22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

DOBA: Svoboda slova není zadarmo

Svoboda slova a svoboda vůbec není nástrojem jen pro veřejně působící osobnosti. Týká se i všedních životů každého z nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 18.11.2022 19:45

Svoboda slova opravdu není zadarmo. Především je třeba oddělit samotnou svobodu říkat veřejně cokoli a případné následky, které už se zdaleka nemusí pohybovat ve slovní rovině.

Uvedu klasický příklad, na kterém lze ukázat problém neomezené svobody slova: Když začnete jen tak pro zábavu v plném kině křičet "Hoří!" a pár lidí se při tom ušlape, asi většina lidí uzná, že byste měli být zodpovědní za škody, které tím vznikly.

A stejně tak existuje hlásání myšlenek, které nemá okamžitý účinek, takže je obtížné vyvodit odpovědnost před zákonem, ale dlouhodobě jsou škody ještě větší. Jsou spíš podobné dlouhodobému vypouštění škodlivin do ovzduší nebo do vody, což velká většina podniků prováděla ještě docela nedávno (nemyslím otrávení Bečvy z poslední doby, což je jednání, které je u nás samozřejmě nezákonné, ale stav, který existoval v Evropě ještě zhruba v 50. letech 20. století, než jej tlak veřejnosti změnil). V ekonomice se tomu říká negativní externality.

Expanze internetových sociálních sítí a zisky s tím spojené způsobily vypouštění podobných svinstev do "životního prostředí internetu" a škody s tím spojené teď platíme všichni. Nejde o to, určité myšlenky zakázat (stejně jako určité chemikálie mohou průmyslové podniky dál používat), ale omezit zacházení s nimi nezodpovědným způsobem.

Například Facebook úmyslně třídí informace tak, aby provokoval emoce v diskusích, protože to zvyšuje intenzitu využívání a jeho zisky. Negativní externalitou je rozvrat politického systému, který odnesou úplně jiní lidé, než Mark Zuckerberg. A to je jenom jedna firma z mnoha. Dokud se nevyřeší, jak donutit podobné firmy k odpovědnosti, budeme se stále potácet v dnešním marasmu.

J. Fridrich 18.11.2022 16:41

Daniela Kovářová napsala opět kvalitní příspěvek na dnes hojně diskutované téma - " Svoboda slova není zadarmo". Uvedla, že na jednom semináři, který se zabýval cenzurou a svobodou slova a promluvily na něm slovutné osobnosti zazněly názory, že se podobně jako před mnoha lety už zase zavírá za názor a že se prostý lid bojí říkat, co si myslí. Ty slovutné osobnosti se ale mýlí, a šiřitelé někdy až extrémních a nepřátelských názorů k našim partnerům je mohou bohužel šířit zcela neomezeně. To ale tak přece není, a říkají to hlavně lidé, kteří jsou nepřátelé celého polistopadového vývoje v naší zemi. Vždyť v naší zemi mohou svobodně šířit své zcestné názory i naši proruští kolaboranti, a lživě napadat naše smluvní partnery a přátele z Evropy-EU a NATA...

J. Kulheim 18.11.2022 12:53

B. Rudolf 18.11.2022 11:17

Nevím, jaký byl váš názor na bombardování Srbska. Já jsem odsuzoval vojenské napadení Srbska i vstup ruského vojska na Ukrajinu. Pro mne Rusko-Ukrajinský problém nezačíná 24.2.2022. Začíná rozpadem SSSR. Pokud bychom chtěli diskutovat o Rusko-Ukrajinském problému je nutné začít po roce 1990. Přečtěte si Tak šel čas s Ukrajinou. Generál Pelz vytáhl data. Zbytek na čtenáři https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Tak-sel-cas-s-Ukrajinou-General-Pelz-vytahl-data-Zbytek-na-ctenari-694483.

Ze strany západu se nic neplní. Nepřibližuje se Rusko k státům, které jsou součástí NATO, ale naopak. Evropská část Ruska je obklíčená armádami NATO. Na severu Litva, Lotyško, Estonsko. Na jihu Turecko. Čekali jste, že Rusko sklapne kufry a začne poslouchat? Vojska NATO zaútočila na Srbsko. Srbsko žádnou zemi, která je v NATO nenapadlo. Pokud by ovládlo Ukrajinu není záruka, že půjde do Ruska. Jak reagovalo USA na rakety na Kubě, víme.

