1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

DOBA: Proč nás lidi nemají rádi

Všem je jasné, že cca 13tisícový měsíční plat doktoranda, který má za sebou vysokoškolské studium, a je mu kolem 25 let je malý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.4.2023 11:38

Nedělá.

Když pohledáte po netu, naleznete i onačejší skvosty, za něž lze obdržet bakaláře, ba i magistra.

M. Grundmann 7.4.2023 22:16

Univerzity zejména humanitního typu jsou chronickým zdrojem neklidu a rozvratu. A když se o něco později myšlenky intelektuálů začaly šířit díky knihtisku, vypukly náboženské války a nakonec příšerná třicetiletá válka.

Různý milión chvilek se vytvářel všude po Evropě.

Osobně jsem přesvědčen, že by se měla udělat kritická analýza významu určitého typu vzdělání i metod vzdělávání. Školství je nejkonzervativnější částí společnosti. Učitelé učí podobným způsobem, jako se učilo před 2500 lety v Řecku, a dokonce i obsah učiva je někdy podobný. Kdy se konečně nahradí tradiční přednášky něčím modernějším ? Kdy se zruší nesmyslné diplomové práce ? Film Marečku, podejte mi pero je věrným obrazem běžné střední školy. Místo zamyšlení se nad smyslem školy jako takové se celý systém zakonzervoval a učitelům se výrazně přidává. Pokles prestiže učitelského povolání po celém světě není náhoda. A myšlenky některých západních pedagogů, že škola nemá učit znalosti, ale má učit, jak se samostatně učit a myslet, je jenom cestou do pekel. Podobně jako snaha učit rozlišovat dezinformace od kvalitních informací.

J. Vorlický 7.4.2023 21:31

A to vypadáte na blondýnku;-)!

J. Vorlický 7.4.2023 21:00

A může za to hlavně král Václav IV, který si od Jeronýma a Husa nechal nakukat nesmysly o ,,českém národě". (Die Uebertragung dieses Modells auf Prag missachtate die Tatsache, das ,,natio bohemica" nicht nur ,,tschechisch" bedeutete, weil sich die Deutschen ebenfalls als ,,Böhmen" betrachteten.) Dodám zdroj, bude-li třeba. A na takových omylech Palacký založil svůj výklad svých česky psaných dějin??!!

J. Vorlický 7.4.2023 20:30

Ne. Já si myslím, že si z nás někdo dělá legraci.

V. Loula 7.4.2023 20:28

Tato otázka, kolik andělů - ne čertů - se vejde na špičku jehly, skutečně staletí zaměstnávala znalce a filosofy, a byly napsány spousty prací na toto téma.

V. Loula 7.4.2023 20:23

Já bych tady ocitoval z jednoho blogu Miloslava Macka (viditelnýmacek).

Napsal asi toto: V Paříži stávkují popeláři. Stačí dva tři dny jejich stávky, a je to v ulicích vidět, a za 14 dní stávky začne kolabovat život města. A ted si představte, že začnou stávkovat politologové. Za jak dlouho si jejich stávky veřejnost všimne, pokud vůbec?

V. Loula 7.4.2023 20:18

Líbí se mi vaše přirovnání s mosty. Je tady ale jeden problém. Když spadne most stavebnímu inženýrovi, tak jde do báně. Když spadne "most" humanitnímu inženýrovi, tak on pád toho mostu vydává jako očekávanou a potřebnou věc a udělá si z toho pádu mostu zásluhu a tvrdí, že ten most vlastně vědomě projektoval tak, aby spadl.

V. Loula 7.4.2023 20:12

Kdysi dávno při studiu na MatFyzu jsme napsali kolektivní studentskou vědeckou práci, do které přispěli i asistenti, a dokonce i profesoři MatFyzu. Práce se jmenovala "Vliv slintání žížal na rezavění zemské osy", a mohu dosvědčit, že šlo o skutečně vědecký elaborát, protože jsme použili jak poznatky z biologie o složení výměšků žížal, tak poznatky z metalurgie, tak z astrofyziky o precesy a nutaci zemské osy.

Škoda, dneska bychom s touto prací bez problémů habilitovali.

J. Vorlický 7.4.2023 19:53

Příměr s Butterfly není vůbec správný. Zatímco slovo pohlaví je odkaz na mužské nebo ženské rozmnožovací orgány (a tím říkat, kdo je muž a kdo žena), slovo gender (v angličtině) má širší význam, nejen pohlaví.

Na otázku what is neuter? = belonging to the gender which is neither maculine nor feminine. Tedy střední rod. Příklad děcko. Děcko má sice orgány, ale zatím nemohou sloužit jako ženské, ani jako mužské; tedy střední. So,a child could say of itself - I am of the neuter gender. Na pasech však i pro děti (nemám teď k ruce) myslím bude - sex (female or male).

L. Beneš 7.4.2023 11:49

Je faktem, že vzdělávací systém u nás a třeba v USA je rozdílný. V knihách od amerických autorů překvapivě všichni, kdo něco studují, studují anglickou literaturu. Odkud se rekrutují ti lékaři a inženýři, kteří nepochybně v USA také žijí a pracují?

