1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

DOBA: Proč nás lidi nemají rádi

Všem je jasné, že cca 13tisícový měsíční plat doktoranda, který má za sebou vysokoškolské studium, a je mu kolem 25 let je malý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 6.4.2023 13:19

TY MÁLO

potřebné zpoplatnit s tím, že nejlepším bude platba případně odpuštěna = počet počítán na prstech rukou.

C. Berka 7.4.2023 10:48

bizardní je nesprávně. Správně je bizarní

M. Husovice 7.4.2023 11:08

díky za upozornění

L. Beneš 7.4.2023 11:31

Proč takhle poťouchle útočíte na vědce Radu, který tak rád poučuje o zelených tj. GD oborech? Ten dodnes nepochopil rozdíl mezi předložkami S a Z.

L. Zídek 6.4.2023 12:57

Krávoviny, jako gender, politologie, začleňování.......taky různí mazalové a srandisti na AVU co hnus nazývají umění , by si měli "studium" platit plně sami ! Tak, jako všichni v kurzech tanečků, malování a vyšívání. Po studiu na fildě, které platí daňoví poplatníci, si navíc ještě vynucují, aby je titíž ještě živili za jejich školdlivou, v lepším případě ničemnou činnost. Tady se musí šetřit !

V. Mokrý 6.4.2023 13:19

R^!!

J. Herink 6.4.2023 12:37

Za minulého režimu vznikaly v krajských městech vysoké školy umožňující např. studia medicínských oborů, pedagogiky apod. Záměr byl jasný: učitel absolvující v Čs. Budějovicích a původem z Velešína půjde na Šumavu přeci jenom o něco ochotněji než Pražák či Brňák. Dnes se ovšem v krajských městech studují takové "prospěšné" obory jako latinskoamerická studia, africká studia atd.atd. K čemu tak asi?

V. Mokrý 6.4.2023 13:19

R^R^

L. Beneš 7.4.2023 11:34

Z Plzně je to do Severní Ameriky blíž než z Ostravy.

K. Vengi 6.4.2023 11:32

Nu takový genderový historický politolog, nebo Doc. Fiala, gestor práv žen v Burmě, dát mu do ruky "šramcír", vypíchne oko sobě i s okolním prostorem (proto nosí klasické brejle). Politolog Fiala. Něco jako hovado Guth Jarkovský blahé paměti, ten se alespoň nemontoval do politiky, ten řešil, kterak si decentně vytřít řiť s noblesou a okousat husí stehno s paní Laudovou. Máme jalovici Pekar/Adam ve vedení PS. Jako sedlák se ptám, která to kráva má zahlásit bučení, neb se bulvami vykulí, a bude šéfová. Kdo to je?

J. Prečuch 6.4.2023 19:10

Můžete mít jiný názor, ale urážet damu je buranstvi .

L. Beneš 7.4.2023 11:37

Nestrefujte se do genderového historického politologa docenta, který při mluvení musí tak mávat rukama, že si musí pořád postrkovat brýle.

L. Písařík 6.4.2023 11:00

Proč nác nemaj rádi? Třeba proto, že neprokázali, jak je jejich studium a existence všeobecně prospěšné. Zvláště v době utahování opasku.8-o;-€

K. Filip 6.4.2023 15:41

Přesně tak, pane Pisariku.

B. Havel 6.4.2023 10:40

Zrovna na FF UK je 1 učitel na 12 studentů, na FF MU je jich 22.

Nešlo by s tím něco dělat? Prof. Fiala ví o čem mluví.

Kdysi jsem pracoval ve firmě docenta, působícího na 2 VŠ, zaměstnával tam doktoranty na 1/2 úvazku. Byl to prý úzus na škole.

J. Kalina 6.4.2023 10:03

Nejdříve pořádek ve faktech: Měsíční plat za kolik hodin v měsíci? Kolik takových platů za ROK? 10, 12, 14? Jaké má další příjmy související s VŠ studie, vyučováním. Nějaké Granty??? Nějaké stipendium? resp: kolik si vydělá ten který za rok ?????

P. Sura 6.4.2023 9:49

" .... všem je jasné, že cca 13tisícový měsíční plat doktoranda, který má za sebou vysokoškolské studium, a je mu kolem 25 let, a musí vědecky pracovat ...."

Otázka spíš by měla znít - co (asi) vede doktoranda, aby za těchto podmínek pracoval, když jediným výstupem je popsaný papír?

R. Langer 6.4.2023 17:36

Inu, ta mzda zřejmě odpovídá vynaložené námaze. ;-)

J. Prikner 6.4.2023 9:29

Jaké užitečné zaměstnání budou mít absolventi "humanistických" studijních směrů ? Asi budou fungovat jako asistenti europoslanců, bruselských úředníků kontrolující provádění green dealu a podobně. Počítat neumí, fyzika je jim španělská vesnice a o ekonomii mají pouze matné představy. Ale jen houšť, při jejich kvantech mohou alespoň vysazovat stromky, zametat chodníky a pod.