Rýpat se do Rusko – Ukrajinského problému je spolehlivá cesta k rozšíření válečného konfliktu. Normální je jednat a domluvit se.

Se sousedem je dobré se dohodnout. Nesmíte si bez dovolení souseda udělat na zahradě ani plot, nebo postavit suchý záchod. Samozřejmě pokud chcete mít dobré vztahy. Pokud jste bezohlednou přijde na řadu řešení jinými prostředky.

B. Rudolf 18.11.2022 19:07

Jenomže Rusáci nenapadli NATO, ale Ukrajinu. Je to podobné, jako když namísto někoho silného, na koho si netroufnete, napadnete někoho podstatně slabšího, kdo by s ním chtěl kamarádit.

Co je na tom k nepochopení?

D. Laurencikova 19.11.2022 11:31

To je zase blabol, pane Rudolfe. Mozna budete brzy muset zmenit tenor, porotoze uz se v tisku objevuji clanky s titulky:

»Könnte es sein, dass Selenski nur ein Gauner im Jogginganzug ist, der unser Geld will?«

(Bylo by to mozne, ze Zelenskyj je jenom obycejny gauner v teplakove souprave, ktery chce nase penize?). Takove uvahy asi budeme mit moznost cist a slyset cim dal casteji. ;-)

D. Laurencikova 19.11.2022 11:31

»Könnte es sein, dass Selenski nur ein Gauner im Jogginganzug ist, der unser Geld will?« (freiewelt.net)

F. Zrcek 17.11.2022 21:28

Ať dneska řekneš cokoli, ozve se někdo, koho to bůhví proč uráží a stal ses tím jeho nepřítelem. A lajkování pod příspěvky to umocňuje. V tak vypjaté atmosféře prostě nejde mluvit, natož psát svobodně. Elon Musk to aspoň na švitorce (twitter) zkusil řešit, ale podle jeho prvních kroků zatím spíš prohloubil zmatek a zahustil atmosféru. Čekají ho nejspíš žaloby. Takže dobrá vůle nestačí, ale musíš mít nápad za milión, jak to radikálně změnit.

Bez toho řešení je svoboda slova v zadeli. Můžeš mluvit svobodně, ale akorát ve své skupině followerů. Jinak narazíš na nepřátelské prostředí, které tě uřve.

To, co chybí primárně, je ochota diskutovat o odchylných názorech. Bohužel, je to momentálně s každou přicházející generací pořád horší a faktické problémy se proto nejen nedaří řešit, ale naopak množit. A to včetně očividných pseudoproblémů. Klesá kvalita demokracie, vzrůstá moc diktatur, prohlubují se konflikty a propukají války. Pravděpodobně nás čeká epocha chaosu. Možná to povede k celosvětovému snížení populace, což může být nový stabilizující faktor. Ale my se toho nejspíš nemusíme dočkat.

P. Diviš 17.11.2022 21:38

Nedočkáme se, pokud se budeme bát mluvit.

B. Rudolf 18.11.2022 5:28

Člověk by se měl snažit poctivě reagovat v té situaci, ve které se nachází. Pokud jsem nikoho nechtěl urazit a přesto se někdo urazí, tak bych se tím neměl trápit. To, že se lidé zbytečně urážejí, je běžné. Navíc, i když jsem někoho nechtěně urazil nějakou nešikovnou formulací, také bych se tím neměl trápit. Ani tomuto se nedá vyhnout. V takovém případě má smysl se omluvit a jít dál.

Pokud vás lidé "uřvou", také byste se tím neměl trápit. Diskusní příspěvky nemohou být příliš dlouhé a k nedorozuměním dochází příliš snadno. A kromě toho, někteří lidé jsou pravděpodobně placeni za to, aby třeba i brutálně prosazovali určité názory. Jsou to námezdní lháři a nemá smysl se jejich útoky trápit.

J. Vlk 17.11.2022 20:51

Slovo ve spojení svoboda a zadarmo není vhodné spojení. Přece vždy platilo " Horší od slova nežli od meče". To věděli už Římané, po silných slovech už se jen dílo dokonávalo mečem. Slovo má obrovskou váhu a může urovnat nebo narušit vztahy. Svoboda slova může napáchat mnoho škod, pokud se neumí používat, stejně jako bezmyšlenkové použití zbraně. Bohužel, politici chrlí slova o překot a slova tak ztrácí . . .