L. Beneš 7.4.2023 11:44

Na střední škole jsem studoval s dívkami, které se dnes honosí titulem Mgr. z pedagogické fakulty. Faktem je, že nakonec to maturitní vysvědčení dostaly.

L. Beneš 7.4.2023 11:37

Nestrefujte se do genderového historického politologa docenta, který při mluvení musí tak mávat rukama, že si musí pořád postrkovat brýle.

L. Beneš 7.4.2023 11:34

Z Plzně je to do Severní Ameriky blíž než z Ostravy.

L. Beneš 7.4.2023 11:31

Proč takhle poťouchle útočíte na vědce Radu, který tak rád poučuje o zelených tj. GD oborech? Ten dodnes nepochopil rozdíl mezi předložkami S a Z.

L. Beneš 7.4.2023 11:27

Velmi správně.

L. Beneš 7.4.2023 11:24

Snad je zde vhodné připomenout, že slovo inženýr (ingénieur) je odvozeno od fr. slova ingénieux tj. důmyslný, vynalézavý, hlubokomyslný - jinými slovy - něco nového tvořící na rozdíl ode dnes zjednodušeně vnímaného anglického slova engineer = (původně) strojník, což významově stojí poměrně níže.

L. Beneš 7.4.2023 11:16

Po pročtení deseti fundovaných (pseudo)vědeckých prací lze často s úspěchem sepsat takovou práci jedenáctou. A tímto způsobem postupuje řada těch (pseudo)vědců při zpracování prací směřujících k udělení titulů docentů či profesorů. Je totiž počet publikovaných prací kritériem pro úspěšnou habilitaci. Užitečnost takových prací lze srovnat jen se studiemi zabývajícími se stanovením, kolik čertů se vejde na špičku jehly.

M. Husovice 7.4.2023 11:08

díky za upozornění

L. Beneš 7.4.2023 11:07

Chcete tvrdit pane autore, že všechny ty různé pseudo-humanistické vědy, které kvetou na našich vysokých školách, jsou tím správným prostředkem pro tak žádoucí pokrok v civilizovaném státě, který se chce dostat na přední místa mezi moderními a rozvinutými státy? V řadě podceňovaných řemesel a povolání by ti tam vegetující pseudovědátoři byli pro pokrok vlasti větším přínosem.

C. Berka 7.4.2023 10:48

bizardní je nesprávně. Správně je bizarní

S. Rádl 7.4.2023 9:13

Nechci a nemohu hodnotit potřebnost některých humanitních oborů, i když je můj kamarád profesorem jednoho z nich na UK.

Problémem je počet škol, fakult, kateder, a v důsledku i jejich zaměstnanců a částečně i studentů. Příkladem je bezesporu potřebný obor japanologie, který musí každý rozumný stát mít (v současné době ještě víc sinologie). Jenže opravdu potřebujeme tuto katedru na 4 vysokých školách? Pokud to tedy není fake news. Proč nevybudovat takovou katedru na jedné prestižní universitě a dosáhnout tam světového věhlasu? Jistě by to stálo méně peněz než mít 4 neviditelné katedry. A argumenty o konkurenci jsou v současném provázaném světě opravdu úsměvné.

M. Strnad 6.4.2023 22:10

Málo také mluvíme o tom, že mladí lidé po maturitě uvažují mnohdy prvoplánově o tom, jaké další studium je nejméně náročné. Proto humanitní směry praskají ve švech a technické nebo přírodovědecké si pak nemají z čeho vybírat.

B. Liborek 6.4.2023 21:46

Bez mostu nepřejedete řeku ale bez těch kydů, co lezou z těch mraků absolventů filosofických fakult se obejdete:-)

P. Sura 6.4.2023 20:33

Tak předně o platu tady psal autor a je to uvedeno v citaci. A dále nevím jakou zkušenost máte vy pokud posuzujete zda někdo ví o čem mluví, nicméně já mám jednu doktorandku z humanitního oboru doma a cca 5 let to její vědecké úsilí pozoruju.

V. Čermák 6.4.2023 19:41

R^

J. Prečuch 6.4.2023 19:10

Můžete mít jiný názor, ale urážet damu je buranstvi .

J. Prečuch 6.4.2023 19:07

I skladnik ve sroubarne si muže přečíst Vergilia v originálu .

P. Urban 6.4.2023 18:59

Jinak genderová věda sama o sobě není špatná. Mnozí tomu asi nebudou věřit, ale analýza genderových vzorců ve Ferdovi Mravencovi může být zajímavá. A obohatit náš pohled o faktor, který může být leckdy důležitější, než se na první pohled zdá.

Jsou tu dva problémy.

Za prve, musí jít o vědu. Která má odhalovat nové souvislosti. Ne o ideologii. Která má potvrzovat souvislosti dopředu požadované.

Za druhé, pokud deset odborníků těží žílu, na kterou stačí dva, tak je jasné, že většina bude buď krást nebo rubat hlušinu.

V. Mokrý 6.4.2023 18:58

Ano -

okecávací obory / absolventi pro praktický život většinou nepoužitelní