut, tak při představě stání v narvaném ekologickém tykadloidním korábu neváhám. ZKoušel jsem to teď začátkem roku, dva měsíce jsem jezdil MHD ale když si k tomu ještě připočítám "ohleduplnost" ostatních cestujících, kašlu na ohledy a raději si budu v zácpě poslouchat rádio a krokem se ploužit po městě, než s nimi sdílet společný prostor socky.

eTony 12.5.2006 9:19

Zdeňku,

silniční nákladní dopravci platí  silniční daň za návěsovou nebo přívěsovou soupravu ročně cca 54 000 ,-, a to za tzv. zelený kamion, za kamiony "nezelené", které nesplňují normy EURO se platí mnohem více. I to nutí dopravce si pořizovat novější a tím ekologičtější kamiony pro svoje podnikání.  Silniční nákladní dopravci platí vysoké objemy ( v absolutních číslech ) daní za PHM, dle spotřeby.

To, že komunikace jsou po 2 letech ve špatném stavu není vždy vinou kamionové dopravy. A co kvalita provedení a údržby ? Když jsem viděl, že v půli února 06 opravovali silničáři výtluky "obalovačkou" tak, že ji nasypali do výtluku a uplácali lopatou, měl jsem sto chutí napsat něco "od srdce" řediteli SÚS. Nakonec jsem to neudělal, protože moje výroky by byly žalovatelné, ale peníze daňových poplatníků vyloženě v pr.... !

honzak 12.5.2006 9:11

autor jaksi zamlčel

že ony just in time dodávky surovin a dílů pomocí kamionové dopravy jsou de facto pojízdné sklady. které z velké části hradí ostatní občané. Bursík a jeho melodyboys to určitě nevyřeší, je to jen recyklát pravdy a lásky. Ale masivní nasazení kamionů (viz přeprava koksu po dálnici) je taky pěkná blbost. Co se týká nákupu v supermarketu s využítím služeb Č.D. mohu autorovi doporučit LIDL ve Strašnicích, zhruba 500 metrů od zastávky Praha - Strašnice.

Akai 12.5.2006 9:10

Re: Re: Silniční daň? Chacháááááááááá

Samozřejmě, osobáků je přece mnohem víc než kamionů. Netroufám si odhadnout kolikrát, ale dejme tomu že na jeden kamion připadá 100 osobáků. Cena  dálniční známky za os. automobil je 400 (1.1.1995). Cena za nákladní automobil je 2000 (1.1.1995) Nyní jsou tyto částky 900 a 14000 Kč. takže na 100 osobních automobilech je vybráno o 50000 více než v r. 1995, zatímco na kamionu je vybráno pouze o 12000 více než v roce 1995. Z něčeho se ČD, VZP a další sociální experimenty hradit musí. :-D

zdeněk 12.5.2006 9:05

nejsem proti obchvatům a stavbě dálnic

Ale aby to měli smysl je nutné omezit to co tyto silnice zničí již za dva roky. Již za pár let jsou na krásné nové silnici výmoly a je nutné opět vyměnit svršek.

Kdyby kamiony musely platit poměrně k tomu co váží, kdyby všude na hranicích byly váhy, situace by se zlepšila alespoň v tom že by bylo více peněz a méně přetížených kamionů.

Proč přes nás všechny zahraniční kamiony jezdí? protože tady se neplatí mýtné a celkově je cesta přes ČR levnější.......

A jsem i pro to aby kamiony které nás jen přejíždí byli naloženy na ČD a převezeny. Našim silnicím by to jen prospělo.