L. Žaloudek 17.11.2022 20:38

Svoboda slova znamená, že můžu veřejně hlásat cokoli, co není zakázáno zákonem. Ostatně také dělat můžu cokoli, co není zakázáno zákonem. Proč se vlastně oddělují slova od činů? Protože mluvit se smí, takže je nutné to upřesnit?

O. Roldan 17.11.2022 20:48

Protože svoboda slova je základ. O svobodu slova vás lidé s totalitními sklony (jako např. cancel culture) pŕipraví jako první.

L. Žaloudek 17.11.2022 21:12

Pokud nejsem veřejně vystupující osoba, nejsem pro cancelisty zajímavý. Zatím jsem se v praktickém životě setkal pouze s mnoha příklady úplně opačného vystupování, koneckonců i zde na NP je snazší najít hlasy kritizující vládu, Brusel, cikány, LGBT, humanitní vzdělanost a neziskovky nežli jejich zastánce, mezi které ovšem také nepatřím (kromě oné vzdělanosti).

D. Laurencikova 18.11.2022 10:18

Ne "i zde na NP", ale POUZE zde na NP, pane Zaloudek. Svoboda slova na Zapade uz davno vzala za sve. Resp: Svoboda slova ano, ale jenom kdyz mate ten "spravny" nazor. To uz dnes vi kazdy, kdo to vedet chce.

L. Žaloudek 18.11.2022 17:09

Špatně jste mě pochopila: když říkám i zde na NP, myslím tím, že hlavně všude jinde - v práci, v hospodě, na ulici.

D. Laurencikova 18.11.2022 18:22

Aha. Ja jsem myslela ze prevazne takove nazory ctete i v jinych forech. Ulice, prace, hospoda... To je neco jineho. Tam cenzor jeste nema tu moc.

P. Sura 17.11.2022 22:02

protože lidi toho nakecaj .....

J. Kostelanský 17.11.2022 16:14

Tohle je nejsmutnější 17. listopad, co jsem si uměl, vlastné ani neuměl představit. Má jen jediné positivum - že se mohu cítit o 35-40 let mlád...:-)

Ten samý styl demagogie, ten samý styl slovník, jen s mírně odlišnými slovy. V lecčem je to ale ještě horší - fanatismus zejména mladých lidí, kteří by nejraději lidi s jinými názory postavili ke zdi, a také míra lží v tzv. "mainstreamových" mediích. To si z 80. let nepamatuji, to znám jen z vyprávění a dokumentů o 50. letech. A to nadšení jít do války - tomu se vyrovná jen nadšení v Německu ve 30. letech.

Začínám mít jasno, proč se v minulosti periodicky opakovali velké války alespoň jednou za 50 - 60 let. To vymřela generace lidí, kteří si ještě pamatovali hrůzy válek, hladomoru a morových epidemií. A ty nové generace se už cítili natolik dobře, že je nenapadlo nic lepšího než jít do války.

B. Rudolf 17.11.2022 17:52

V 80. letech jsme byli okupovaná země, to nebylo prostředí na fanatismus, ale na malost, prospěchářství a zbabělost. Pokud jde o tehdejší svobodu slova, tak komunističtí zločinci zavraždili Pavla Wonku, za to, že kandidoval do parlamentu. Dodnes nebyla tato vražda řádně souzená a potrestána.

Pokud jde o fanatismus dnešní mládeže, tak se mi její naivita a stádnost také nelíbí, ale označovat to za fanatismus je přemrštěné. Čekají je (dnešní mladé) těžké (Číňani by řekli "zajímavé") časy. Snad jim to pomůže dozrát k hlubšímu poznání.

Pokud jde o dnešní válku na Ukrajině, tak připomíná jak začátek první světové války (kdy národy udělaly tu chybu, že si nebyly vědomy jejích hrůz), tak ale i začátek druhé světové války (kdy národy zbaběle ponechaly agresora, aby přepadal ostatní a sílil do té doby, dokud je sám nenapadl).

Jak říkal Švejk: "Druhá světová válka trvala pět let. Dnes jsou lidé o polovinu chytřejší, tak nová válka bude trvat jen dva a půl roku."