P. Sura 6.4.2023 10:04

Pokud takovému absolventovi "stojí za to" pracovat za plat 13 000,- je potřeba hledat, jakým způsobem shání další obživu. Je známo, že ani "minimální mzda" na obživu nestačí, maximálně na přežití. Takže je nutné vyspecifikovat, z jakých zdrojů pak takový vzdělanec doplňuje svoje finanční zdroje. A zjistíme neuvěřitelné věci, co všechno lze od "státních institucí" legálně získat.

V. Braun 6.4.2023 18:54

Předpokládám, že nemluvíte o platu, ale o stipendiu doktorandů, tedy, že nevíte o čem mluvíte, neboť doktorand je stále student a stipendium není plat.

P. Sura 6.4.2023 20:33

Tak předně o platu tady psal autor a je to uvedeno v citaci. A dále nevím jakou zkušenost máte vy pokud posuzujete zda někdo ví o čem mluví, nicméně já mám jednu doktorandku z humanitního oboru doma a cca 5 let to její vědecké úsilí pozoruju.

V. Povolný 6.4.2023 9:20

Aniž bych chtěl zpochybňovat význam humanitních oborů - problém je v tom, že v honbě za bumážkou potvrzující vysokoškolské vzdělání se zapomnělo na smysl takového studia. Když je hlavní ta bumážka a na oboru až tak nezáleží, tak to vede k degradaci studia a v produkci absolventů pseudooborů, pro které je problém najít uplatnění. Takoví zájemci o vysokoškolský diplom se nebudou hlásit na technické školy, protože tam je studium náročné a s násobilkou tam nevystačíte. Navíc tam musíte studovat celých 5 let a na bakaláře zapomenout. Takže jsme sice obklopeni novými technologiemi, ale do hloubky jim rozumí čím dám míň lidí. Není tady něco špatně?

Je to paradoxní, sehnat řemeslníka je dnes problém a šikovného a ještě poctivého, tak to už je scifi. Přitom dobrý řemeslník dnes taky vydělá dost peněz, jen holt musí dělat rukama to se nikomu nechce. Každý by raději seděl za psacím stolem v kanceláři a živil se nějakým soft oborem, nejlépe dotovaným nebo státem placeným. Taková neziskovka, toje dnes hit. Jenže jak dlouho tohle vydrží?

I. Polák 6.4.2023 9:47

No, snad že neziskovkáři požerou sami sebe? Chybka, Soros je zachrání....

J. Vintr 6.4.2023 10:14

"Humanitní školství" rozbujelo hlavně proto, že je snadné založit a provozovat takovou školu. Nikdo se neptá, k čemu je dobrá a stát platí za "studenty" bez ohledu na to, co takzvaně "studují"....

L. Beneš 7.4.2023 11:44

Na střední škole jsem studoval s dívkami, které se dnes honosí titulem Mgr. z pedagogické fakulty. Faktem je, že nakonec to maturitní vysvědčení dostaly.

V. Mokrý 6.4.2023 8:50

Jak se mohou mít rádi,

když od " sametu " média usilovně pracují na tom, aby " kvetla " závist, hulvátství a korektnost !!

Zlatá česká hospoda/národní kulturní památka.

K. A. 6.4.2023 8:43

Já bych to tak nehrotil. Sám jsem studoval historii a většina lidí z tohoto a podobných odborů žádní progresivisté nejsou, ani dnešní studenti. Myslím si, že to je určitý stereotyp, kdy se na humanitní obory lidé dívají pod dojmem toho, jak to chodí na západě a pár lidí, co píše do Alarmu a DR jim tento předsudek potvrdí. Navíc historii wokisté ve skutečnosti dost nenávidí. Historická paměť se jim nehodí a proto se snaží vědecké zkoumání dějin co nejvíc ideologicky vykastrovat. Pokud někomu záleží na porážce wokismu, tak by měl humanitní obory podporovat, ale v jejich klasické podobě a na seriózní vědecké úrovni. (To znamená, že by se měla zrušit genderová studia apod. Ať si to někdo učí na soukromé škole a ne za státní peníze.)

L. Beneš 7.4.2023 11:49

Je faktem, že vzdělávací systém u nás a třeba v USA je rozdílný. V knihách od amerických autorů překvapivě všichni, kdo něco studují, studují anglickou literaturu. Odkud se rekrutují ti lékaři a inženýři, kteří nepochybně v USA také žijí a pracují?

J. Gutvirth 6.4.2023 8:33

ABSTRAKT Genderové stereotypy v Knížce Ferdy Mravence Bakalářská práce o rozsahu 90 648 znaků pojednává o výskytu genderových stereotypů v jedné z nejoblíbenějších dětských knížek, konkrétně v trilogii Knížka Ferdy Mravence od spisovatele Ondřeje Sekory. Cílem bylo zjistit, zda jsou zvířecí postavičky v knížce genderově stereotypizovány. V teoretické části jsem představila definici genderových stereotypů, poté příklady genderových stereotypů dle různých autorů, dále jsem se zaměřila na genderovou socializaci a identitu, která s tématem práce úzce souvisí, protože pojednává o tom, jak se dětí učím svým generovým rolím a jak jsou od útlého věku ovlivňovány společností. Nakonec jsem představila autora a více přiblížila samotnou knížku:-(