D. Laurencikova 17.11.2022 18:21

No jo, pane Rudolfe, tony se pomaloucku, ale jiste meni. Prave ctu na MSN-Nachrichten titulky jako: "Biden schießt gegen Selenskyj - und verteidigt Russland" msn.com (Biden strili na Zelenskeho a zastava se Ruska), nebo: "Die Invasion in der Ukraine wäre nicht notwendig, wenn die USA rechtzeitig Druck auf Kiew ausgeübt hätten». Invaze na Ukrajinu by nebyla nutna, kdyby USA zavcas vyvinuly tlak na Ukrajinu... atd. To jsou najednou uplne nove tony. Bylo by mozne, ze panove z NATO - volne podle Goethea - zacinaji mit strach, ze se nezbavi duchu, ktere vyvolali?

J. Jurax 17.11.2022 18:31

No, Biden není "pánové z NATO", ale není to vyloučené ...

D. Laurencikova 17.11.2022 18:37

O.k. Biden "a" panove z NATO, chybicka se vloudila. Ja jsem slysela uz dnes rano ve zpravach i Stoltenberga usmernovat Zelenskeho... ;-)

B. Rudolf 17.11.2022 18:34

Samozřejmě, že se tóny mění, ale to nic nemění na podstatě daného problému. Válka je pro Ukrajinu a pro Rusko zničující, ale pro země Západu je to velká zátěž. Jenomže už se nedá couvnout. Rusko se čím dál tím jasněji profiluje jako říše zla. Takže minimem toho, čeho musíme dosáhnout je vytlačení Ruska z Ukrajiny a co nejrychlejší postavení válečných zločinců před spravedlivé soudy.

D. Laurencikova 17.11.2022 18:42

Myslim, ze prave formulace jako "Rise zla" jsou nejen nesmyslne, ale take nebezpecne. Vidim, ze jste se s s cimsi dokonale ztotoznil.... Ujistuji vas, ze vy osobne tady nemusite, ani nemuzete dosahout vubec niceho.

B. Rudolf 17.11.2022 18:57

Pokusím se vysvětlit proč jsem Rusko označil za říši zla. Uvádím tyto argumenty:

Začnu přepadením Ukrajiny Ruskou armádou. Budu pokračovat masakry a bombardováním civilního obyvatelstva a dále srovnáním Mariupolu se zemí. Budu pokračovat současnou likvidací Ukrajinské infrastruktury na začátku zimy. Dále připomenu ruské "filtrační tábory". A dále brutální tresty za projevení svého názoru. Vraždy ruských oligarchů. Neustálé vyhrožování jadernou válkou. Mobilizace (hlavně neruských) občanů Ruska a jejich použití jako potravy pro děla. A do toho pokus vyvolat v zemích třetího světa hladomor blokováním vývozu ukrajinského obilí.

Slovní spojení "říše zla" je zkratka pokoušející se stručně vyjádřit tyto zvrácenosti.

J. Kulheim 17.11.2022 19:27

Nejsem tak informovaný jako vy. Mám pouze informace z veřejných zdrojů. Jaké informace máte o fašistických jednotkách, které jsou součástí ukrajinské armády. . Pokud by byl oboustranný zájem, tak nemuselo zemřít mnoho mladých Ukrajinců ani Rusů. Co udělala naše vláda pro zastavení bojů? Posílala na Ukrajinu zbraně.

Atd. Bylo by to na dlouhou diskusi. Problémy nezačaly 24.2.2022, ale podstatně dříve

B. Rudolf 17.11.2022 19:44

Pokud věříte tomu, že na Ukrajině vládli židovští fašisti (Zelenský je Žid), tak to bude těžké. Ale to si asi nemyslíte.

V naší české armádě také bylo několik jedinců, kteří si hráli s fašistickými symboly. Byl to snad důvod k přepadení České republiky Ruskem? No někteří si myslí, že ano.

Skutečné důvody ruské agrese jsou úplně jiné. Rusové nepřišli civilní obyvatelstvo chránit, ale přišli ho vyvražďovat.

J. Kulheim 17.11.2022 22:03

Já jsem psal něco o židech?

Myslel jsem jednotky Azov.

Když vidím co jste napsal, tak si myslím, že máte jasno. Vzdávám se bez diskuse.

P. Diviš 17.11.2022 23:39

Nevypadá to, že jste myslel. Opakoval ruskou propagandu, to spíš.

B. Rudolf 18.11.2022 4:22

A proč si myslíte, že jsem psal o výskytu fašistických symbolů v české armádě?